Jak pielęgnować i czym smarować blizny po operacji?

Blizny po operacji są nieuniknione, ale odpowiednia pielęgnacja rany jest w stanie znacząco wpłynąć na proces gojenia i wygląd blizny po jego zakończeniu. Jak powinna wyglądać pielęgnacja blizn po operacji? Kiedy ją rozpocząć i co stosować?
Kobieta z blizną na plecach
źródło:123RF
  • Blizny po operacji bywają nieuniknione, ale nie muszą oszpecać ciała. Wystarczy odpowiednio zadbać o ranę pooperacyjną, żeby blizna po wygojeniu była jak najmniej widoczna.
  • W walce z bliznami stosuje się różne preparaty miejscowe w formie maści, żelu lub kremu. Pomocna może być także terapia manualna.
  • Jeśli metody nieinwazyjne nie przyniosą oczekiwanego rezultatu, bliznę można usunąć za pomocą lasera w gabinecie medycyny estetycznej.
SPRAWDŹ TEŻ: Blizny na skórze - przyczyny i leczenie
Spis treści

Pielęgnacja blizn po operacji

Blizna jest trwałym śladem na skórze po operacji, urazie, oparzeniu lub stanie zapalnym. Blizny po operacji są zazwyczaj widoczne na skórze i bywają źródłem kompleksów. Duże znaczenie ma tutaj rodzaj wykonywanego zabiegu chirurgicznego. 

Bliznę po operacji brzucha czy wyrostka łatwo ukryć pod ubraniem. Zdecydowanie trudniej jest przykryć bliznę po operacji tarczycy, która umiejscowiona jest u nasady szyi i pokrywa niemal całą jej szerokość. Warto wiedzieć, że odpowiednia pielęgnacja blizn jest w stanie znacząco wpłynąć w proces gojenia, a co za tym idzie na ostateczny kształt, jaki przybiorą. 

Kiedy zacząć smarować bliznę po operacji?

Żeby blizna pooperacyjna była jak najmniej widoczna, pielęgnację należy rozpocząć najszybciej jak to możliwe. Terapia blizny pooperacyjnej polega przede wszystkim na codziennej zmianie opatrunku. Już następnego dnia po operacji powinno się zdjąć stary opatrunek, zdezynfekować ranę, a następnie czystymi rękoma założyć nowy. Taki zabieg powinno się przeprowadzać każdego dnia lub dwa razy dziennie, jeśli zaleci tak lekarz. 

Zwykle około piątej doby po zabiegu można zacząć stosować maść, która przyspieszy gojenie, a dodatkowo zniweluje obrzęk. Najczęściej po około tygodniu od operacji lekarz zdejmuje szwy. Wówczas na skórze widoczna jest czerwona blizna, którą należy natłuszczać odpowiednimi preparatami. 

Co bardzo ważne, dopóki blizna ma kolor czerwony, dopóty trwa gojenie rany. To, jak długo blizna jest czerwona, będzie uzależnione od wielu czynników, między innymi rodzaju zabiegu oraz miejsca nacięcia, jednakże zazwyczaj proces gojenia trwa 6-8 tygodni i jest nazywany przez specjalistów fazą rozrostu. 

Po upływie tego czasu zwykle blizna staje się jasna. To, że rana się wygoiła, nie oznacza, że można przestać o nią dbać. Po fazie rozrostu następuje faza modelowania, która trwa nawet do roku po operacji. 

Jak dbać o bliznę po operacji w tej fazie? Zaleca się stosować maści lub opatrunki silikonowe, które chronią skórę przed utratą wilgoci, co ma bardzo duże znaczenie w ostatecznym uformowaniu się blizny. 

Co na blizny po operacji?

Po jakie preparaty sięgnąć, żeby zmiana była możliwie jak najmniej widoczna? Na początku fazy rozrostu, czyli około piątego dnia od zabiegu, zalecane są preparaty, które mają w składzie wyciąg z cebuli morskiej, znany z działania przeciwzapalnego i przeciwobrzękowego. 

