Swędzenie krocza - domowe sposoby

Starszy niż rok
Krępujący problem swędzenia okolic intymnych spotyka wiele osób. Czasem przyczyną są niegroźne infekcje, a czasem źle dobrana bielizna czy nieodpowiednia higiena. Poznaj domowe sposoby na swędzenie krocza.

Gdzie może swędzieć?

Okolice krocza obejmują zarówno pachwiny, jak i odbyt. Swędzenie może przybierać różną intensywność i wiązać się z infekcją. Najczęściej jednak jest ono wynikiem nieodpowiedniej higieny, diety lub ubioru. Ze swędzeniem okolic intymnych można poradzić sobie przy pomocy domowych, sprawdzonych sposobów.

Swędzenie krocza – zioła

Jeśli cierpisz na notoryczne swędzenie pachwin oraz krocza, sięgnij po zioła. Możesz przygotować z nich tak zwane przymoczki lub napary.

Skuteczny w radzeniu sobie z tego typu podrażnieniami jest tymianek, który zawiera przeciwgrzybiczny tymol. Pomocny będzie również imbir lekarski z właściwościami grzybobójczymi, podobnie jak lukrecja czy olejek z drzewa sandałowego. Wystarczy, że w przygotowanym naparze któregoś z nich zamoczysz wacik, a następnie przyłożysz go na swędzące miejsce.

Swędzenie odbytu – soda oczyszczona i herbata

Jeśli natomiast swędzenie występuje w okolicy odbytu, należy upewnić się, czy nie ma się czasem do czynienia z hemoroidami. Jeśli tak, wystarczy udać się do apteki po odpowiednią, łagodzącą maść na hemoroidy lub czopki.

Żeby poradzić sobie ze swędzeniem okolic odbytu, możesz uszykować gorącą kąpiel z dodatkiem sody oczyszczonej, która łagodzi podrażnienia. W kąpieli takiej przesiedź około 15 minut.

Skuteczne będzie również zastosowanie okładu z czarnej herbaty – torebki wcześniej zaparzonego napoju zadziałają łagodząco i zniwelują uczucie swędzenia. Przyłóż je w do swędzącego miejsca, a po chwili poczujesz ulgę.

Dbanie o higienę

Okolice krocza i odbytu to miejsca, w których zbiera się wilgoć oraz ciepło. W takich warunkach bakterie mają doskonałe warunki do rozwoju. Dlatego należy pamiętać o tym, by odpowiednio dbać o higienę miejsc intymnych – codziennie przemywać krocze oraz odbyt.

Odpowiedni ubiór

By swędzenie nie przybierało na sile, noś przewiewne i luźne ubrania. Zbyt wąskie, ciasne rzeczy powodują podrażnienia, swędzenie, a nawet wysypkę. Zakładaj też bawełnianą bieliznę, dzięki której skóra może oddychać.

Po każdym wysiłku fizycznym zadbaj o to, by wziąć prysznic, zmienić ubranie oraz bieliznę. Podobnie podczas korzystania z basenu – nie siedź w mokrym kostiumie kąpielowym zbyt długo, bo pozwalasz wówczas bakteriom na rozmnażanie się. Dbaj o czystość ubrań, bielizny, ręczników. Gdy doskwiera grzybica stóp, w pierwszej kolejności zakładaj skarpetki, a następnie bieliznę, by nie dopuścić do przeniesienia grzybicy w okolice krocza.

Talk sprzymierzeńcem

Nie zapominaj o talku – świetnie sprawdza się latem, gdy częściej zdarza nam się pocić. Przed ubraniem bielizny posyp okolice krocza oraz odbytu odrobiną talku lub zasypką. Dzięki temu wilgoć zostanie wchłonięta, a skóra pozostanie sucha.

Odpowiedni papier toaletowy

Okazuje się, że swędzenie krocza może wynikać z używania nieodpowiedniego papieru toaletowego. Najlepszy dla podrażnionego krocza oraz odbytu jest biały, lekko wilgotny papier toaletowy. Nie wywołuje on dodatkowych podrażnień i nie uczula skóry. Zrezygnować natomiast należy z szarego oraz kolorowego, aromatyzowanego papieru – podrażnia i uczula.

Czytaj też:

Masz problem ze skórą?

Białe plamki na penisie, czyli prosaki i kaszaki

Czerwone plamki na penisie. Czego mogą być objawem?

Oceń artykuł

(liczba ocen 18)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA