Najzdrowsze miejsce w internecie

Orgazm w ciąży - I,II,III trymestrze. Czy jest bardziej przyjemny, niż zwykle?

Orgazm w ciąży jest bezpieczny dla matki i dziecka. Istnieje tylko kilka przeciwwskazań do uprawiania seksu w tym okresie. Jeśli jednak masz obawy dotyczące zbliżeń z partnerem, zawsze możesz pozostać przy masturbacji.
Kobieta w ciąży może uprawiać seks
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Orgazm w ciąży nie szkodzi. W większość przypadków nie ma przeciwwskazań do tego, by uprawiać seks w I, II a nawet III trymestrze.
 • Skurcze w czasie orgazmu nie powinny przyspieszać porodu. Jeśli tak się stanie, bardziej prawdopodobną przyczyną jest stymulacja nisko opuszczonej macicy przez członek partnera.
 • W razie wątpliwości, popęd seksualny można zaspokajać w czasie masturbacji, także przy użyciu akcesoriów erotycznych.
SPRAWDŹ TEŻ: Seks po porodzie. Kiedy zacząć?
Spis treści

Reklama

Orgazm w ciąży

Orgazm w ciąży: czy jest możliwy, czy nie szkodzi dziecku, nie zagraża matce? To pytania często zadawane przez przyszłe mamy, które w tym szczególnym okresie życia chciałyby pozostać aktywne seksualnie.

Naukowcy podkreślają, w przypadku zdrowej kobiety i ciąży, przebiegającej bez komplikacji, nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, by podejmować w pełni satysfakcjonującą aktywność seksualną. Nie ma też doniesień na temat tego, by istniała negatywna relacja w kwestii orgazm a ciąża.

Co więcej, uważa się, że seks w tym czasie może sprawiać jeszcze większą przyjemność, a libido często osiąga wówczas poziom wyższy, niż przed zapłodnieniem. To wypadkowa takich zmiennych, jak:

 • lepsze ukrwienie narządów płciowych,
 • zwiększona tkliwość całego ciała, w tym stref erogennych,
 • brak presji, związanej zarówno ze staraniami o dziecko, jak też lękiem przed niechcianą ciążą,
 • uczucie wyjątkowej bliskości między partnerami, który już wkrótce staną się rodzicami.

Oczywiście należy się w tej materii skonsultować z lekarzem prowadzącym, istnieje bowiem katalog schorzeń i zaburzeń, które sprawiają, że współżycie staje ryzykowne, niewskazane a wręcz zabronione (szczegóły poniżej).

Bezwzględnie trzeba też przestrzegać zaleceń dotyczących higieny – ewentualne zakażenia układu moczowo-płciowego, do których niekiedy dochodzi na skutek aktywności seksualnej, mogą stanowić zagrożenie dla ciąży.

Orgazm w I trymestrze ciąży

Już w I trymestrze ciąży orgazm może być silniejszy, niż kiedykolwiek wcześniej. Wzrasta wówczas ukrwienie macicy i pochwy, powiększają się wargi sromowe większe i mniejsze. To wszystko zwiększa odczuwanie napięcie seksualnego i potęguje doznania w czasie zbliżenia.

W pierwszych miesiącach zwiększa się też nawilżenie dróg rodnych, w związku z czym odbycie stosunku jest łatwiejsze i przyjemniejsze.

W kobiecym organizmie zachodzi także endokrynologiczna burza – rośnie stężenie hormonów płciowych. Z jednej strony w tym okresie pojawiają się różnego typu nieprzyjemne dolegliwości, takie jak bóle brzucha i głowy, nudności, wymioty, wahania nastroju. Z drugiej podkreśla się, że dla wielu kobiet seks staje się skutecznym remedium, pozwalającym redukować te odczucia.

Na przykład wytwarzany w czasie szczytowania hormon zwany oksytocyną istotnie poprawia samopoczucie, a zaspokojenie seksualne może redukować napięcie emocjonalne. Dlatego orgazm w pierwszym trymestrze ciąży jest doświadczeniem zdecydowanie pozytywnym.

Reklama

Orgazm w 38 tygodniu ciąży

Także orgazm w 2 trymestrze ciąży, jak i później, może być bardzo silny, dostarczający wielu doznań fizycznych i emocjonalnych. Co ważne, silne ukrwienie narządów płciowych sprawia, że kobieta po wejściu na szczyt może długo pozostawać w fazie tzw. plateau – to znaczy, że wciąż jest silnie podniecona i zdolna przeżywać kolejne orgazmy.

Jeśli istnieją jakiekolwiek kontrowersje, dotyczą one zbliżeń w 3 trymestrze, zwłaszcza tuż przed planowanym rozwiązaniem, między 37 a 40 tygodniem. Część specjalistów uważa, że silne skurcze, do których dochodzi w czasie szczytowania, mogą przyspieszyć poród. Czy tak jest w rzeczywistości?

Materia ta jest trudna do zbadania, dlatego brak jest rzetelnych, miarodajnych badań na ten temat. Orgazm w 38 tygodniu ciąży nie powinien sam w sobie wywoływać skurczów macicy, których mechanizm jest odrębny.

Niekiedy jednak wspomina się o tym, że akcję porodową może stymulować wyrzut oksytocyny. Także intensywna i głęboka stymulacja członkiem partnera oraz wyrzut nasienia mogą powodować rozmiękczenie szyjki macicy, co także ma potencjalny wpływ na termin porodu. Kwestie te jednak nie są dowiedzione ponad wszelką wątpliwość.

Zobacz nasz redakcyjny test feromonów:

Orgazm podczas snu w ciąży

Wiele kobiet doświadcza w ciąży orgazmu podczas snu. Może on być całkowicie samoistny, jak też będący efektem delikatnej i mimowolnej stymulacji – np. poprzez pocieranie lub uciskanie powiększonych narządów płciowych przez kołdrę czy ciało śpiącego obok partnera.

Jest to całkowicie naturalne i nie powinno wywoływać niepokoju. Dzieje się tak na skutek opisanych wyżej zmian zachodzących w ustroju w czasie ciąży, takich jak zwiększone ukrwienie oraz wzrost stężenia hormonów płciowych. Co ważne, tego typu samoistny orgazm w ciąży często jest doświadczeniem nie pozostającym w pamięci, przeżywanym nieświadomie, po którym jedyną pamiątką może być dobry nastrój o poranku (efekt działania oksytocyny).

Reklama

Co czuje dziecko w czasie orgazmu w ciąży?

Przyszli rodzice często pytają, co czuje dziecko w czasie orgazmu w ciąży, jak odczuwa zbliżenie. Wiele osób odczuwa niepotrzebny lęk:

 • czy męski penis nie uderza dziecka;
 • czy maluchowi nie zaszkodzi sperma, gdy mężczyzna zakończy wytryskiem w pochwie partnerki;
 • czy skurcze w czasie orgazmy nie uszkodzą płodu?

Odpowiedzi na tak sformułowane pytania są negatywne. Dziecko jest chronione przez ścianki macicy, a także wody płodowe. Stanowią one barierę uniemożliwiającą oddziaływanie czynników zewnętrznych. Dlatego seks i orgazm przed porodem nie powodują u malucha większych doznań, aniżeli lekkie tylko kołysanie.

Reklama

Czy orgazm w ciąży może zaszkodzić dziecku?

Tak jak zostało powiedziane już wyżej, zazwyczaj nie ma takiego ryzyka, każdy przypadek powinien jednak być skonsultowany z lekarzem. Wśród przeciwwskazań przemawiających za abstynencją seksualną należy wymienić:

 • realną możliwość poronienia lub przedwczesnego porodu,
 • łożysko przodujące lub nisko schodzące,
 • skrócenie szyjki macicy,
 • krwawienia z dróg rodnych,
 • odejście wód płodowych w ostatnich chwilach ciąży.

Należy pamiętać, że w takich sytuacjach niebezpieczeństwo powodowane jest głównie przez sam akt seksualny, nie zaś orgazm. W razie wątpliwości, bezpieczniej jest zaspokajać naturalne potrzeby poprzez masturbację. Nie jest przy tym zabronione używanie akcesoriów erotycznych – różnego typu wibratorów i masażerów.

Tym bardziej, że wiele z nich służy do pobudzania stref całkowicie zewnętrznych, w tym przede wszystkim łechtaczki.

 

Czytaj również

Bibliografia

 • Marta Makara-Studzińska, Artur Wdowiak, Izabela Plewik, Karolina Maria Kryś Wpływ aktywności seksualnej kobiet w ciąży na stan zdrowia noworodka, Seksuologia Polska 2011, 9, 2, 57–63
 • Marta Makara-Studzińska, Artur Wdowiak, Izabela Plewik, Karolina Maria Kryś, Seksualność kobiet w ciąży, Seksuologia Polska 2011, 9, 2, 85–90
 • Anna Majda, Joanna Zalewska-Puchała, Alicja Kamińska, Joanna Sklorz, Uwarunkowania seksualności kobiet ciężarnych w Polsce, Hygeia Public Health 2014, 49(4): 864-869
Piotr Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Parenting
Przeczytaj artykuł
Przebarwienia w okolicy kresy – czym są i co oznaczają?
Kobieta w ciąży z przebarwieniami w okolicy kresy
Przeczytaj artykuł
Badanie beta hCG - normy oraz interpretacja wyników
Para się przytula
Przeczytaj artykuł
Bóle brzucha w ciąży. Co mogą oznaczać?
Kobieta w ciąży odczuwa ból brzucha
Podobne artykuły
Ryby w ciąży - jakie można jeść? Czy są bezpieczne?
Krwawienie implantacyjne – kiedy występuje i jak długo trwa?
Seks a ciąża
Doula - kim jest i ile kosztuje usługa? Jak zostać doulą?
Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Reklama


Czym jest long covid? 😷
Trwa nawet do 12 tygodni 🤧