Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Sączenie wód płodowych - objawy i test. Jak długo trwa i kiedy jechać do szpitala?

Odejście wód płodowych, które zapowiada pojawienie się nowego życia, jest oczekiwane tylko w sytuacji, gdy zbliża się termin porodu. Z poniższego artykułu dowiesz się, co zrobić jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy sączenia wód płodowych wcześniej, niż spodziewasz się rozwiązania.
Kobieta w  ciąży patrząca na usg dziecka
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Sączenie się wód płodowych można rozpoznać, obserwując kolor, konsystencję wydzieliny oraz jej zapach. Aby mieć pewność, najlepiej wykonać test.
  • PPROM jest najbardziej niebezpieczny w sytuacji, gdy towarzyszą mu dodatkowe objawy, takie jak zmiana zabarwienia płynu owodniowego, wzrost temperatury ciała i gwałtowne pogorszenie samopoczucia.
  • Odejście płynu owodniowego ma wpływ na rokowania na poszczególnych etapach ciąży.
Spis treści

Reklama

Czym jest sączenie wód płodowych i jakie ma przyczyny?

Sączenie wód płodowych, nazywane inaczej sączeniem płynu owodniowego, jest sytuacją, gdy błony płodowe pękają przed rozpoczęciem porodu, a płyn owodniowy powoli wydostaje się z pochwy.

Jest to dość częste zjawisko, które może wystąpić zarówno w przypadku ciąży donoszonej, jak i przedwczesnej.

PPROM (Premature Preterm Rupture of Membranes) jest medycznym terminem określającym sytuację, w której błony płodowe pękają przed 37. tygodniem ciąży.

Przedwczesne pękniecie błon płodowych stwarza ryzyko zarówno dla matki, jak i dla dziecka, dlatego wymaga pilnej obserwacji medycznej.

Sączenie wód płodowych jest jednym z objawów PPROM (ale nie jedynym).

Gdy do niego dochodzi, ciężarna może zauważyć powolne i niekontrolowane wyciekanie płynu owodniowego z pochwy.

Ważne jest, aby odróżnić sączenie się wód płodowych od sytuacji, kiedy wody płodowe odchodzą w trakcie porodu. Ta druga jest naturalnym objawem rozpoczęcia porodu – płyn owodniowy odpływa jednorazowo, w dużej ilości.

Za przyczynę sączenia wód płodowych uważa się pęknięcie błon płodowych, które najczęściej jest spowodowane infekcją wewnątrzmaciczną.

Bywa, że wynika z wad anatomicznych macicy, dużego napięcia spowodowanego ilością płynu owodniowego, nadciśnienia tętniczego lub jest wywołane urazem mechanicznym.

Udowodniono, że w niektórych przypadkach bakterie są w stanie przedostać się przez błony płodowe, nawet gdy nie są one uszkodzone.

Może to wynikać z mikroskopowych różnic w strukturze macierzy komórkowej błon płodowych, lecz przyczyna nie jest do końca znana.

W niektórych sytuacjach sączenie wód płodowych może być wynikiem zabiegów medycznych, takich jak amniopunkcja.

Podczas tego zabiegu igła jest wprowadzana do macicy w celu pobrania próbki płynu owodniowego. Istnieje ryzyko uszkodzenia błon płodowych, co może prowadzić do sączenia wód płodowych.

Reklama

Kiedy sączą się wody płodowe? W którym trymestrze i tygodniu?

Wiele kobiet, obserwujących u siebie obecność niepokojącej wydzieliny na różnych etapach ciąży, zadaje sobie pytanie: Kiedy sączą się wody płodowe?

Chociaż do tego zjawiska może dojść w dowolnym momencie rozwoju płodu, to w 1 trymestrze ciąży występuje ono rzadko.

Sączenie wód płodowych pod koniec ciąży (w 38,39 lub 40 tygodniu ciąży) to z kolei zjawisko naturalne, często zwiastujące rychłe nadejście rozwiązania.

