Zakaz palenia na balkonach? ⛔ Ministerstwo Zdrowia odpowiada. Sprawdź❗
Zakaz palenia na balkonach? ⛔ Ministerstwo Zdrowia odpowiada. Sprawdź❗
Zakaz palenia na balkonach? ⛔ Ministerstwo Zdrowia odpowiada. Sprawdź❗

Orgazm w ciąży - w I, II i III trymestrze. Czy jest bardziej przyjemny, niż zwykle?

Orgazm w ciąży jest bezpieczny dla matki i dziecka. Istnieje tylko kilka przeciwwskazań do uprawiania seksu w tym okresie. Jeśli jednak masz obawy dotyczące zbliżeń z partnerem, zawsze lepiej skonsultuj się z lekarzem. Kiedy współżycie w ciąży jest niewskazane? Sprawdź!
Kobieta w ciąży może uprawiać seks
Źródło: 123RF
W skrócie
 • W większość przypadków nie ma przeciwwskazań do tego, by uprawiać seks w I, II a nawet III trymestrze. Kto powinien zachować wstrzemięźliwość?
 • Skurcze w czasie orgazmu nie powinny przyspieszać porodu. Jeśli tak się stanie, bardziej prawdopodobną przyczyną jest stymulacja nisko opuszczonej macicy przez członek partnera.
 • W razie wątpliwości, czy seks jest bezpieczny w czasie ciąży, można korzystać z innych sposobów zaspokajania popędu seksualnego. Jakich?
SPRAWDŹ TEŻ: Seks w ciąży - jak można go uprawiać? Czy jest bezpieczny?
Spis treści

Reklama

Czy w ciąży można mieć orgazm?

Orgazm w ciąży: czy jest możliwy, czy jest bezpieczny dla dziecka i nie zagraża matce? To pytania często zadawane przez przyszłe mamy, które w tym szczególnym okresie życia chciałyby pozostać aktywne seksualnie.

Specjaliści podkreślają, że w przypadku zdrowej kobiety i ciąży, przebiegającej bez komplikacji, nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, by podejmować w pełni satysfakcjonującą aktywność seksualną.

Nie ma też doniesień na temat tego, by istniała negatywna relacja w kwestii orgazm a ciąża.

Co więcej, uważa się, że seks w tym czasie może sprawiać jeszcze większą przyjemność, a libido często osiąga wówczas poziom wyższy, niż przed zapłodnieniem.

To wypadkowa takich zmiennych, jak:

 • lepsze ukrwienie narządów płciowych,
 • zwiększona tkliwość całego ciała, w tym stref erogennych,
 • brak presji, związanej zarówno ze staraniami o dziecko, jak też lękiem przed niechcianą ciążą,
 • uczucie wyjątkowej bliskości między partnerami, który już wkrótce staną się rodzicami.

Oczywiście należy się w tej materii skonsultować z lekarzem prowadzącym, istnieje bowiem katalog schorzeń i zaburzeń, które sprawiają, że współżycie staje ryzykowne, niewskazane a wręcz zabronione (szczegóły poniżej).

Bezwzględnie trzeba też przestrzegać zaleceń dotyczących higieny - ewentualne zakażenia układu moczowo-płciowego, do których niekiedy dochodzi na skutek aktywności seksualnej, mogą stanowić zagrożenie dla ciąży.

Jak natomiast osiągnąć orgazm w ciąży? Dokładnie w taki sposób, w jaki do niego doprowadzało się przed poczęciem, np. poprzez seks czy masturbację. U kobiet w ciąży mogą jednak wystąpić problemy z orgazmem (zarówno pochwowym, łechtaczkowym czy sutkowym) ze względu na stres i obawy, które często bywają nieuzasadnione.

Reklama

Orgazm w I trymestrze ciąży

Już w I trymestrze ciąży orgazm może być silniejszy, niż kiedykolwiek wcześniej. Wzrasta wówczas ukrwienie macicy i pochwy, powiększają się wargi sromowe większe i mniejsze.

To wszystko zwiększa odczuwanie napięcie seksualnego i potęguje doznania w czasie zbliżenia.

