Dla Ciebie, na zdrowie!

Ciąża po poronieniu - po jakim czasie można zajść w ciążę?

Ciąża po poronieniu - kiedy jest możliwa i czy jest bezpieczna? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet, które poroniły ciążę. Każdy taki stan stwarza obawę, że kolejne starania zakończą się też niepomyślnie. Nic bardziej mylnego. Co warto wiedzieć, aby uspokoić siebie i swoich najbliższych?
Sfrustrowana para
Źródło: 123RF
Spis treści

Poronienie to powikłanie ciąży, zakończone obumarciem jaja płodowego. Oznacza to, iż ciąża kończy się przed 22 tygodniem wydaleniem obumarłego płodu. Sytuacja ta dotyka sporą liczbę kobiet. Najczęstszą przyczyną poronienia są wady genetyczne płodu. Ale dość powszechnymi przyczynami są także zaburzenia hormonalne, autoimmunologiczne czy wiek kobiety.

Objawy poronienia mogą być bardzo różne i w głównej mierze zależą od wieku ciąży i predyspozycji zdrowotnych kobiety. Różne objawy wywołują inne rodzaje przedwczesnego zakończenia ciąży. 

Ciąża to szczególny czas dla kobiety. I jest to również specyficzny czas dla organizmu. Rodzaje przedwczesnego zakończenia ciąży są bardzo różne i charakteryzują się różnymi objawami. Wiele przyczyn wpływa na ryzyko wystąpienia poronień. 

Ciąża po poronieniu to trudny moment dla każdej kobiety. Przynosi ze sobą nie tylko radość z oczekiwania na dziecko, ale także i strach czy niepokój. Wiele jednak zależy od okoliczności i stanu zdrowia kobiety. 

Reklama

Ciąża po poronieniu 

Poronienie nie zamyka drogi do kolejnej ciąży. Ale większość kobiet ma ogromne obawy, czy możliwa jest ciąża po poronieniach, jeśli wcześniej straciły dziecko. W ogromnej liczbie przypadków kobiety po poronieniu rodzą później zdrowe dzieci.

Poronienie jest zakończeniem ciąży poniżej 22 tygodnia jej trwania. Około 15% rozpoznawanych ciąż ulega poronieniu i wydaleniu jaja płodowego z macicy. 

Każda kobieta powinna wiedzieć, co najczęściej powoduje utratę ciąży. Niekiedy wiedza ta może zapobiec negatywnym skutkom dla zdrowia i życia. Przyczyny poronienia to także sytuacje, na które kobieta ciężarna nie ma wpływu.

Ale bardzo często przyszłe mamy obwiniają tylko siebie za utratę płodu. Nic bardziej mylnego.

 Niektóre z przyczyn poronienia mają podłoże środowiskowe lub biologiczne. Do takich należą:     

 • wiek kobiety, 
 • infekcje (bakteryjne lub wirusowe), 
 • niehigieniczny tryb życia i niewłaściwa dieta, 
 • duży stres.

Pewna grupa przyczyn poronień ma charakter typowo medyczny. I tak naprawdę nie zależą one od czynników zewnętrznych. Do takich przyczyn poronień należą:

 • wady genetyczne zarodka, 
 • czynniki anatomiczne,
 • zaburzenia hormonalne,
 • zaburzenia immunologiczne.

Znajomość przyczyn poronienia ma bardzo duże znaczenie przy staraniach o kolejną ciążę. Po przedwczesnej utracie ciąży należy zrobić szczegółowe badania. Ich celem jest nie tylko potwierdzenie, że obumarły płód został całkowicie usunięty, ale także stwierdzenie przyczyn poronienia i wdrożenie specjalistycznego leczenia. Znajomość przyczyny pozwala uniknąć ponownego zagrożenia. 

Poronienie a kolejna ciąża 

Kiedy można starać się o kolejną ciążę po poronieniu? Przede wszystkim zależy to od kondycji i stanu zdrowia kobiety. Ale bardzo duże znaczenie mają także okoliczności poronienia. Opieka lekarska jest zawsze ukierunkowana na zminimalizowanie przyczyn poronienia.

Warto robić badania genetyczne, które są bardzo pomocne w ustalaniu tych przyczyn, ale także stwierdzają problemy genetyczne kobiety i mężczyzny. 

Aby kolejna ciąża była jak najbardziej bezpieczna, przeprowadzane są badania na materiale poronnym, które określają konkretne wady płodu. Szanse na posiadanie potomstwa po poronieniu zwiększają szczegółowe badania i znajomość ich wyników (badanie USG, morfologia krwi, histopatologia).

Wielu lekarzy zaleca, aby odczekać od 3 do 6 miesięcy po poronieniu. Jest to czas na regeneracje organizmu kobiety i szczegółowe ustalenie przyczyn utraty ciąży. W czasie każdej ciąży w ciele kobiety zachodzi wiele zmian hormonalnych, warto zatem poczekać, aby ich poziom się zdecydowanie ustabilizował. Poronienie to nie tylko dolegliwości fizyczne, ale i też psychiczne. Warto zatem i z tego powodu odczekać pewien czas. 