Natomiast czym smarować blizny po szwach? Warto wtedy sięgnąć po maśćktóra będzie miała w składzie alantoinę. Taki preparat przyspiesza ziarninowanie naskórka oraz pobudzi skórę do regeneracji.

Co stosować na bliznę w fazie modelowania? Na tym etapie zalecane są zwłaszcza preparaty zawierające silikon, gdyż zapewnią ranie odpowiednie nawilżenie, dzięki czemu wygładzą i zmiękczą skórę. Warto także sięgnąć po krem na blizny po operacji z witaminą A, która poprawia elastyczność skóry oraz pobudza syntezę kolagenu.

Jak ukryć blizny po operacji?

Co jeszcze można stosować na blizny po operacji? Poza dostępnymi w aptekach preparatami do stosowania miejscowego, warto wypróbować mniej popularnych metod, jak na przykład terapia manualna, do której zaliczają się:

  • drenaż limfatyczny,
  • rozluźnianie mięśniowo-powięziowe,
  • masaż głęboki.

Terapia manualna jest zalecana zwłaszcza kobietom, które przeszły operację cesarskiego cięcia. Zabiegi powinny być wykonywane przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę. 

Dodatkowo każdy z tych zabiegów powinien być wzbogacony o tzw. autoterapię, którą można nazwać domowym sposobem na blizny. Autoterapia polega na wykonywaniu w domowym zaciszu odpowiednich ruchów i chwytów, wyuczonych wcześniej przez fizjoterapeutę. Ćwiczenia w czasie gojenia się rany powinno się wykonywać dwa razy dziennie.

Usuwanie blizny po operacji

Jeśli metody zachowawcze nie przyniosą oczekiwanego rezultatu, wówczas pozostaje usuwanie blizny po operacji bardziej inwazyjnymi metodami. Wiele z nich jest w stanie usunąć bliznę do tego stopnia, że stanie się niemal niewidoczna. Dużą popularnością wśród pacjentów cieszy się laser na bliznyNie każdy jednak będzie skuteczny. W usuwaniu blizn wykorzystuje się głównie lasery ablacyjne i nieablacyjne, a niekiedy także naczyniowe.  

Doborem odpowiedniego lasera, a także przeprowadzeniem zabiegu powinien zająć się lekarz ze specjalizacją z dermatologii lub medycyny estetycznej. Przed wyborem gabinetu lub kliniki medycyny estetycznej warto zapoznać się z opiniami pacjentów. 

Czytaj też:

Czytaj również

Bibliografia

  • Zieliński T., Witmanowski H., Lewandowicz E. i wsp., Blizny przerostowe i keloidy. Część II. Zapobieganie i leczenie, Post Dermatol Alergol 2008, 25(3), s. 116-124.
  • Jamrógiewicz M., Żebrowska M., Łukasiak J., Sznitowska M., Silikonowe preparaty do leczenia powierzchniowego blizn, Farm Pol, 2010, 66(6), s. 437-442
  • Wang Y., Zhang C., Cheng H. i wsp., All-trans retinoic Acid reduces joint adhesion formation: an experimental study in rats, Med Sci Monit 2015 (21), s.1598-1603.
  • Chochowska M., Marcinkowski J.T., Klimberg A., Terapia manualna w pracy z blizną po operacji cięcia cesarskiego, Hygeia Public Health 2017, 52(2): 151-156.
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Przebarwienia na nogach: jak usunąć? Brązowe i czerwone
Przeczytaj artykuł
Usuwanie przebarwień: laserem, kwasami i kremem. Sposoby
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Przebarwienia na nogach: jak usunąć? Brązowe i czerwone
Usuwanie przebarwień: laserem, kwasami i kremem. Sposoby
Kaszak - rozpoznanie, przyczyny powstawania. Jak usunąć?
Dlaczego dłonie puchną? Poznaj przyczyny i zapobieganie
Znamiona na skórze - czerwone, czarne. Rodzaje
Nadpotliwość - leczenie i przyczyny nadpotliwości

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama