Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Mobilizacja blizny - czym jest i kiedy ją stosować?

Mobilizacja blizny pozwala przywrócić skórze elastyczność, zwiększa mobilność, redukuje ból, zapobiega powstawaniu szpecących keloidów. Dowiedz się, na czym polegają tego typu zabiegi i jakie są do nich wskazania oraz przeciwskazania. Sprawdź, kto powinien je wykonywać.
Zabieg mobilizacji blizny
Fot: 123RF
W skrócie
 • Mobilizacja blizny jest metodą fizjoterapii polecaną pacjentom po operacjach i rozległych urazach.
 • Procedura wykorzystuje różne metody terapeutyczne, w tym masowanie, uciskanie, rolowanie i wiele innych.
 • Mobilizację blizny warto powierzyć doświadczonemu fizjoterapeucie. Nie powinno się jej wykonywać samodzielnie.
Spis treści

Reklama

Co to jest mobilizacja blizny?

Mobilizacja blizny jest jednym ze sposobów terapii zabliźnionej skóry po różnego typu urazach i operacjach. Jest to długotrwała i skomplikowana procedura, którą powinien wykonywać doświadczony fizjoterapeuta.

Na czym polega mobilizacja blizny w praktyce? Istotę terapii stanowią delikatne masaże oraz „ćwiczenia” zwiększające elastyczność blizny i otaczających ją tkanek oraz redukujące dolegliwości bólowe. W ten sposób można też wspierać prawidłowe formowanie się blizn.

Stosując różne techniki, rehabilitant wywiera kontrolowane naciski, rozciąga i ściąga skórę, czy wykonuje palcami ruchy koliste.

Dobór konkretnych działań uzależniony jest od fazy, w jakiej znajduje się bliznowaciejąca rana oraz skali i charakteru urazu.

Efektem powinno być m.in. ograniczenie sztywności w newralgicznym miejscu i zapewnienie mobilności na poziomie zbliżonym do tego, jaki występował przed powstaniem rany.

Reklama

Wskazania do mobilizacji blizny

Kiedy stosować mobilizację blizny? Fizjoterapia jest zalecana w szczególności w sytuacji, gdy zostaje ograniczona możliwość swobodnego przesuwania tkanek powstałych w procesie gojenia rany, a także nieprawidłowe jest ich ułożenie.

Należy pamiętać, że różnego typu zaburzenia mogą doprowadzić do powstawania nieprawidłowych, pogrubiałych i twardych blizn przerostowych oraz bliznowców (keloidów). Efektem tego jest uczucie ciągnięcia a nawet bólu skóry.

W przypadku rozległych oparzeń, a także urazów i cięć operacyjnych w okolicach stawów możliwe są tak zwane przykurcze tkanek i związana z nimi niemożność pełnego prostowania kończyn. Przykurcze tworzą się w wyniku „zaciągania” przez bliznę włókien mięśni i powięzi.

W skrajnych przypadkach, po operacjach w obrębie jamy brzusznej, na przykład po „cesarce”, możliwe jest nieprawidłowe działanie narządów wewnętrznych, na przykład jelit, czego dalszą konsekwencją są zaburzenia trawienia.

Występują też bóle kręgosłupa czy patologie dotyczące postawy ciała oraz chodu. Dodatkowym problemem są zaburzenia tzw. czucia głębokiego w miejscu zabliźnienia, a niekiedy także wokół zmiany.

W praktyce wskazaniem do mobilizacji są nieprawidłowości powstające przy odtwarzaniu ciągłości skóry po:

 • zabiegach różnego typu, na przykład po cesarskim cięciu (CC), mastektomii, nacięciu krocza, wycięciu wyrostka, operacji cieśni nadgarstka, wstawieniu endoprotezy biodra i wielu innych;
 • rozległych oparzeniach i urazach ciętych w pobliżu stawów kluczowych dla ruchomości ludzkiego ciała w sytuacji, gdy ograniczenie mobilności może utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Reklama

Przeciwwskazania do mobilizacji blizny

Choć mobilizacja przynosi wymierne efekty, nie każda blizna może być w ten sposób leczona, nie każda też tego wymaga. Kiedy nie mobilizować blizny? Podstawowe przeciwskazania to:

 • Świeży, niezagojony uraz, z którego może się sączyć krew oraz inne płyny ustrojowe, i który grozi rozejściem się w przypadku intensywnej manipulacji.
 • Zły ogólny stan zdrowia pacjenta, w tym aktywne infekcje, zaawansowana cukrzyca, problemy z krzepnięciem krwi, nowotwór - szczegółowych informacji w tym zakresie powinien udzielić fizjoterapeuta lub lekarz.

Nie ma zgodności odnośnie tego, czy można mobilizować skórę, na której widoczne są jeszcze strupy oraz szwy, jednak wielu specjalistów dopuszcza taką możliwość, podkreślając przy tym, że charakter dokonywanych manipulacji jest inny, niż w przypadku urazów nieco starszych i całkowicie zagojonych.

