Co to jest połóg i jak wygląda? Wszystko o połogu po ciąży

Pierwsze tygodnie po porodzie to czas niezwykle trudny dla każdej kobiety, nie tylko ze względu na pojawienie się dziecka, ale również na wielkie zmiany, jakie zachodzą w jej organizmie. Zespół tych zmian, trwający zwykle około sześciu tygodni to właśnie połóg – czas, kiedy młoda mama potrzebuje silnego wsparcia, bo jej ciało przechodzi znaczące przeobrażenie.
Kobieta z dzieckiem w trakcie połogu
źródło:123RF

Spis treści

Co  to jest połóg?

Połóg to czas po porodzie, kiedy ciało kobiety wraca do stanu sprzed ciąży, a zmiany ciążowe organizmu powoli ustępują. Dzieli się on na trzy etapy:

  • połógbezpośredni– pierwsza doba po porodzie,
  • połógwczesny– pierwszy tydzień po porodzie,
  • połóg późny– utrzymujący się do sześciu tygodni po porodzie.

Połóg bezpośredni z reguły przechodzi się w szpitalu, pozostając pod wyspecjalizowaną opieką medyczną. Warto wówczas z tej opieki korzystać, starając się jak najwięcej wypoczywać po trudach ciąży i ogromnym wysiłku związanym z urodzeniem dziecka oraz dowiadując się jak najwięcej o nowej sytuacji – nie tylko o tym, jak postępować z maluszkiem, ale również o własnym ciele i zachodzących w nim zmianach. W ciągu tych dwóch – trzech dni w szpitalu należy obserwować organizm, a u lekarzy i pielęgniarek położnych zasięgnąć informacji, jak postępować po powrocie do domu – jak dbać o siebie, by jak najszybciej wrócić do dobrej formy, przetrwać połóg i nabrać sił niezbędnych chociażby do zajmowania się dzieckiem.

Połóg po cc – czym się charakteryzuje?

Połóg i związane z nim krwawienia połogowe występują zarówno po porodzie naturalnym jak i cesarskim cięciu. Niekiedy można spotkać się z twierdzeniem, że krwawienie po cesarce nie występuje, ale niestety nie jest ono prawdziwe, ponieważ tzw. odchody połogowe nie są związane z raną krocza, ale pochodzą z obkurczającej i oczyszczającej się macicy.

Po każdym porodzie pozostają w niej pozostałości w postaci resztek krwi, strzępów błon płodowych i śluzu. Wszystko to musi zostać w naturalny sposób wydalone, stąd właśnie utrzymujące się od kilku do kilkunastu dni krwawienie połogowe. Towarzyszą im bóle kurczowe porównywane często do tych miesiączkowych. Są one objawem kurczenia się macicy, która od wielkości zdolnej pomieścić noworodka, musi powrócić do swej naturalnej wielkości – średnicy około 7-8 cm.

Podczas cesarskiego cięcia nie dochodzi do uszkodzeń krocza, które często zdarzają się przy porodach naturalnych. W tym względzie połóg po cesarskim cięciu może okazać się łatwiejszy, ponieważ nie wymaga dbałości o gojenie się rany krocza, co często nastręcza sporych trudności. Z drugiej strony, konsekwencją cesarki jest rana na brzuchu, którą także należy odpowiednio chronić, by szybko się zabliźniła. Jednak w tym wypadku łatwiej utrzymać ją w suchości i czystości.

Ile trwa połóg po porodzie naturalnym?

Jak długo trwa połóg? Kobiety w ciąży, szczególnie kiedy jest to pierwsza ciąża, mają szereg wątpliwości związanych z porodem i tym, co dzieje się po nim. Jednym z najczęściej pojawiających się pytań jest właśnie to o połóg – jak wygląda i ile trwa połóg po porodzie naturalnym, a ile trwa połóg po cesarskim cięciu

Forma porodu ma tu jednak niewielki wpływ – po każdym z nich ciało musi przejść pewne zmiany, a macica musi oczyścić się i osiągnąć rozmiar sprzed ciąży, co trwa zawsze około sześciu tygodni. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że koniec połogu nie jest jednoznaczny z pełną regeneracją organizmu, którego pewne elementy w okresie ciąży są znacząco obciążone (kręgosłuprozciągnięta skóra, niektóre partie mięśni itd.). Regeneracja taka i powrót do kondycji sprzed ciąży może trwać rok, a nawet dłużej.

Połóg po ciąży – jak dbać o siebie?

