🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋

Choroba Peyroniego - przyczyny, objawy i leczenie. Czy istnieją na nią domowe sposoby?

Choroba Peyroniego to rzadkie schorzenie natury urologicznej. Dotyka mężczyzn głównie między 50 a 60 rokiem życia i polega na zmianach anatomicznych w obrębie prącia. Nieleczona dolegliwość może prowadzić do całkowitej utraty sprawności seksualnej, dlatego objawów nie wolno lekceważyć. Jakie są pierwsze symptomy i na czym polega leczenie?
Mężczyzna w majtkach
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Choroba Peyroniego to dość rzadkie schorzenie urologiczne, występujące najczęściej u mężczyzn około 60 roku życia. Polega na skrzywieniu prącia na skutek stwardnienia tkanki łącznej.
 • Przyczyną zmian anatomicznych są mikrourazy powstałe podczas stosunku seksualnego lub na skutek przebytych chorób i infekcji. W ich efekcie dochodzi do powstawania włóknistych blaszek lub guzków i skrzywienia prącia w dół, ku górze lub w bok.
 • Schorzenie leczy się farmakologicznie lub zabiegowo. Forma leczenia zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania powstałych zmian.
SPRAWDŹ TEŻ: Skrzywienie penisa: przyczyny. Czy zawsze konieczna jest operacja?
Spis treści

Reklama

Co to jest choroba Peyroniego?

Choroby układu rozrodczego statystycznie częściej dotykają kobiety, jednak pojawiają się one również u mężczyzn i także u nich bywają groźne lub utrudniają normalne funkcjonowanie. Jedną z przypadłości zlokalizowanych w tym układzie jest Choroba Peyroniego.

Co to za dolegliwość? Otóż jest to schorzenie urologiczne polegające na deformacji prącia, a dokładniej - jego wykrzywieniu. Mówiąc bardziej fachowo - to plastyczne stwardnienie ciał jamistych prącia prowadzące do jego skrzywienia widocznego z zewnątrz w momencie wzwodu.

Ta dolegliwość po raz pierwszy została opisana w XVIII wieku przez Francoisa Gigota de la Peyroniego - chirurga i nadwornego lekarza francuskiego króla, Ludwika XV. Współcześnie nie występuje ona często. Szacuje się, że dotyka ona między 0,4 a 9% dorosłych mężczyzn, w zależności od wieku (za: mp.pl).

Ryzyko zachorowania jest najwyższe między 50 a 60 rokiem życia. W Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 Choroba Peyroniego oznaczona jest symbolem N48.6, natomiast w nowszej wersji klasyfikacji - ICD-11 można znaleźć ją pod numerem GB.06.2.

Reklama

Jakie są przyczyny choroby Peyroniego?

Etiologia zespołu Peyroniego nie jest do końca poznana. Najbardziej prawdopodobna hipoteza mówi, że przyczyną skrzywienia prącia są występujące mikrourazy tkanki prowadzące do jej bliznowacenia i powstawania płytek włóknistych, zwykle w części grzbietowej narządu.

Urazy następują najczęściej podczas stosunku seksualnego, choć przyjmuje się, że mogą być również efektem niedoleczonej infekcji (np. grzybiczej czy bakteryjnej) lub zakaźnej choroby wenerycznej.

Przyczyną choroby Peyroniego bywają inne schorzenia rozwijające się w organizmie, takie jak cukrzyca, zapalenie żył czy reumatoidalne zapalenie stawów, które wpływają na budowę anatomiczną tkanki łącznej w tym rejonie.

Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania to np.:

 • wiek między 50 a 60 lat,
 • inne zaburzenia w obrębie tkanki łącznej,
 • przebyte zabiegi chirurgiczne w obrębie cewki moczowej czy prostaty,
 • zaburzenia erekcji,
 • przebyte stany zapalne,
 • predyspozycje genetyczne.

Jak wygląda choroba Peyroniego? Objawy

Podobnie, jak wiele innych schorzeń, tak i choroba Peyroniego przebiega dwuetapowo - najpierw przybiera postać ostrą, a następnie - przewlekłą. Pierwsza może trwać nawet kilka miesięcy i polega na rozwijającym się miejscowym stanie zapalnym, obejmującym błonę białawą prącia.

Zapalenie u niektórych pacjentów przebiega bezobjawowo, u innych - objawia się dolegliwościami bólowymi, często nasilającymi się podczas współżycia i erekcji. Z czasem, kiedy tkanka łączna zaczyna bliznowacieć, na prąciu zaczynają być wyczuwalne wypukłości w postaci płytek lub drobnych guzków.

Takie objawy należy zawsze skonsultować z lekarzem, by upewnić się, czy wynikają one z choroby Peyroniego, czy może innych dolegliwości. Na kolejnym etapie schorzenia zmianie może ulec kształt prącia, co jest już dobrze widoczne gołym okiem, szczególnie podczas wzwodu.

Jak wygląda skrzywienie prącia towarzyszące chorobie Peyroniego? Może być to zakrzywienie w dół, ku górze, a także w lewą lub prawą stronę, co zależy od miejsca powstawania blizn. Zakrzywienie bywa nieznaczne lub głębokie, w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Przy skrzywieniach większych niż 40⁰ dochodzi często do zaburzeń sprawności seksualnej, a stosunek może być utrudniony lub wręcz niemożliwy. Mniejsze zmiany zwykle nie są problemem przy współżyciu.

Reklama

Leczenie choroby Peyroniego

Raczej nie zdarza się, by doszło do samoistnego cofania się schorzenia. Wraz z rozwojem choroby objawy mogą się wręcz pogłębiać i stanowić coraz większy problem, jeśli chodzi o współżycie.

Choroba Peyroniego wymaga leczenia, by nie dopuścić do całkowitej utraty sprawności seksualnej. Gdzie i jak ją leczyć? Ze skrzywieniem prącia najlepiej udać się do urologa lub androloga, ponieważ są to specjaliści diagnozujący schorzenia męskiego układu płciowego.

Czy choroba ta w ogóle jest uleczalna? Jak najbardziej tak, a w zależności od jej przebiegu, stosuje się leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne. Leki mają formę tabletek lub zastrzyków wykonywanych w miejscu powstawania włóknistych płytek.

Stosunkowo nowym lekiem na chorobę Peyroniego jest kolagenaza bakterii szczepu clostridium histolyticum podawana w formie iniekcji. Leczenie wspomaga się często doustnym stosowaniem witaminy E, natomiast leki miejscowe w formie maści nie wykazują skuteczności, nawet w początkowym stadium choroby.

Leczenie farmakologiczne zalecane jest, gdy choroba nie jest jeszcze bardzo rozwinięta, a skrzywienie prącia nie przekracza 30⁰ i nie utrudnia znacząco współżycia. Jeśli chodzi o leczenie zabiegowe wdrażane przy większych skrzywieniach prącia, specjalista może zalecić tradycyjną operację lub inne, mniej inwazyjne metody - laser, mechaniczne rozciąganie tkanki czy terapię falami.

Ceny tych metod są bardzo różne, jednak kiedy skrzywienie prącia stanowi problem zdrowotny i towarzyszy chorobie Peyroniego, operacje refundowane są przez NFZ.

Czy istnieją domowe sposoby na chorobę Peyroniego?

Jedyne domowe sposoby na chorobę Peyroniego, które mogą dać jakiekolwiek efekty, to ćwiczenia i masaże.

Ćwiczenia to np. zakrzywianie prącia w kierunku przeciwnym niż skrzywienie powstałe na skutek choroby, mające na celu naciągnięcie tkanki w miejscu jej „kurczenia”.

Masaż z kolei może nieco zniwelować powstające blizny i zgrubienia. Co jednak ważne, zarówno jedna jak i druga metoda wymaga wprawy, delikatności i ostrożności. Nieumiejętnie wykonywany masaż lub ćwiczenia rozciągające mogą prowadzić do powstania kolejnych urazów i pogłębienia problemu.

Warto również pamiętać, że sposoby takie jedynie wspomagają specjalistyczne leczenie, a nigdy nie powinny go zastępować. Zaobserwowanie jakichkolwiek niepokojących objawów należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Reklama

Czym grozi nieleczona choroba Peyroniego?

Choroba Peyroniego bardzo rzadko występuje u młodych mężczyzn, dlatego z reguły nie wpływa na pogorszenie płodności. Duże zakrzywienie prącia może jednak utrudniać lub uniemożliwiać współżycie, a zaburzenia sprawności seksualnej często źle wpływają na kondycję psychiczną mężczyzn.

Skutkami nieleczonej choroby Peyroniego są zatem przede wszystkim dolegliwości o podłożu psychicznym, takie jak:

 • obniżenie poczucia własnej wartości,
 • spadek nastroju,
 • stany depresyjne.

Takich objawów nie należy nigdy lekceważyć, ponieważ w skrajnych przypadkach mogą one przekształcić się w poważne choroby psychiczne, groźne dla zdrowia, a nawet życia pacjenta. Dużą rolę w unikaniu tego rodzaju konsekwencji pełnią bliscy, których wsparcie i zrozumienie w wielu przypadkach ułatwia i przyspiesza rozpoznanie choroby, a także rozpoczęcie odpowiedniej terapii.

Czytaj również

Bibliografia

 • W. Cichoń, Choroba Peyroniego, źródło: Medycyna Praktyczna https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/zaburzenia-medyczne-a-seksualnosc/104125,choroba-peyroniego [29.04.2024].
 • S. S. Gholami i wsp., Peyronie’s disease: a review, Journal of Urology, 2003, s.1234-41.
 • A. N. Bilgutay, A. W. Pastuszak, Peyronie’s disease: a review of etiology, diagnosis and management, Curren Sexual Health Report, 2015, s. 117-131.
 • W. Lipczyński, Chirurgiczne leczenie ciężkich postaci choroby Peyroniego, w: Przegląd Lekarski 2013 /70/4.
 • Chpl: Xiapex.
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby intymne u mężczyzn
Zapalenie jądra - przyczyny, objawy i leczenie domowe. Ile trwa?
Choroba Peyroniego - przyczyny, objawy i leczenie. Czy istnieją na nią domowe sposoby?
Mężczyzna w majtkach
Zapalenie żołędzi i napletka - objawy, przyczyny i leczenie
/zdjecie/10719385_m.jpg/4963,0,0
Podobne artykuły
Choroby męskich narządów płciowych
Czerwone plamki na penisie - co oznaczają?
Mężczyzna trzymające dłonie na kroczu
Swędzenie krocza u mężczyzn - co oznacza? Przyczyny i leczenie
Mężczyzna z bólem jądra
Ból jąder u dzieci, nastolatków i dorosłych
Choroby penisa czerwone plamy
Białe krostki na penisie - prosaki i kaszaki. Jak się ich pozbyć?
Krostki na męskim narządzie płciowym
Krostki na penisie - czerwone, białe i inne. Co oznaczają i jak leczyć?

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!