Reklama

Kiedy zacząć mobilizację blizny i ile trwa terapia?

Kiedy można rozpocząć mobilizację blizny? Wiele w tej kwestii zależy od czynników indywidualnych, w tym m.in. od rozległości urazu czy tempa regeneracji uszkodzonych tkanek.

Na pewno nie powinno się wykonywać żadnych zabiegów w fazie zapalnej, która z reguły trwa do 48 godzin. Zwykle zaleca się rozpoczęcie działań po około 2-3 tygodniach, kiedy rana jest trwale zasklepiona, a powstała nowa tkanka zaczyna zwiększać swoją elastyczność.

Z drugiej strony, pracy nad blizną nie należy nadmiernie odkładać w czasie, bowiem późno rozpoczęta terapia może być mniej skuteczna i znacznie dłuższa.

Ile trwa mobilizacja blizny? Po jakim czasie można się spodziewać efektów? W tym względzie także istnieje duża zmienność, generalnie jednak należy się liczyć z tym, że fizjoterapia może zająć od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy.

Reklama

Jak przebiega proces mobilizacji blizny?

Mobilizacja blizny po CC i innych zabiegach, a także rozległych urazach jest procedurą wymagającą dużej wiedzy i umiejętności oraz praktycznego doświadczenia w pracy z tego typu tkankami. Dlatego pacjentom zaleca się korzystanie z pomocy fizjoterapeutów.

Zdecydowanie natomiast odradzane są próby terapii na własną rękę w domu za pomocą dostępnych w Internecie instrukcji, czy też bazując wyłącznie na intuicji. Nieprawidłowe działanie może bowiem wyrządzić więcej szkód niż pożytku.

W zależności od różnych czynników, proces mobilizacji blizny może uwzględniać takie zabiegi, jak:

 • masaż blizny,
 • rozciąganie,
 • rolowanie,
 • uciskanie.

Działania te rehabilitant prowadzi palcami. Oprócz tego pacjent może pod jego nadzorem wykonywać lekkie ćwiczenia rozciągające. Stosuje się też niekiedy dynamiczne plastrowanie, czyli kinesjotaping.

Należy wiedzieć, że fizjoterapia to tylko jeden ze sposobów pracy z blizną. Inne możliwości to między innymi:

 • Fizykoterapia, czyli na przykład działanie laserem lub zimnem (krioterapia).
 • Presoterapia - wywieranie stałego nacisku na newralgiczne miejsca za pomocą specjalnych ubrań, opasek i masek. 
 • Stosowanie leków i wyrobów medycznych, w tym różnego rodzaju maści i żele na blizny np. Contractubex, zawierających takie substancje czynne, jak heparyna, alantoina czy wyciąg z cebuli.

Reklama

Ile kosztuje mobilizacja blizny?

Ile kosztuje mobilizacja blizny? Cena jednej sesji u fizjoterapeuty to około 80-120 złotych, przy czym wiele zależy od lokalizacji, konkurencji rynkowej czy renomy danego specjalisty.

Należy pamiętać, że w praktyce spotkań może być wiele, kilka, a nawet kilkanaście. Dodatkowo należy zapłacić za pierwszą wizytę konsultacyjną - jej koszt jest zbliżony.

Rehabilitant może na początku oszacować, ile sesji będzie potrzebnych, w praktyce jednak wstępne ustalenia mogą się rozminąć z rzeczywistością. Wszystko zależy od tego, jak blizna będzie reagować na czynione wokół niej manipulacje.

Czytaj również

Bibliografia

 • Mobilizacja blizny, dlaczego może zmienić Twoje życie?, https://contractubex.pl/mobilizacja-blizny-dlaczego-moze-zmienic-twoje-zycie/, [data dostępu 25.04.2023].
 • Wawryków Agata, Korabiusz Katarzyna, Torbé Dorota, Torbé Andrzej, Lubkowska Anna, Wawryków Paweł. Scar after caesarean section - possibilities of physiotherapy. Journal of Education, Health and Sport. 2017;7(7):629-639.
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Rozstępy i blizny
Blizny po ospie – jak zapobiegać i jak leczyć?
Dziewczyna z bliznami po ospie
Jak się pozbyć blizn na twarzy?
Kobieta z bliznami na twarzy
Jak wygląda blizna przerostowa i jak ją usunąć?
Blizna przerostowa na ręce
Podobne artykuły
Kobieta z blizną na plecach
Jak pielęgnować i czym smarować blizny po operacji?
Dziewczyna z tatuażem w miejscu blizny
Tatuaż na bliźnie - czy i kiedy można go zrobić?
Kobieta z bliznami po trądziku
Blizny po trądziku - co pomaga i jak usunąć? Maść, laser i domowe sposoby
Czerwone rozstępy na brzuchu
Jak można usunąć czerwone rozstępy?
Kobieta z blizną po oparzeniu na ręce
Blizna po oparzeniu – zapobieganie i usuwanie. Czym smarować?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie są Twoje sposoby na szybkie zaśnięcie?
Trisen-sonda