Wczesnypołóg fizjologicznyto czas bardzo trudny dla świeżo upieczonej mamy. Organizm po porodzie jest wyczerpany, przechodzi znaczące zmiany negatywnie wpływające na samopoczucie, a jego objawy często powodują spory dyskomfort. Dlatego jest to czas, kiedy trzeba jak najwięcej korzystać z pomocy najbliższych, starać się dużo wypoczywać i w szczególny sposób dbać o siebie i swoje ciało, by jak najszybciej wrócić do dobrej formy i móc w pełni sił zająć się maleństwem.

Należy pamiętać, że po porodzie naturalnym trzeba zachować szczególną dbałość o okolice krocza i gojącą się w nim ranę czy jakiekolwiek powstałe uszkodzenia. W tym celu zaleca się:

  • stosowanie podkładów poporodowych przez pierwsze dni i ich częste zmienianie (później – kiedy obfitość krwawienia się zmniejsza – można zastąpić je zwykłymi podpaskami, a następnie wkładkami higienicznymi),
  • częste przemywanie okolic intymnych preparatami o działaniu przeciwzapalnym,
  • zachowanie szczególnej higieny osobistej,
  • dbałość o zachowanie suchości okolic intymnych (w wilgotnym środowisku znacznie szybciej rozwijają się wszelkie bakterie, infekcje i drobnoustroje),
  • zapewnienie ranie dostępu powietrza (np. poprzez wietrzenie w pozycji leżącej),
  • noszenie luźnej bielizny wykonanej z naturalnych materiałów, najlepiej z bawełny.

Stosowanie tych kilku zasad znacząco przyspiesza proces gojenia i powrotu do dobrej kondycji fizycznej.

Połóg a okres i współżycie

W czasie połogu występuje krwawienie, ale nie jest to krwawienie miesiączkowe, tylko oczyszczanie macicy z pozostałości po ciąży. Kiedy krwawienie połogowe ustanie, a po jakimś czasie (tygodniu lub kilku tygodniach) pojawi się nowe, można podejrzewać, że jest to krwawienie miesiączkowe. Okres może bowiem pojawić się już miesiąc po porodzie, ale też nawet kilka miesięcy po zakończeniu karmienia piersią. I jedna i druga sytuacja jest normą i zależy od indywidualnej gospodarki hormonalnej organizmu.

W czasie połogu nie zaleca się wznawiania współżycia seksualnego. Przede wszystkim objawy połogu powodują znaczący dyskomfort (bóle skurczowe, krwawienie, osłabienie). Ponadto układ rodny kobiety potrzebuje czasu na regenerację, a rany powstałe podczas porodu (głównie rany krocza) – czasu na wygojenie.

Połóg fizjologiczny a kondycja psychiczna kobiety

Czas połogu jest niezwykle trudny dla każdej młodej mamy. Dziewięć miesięcy ciąży, trud porodu oraz dokuczliwe objawy poporodowe stanowią duże obciążenie dla kondycji psychicznej kobiety. Mimo, że narodziny dziecka z reguły są ogromną radością dla obojga rodziców, często matka, której organizm jest po prostu wyczerpany, a gospodarka hormonalna jeszcze nieustabilizowana, nie może w pełni cieszyć się urokami rodzicielstwa. Do wymienionych już przyczyn dochodzi zmęczenie spowodowane opieką nad maleństwem, zaburzenie rytmu dnia, nieprzespane noce itd. Pierwsze tygodnie wiążą się również z lękiem przed nową sytuacją i nową rolą, w której trzeba się sprawdzić. Wszystko to powoduje, że psychika wystawiona zostaje na próbę, której nie każda kobieta jest w stanie sprostać i dlatego potrzebuje wówczas troskliwej opieki najbliższych.

Wyjątkowo trudne są sytuacje, kiedy poród wiąże się z komplikacjami jak choroba czy śmierć dziecka. Połóg po urodzeniu martwego dziecka wymaga nie tylko szczególnej opieki ginekologicznej, ale również psychologicznej, ponieważ ryzyko wystąpienia depresji jest tu znacznie wyższe niż po porodzie prawidłowym.

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Powyższy artykuł prezentuje treści informacyjne i został opracowany wyłącznie przez redakcję serwisu. Artykuł zawiera informacje o wybranych produktach dostępnych w internetowym Sklepie Medme.pl i ma charakter autopromocyjny Sklepu Medme.pl Wybór prezentowanych produktów lub kategorii produktów został dokonany w sposób rzetelny, wyłącznie przez redakcję serwisu.