Na tym etapie płód osiągnął już odpowiedni stopień dojrzałości i jest gotowy do życia poza macicą.

Im wcześniej dochodzi do sączenia wód płodowych przed porodem, tym większe pojawia się ryzyko powikłań i zagrożenie życia zarówno dla matki, jak i dla płodu.

Dla płodu oznacza to m.in.: niedojrzałość płuc, niedokrwistość i zaburzenia rozwoju. Skala problemu na wczesnym etapie ciąży jest poważna i wymaga natychmiastowej interwencji medycznej.

Sączące się wody płodowe w 2 trymestrze to częściej występująca przypadłość. W tym czasie ilość wód płodowych zaczyna bowiem stopniowo wzrastać.

W 17 i 18 tygodniu płyn owodniowy jest w ilości około 300-400 ml. Gdy kobieta zauważy sączące się wody płodowe w 20 tygodniu ciąży, lekarze muszą skupić się na monitorowaniu stanu płodu, aby zapobiec ryzyku wystąpienia infekcji.

Właśnie w tej fazie często konieczne jest hospitalizowanie kobiety i podejmowanie decyzji dotyczących dalszego zarządzania ciążą.

Ciekawe wnioski na temat przedwczesnego pęknięcia błon płodowych dostarcza analiza autorstwa m.in. dr n. med. Iwony Kozak-Darmas. Przeanalizowano w niej przebieg leczenia 38 pacjentek przyjętych do szpitala pomiędzy 22 a 33 tygodniem ciąży, z którego wynika, że średni wiek ciąży, w jakim wystąpiło PPROM, wynosi 28,2 tygodnia.

Pęknięcie owodni przed 37 tygodniem ciąży uważane jest za główną przyczynę przedwczesnego porodu.

Jeśli wody płodowe sączą się przed 34 tygodniem, lekarze zazwyczaj starają się opóźnić poród, aż dziecko osiągnie większą dojrzałość.

Wtedy konieczne jest podanie przyszłej matce antybiotyków w celu uniknięcia infekcji.

W okresie między 24 a 34 tygodniem ciąży zalecane jest poddanie ciężarnej sterydoterapii, która przyspiesza dojrzewanie płuc płodu.

Steroidy chronią także mózg płodu i zapobiegają martwiczemu zapaleniu jelit u dziecka.

Jeśli pęknięcie błon płodowych nastąpi po ukończonym 34 tygodniu ciąży, wskazane jest zakończenie jej przebiegu, ale nie zawsze jest to konieczne.

Reklama

Jak rozpoznać sączące się wody płodowe?

Jak wygląda sączenie się wód płodowych? Charakterystycznymi objawami sączących się wód płodowych jest uczucie wilgoci w okolicy pochwy oraz zauważalna wydzielina na bieliźnie. Prawidłowe wody płodowe powinny być przeźroczyste lub lekko mętne, posiadać wodnistą konsystencję i neutralny zapach.

Wiele kobiet w ciąży zadaje sobie pytanie, jak rozpoznać sączące się wody płodowe i ma wątpliwości co do tego, czy to na pewno płyn owodniowym, czy upławy.

Często wody płodowe mylone są także z moczem. Aby uniknąć pomyłek, warto zwrócić uwagę na różnice w wyglądzie, zapachu i konsystencji.

Prawidłowe wody płodowe powinny być przezroczyste lub lekko mętne, mają też wodnistą konsystencję i neutralny zapach.

Upławy natomiast zazwyczaj mają barwę białą, kremową lub żółtą, a ich zapach jest nieprzyjemny. Jeśli chodzi o mocz, zarówno jego zapach, jak i kolor będą stanowiły sposób rozróżnienia.

Jeżeli woda płodowa ma intensywny żółty, zielony, brązowy lub czerwony kolor, może to świadczyć o obecności infekcji, która stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia zarówno matki, jak i płodu. W takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się do szpitala.

Sączenie wód płodowych nie w każdym przypadku wygląda tak samo.