Reklama

Ciąża po łyżeczkowaniu

Czy po łyżeczkowaniu można zajść w ciążę? Łyżeczkowanie to zabieg, przeprowadzany po poronieniu. Ma on za zadanie oczyścić jamę macicy i przygotować do kolejnej ciąży. Często w ciele kobiety, po przedwczesnej utracie płodu, występują niepotrzebne tkanki.

Większość z nich niekiedy nie jest stanie samoistnie się wydalić.

Pozostawione doprowadzają do groźnych powikłań i stanów zapalnych. A zatem łyżeczkowanie ma za zadanie oczyścić organizm kobiety. Ale nie tylko. Zabieg ten pozwala na pozyskanie materiału tkankowego do badań. Jak postępować, aby możliwa była zdrowa ciąża po poronieniu i po łyżeczkowaniu? 

Oto kilka zasad:

 • przeprowadzenie wszelkich badań, zalecanych przez lekarza,
 • w zależności od ich wyników odczekanie do 6 miesięcy z kolejna ciążą,
 • całkowite zagojenie ran narządu rodnego,
 • higieniczny tryb życia,
 • zdrowa dieta,
 • przyjmowanie kwasu foliowego i innych witamin, 
 • brak aktywności fizycznej w pierwszym okresie po łyżeczkowaniu,
 • natychmiastowa konsultacja z lekarzem w przypadku pojawienia się nagłego krwawienia czy wysokiej gorączki,
 • stabilny stan psychiczny kobiety (gotowość do podjęcia starań na nowo).

Ciąża w pierwszym cyklu po wczesnym poronieniu

Niektórzy lekarze specjaliści twierdzą, iż pomiędzy poronieniem a kolejnym zapłodnieniem powinien upłynąć czas przynajmniej 3 cykli menstruacyjnych. Ale zapłodnienie jest już możliwe w pierwszym cyklu menstruacyjnym po poronieniu. Takie sytuacje dość często się zdarzają i ciąże te są wielokrotnie normalnie donoszone. 

Ciąża po poronieniu w pierwszym cyklu jest bardziej prawdopodobna, jeśli nie było konieczności oczyszczania macicy. Lekarze zalecają co prawda minimum do 3 miesięcy abstynencji seksualnej (najczęściej od 3 do 6), ale tak wczesne zajście w ciąże nie musi wywoływać ujemnych skutków dla matki czy dziecka.

Jeśli doszło do zapłodnienia oznacza to, iż organizm jest już w pewnym sensie na to gotowy. Ogromne znaczenie ma tu nastawienie psychiczne. Po wczesnym zapłodnieniu wiele kobiet zaczyna odzyskiwać wiarę, że macierzyństwo jest im nadal pisane.  

Większość kobiet po poronieniu przechodzi spokojnie kolejna ciążę i rodzi zdrowe dzieci. Warto zatem zadbać o zdrowie i psychikę, aby powrócić do całkowitej kondycji po poronieniu. 

Czytaj również

Bibliografia

 • M. Lewicka, M. Sulima „Charakterystyka poronień i prawa przysługujące kobiecie po stracie ciąży”, Zakład Położnictwa, Ginekologii i Pielęgniarstwa Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, 2013 r.,
 • D. Ware Branch i inni „Poronienia nawracające”, Ginekologia Po Dyplomie 2011 r.
 • dr J. Korczyński, prof. P. Sieroszewski „Krwawienie w pierwszej połowie ciąży”, Klinika Medycyny Płodu i Ginekologii,
 • dr M. Sulima, A. Sulej i inni „Ocena kariotypu ciężarnej z zagrażającym poronieniem”, Uniwersytet w Lublinie, 2015.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Parenting
Przeczytaj artykuł
Przebarwienia w okolicy kresy – czym są i co oznaczają?
Kobieta w ciąży z przebarwieniami w okolicy kresy
Przeczytaj artykuł
Badanie beta hCG - normy oraz interpretacja wyników
Para się przytula
Przeczytaj artykuł
Bóle brzucha w ciąży. Co mogą oznaczać?
Kobieta w ciąży odczuwa ból brzucha
Podobne artykuły
Grillowana ryby dla kobiety w ciąży
Ryby w ciąży - jakie można jeść? Czy są bezpieczne?
Kobieta trzymająca się za podbrzusze
Krwawienie implantacyjne – kiedy występuje i jak długo trwa?
Pobieranie krwi do badania
CMV IgM - cena i normy. Kiedy niereaktywny i reaktywny?
Badanie poziomu AFP w laboratorium
AFP - badanie, norma i cena. Co oznacza podwyższone?
Może to Cię zainteresuje
Kobieta odmawia jedzenia słodyczy z powodu hiperinsulinemii
Hiperinsulinemia - przyczyny, objawy i leczenie. Jaka dieta?
Język z czerwonymi plamami
Język geograficzny - przyczyny i objawy. Jakie leczenie?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Model mózgu z dłoni
Torbiel szyszynki - objawy i leczenie. Czy może pęknąć?

Reklama


Odczuwasz niedobór magnezu?
Kliknij tutaj!