Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Swędzenie krocza u mężczyzn - co oznacza? Przyczyny i leczenie

Krępujący problem swędzenia okolic intymnych spotyka wielu mężczyzn. Czasem przyczyną są niegroźne infekcje albo źle dobrana bielizna czy nieodpowiednia higiena. Jak zaradzić swędzeniu? Poznaj domowe sposoby na swędzenie krocza.
Mężczyzna trzymające dłonie na kroczu
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Podczas swędzenia krocza, mężczyzn najczęściej dotyka dyskomfort jąder i penisa. Jakie mogą być tego przyczyny?
  • Świąd może powodować nie tylko choroba czy infekcja, a także pasożyty i grzyby. Co jeszcze?
  • Swędzeniu krocza najlepiej jest zapobiegać, gdyż jest to stosunkowo proste. Jakich zasad należy przestrzegać?
SPRAWDŹ TEŻ: Leki przeciwgrzybicze – bez recepty i na receptę. Jakie?
Spis treści

Reklama

Co oznacza swędzenie krocza?

Okolice krocza obejmują zarówno jądra, penisa, pachwiny i odbyt. Swędzenie może przybierać różną intensywność i wiązać się z infekcją. Zazwyczaj jednak wystarczy wprowadzić do swojego życia pewne drobne zmiany, by zapobiec takiemu dyskomfortowi.

Najczęściej swędzenie krocza u mężczyzn jest wynikiem:

  • nieodpowiedniej higieny,
  • alergii na proszek do prania,
  • noszenia sztucznych tkanin. 

Swędzenie jąder a higiena

Obecność potu i wydzieliny w okolicy narządów płciowych uruchamia procesy maceracji, które umożliwiają rozwój drobnoustrojów.

Podobne efekty daje zbytnie przesuszenie. Zbyt częste prysznice lub zbyt mocne kosmetyki mogą prowadzić do swędzenia krocza.

Swędzenie jąder a bielizna

Sztuczny materiał powoduje wzmożoną potliwość, na którą miejsca intymne są już same w sobie wystarczająco narażone. Syntetyczna, a dodatkowo obcisła bielizna, powoduje, że obszar ten gromadzi pot, ponieważ nie jest on w stanie parować.

Przyczyną swędzenia jąder może być reakcja alergiczna na proszek. W pierwszej kolejności należy przyjrzeć się swojej bieliźnie - zarówno materiałowi, jak i temu, w czym jest prana.

Swędzenie jąder a golenie miejsc intymnych

Swędzenie w okolicach jąder, a także odbytu, zdarza się często po goleniu. Golarki powodują mikrourazy, które wywołują procesy zapalne. Podrażniona okolica jest wtedy zaczerwieniona i może pojawić się uczucie pieczenia.

Dzieje się tak przez używanie maszynki na sucho lub bez odpowiedniego oczyszczenia miejsca przed goleniem.

Co jeszcze może powodować swędzenie krocza?

Świąd powodować może zapalenie skóry lub egzema. Nieodpowiednio leczone zmiany, mają tendencję do przechodzenia w stan przewlekły. Wtedy pojawić się może także ból.

Czy swędzenie jąder dotyka również dzieci? Tak. Atopowe zapalenie skóry zwykle pojawia się w dzieciństwie jako konsekwencja zmiany funkcji bariery skórnej. Rzadko jednak choroba ta dotyka okolic narządów płciowych.

Infekcje grzybiczne również mogą powodować swędzenie krocza. Winowajcą jest najczęściej grzyb, który stanowi część normalnej flory. Łojotokowe zapalenie skóry jest natomiast związane z drożdżakami.

Wizyta u lekarza jest wtedy niezwykle ważna, gdyż nieleczona grzybica miejsc intymnych może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Zazwyczaj nie da się jej wyleczyć domowymi sposobami.

Infekcje przenoszone drogą płciową również mogą prowadzić do swędzenia krocza. Towarzyszą mu wtedy często pęcherzyki, które u mężczyzn najczęściej zlokalizowane są na żołędzi i napletku.

