ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Co pyli w czerwcu?

Czerwiec jest jednym z najtrudniejszych miesięcy dla alergików. Wiosna w pełni, kwitnie wiele gatunków roślin, stężenie rozmaitych pyłków w powietrzu jest bardzo wysokie i powoduje dokuczliwe dolegliwości jak katar sienny, łzawienie, kaszel czy duszności. Dlatego warto wiedzieć, co pyli w czerwcu i jakich drzew i bylin unikać, szczególnie, kiedy mieszka się lub planuje wypoczynek poza miastem.
Kobieta odczuwa objawy alergii wziewnej
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Trwa pylenie traw

Trawy są największą zmorą dla osób ze skłonnościami do alergii wziewnych. Występują powszechnie zarówno w miastach, jak i na terenach pozamiejskich, więc właściwie nie ma przed nimi ucieczki. Ponieważ w Polsce występuje wiele gatunków traw, ich kwitnienie jest długotrwałe.

Niektóre gatunki (np. słodka trawa wiosenna) zaczynają pylić już w maju, natomiast gatunki późniejsze pylą nawet do połowy sierpnia, w zależności od panujących warunków atmosferycznych. Kiedy pylą trawy można w prosty sposób sprawdzić w internetowym kalendarzu pylenia roślin.

Alergeny pyłków traw są w naszym klimacie najczęstszą przyczyną poważnych dolegliwości alergicznych:

 • kataru siennego,
 • łzawienia i podrażnienia oczu,
 • zapalenia spojówek,
 • alergicznego nieżytu nosa,
 • ograniczonej drożności górnych dróg oddechowych,
 • obrzęków,
 • atopowej astmy pyłkowej objawiającej się kaszlem i dusznościami.

Czas najwyższego stężenia pyłków traw w powietrzu to poranek i popołudnie, dlatego alergikom uczulonym na trawy zaleca się wychodzenie z domu wyłącznie w południe i wieczorami – kiedy stężenie spada i tym samym powoduje łagodniejsze dolegliwości.

Reklama

Które byliny pylą w czerwcu?

Czerwiec jest miesiącem, w którym większość drzew kończy już swoje kwitnienie, uaktywniają się za to niektóre byliny, przysparzając zdrowotnych problemów alergikom.

W czerwcu pylą:

 • babka lancetowata – jej kwitnienie rozpoczyna się w maju i ciągnie się aż do początku września. Apogeum pylenia babki przypada jednak na przełom czerwca i lipca. Babka występuje najpowszechniej na rolnych nieużytkach, poza aglomeracjami miejskimi. Objawami alergii na jej pyłki są głównie: zapalenie spojówek i katar sienny,
 • szczaw – podobnie, jak babka lancetowata, pyli od maja aż do września, głównie na terenach pozamiejskich. Może powodować alergiczny nieżyt nosa oraz łzawienie i podrażnienie oczu i błony śluzowej górnych dróg oddechowych.
 • pokrzywa – jej pyłki są jednym z mocniej uczulających alergenów. Okres jej kwitnienia jest bardzo długi – od maja do września, a w sprzyjających warunkach atmosferycznych, nawet do początku października. Pokrzywa jest chwastem powszechnie spotykanym na terenach pozamiejskich, więc stężenie jej pyłków w powietrzu latem jest wysokie i powoduje alergiczne dolegliwości jak nieżyt nosa, łzawienie i zaczerwienienie oczu.
 • komosa – jest powszechnie spotykanym chwastem. W Polsce najbardziej popularny jest jej gatunek nazywany lebiodą (komosa biała). Nie jest alergenem dominującym, ale może wywoływać katar sienny i podrażnienia, szczególnie tam, gdzie rośnie gęsto – głównie na terenach pozamiejskich.

Drzewa i krzewy pylące w czerwcu

Pylenie większości gatunków drzew i krzewów przypada raczej na wczesną wiosnę. Wierzba, topola, leszczyna, olcha, sosna w czerwcu nie są już aktywne, a alergicy uczuleni na ich pyłki mogą już wówczas odetchnąć z ulgą. Nadal jednak w powietrzu utrzymuje się wysokie stężenie pyłków dębu. Ponadto trwa w czerwcu kwitnienie lipy, czarnego bzu i platanu.

Czarny bez często stosowany jest jako roślina lecznicza, choćby jako źródło witaminy C pomocniczo w walce z przeziębieniem. Przed jego zastosowaniem warto jednak pamiętać, że może on wywoływać reakcje alergiczną, a w skrajnych przypadkach (na szczęście zdarzają się one rzadko) – wstrząs anafilaktyczny.

Uczulenie na pyłki platanu grozi przede wszystkim mieszkańcom miast, jest to bowiem drzewo parkowe spotykane przeważnie na terenach zielonych aglomeracji miejskich.

Czytaj:

Czytaj również
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pylenie
Co pyli w kwietniu?
Wierzba pyli w kwietniu
Co teraz pyli?
Mężczyzna z katarem siennym
Kiedy pylą trawy?
Trawa w blasku słońca
Podobne artykuły
Brzoza w parku
Kiedy rozpoczyna się pylenie brzozy i jak długo trwa? Poznaj objawy alergii na jej pyłki
Cladosporium w łazience
Cladosporium - co to jest i gdzie występuje? Alergia i leczenie
Drzewo leszczyny
Leszczyna pospolita - pylenie. Kiedy pyli leszczyna?
W marcu pyli olcha
Co pyli w marcu?
Kobieta na łące odczuwa objawy alergii
Co pyli w sierpniu?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!