Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Jak się pozbyć blizn na twarzy?

Blizny na twarzy, powstałe po szwach i trądziku to ubytki sięgające do poziomu skóry właściwej i do jej dalszych warstw. Z reguły to niechciane pamiątki na twarzy. Łagodne uszkodzenia zwykle znikają, jednak niektóre są trudniejsze do usunięcia. Jakie podjąć działania, aby skutecznie pozbyć się tych nieestetycznych zmian?
Kobieta z bliznami na twarzy
źródło:123RF
W skrócie
 • Blizny na twarzy po szwach i trądziku odbierają pewność siebie i często są powodem do zmartwień. Warto zająć się ich redukowaniem. Medycyna posiada wiele sposobów przeznaczonych dla osób borykających się z tym problemem.
 • Skuteczne metody walki z bliznami pobudzają skórę do regeneracji. Do takich zabiegów należy laseroterapia, mezoterapia mikroigłowa, karboksyterapia lub wypełnianie ubytków kwasem hialuronowym. Warto zasięgnąć rady specjalisty i wybrać najlepszy zabieg dla siebie.
 • Sposoby usuwania blizn na twarzy można wspierać domowymi sposobami. Systematyczne stosowanie takich metod stopniowo redukuje zmiany, regeneruje skórę i przyspiesza proces gojenia.
SPRAWDŹ TEŻ: Blizny na skórze - przyczyny i leczenie
Spis treści

Reklama

Blizny po szwach na twarzy

Blizny na twarzy to pozostałość po zabiegach chirurgicznych lub urazach. Niestety w wielu przypadkach założenie szwów na twarzy jest konieczne i ochrona zdrowia bierze górę nad estetyką. 

Blizna jest konsekwencją uszkodzenia skóry. Jej wygląd zależy od dwóch czynników: stopnia uszkodzenia skóry (głębokości i powierzchni) i przebiegu procesu gojenia. Kiedy zakłada się szwy na twarz? Zabieg ten jest konieczny, gdy dochodzi do przerwania ciągłości anatomicznej tkanki, czyli skóry twarzy. 

Założenie szwów jest konieczne w sytuacji:

 • zaszycia rany powstałej na skutek uszkodzenia mechanicznego (blizny na twarzy po wypadku), 
 • zakończenie operacji chirurgicznej.

Po zakończonym zabiegu do chwili zdjęcia szwów należy wyjątkowo dbać o ranę, nie dopuszczać do zakażenia i naciągnięcia. Zawsze należy ściśle stosować się do zaleceń lekarza. W przypadku twarzy ma to jeszcze większe znaczenie, twarz bowiem jest dla wielu osób wizytówką całej ich osobowości. 

Trudno ukryć na niej mankamenty i niedoskonałości. Okres utrzymywania szwów skórnych uzależniony jest od stopnia napięcia tkanek, rodzaju zabiegu i jakości procesu gojenia rany. Zwykle trwa od 5 do 7 dni. Odpowiednia pielęgnacja od samego początku ma duży wpływ na przyspieszenie czasu gojenia i późniejszy wygląd blizny. Dobrą metodą jest masowanie jej okolic. Takie działanie pomaga odkleić tkankę sklejoną z tak powstałą zmianą i pobudzić nowe tkanki do regeneracji.  

Jak długo jest widoczna blizna na twarzy? Czy może całkowicie zniknąć? Odpowiedzi na te pytania są bardzo zróżnicowane. Zależą głównie od tego, jaki jest to rodzaj rany. Istotne znaczenie ma także miejsce, gdzie rana powstała i jakiej części twarzy dotyczy. Dość trudne do wygojenia są blizny na nosie.

Blizny na twarzy po trądziku

Problem blizn potrądzikowych dotyczy nie tylko młodych osób, ale także dorosłych. W tych przypadkach trądzik jest często efektem zaburzeń hormonalnych (ciąża, menopauza, antykoncepcja) czy niewłaściwej diety. 

Dlaczego zostają blizny na twarzy po trądziku? Stan zapalny, jaki pojawia się wraz z trądzikiem powinien być szybko wyleczony. Takie leczenie jest często dość mocno obciążające dla organizmu, a antybiotyki rezerwowane są dla silnych postaci trądziku. Nie każde leczenie doprowadza też do całkowitej eliminacji trądziku z twarzy. 

