Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Erekcja - zaburzenie erekcji. Jak ją wzmocnić?

Zaburzenia erekcji to problem, który – jeśli się już pojawi – spędza sen z powiek. Co robić, jeśli problem z erekcją podczas stosunku to norma? Podpowiadamy, jak sobie z tym poradzić.
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Co to jest erekcja?

Erekcja (inaczej wzwód) to napływ krwi do prącia, w wyniku którego dochodzi do usztywnienia i zwiększenia rozmiaru penisa. Gdy członek jest w stanie spoczynku, ciała jamiste, które się w nim znajdują, są niemal w całości puste.

Podniecenie sprawia, że napełniają się one krwią, ich ścianki napinają się i zwiększają swoją objętość, a to z kolei powoduje ucisk sąsiadujących żył i uniemożliwia odpływ krwi z członka. Może zdarzyć się jednak, że krew odpływa nawet, gdy mężczyzna jest podniecony. W takiej sytuacji członek mięknie, a mężczyzna przeżywa z tego powodu frustrację.

Najważniejsze to zachować spokój – problemy z erekcjąmogą zdarzyć się każdemu mężczyźnie i naprawdę można sobie z nimi poradzić. Poranna erekcja zapobiega włóknieniu ciał jamistych i jest zjawiskiem normalnym, występującym niemalże u wszystkich zdrowych mężczyzn. 

Reklama

Zaburzenia erekcji - przyczyny

Bez erekcji stosunek seksualny, a co za tym idzie – orgazm – jest niemożliwy, dlatego zaburzenia erekcji to problem, który wywołuje nie tylko niepokój, ale i frustrację czy wstyd. Problem z erekcją po 40. roku życia dotyczą aż 50% panów, ale zaburzenia te zdarzają się także w młodszym wieku – coraz częściej występują problemy z erekcją po 30 roku życia. 

Przyczyn powstawania zaburzeń erekcji jest wiele i zwykle jest to skutek współistnienia kilku czynników – zarówno fizycznych, jak i psychicznych, przy czym te pierwsze dotyczą zwykle dojrzalszych panów, a drugie – tych młodszych. 

Do przyczyn fizycznych problemów z erekcją zaliczyć należy m.in.:

 • zażywanie niektórych leków, 
 • nadużywanie alkoholu, 
 • palenie papierosów, 
 • uszkodzenia naczyń i ciał jamistych prącia, 
 • niektóre zaburzenia neurologiczne,
 • choroby takie jak: miażdżycanadciśnienie tętnicze czy cukrzyca.

Problemy z utrzymaniem erekcji

Do psychicznych przyczynmogących wywołać zaburzenia erekcji zalicza się:

 • niską samoocenę, 
 • problemy w związku (np. zdrada, poczucie winy), 
 • kompleksy, 
 • lęk przed niezdolnością do odbycia stosunku seksualnego,
 • negatywne emocje związane z niewłaściwymi reakcjami ze strony partnerki. 

To właśnie znalezienie przyczyny jest kluczowe dla postawienia prawidłowej diagnozy i wdrożenia odpowiednich działań. Jeżeli mamy do czynienia z zaburzeniami erekcji na tle psychicznym, wówczas warto skorzystać z:

 • psychoterapii,
 • technik relaksacyjnych,
 • wypróbować metody treningowe wspólnie z partnerką. 

W przypadku problemów na tle fizycznym zwykle zaleca się przyjmowanie tabletek na erekcję (najbardziej popularny środek to viagra), iniekcje lub zabiegi chirurgiczne. Jeśli zaburzenia erekcji występują przewlekle, konsultacja z lekarzem będzie konieczna. Warto zatem wyzbyć się wstydu i jak najszybciej udać się do specjalisty, by móc zacząć działać.

