Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

Szwy po porodzie - jak długo rozpuszczają, jak dbać o krocze?

Szwy po porodzie mogą być standardowe lub rozpuszczalne. To, po jakim czasie znikają, zależy od kilku czynników - przede wszystkim rodzaju nici oraz specyfiki nacięcia. Ponadto o tym, jak długo rozpuszczają się szwy po porodzie i ile trwa gojenie krocza po porodzie drogami natury, decydują indywidualne możliwości regeneracyjne organizmu, a także właściwa pielęgnacja okolic intymnych. Na ogół szwy po porodzie zdejmuje się po kilku-kilkunastu dniach od wyjścia ze szpitala, a szwy rozpuszczalne powinny całkowicie się wchłonąć przed upływem 3 tygodni.
Szwy po porodzie
Źródło: Materiały partnera
Spis treści

Reklama

Szwy po porodzie - kiedy są zakładane?

Szwy po porodzie zakłada się, gdy doszło do przerwania tkanek pochwy w wyniku napierania główki dziecka lub celowego nacięcia krocza. W większości szpitali nacięcie krocza (episiotomia) to procedura chirurgiczna profilaktyczna, wykonywana rutynowo.

Szacuje się, że jest przeprowadzana u zdecydowanej większości położnic (ponad 50%). A jednak, jak się okazuje, taka ingerencja nie zawsze jest konieczna, a czasami może być nawet szkodliwa.

Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i polskiej Fundacji Rodzić Po Ludzku zabieg episiotomii powinien być wykonywany jedynie ze ścisłych wskazań - gdy dziecko ułożone jest pośladkowo, gdy dochodzi do dystocji barkowej, gdy tętno niebezpiecznie spada lub na przykład, gdy u matki widoczne są wyraźne blizny po pęknięciu III/IV stopnia.

Takie przypadki dotyczą od 5 do 20% porodów, ale nie 50%!

Według nowych standardów okołoporodowych:

  • Zabieg nacięcia krocza powinien być wykonywany tylko w wyjątkowych sytuacjach.
  • Przed nacięciem krocza personel medyczny ma obowiązek poinformowania rodzącej o konieczności jego wykonania, podania przyczyny i uzyskania zgody pacjentki.
  • Kobieta może określić swój stosunek do nacięcia krocza w opracowanym przez siebie Planie Porodu, którego personel medyczny powinien się trzymać.

Reklama

Szwy rozpuszczalne i zwykle - kiedy znikają?

Rana powstała w trakcie porodu - zarówno ta, będąca skutkiem samoistnego pęknięcia tkanek, jak i nacięcia krocza - zszywana jest wówczas, gdy dziecko już jest na świecie i zostanie urodzone łożysko.

Położenie noworodka na piersi matki indukuje kolejny wyrzut oksytocyny i endorfin, hormonów szczęścia, które poprawiają samopoczucie i wyciszają ból. Jednak nawet mimo to, zakładanie szwów po porodzie powinno odbywać się w znieczuleniu miejscowym. 

W położnictwie stosuje się dwa rodzaje szwów - szwy tradycyjne i szwy rozpuszczalne. Najczęściej stosowane są szwy rozpuszczalne, niekiedy lekarz posiłkuje się również zwykłymi nićmi chirurgicznymi.

Szwy tradycyjne (niewchłanialne) zdejmuje się po upływie kilku-kilkunastu dni.

Zdjęcie szwów może odbywać się w domu świeżo upieczonej mamy - zajmuje się tym położna - bądź w szpitalu lub przychodni rejonowej. Dokładną informację o tym, gdzie i kiedy należy się zgłosić na usunięcie szwów po porodzie, każda położnica dostaje przy wypisie, razem z kartą zaleceń. 

Szwy rozpuszczalne wchłaniają się samoczynnie w trakcie 2-3 tygodni, więc nie trzeba ich zdejmować. W tym czasie mogą delikatnie się wykruszać, dając się zauważyć na bieliźnie. Szwy rozpuszczalne w pochwie mogą powodować niewielki dyskomfort i wymagają stosowania odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli szwy po porodzie stają się przyczyną bólu, wywołują obrzęk, należy skonsultować się z położną lub lekarzem. 

Pielęgnacja krocza po porodzie - na czym polega?

Gojenie się krocza po porodzie - bez względu na to, czy zostały zakładane szwy rozpuszczalne, zwykłe, czy żadne - wymaga odpowiedniej higieny. Pielęgnacja krocza po porodzie oznacza konieczność noszenia w ciągu dnia przewiewnej, bawełnianej bielizny, a w nocy najlepiej jednorazowych majtek poporodowych, które dzięki perforowanemu materiałowi zapewniają dobrą cyrkulację powietrza.

Ponieważ, zwłaszcza na początku połogu występuje obfite krwawienie, stosuje się podkłady poporodowe lub podpaski - najlepiej bez kleju, bo ścisłe przyklejenie wkładki do bielizny może znacznie utrudniać wentylację, sprzyjać rozwojowi chorobotwórczych grzybów i bakterii, a także utrudniać gojenie się krocza. 

W trakcie połogu należy szczególnie zadbać o higienę okolic intymnych. Zaleca się, by podmywać krocze kilka razy dziennie, przy pomocy delikatnych płynów myjących i dokładnie osuszać umyte miejsca jednorazowym ręcznikiem.

Aby przyspieszyć gojenie się krocza po porodzie, warto stosować dwa razy dziennie dostępne bez recepty roztwory z chlorowodorkiem benzydaminy o właściwościach antyseptycznych, przeciwzapalnych i znieczulających. Dobrze jest także robić nasiadówki w naparze z rumianku lub kory dębu.

W połogu lepiej zrezygnować z gorących kąpieli na rzecz prysznica i zaprzestać używania gąbek, które za sprawą wilgoci stają się idealnym środowiskiem dla różnego rodzaju zarazków. Chorobotwórcze drobnoustroje mogą łatwo przeniknąć przez uszkodzone tkanki, stając się źródłem zakażenia, wymagającego antybiotykoterapii. A lepiej, żeby świeżo upieczona mama nie musiała uciekać się do tego rodzaju leczenia.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Połóg
Szwy po porodzie - jak długo rozpuszczają, jak dbać o krocze?
Ćwiczenia po porodzie – kiedy można zacząć? Jak ćwiczyć?
Kobieta wykonuje ćwiczenia po porodzie z niemowlakiem na rękach
Baby blues a depresja poporodowa
Podobne artykuły
Cesarskie cięcie
Wzdęty brzuch, ból jelit, zrosty... Jakie objawy po cesarskim cięciu powinny niepokoić?
Pacjentka po porodzie
Czym się objawia obkurczanie macicy po porodzie?
Kobieta wydala łożysko po porodzie
Jak przebiega wydalenie łożyska po porodzie?
Kobieta ściska spodnie w okolicy narządów rozrodczych
Jak wygląda pochwa po porodzie i jak długo zajmuje jej powrót do normy?
Kobieta po cesarce trzyma noworodka przy piersi
Ile trwa połóg po cesarce, a ile po porodzie naturalnym?

Reklama


Czy możliwe jest odzyskanie słuchu? 🦻
Sprawdź!