Dziury w twarzy po trądziku są efektem uszkodzenia skóry właściwej i zastąpienia tego fragmentu tkanką włóknistą. Tworzy to wgłębienia i nierówności, pojawia się także zmiana koloru skóry w tym miejscu. 

W jaki sposób można zapobiegać powstawaniu blizny na policzku jako pozostałości po zmianach trądzikowych twarzy? Cera trądzikowa wymaga szczególnej dbałości. Skóra powinna być odpowiednio oczyszczana i złuszczana. Jakiekolwiek zaczerwienienia świadczą o stanie zapalnym, a to oznacza konieczność podjęcia działań przeciwzapalnych, polegających na delikatnych peelingach. 

Ogromne znaczenie ma także właściwa dieta. Cera trądzikowa nie lubi ostrych potraw, nadmiaru soli czy słodyczy. Nie wolno dopuścić do przesuszenia skóry, aby zapobiegać w ten sposób nadmiernej pracy gruczołów łojowych. Należy unikać samodzielnego usuwania wyprysków i krost, gdyż nieumiejętne działania tworzą dodatkowo blizny na twarzy po wyciskaniu.

Metody usuwania zmian po trądziku powinny być zawsze dostosowane do charakteru takich zmian skórnych na twarzy, ich ilości oraz miejsca występowania. W tym zakresie skuteczne są zabiegi typowo medyczne lub z zakresu medycyny estetycznej. Działają mocno i skutecznie, ale bezpiecznie.

Reklama

Usuwanie blizn na twarzy

Usuwanie blizn z twarzy to często długotrwały i trudny proces. Gwarantuje jednak poprawę wyglądu i stanu skóry. Każde działanie warto skonsultować z lekarzem, który ocenia stan skóry i blizn, ich głębokość oraz skuteczne metody ich usuwania.

Jak pozbyć się blizn na twarzy? Oto kilka sposobów walki z tymi nieestetycznymi uszkodzeniami powłoki skórnej:

 • profesjonalne zabiegi kosmetyczne. Do takich należy między innymi dermabrazja, polegająca na mechanicznym usuwaniu blizny wraz ze skórą. Naskórek jest ścierany w odpowiedni i bezpieczny sposób, pobudzając jednocześnie skórę do produkcji nowych komórek i regeneracji tkanek,
 • laserowe usuwanie blizn, polegające na ich redukcji przy użyciu lasera. Impulsy głowicy laserowej powodują niszczenie tkanki bliznowatej, a pobudzają tworzenie nowej i zdrowej. Wiązki laserowe docierają do głębokich warstw skóry, dlatego też możliwa jest redukcja nawet rozległych zmian. Laser działa także przeciwzapalnie i powoduje blaknięcie przebarwień. Zabiegi wykonywane przez specjalistów są bezinwazyjne i bezpieczne,
 • mezoterapia mikroigłowa (dermapen) z kategorii zabiegów na dziury na twarzy. Powoduje spłycenie blizn potrądzikowych poprzez wstrzyknięcie odpowiedniej ilości substancji leczniczej w celu zmobilizowania skóry do odbudowy,
 •  karboksyterapia, zabieg polegający na użyciu dwutlenku węgla, który skutecznie wygładza skórę twarzy, przywracając jej jędrność,
 • wypełnianie ubytków kwasem hialuronowym, stwarzające efekt uniesienia skóry. Pozytywne efekty utrzymują się do 24 miesięcy, potem warto zabieg ten powtórzyć.

Co na blizny twarzy dodatkowo lub zamiast profesjonalnych zabiegów? Do miejscowego wspomagania regeneracji skóry można stosować maści, żele, kremy lub plastry. Produkty te z reguły zawierają olej aloesowy, mieszanki olejów pochodzenia roślinnego, masę perłową lub wyciąg z cebuli.

Reklama

Domowe sposoby na blizny na twarzy

Profesjonalne działania można wspomagać domowymi sposobami na blizny. Regularne stosowanie takich metod sprawia, iż zmiany są mniej widoczne i stopniowo znikają. Usuwanie blizn to proces długotrwały, wymagający konsekwencji i systematyczności. 

Jak likwidować ślady po trądziku na twarzy? Oto domowe sposoby:

 • smarowanie miejsc zmienionych olejem lnianym,
 • nakładanie bezpośrednio na blizny witaminy E, intensywnie masując miejsca z bliznami, 
 • używanie maści z witaminą E,
 • przecieranie zabliźnionych miejsc chłodnym naparem z zielonej herbaty lub olejkiem z zielonej herbaty, lekko rozcieńczonym wodą,
 • nakładanie na bliznę podgrzanego nierafinowanego oleju kokosowego,
 • olejek sandałowy, zmieszany z wodą różaną w celu utworzenia papki do smarowania,
 • olejek lawendowy, zawierający garbniki, które ułatwiają regenerację tkanek,
 • sok z cytryny do smarowania blizn, pozostawiony na zmienionym miejscu twarzy na 10 minut do wyschnięcia,
 • przykładanie wacika kosmetycznego, nasączonego octem jabłkowym, który oczyszcza skórę i usuwa martwy naskórek,
 • mieszanka ¼ szklanki oleju kokosowego, łyżki miodu, ¼ szklanki oliwy i 4 kropli olejku lawendowego. Połączyć wszystkie składniki, podgrzewając je, następnie ostudzić i aplikować na blizny.

Reklama

Jak ukryć blizny na twarzy?

Ślady po trądziku na twarzy można ukryć za pomocą makijażu. Ten trik w pewnym stopniu maskuje niechciane blizny. Zawsze jednak trzeba pamiętać, iż makijaż nie rozwiąże problemów z cerą. 

Pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza i konsultacja, aby nie pogorszyć wyglądu skóry. Dermatolog najlepiej zdecyduje o wdrożeniu odpowiedniego leczenia i o możliwości codziennego maskowania takich niedoskonałości. Świeże blizny po zdjęciu szwów także wymagają czasu na regenerację.

Przed makijażem warto zastosować odpowiedni krem, który wygładza i regeneruje skórę, dodatkowo ją nawilżając. Na początku twarz powinna być przesmarowana bazą silikonową, która wyrównuje koloryt. Jednak używana zbyt często zatyka pory i może pogłębić problem, zamiast go rozwiązać. Następnym krokiem jest nałożenie podkładu o barwie zgodnej z karnacją skóry. Wypukłe blizny lepiej zakrywać korektorem w kolorze skóry, a nie jaśniejszym. 

Kolejnym sposobem maskowania śladów po krostach na twarzy jest używanie kremów zawierających perły. Ekstrakty z perły wyrównują koloryt skóry i przyspieszają jej regenerację. Ukrywaniu blizn sprzyja regularny peeling. Nie wolno jednak używać składników, które uczulają skórę twarzy. 

Czytaj też:

Czytaj również

Bibliografia

 • 1. K. Sałagan, K. Niemyska „Blizny trądzikowe – mechanizm powstawania i diagnostyka”, Kosmetologia Estetyczna, 4/2018/vol.7,
 • 2. M. Bagłaj „Blizny jako problem kliniczny w praktyce dermatologa estetycznego”, Centrum Dermatologii Estetycznej we Wrocławiu, Dermatologia Estetyczna, vol. 16/nr 2/2014,
 • 3. M. Madejewska, P. Korban „Postępowanie fizjoterapeutyczne w leczeniu blizn”, Kosmetologia Estetyczna/4/2013/vol. 2,
 • 4. P. Styczeń „Medycyna estetyczna”, Po Prostu Żyj nr 1 (1) /2015,
 • 5. D. Burdzy, D. Ozga, J. Kosydar-Bochenek i inni „Zastosowanie laserów w terapii wybranych problemów skórnych. Przegląd metod”, Kosmetologia Estetyczna 6/2017/vol. 6.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Rozstępy i blizny
Blizny po trądziku - co pomaga i jak usunąć? Maść, laser i domowe sposoby
Kobieta z bliznami po trądziku
Jak wygląda blizna przerostowa i jak ją usunąć?
Blizna przerostowa na ręce
Jakie są rodzaje rozstępów na pośladkach i jak się ich pozbyć?
Kobieta z rozstępami na pośladkach
Podobne artykuły
Kobieta z blizną na plecach
Jak pielęgnować i czym smarować blizny po operacji?
Dziewczyna z tatuażem w miejscu blizny
Tatuaż na bliźnie - czy i kiedy można go zrobić?
Kobieta z blizną po oparzeniu na ręce
Blizna po oparzeniu – zapobieganie i usuwanie. Czym smarować?
Dziewczyna z bliznami po ospie
Blizny po ospie – jak zapobiegać i jak leczyć?
Czerwone rozstępy na brzuchu
Jak można usunąć czerwone rozstępy?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czego używasz do pielęgnacji skóry twarzy?
Opakowanie produktu Merz Spezial