Wydzielina z pochwy, nie jest również jedynym objawem, jaki można zaobserwować w tej sytuacji u ciężarnej. Bardzo istotne jest, aby przyszła matka zwracała uwagę także na swoje samopoczucie i nie bagatelizowała inne sygnały płynące z jej ciała.

Sączące wody płodowe mogą mieć wpływ na ruchy dziecka.

Jeśli wystąpią zmiany w tym zakresie takie jak zmniejszenie intensywności lub ich brak, może to sugerować problemy związane z PPROM.

Sączenie się wód płodowych może odbywać się bez skurczy; mogą mu towarzyszyć nieregularne i słabe skurcze, jak również bardziej regularne i intensywne.

Ta ostatnia sytuacja może wskazywać na rozpoczynający się poród. W niektórych przypadkach kobiety odczuwają wyższą temperaturę ciała, przyspieszone bicie serca i nagłe pogorszenie samopoczucia. Takie objawy również mogą świadczyć o stanie zapalnym oraz infekcji.

Reklama

Jak długo mogą się sączyć wody płodowe?

Sączenie się wód płodowych, znane również jako podciekanie wód płodowych to proces, który u części kobiet może to być przejściowy stan, a u innych ciągnąć się wiele tygodni. Powyższy problem jest bardzo złożony, najistotniejsze wydają się być odpowiedzi na dwa poniższe pytania.

Jak długo mogą sączyć się wody płodowe? W tym przypadku nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Czasami zjawisko to może być subtelne i trudne do zauważenia, zwłaszcza jeśli ilość ściekającego płynu jest niewielka.

Czy wody płodowe sączą się cały czas? Jeżeli poród nie rozpoczyna się samoczynnie, bez skurczy i stanu zapalnego, to bywa, że tak.

Do takiej sytuacji może dojść, na przykład wyniku amniopunkcji wykonanej na wczesnym etapie ciąży. Bez względu jednak na to, z jakich przyczyn dojdzie do takiej sytuacji, niezbędne może okazać się sięgnięcie powkładki na sączące się wody płodowe.

O tym, ile sączą się wody płodowe, decydują również inne czynniki.

  • Czas trwania ciąży: im bliżej terminu porodu, tym większe prawdopodobieństwo, że podciekanie wód płodowych będzie trwał krócej.
  • Ułożenie dziecka: jeśli głowa dziecka jest nisko osadzona, może wywierać większą presję na szyjkę macicy, co może przyspieszyć sączenie się wód płodowych.
  • Wielkość pęknięcia błon płodowych: jeśli pęknięcie jest większe, wody płodowe mogą wyciekać szybciej.
  • Aktywność fizyczna matki: regularne aktywności mogą przyspieszyć wyciek płynu owodniowego.
  • Obecność infekcji: infekcje mogą wpływać na czas trwania wycieku wód płodowych.
  • Miejsce pęknięcia błon: jeśli pęknięcie występuje na górze lub po bokach worka owodniowego, wody płodowe mogą się sączyć powoli. Jeśli pęknięcie występuje na dole, mogą wyciekać w większych ilościach.

Reklama

Czy istnieje test na sączenie się wód płodowych?

Testy na sączenie się wód płodowych są dostępne w aptekach bez recepty. Można je również zamówić przez Internet i wykonać samodzielnie w domowych warunkach.

Przeprowadzenie testu jest zalecane zarówno przy ciążach wysokiego ryzyka, jak i w tych o prawidłowym przebiegu.

Test na sączenie wód płodowych posiada każda apteka.

Ma on formę wkładki higienicznej i używa się go jak zwykłą podpaskę. Jego powierzchnia reaguje na kontakt z płynem o pH równym lub większym niż 6,5, co jest charakterystyczne dla obecności wód płodowych.

Sączenie wód płodowych można wykryć również za pomocą papierka lakmusowego, który ma szerokie zastosowanie przy ocenie bilansu kwasowo-zasadowego na podstawie próbek dostarczonej wydzieliny.