Zdarza się też, że to nie choroba, a pasożyty są powodem świądu. U ludzi dwa najczęstsze rodzaje, które mogą powodować swędzenie jąder, to wszawica i świerzb.

Wszy łonowe atakują okolice narządów płciowych u ludzi. Prawdziwą formą zarażenia jest kontakt intymny. Wszy powodują swędzenie, gdyż kąsają skórę, pozostawiając na niej małe plamki.

Natomiast w przypadku świerzby to roztocz penetruje skórę. Tworzy maleńkie tunele, znane jako bruzdy pajęcze, którymi atakuje.

Swędzenie krocza, jąder i odbytu nasila się w nocy. Świerzb jest wtedy najbardziej aktywny. Roztocza rozprzestrzeniają się bardzo łatwo, zarówno przez bezpośredni kontakt fizyczny, jak i przez powierzchnie, na których zostały znalezione.

W obu przypadkach ważne jest wprowadzenie leczenia i właściwej higieny.

Uwagę należy zwrócić również na prezerwatywę, jeśli taki środek antykoncepcji jest stosowany. Lateks również może powodować alergię. W takim przypadku swędzenie jąder i penisa pojawia się po stosunku.

Ponadto czynnikami drażniącymi mogą być: dezodoranty, perfumy i środki plemnikobójcze.

Pirolam® Intima Vag
Lek Pirolam Intima Vag stosuje się w leczeniu zakażeń pochwy i sromu (żeńskich zewnętrznych narządów płciowych) wywołanych przez mikroorganizmy, takie jak grzyby (zazwyczaj Candida), wrażliwe na klotrymazol.
Pirolam® Intima Vag Skład i postać: 1 tabletka dopochwowa zawiera 500 mg klotrymazolu. Wskazania: Leczenie infekcji pochwy i żeńskich zewnętrznych narządów płciowych wywołanych przez mikroorganizmy, takie jak grzyby (zazwyczaj Candida), wrażliwe na klotrymazol. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. ChPL: 2022.10.27

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
REKLAMA

Domowe sposoby na swędzenie krocza

Na swędzenie krocza stosuje się często również domowe sposoby. Czy są skuteczne na tego typu dolegliwości?

Zioła na swędzenie krocza

Jeśli cierpisz na notoryczne swędzenie pachwin oraz krocza, sięgnij po zioła. Możesz przygotować z nich tak zwane przymoczki lub napary.

Skuteczny w radzeniu sobie z tego typu podrażnieniami jest tymianek, który zawiera przeciwgrzybiczny tymol.

Pomocny będzie również imbir lekarski z właściwościami grzybobójczymi, podobnie jak lukrecja czy olejek z drzewa sandałowego.

Wystarczy, że w przygotowanym naparze któregoś z nich zamoczysz wacik, a następnie przyłożysz go na swędzące miejsce.

Soda oczyszczona i herbata na swędzenie krocza

Jeśli natomiast swędzenie występuje w okolicy odbytu, należy upewnić się, czy nie ma się czasem do czynienia z hemoroidami. Jeśli tak, wystarczy udać się do apteki po odpowiednią, łagodzącą maść na hemoroidy lub czopki.

Żeby poradzić sobie ze swędzeniem okolic odbytu, możesz przygotować gorącą kąpiel z dodatkiem sody oczyszczonej, która łagodzi podrażnienia. W kąpieli takiej przesiedź około 15 minut.

Skuteczne będzie również zastosowanie okładu z czarnej herbaty. Torebki wcześniej zaparzonego napoju zadziałają łagodząco i zniwelują uczucie swędzenia. Przyłóż je w do swędzącego miejsca, a po chwili poczujesz ulgę.

Reklama

Maść na swędzenie krocza

Zadaniem maści na swędzenie krocza jest przywrócenie komfortu miejscom intymnym. Przede wszystkim nawilżają skórę, tym samym sprawiając, że zredukowane są podrażnienia i jądra przestają swędzieć.

Najczęściej jest ona w postaci żelu, a dawkowanie powinno być zgodne z zapisem na dołączonej ulotce, bądź zaleceniami farmaceuty.

Maść zazwyczaj stosuje się w celu zahamowania rozwoju większości grzybów w tym: dermatofitów, Candida, Cryptococcus neoformans, Malassezia, Aspergillus i bakterii Gram-dodatnich.

Reklama

Zapobieganie swędzenia krocza

Okolice krocza i odbytu to miejsca, w których zbiera się wilgoć oraz ciepło. W takich warunkach bakterie mają doskonałe warunki do rozwoju. Dlatego należy pamiętać o tym, by odpowiednio dbać o higienę miejsc intymnych, m.in. codziennie przemywać krocze oraz odbyt.

Odpowiedni ubiór

By swędzenie nie przybierało na sile, noś przewiewne i luźne ubrania. Zbyt wąskie, ciasne rzeczy powodują podrażnienia, swędzenie, a nawet wysypkę. Zakładaj też bawełnianą bieliznę, dzięki której skóra może oddychać.

Po każdym wysiłku fizycznym zadbaj o to, by wziąć prysznic, zmienić ubranie oraz bieliznę. Podobnie podczas korzystania z basenu. Nie siedź w mokrym kostiumie kąpielowym zbyt długo, bo pozwalasz wówczas namnażać się bakteriom.

Dbaj o czystość ubrań, bielizny i ręczników. Gdy doskwiera grzybica stóp, w pierwszej kolejności zakładaj skarpetki, a następnie bieliznę, by nie dopuścić do przeniesienia grzybicy w okolice krocza.

Talk na nadmierną potliwość

Nie zapominaj o talku, który świetnie sprawdza się szczególnie latem, gdy częściej zdarza nam, bardziej intensywnie niż w innej porze, pocić. Przed ubraniem bielizny posyp okolice krocza oraz odbytu odrobiną talku lub zasypką. Dzięki temu wilgoć zostanie wchłonięta, a skóra pozostanie sucha.

Odpowiedni papier toaletowy

Okazuje się, że swędzenie krocza może wynikać z używania nieodpowiedniego papieru toaletowego. Najlepszy dla podrażnionego krocza oraz odbytu jest biały, lekko wilgotny papier toaletowy. Nie wywołuje on dodatkowych podrażnień i nie uczula skóry.

Zrezygnować natomiast należy z szarego oraz kolorowego, aromatyzowanego papieru, który często działa podrażniająco i uczulająco.

Czytaj również

Bibliografia

  • Reicher M., Łasinski W.: Jądro. W: Anatomia człowieka. Bochenek A., Reicher M. (red.), PZWL, Warszawa, 1992, 543-558.
  • Adam Bochenek, Michał Reicher: Anatomia człowieka T.I. Warszawa: PZWL, 1968, s. 332.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby intymne u mężczyzn
Krostki na penisie - czerwone, białe i inne. Co oznaczają i jak leczyć?
Krostki na męskim narządzie płciowym
Zapalenie żołędzi i napletka - objawy, przyczyny i leczenie
/zdjecie/10719385_m.jpg/4963,0,0
Przepuklina mosznowa: objawy, przyczyny, operacja i leczenie
Operacja przepukliny mosznowej
Podobne artykuły
Mężczyzna trzymające dłonie na kroczu
Swędzenie krocza u mężczyzn - co oznacza? Przyczyny i leczenie
Choroby penisa czerwone plamy
Białe krostki na penisie - prosaki i kaszaki. Jak się ich pozbyć?
Mężczyzna odczuwa objawy infekcji intymnej
Pieczenie penisa - po i podczas stosunku. Objawy i przyczyny
Zapalenie jądra - przyczyny, objawy i leczenie domowe. Ile trwa?
Mężczyzna z bólem jądra
Ból jąder u dzieci, nastolatków i dorosłych

Reklama


Skąd się bierze "uczulenie na fruktozę"? 🍎
Dowiedź się!