Reklama

Tabletki na erekcję bez recepty

Powtarzających się często zaburzeń erekcji lepiej nie leczyć na własną rękę, w oczekiwaniu na wizytę u lekarza można jednak sięgnąć po specjalne tabletki na erekcję bez recepty. Wiele z nich zawiera sildenafil, czyli związek chemiczny. Wspomaga on rozkurcz mięśni gładkich w ciałach jamistych, powodując zwiększenie napływu krwi do prącia podczas podniecenia seksualnego i pozwala na utrzymanie wzwodu. Niektóre preparaty dodatkowo zawierają wyciągi roślinne (np. z guarany czy palmy sabałowej). 

Wybierając preparaty bez recepty, należy wziąć pod uwagę skład i sięgać po sprawdzone produkty, polecane przez innych. Warto pamiętać, że często tego typu środki nie tylko poprawiają erekcję, ale również mają ogólnie dobry wpływ na jakość życia seksualnego. Na rynku dostępnych jest wiele produktów na potencję, więc na pewno każdy znajdzie rozwiązanie dla siebie.

Reklama

Jak wzmocnić erekcję?

By pojawiła się poprawa erekcji nie trzeba od razu korzystać z farmakologii. Dobrym sposobem są regularne ćwiczenia mięśni kegla, czyli mięśni dna miednicy. Możliwość ich kontroli daje panom jednocześnie większą możliwość kontrolowania erekcji. Zaletą ćwiczeń mięśni kegla jest fakt, że można wykonywać je zawsze i wszędzie. Aby zacisnąć mięśnie kegla, dobrze jest wyobrazić sobie, że zaciskamy mięśnie krocza, by powstrzymać się od oddania moczu (pęcherz musi zostać wcześniej opróżniony!). Mięśnie trzymamy spięte przez 10-15 sekund i robimy 3 serie po 10 powtórzeń.Taki „trening” powtarzamy 3-4 razy dziennie

Przedłużenie erekcji nastąpi także jeśli skorzystamy ze specjalnego pierścienia erekcyjnego, który wydłuża wzwód nawet o 20 minut. Wystarczy założyć go u podstawy penisa – gadżet ograniczy odpływ krwi z prącia, utrzymując erekcję. Pierścień może być dodatkowo wyposażony w stymulator łechtaczki, który zintensyfikuje doznania partnerki.

Czytaj również
Olga Szymkowiak
Artykuł napisany przez
Olga Szymkowiak
Olga Szymkowiak to utalentowana dziennikarka i content writer, która swoją karierę zawodową rozpoczęła w "Gazecie Wyborczej". Jej doświadczenie obejmuje pracę w jednym z wiodących polskich portali medycznych, gdzie zdobyła cenne doświadczenie w pisaniu na tematy zdrowotne, dietetyczne oraz związane z urodą. Obecnie Olga skupia się na tworzeniu treści o szerokim zakresie tematycznym, łącząc profesjonalizm dziennikarski z kreatywnym podejściem do pisania. Olga, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego w dziedzinie Kulturoznawstwa, wyróżnia się zdolnością do przekazywania skomplikowanych tematów w przystępny i angażujący sposób. Jej teksty charakteryzują się głębokim zrozumieniem tematu, kreatywnością i precyzją,
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Libido i potencja
Libido u mężczyzn - jak podnieść i zmniejszyć popęd?
Libido u mężczyzn
Hiszpańska mucha - co to jest i jak działa? Dawkowanie
Hiszpańska mucha
Jak wydłużyć stosunek? Domowe sposoby czy tabletki?
Sposoby na wydłużenie stosunku
Podobne artykuły
Przeciętny rozmiar penisa
Średnia długość członka w Polsce i na świecie. Ile centymetrów ma przeciętnie penis we wzwodzie i spoczynku?
Mierzenie penisa centymetra krawieckiego
Jak zmierzyć długość członka? Czy rozmiar penisa w ogóle ma znaczenie?
Zdrowotne korzyści orgazmu
Zdrowotne korzyści z orgazmu. Czym jest orgazm, jak go osiągnąć i dlaczego warto?
Mężczyzna szukający sposobów na powiększenie penisa
Powiększanie penisa - domowe sposoby i ćwiczenia
Rozmiar penisa
Obwód penisa - jak zwiększyć obwód penisa?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!