Wystarczy jedynie zanurzyć go w badanym płynie. W zależności od rodzaju pH, pasek zmieni swój kolor. Potem należy już tylko odczytać skalę na opakowaniu.

Jeśli zatem zastanawiałaś się, jak sprawdzić, czy sączą się wody płodowe, znasz już odpowiedz na to pytanie. Pamiętaj, że wczesne wykrycie wycieku jest kluczowe dla identyfikacji problemu i podejmowania odpowiednich działań.

Reklama

Kiedy do szpitala przy sączących się wodach płodowych?

Jeśli sączenie się wód płodowych występuje przed 37 tygodniem ciąży, a kobieta w ciąży nie jest do końca pewna, czy to na pewno ten proces, powinna skonsultować się z ginekologiem.

Podobnie w przypadku, gdy przeprowadziła test na sączenie wód płodowych w domu, a wynik był pozytywny.

Pozostaje udzielić odpowiedzi na pytanie: kiedy ciężarna widząc sączące się wody płodowe powinna jechać do szpitala.

W przypadku przedwczesnego pęknięcia błon płodowych rekomendacje są dość jasne.

Należy podjąć natychmiastowe działania, ponieważ czas ma tym przypadku ma ogromne znaczenie.

Jest to szczególnie istotne, jeśli pojawią się poniżej opisane nieprawidłowości. Wówczas należy niezwłocznie zgłosić się do szpitala.

Alarmujące objawy to:

  • brak innych oznak rozpoczęcia porodu,
  • zmiana barwy płynu owodniowego,
  • nieprzyjemny zapach płodowych wód,
  • krwawienie z dróg rodnych,
  • wzrost temperatury ciała,
  • pogorszenie samopoczucia.

Czytaj również

Bibliografia

  • Danuta Knapik, Jerzy Świtała, Anita Olejek “Pęknięcie błon płodowych przed 34 tygodniem ciąży jako problem medyczny”. Ginekologia Polska 2016, Nr 3, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. https://journals.viamedica.pl/ginekologia_polska/article/download/45457/31610 [dostęp: 24.01.2024].
  • Knapik, D., Nowak, L., Kozak-Darmas, I., Kawulok, M., Roztoczyński, R., & Olejek, A. (2018). Analiza przypadków przedwczesnego pęknięcia błon płodowych pomiędzy 22 a 33 tygodniem ciąży. Ann. Acad. Med. Siles. 72, 244-251. https://annales.sum.edu.pl/Analiza-przypadkow-przedwczesnego-pekniecia-blon-plodowych-pomiedzy-22-a-33-tygodniem,80695,0,1.html [dostęp: 24.01.2024]
  • Ewa Tuszyńska, Zuzanna Michajłowska-Kaczmarczyk,
  • Agnieszka Gachowa, Beata Sarna-Boś,
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Ciąża
Inhalacje w ciąży - na katar, kaszel i zatoki. Czy można je robić?
Kobieta w ciąży inhaluje się z użyciem naturalnych olejków
Okres w ciąży - jak wygląda? Czy jest możliwa miesiączka po zapłodnieniu?
Kobieta w zaawansowanej ciąży
Kosmówka - czym jest i jakie pełni funkcje? Co oznaczają odklejenie, krwiak i rak?
Kobieta w zaawansowanej ciąży leżąca na łóżku z termometrem i tabletkami
Podobne artykuły
Kobieta w ciąży może uprawiać seks
Orgazm w ciąży - w I, II i III trymestrze. Czy jest bardziej przyjemny, niż zwykle?
Sfrustrowana para
Ciąża po poronieniu - po jakim czasie można zajść w ciążę?
Kobieta trzyma w dłoni zdjęcie z badania USG w ciąży
Ciąża bliźniacza dwujajowa tydzień po tygodniu – USG, poród
Kobieta w ciąży leży z poduszką do spania
Poduszka ciążowa - C, U, V, J, czy 7? Jaka najlepsza do spania?
Wykonany test ciążowy
Kiedy zrobić test ciążowy i jak go prawidłowo wykonać?

Reklama