Szwy po porodzie - jak długo rozpuszczają, jak dbać o krocze?

Szwy po porodzie mogą być standardowe lub rozpuszczalne. To, po jakim czasie znikają, zależy od kilku czynników - przede wszystkim rodzaju nici oraz specyfiki nacięcia. Ponadto o tym, jak długo rozpuszczają się szwy po porodzie i ile trwa gojenie krocza po porodzie drogami natury, decydują indywidualne możliwości regeneracyjne organizmu, a także właściwa pielęgnacja okolic intymnych. Na ogół szwy po porodzie zdejmuje się po kilku-kilkunastu dniach od wyjścia ze szpitala, a szwy rozpuszczalne powinny całkowicie się wchłonąć przed upływem 3 tygodni.
Szwy po porodzie
Źródło: Materiały partnera

Spis treści

Szwy po porodzie - kiedy są zakładane?

Szwy po porodzie zakłada się, gdy doszło do przerwania tkanek pochwy w wyniku napierania główki dziecka lub celowego nacięcia krocza. W większości szpitali nacięcie krocza (episiotomia) to procedura chirurgiczna profilaktyczna, wykonywana rutynowo.

Szacuje się, że jest przeprowadzana u zdecydowanej większości położnic (ponad 50%). A jednak, jak się okazuje, taka ingerencja nie zawsze jest konieczna, a czasami może być nawet szkodliwa.

Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i polskiej Fundacji Rodzić Po Ludzku zabieg episiotomii powinien być wykonywany jedynie ze ścisłych wskazań - gdy dziecko ułożone jest pośladkowo, gdy dochodzi do dystocji barkowej, gdy tętno niebezpiecznie spada lub na przykład, gdy u matki widoczne są wyraźne blizny po pęknięciu III/IV stopnia.

Takie przypadki dotyczą od 5 do 20% porodów, ale nie 50%!

Według nowych standardów okołoporodowych:

  • Zabieg nacięcia krocza powinien być wykonywany tylko w wyjątkowych sytuacjach.
  • Przed nacięciem krocza personel medyczny ma obowiązek poinformowania rodzącej o konieczności jego wykonania, podania przyczyny i uzyskania zgody pacjentki.
  • Kobieta może określić swój stosunek do nacięcia krocza w opracowanym przez siebie Planie Porodu, którego personel medyczny powinien się trzymać.

Szwy rozpuszczalne i zwykle - kiedy znikają?

Rana powstała w trakcie porodu - zarówno ta, będąca skutkiem samoistnego pęknięcia tkanek, jak i nacięcia krocza - zszywana jest wówczas, gdy dziecko już jest na świecie i zostanie urodzone łożysko.

Położenie noworodka na piersi matki indukuje kolejny wyrzut oksytocyny i endorfin, hormonów szczęścia, które poprawiają samopoczucie i wyciszają ból. Jednak nawet mimo to, zakładanie szwów po porodzie powinno odbywać się w znieczuleniu miejscowym. 

W położnictwie stosuje się dwa rodzaje szwów - szwy tradycyjne i szwy rozpuszczalne. Najczęściej stosowane są szwy rozpuszczalne, niekiedy lekarz posiłkuje się również zwykłymi nićmi chirurgicznymi.

Szwy tradycyjne (niewchłanialne) zdejmuje się po upływie kilku-kilkunastu dni.

Zdjęcie szwów może odbywać się w domu świeżo upieczonej mamy - zajmuje się tym położna - bądź w szpitalu lub przychodni rejonowej. Dokładną informację o tym, gdzie i kiedy należy się zgłosić na usunięcie szwów po porodzie, każda położnica dostaje przy wypisie, razem z kartą zaleceń. 

Szwy rozpuszczalne wchłaniają się samoczynnie w trakcie 2-3 tygodni, więc nie trzeba ich zdejmować. W tym czasie mogą delikatnie się wykruszać, dając się zauważyć na bieliźnie. Szwy rozpuszczalne w pochwie mogą powodować niewielki dyskomfort i wymagają stosowania odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli szwy po porodzie stają się przyczyną bólu, wywołują obrzęk, należy skonsultować się z położną lub lekarzem. 

Pielęgnacja krocza po porodzie - na czym polega?

Gojenie się krocza po porodzie - bez względu na to, czy zostały zakładane szwy rozpuszczalne, zwykłe, czy żadne - wymaga odpowiedniej higieny. Pielęgnacja krocza po porodzie oznacza konieczność noszenia w ciągu dnia przewiewnej, bawełnianej bielizny, a w nocy najlepiej jednorazowych majtek poporodowych, które dzięki perforowanemu materiałowi zapewniają dobrą cyrkulację powietrza.

Ponieważ, zwłaszcza na początku połogu występuje obfite krwawienie, stosuje się podkłady poporodowe lub podpaski - najlepiej bez kleju, bo ścisłe przyklejenie wkładki do bielizny może znacznie utrudniać wentylację, sprzyjać rozwojowi chorobotwórczych grzybów i bakterii, a także utrudniać gojenie się krocza. 

W trakcie połogu należy szczególnie zadbać o higienę okolic intymnych. Zaleca się, by podmywać krocze kilka razy dziennie, przy pomocy delikatnych płynów myjących i dokładnie osuszać umyte miejsca jednorazowym ręcznikiem.

Aby przyspieszyć gojenie się krocza po porodzie, warto stosować dwa razy dziennie dostępne bez recepty roztwory z chlorowodorkiem benzydaminy o właściwościach antyseptycznych, przeciwzapalnych i znieczulających. Dobrze jest także robić nasiadówki w naparze z rumianku lub kory dębu.

W połogu lepiej zrezygnować z gorących kąpieli na rzecz prysznica i zaprzestać używania gąbek, które za sprawą wilgoci stają się idealnym środowiskiem dla różnego rodzaju zarazków. Chorobotwórcze drobnoustroje mogą łatwo przeniknąć przez uszkodzone tkanki, stając się źródłem zakażenia, wymagającego antybiotykoterapii. A lepiej, żeby świeżo upieczona mama nie musiała uciekać się do tego rodzaju leczenia.

Oceń artykuł

(liczba ocen 1)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij