Swędzenie krocza – u mężczyzn. Maść, domowe sposoby

Krępujący problem swędzenia okolic intymnych spotyka wiele osób. Czasem przyczyną są niegroźne infekcje, a czasem źle dobrana bielizna czy nieodpowiednia higiena. Poznaj domowe sposoby na swędzenie krocza.
Mężczyzna trzymające dłonie na kroczu
Źródło: 123RF

Spis treści

Swędzenie krocza

Okolice krocza obejmują zarówno pachwiny, jak i odbyt. Swędzenie może przybierać różną intensywność i wiązać się z infekcją.

Najczęściej swędzenie krocza u mężczyzn jest wynikiem:

  • nieodpowiedniej higieny,
  • niewłaściwej diety,
  • noszenia sztucznych tkanin. 

Ze swędzeniem okolic intymnych można poradzić sobie przy pomocy domowych, sprawdzonych sposobów.

Domowe sposoby na swędzenie krocza

Zioła na swędzenie krocza

Jeśli cierpisz na notoryczne swędzenie pachwin oraz krocza, sięgnij po zioła. Możesz przygotować z nich tak zwane przymoczki lub napary.

Skuteczny w radzeniu sobie z tego typu podrażnieniami jest tymianek, który zawiera przeciwgrzybiczny tymol. Pomocny będzie również imbir lekarski z właściwościami grzybobójczymi, podobnie jak lukrecja czy olejek z drzewa sandałowego. Wystarczy, że w przygotowanym naparze któregoś z nich zamoczysz wacik, a następnie przyłożysz go na swędzące miejsce.

Soda oczyszczona i herbata na swędzenie krocza

Jeśli natomiast swędzenie występuje w okolicy odbytu, należy upewnić się, czy nie ma się czasem do czynienia z hemoroidami. Jeśli tak, wystarczy udać się do apteki po odpowiednią, łagodzącą maść na hemoroidy lub czopki.

Żeby poradzić sobie ze swędzeniem okolic odbytu, możesz uszykować gorącą kąpiel z dodatkiem sody oczyszczonej, która łagodzi podrażnienia. W kąpieli takiej przesiedź około 15 minut.

Skuteczne będzie również zastosowanie okładu z czarnej herbaty – torebki wcześniej zaparzonego napoju zadziałają łagodząco i zniwelują uczucie swędzenia. Przyłóż je w do swędzącego miejsca, a po chwili poczujesz ulgę.

Maść na swędzenie krocza

Zadaniem maści na swędzenie krocza jest przywrócenie komfortu miejscom intymnym. Przede wszystkim nawilżają skórę, tym samym sprawiając, że zredukowane są podrażnienia i przestaje swędzieć. Najczęściej jest ona w postaci żelu, a dawkowanie powinno być zgodne z zapisem na dołączonej ulotce, bądź zaleceniami farmaceuty. 

Zapobieganie swędzenia krocza

Okolice krocza i odbytu to miejsca, w których zbiera się wilgoć oraz ciepło. W takich warunkach bakterie mają doskonałe warunki do rozwoju. Dlatego należy pamiętać o tym, by odpowiednio dbać o higienę miejsc intymnych – codziennie przemywać krocze oraz odbyt.

Odpowiedni ubiór

By swędzenie nie przybierało na sile, noś przewiewne i luźne ubrania. Zbyt wąskie, ciasne rzeczy powodują podrażnienia, swędzenie, a nawet wysypkę. Zakładaj też bawełnianą bieliznę, dzięki której skóra może oddychać.

Po każdym wysiłku fizycznym zadbaj o to, by wziąć prysznic, zmienić ubranie oraz bieliznę. Podobnie podczas korzystania z basenu – nie siedź w mokrym kostiumie kąpielowym zbyt długo, bo pozwalasz wówczas bakteriom na rozmnażanie się. Dbaj o czystość ubrań, bielizny, ręczników. Gdy doskwiera grzybica stóp, w pierwszej kolejności zakładaj skarpetki, a następnie bieliznę, by nie dopuścić do przeniesienia grzybicy w okolice krocza.

Talk sprzymierzeńcem

Nie zapominaj o talku – świetnie sprawdza się latem, gdy częściej zdarza nam się pocić. Przed ubraniem bielizny posyp okolice krocza oraz odbytu odrobiną talku lub zasypką. Dzięki temu wilgoć zostanie wchłonięta, a skóra pozostanie sucha.

Odpowiedni papier toaletowy

Okazuje się, że swędzenie krocza może wynikać z używania nieodpowiedniego papieru toaletowego. Najlepszy dla podrażnionego krocza oraz odbytu jest biały, lekko wilgotny papier toaletowy. Nie wywołuje on dodatkowych podrażnień i nie uczula skóry. Zrezygnować natomiast należy z szarego oraz kolorowego, aromatyzowanego papieru – podrażnia i uczula.

Czytaj też:

Białe plamki na penisie, czyli prosaki i kaszaki

Czerwone plamki na penisie. Czego mogą być objawem?

Oceń artykuł

(liczba ocen 34)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!