W pierwszych miesiącach zwiększa się też nawilżenie dróg rodnych, w związku z czym odbycie stosunku jest łatwiejsze i przyjemniejsze.

W kobiecym organizmie zachodzi także endokrynologiczna burza wywołana wzrostem stężenia hormonów płciowych. Z jednej strony w tym okresie pojawiają się różnego typu nieprzyjemne dolegliwości, takie jak bóle brzucha i głowy, nudności, wymioty czy wahania nastroju.Z drugiej podkreśla się, że dla wielu kobiet seks staje się skutecznym remedium, pozwalającym redukować te odczucia.

Na przykład wytwarzany w czasie szczytowania hormon zwany oksytocyną istotnie poprawia samopoczucie, a zaspokojenie seksualne może redukować napięcie emocjonalne.

Dlatego orgazm w pierwszym trymestrze ciąży jest doświadczeniem zdecydowanie pozytywnym.

Orgazm w II trymestrze ciąży

Orgazm kobiety w 2 trymestrze ciąży, jak i później, może być bardzo silny i dostarczać wielu doznań fizycznych i emocjonalnych.

Co ważne, silne ukrwienie narządów płciowych sprawia, że kobieta po osiągnięciu orgazmu długo pozostaje w fazie tzw. plateau, co oznacza, że wciąż jest silnie podniecona i zdolna przeżywać kolejne orgazmy.

Reklama

Orgazm w III trymestrze ciąży

Jeśli istnieją jakiekolwiek kontrowersje, dotyczą one zbliżeń3 trymestrze, zwłaszcza tuż przed planowanym rozwiązaniem, między 37 a 40 tygodniem.

Część specjalistów uważa, że silne skurcze, do których dochodzi w czasie szczytowania, mogą przyspieszyć poród. Czy tak jest w rzeczywistości?

Materia ta jest trudna do zbadania, dlatego brak jest rzetelnych, miarodajnych badań na ten temat. Orgazm w 38 tygodniu ciąży nie powinien sam w sobie wywoływać skurczów macicy, których mechanizm jest odrębny.

Niekiedy jednak wspomina się o tym, że akcję porodową może stymulować wyrzut oksytocyny. Także intensywna i głęboka stymulacja członkiem partnera oraz wyrzut nasienia mogą powodować rozmiękczenie szyjki macicy, co także ma potencjalny wpływ na termin porodu.

Kwestie te jednak nie są dowiedzione ponad wszelką wątpliwość.

Zobacz nasz redakcyjny test feromonów:

Reklama

Orgazm podczas snu w ciąży

Wiele kobiet doświadcza w ciąży orgazmu podczas snu. Może on być całkowicie samoistny, jak też będący efektem delikatnej i mimowolnej stymulacji - np. poprzez pocieranie lub uciskanie powiększonych narządów płciowych przez kołdrę czy ciało śpiącego obok partnera.

Jest to całkowicie naturalne i nie powinno wywoływać niepokoju. Dzieje się tak na skutek opisanych wyżej zmian zachodzących w ustroju w czasie ciąży, takich jak zwiększone ukrwienie oraz wzrost stężenia hormonów płciowych.

Co ważne, tego typu samoistny orgazm w ciąży często jest doświadczeniem niepozostającym w pamięci i przeżywanym nieświadomie. Przeżywany w nocy może skutkować pozytywnym nastrojem o poranku, co stanowi efekt działania oksytocyny.

Reklama

Co czuje dziecko w czasie orgazmu w ciąży?

Przyszli rodzice często pytają, co czuje dziecko w czasie orgazmu w ciąży i jak odczuwa zbliżenie. Wiele osób odczuwa niepotrzebny lęk:

 • Czy męski penis nie uderza dziecka?
 • Czy maluchowi nie zaszkodzi sperma, gdy mężczyzna zakończy wytryskiem w pochwie partnerki?
 • Czy skurcze w czasie orgazmy nie uszkodzą płodu?

Odpowiedzi na tak sformułowane pytania są negatywne. Dziecko jest chronione przez ścianki macicy, a także wody płodowe.

Stanowią one barierę uniemożliwiającą oddziaływanie czynników zewnętrznych. Dlatego seks i orgazm przed porodem nie powodują u malucha większych doznań, aniżeli tylko lekkie kołysanie.

Twardy brzuch po orgazmie w ciąży także nie jest powodem do obaw. Jest on najczęściej wynikiem skurczów macicy, które wynikają z przeżytego doznania. Ta reakcja organizmu matki nie jest jednak odczuwana przez dziecko. Skurcze macicy docierają do malucha dopiero podczas akcji porodowej.

Reklama

Czy orgazm w ciąży może zaszkodzić dziecku?

Tak jak zostało powiedziane już wyżej, zazwyczaj nie ma takiego ryzyka, każdy przypadek powinien jednak być skonsultowany z lekarzem.

Wśród przeciwwskazań przemawiających za abstynencją seksualną należy wymienić:

 • realną możliwość poronienia lub przedwczesnego porodu,
 • łożysko przodujące lub nisko schodzące,
 • skrócenie szyjki macicy,
 • krwawienia z dróg rodnych,
 • odejście wód płodowych w ostatnich chwilach ciąży.

Należy pamiętać, że w takich sytuacjach niebezpieczeństwo powodowane jest głównie przez sam akt seksualny, nie zaś orgazm.

W razie wątpliwości, bezpieczniej jest zaspokajać naturalne potrzeby poprzez masturbację. Nie jest przy tym zabronione używanie akcesoriów erotycznych - różnego typu wibratorów i masażerów.

Tym bardziej, że wiele z nich służy do pobudzania stref całkowicie zewnętrznych, w tym przede wszystkim łechtaczki.

Orgazm łechtaczkowy jest najbezpieczniejszym. Prowadzący lekarze ginekolodzy zalecają go nawet podczas ciąży wysokiego ryzyka.

Całkowite zrezygnowanie z seksu może być z kolei konieczne w przypadku zdiagnozowanego krwiaka. Lekarz podejmuje decyzję na temat współżycia przyszłej mamy, bazując na jego umiejscowieniu.

Jeśli znajduje się on blisko ujścia szyjki macicy, zaleca się wstrzemięźliwość seksualną, aby nie uszkodzić naczyń i nie spowodować powiększenia się rozmiaru krwiaka. W takiej sytuacji orgazm w ciąży wywołany masturbacją również może stanowić niebezpieczeństwo dla dziecka.

Szczególne zagrożenie mogą stanowić orgazmy nocne, wywołane przez sen. Jeśli ciąża jest zagrożona, a dochodzi do tego typu sytuacji, należy poradzić się lekarza.

W przypadku plamienia po orgazmie w ciąży nie należy panikować. Często krwawienie wywołane jest przez podrażnienie szyjki macicy, które nie jest groźne. Plamienie jednak wymaga konsultacji z lekarzem, by odkryć jego przyczynę.

Czytaj również

Bibliografia

 • Marta Makara-Studzińska, Artur Wdowiak, Izabela Plewik, Karolina Maria Kryś Wpływ aktywności seksualnej kobiet w ciąży na stan zdrowia noworodka, Seksuologia Polska 2011, 9, 2, 57–63.
 • Marta Makara-Studzińska, Artur Wdowiak, Izabela Plewik, Karolina Maria Kryś, Seksualność kobiet w ciąży, Seksuologia Polska 2011, 9, 2, 85–90.
 • Anna Majda, Joanna Zalewska-Puchała, Alicja Kamińska, Joanna Sklorz, Uwarunkowania seksualności kobiet ciężarnych w Polsce, Hygeia Public Health 2014, 49(4): 864-869.
 • Skrzypulec V., Wit M., Kowalczyk R., Jabłoński K., Drosdzol A. Jakość życia seksualnego w okresie ciąży. Ann. Acad. Med. Siles. 2005; 59 (5): 373-376.
 • Marcyniak M., Hamela-Olkowska A., Czajkowski K. Współżycie płciowe podczas ciąży a ryzyko porodu przedwczesnego. Medycyna Wieku Rozwojowego 2003; 7 (supl. 1): 167-17.
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Ciąża
Ciąża bliźniacza dwujajowa tydzień po tygodniu – USG, poród
Kobieta trzyma w dłoni zdjęcie z badania USG w ciąży
Sączenie wód płodowych - objawy i test. Jak długo trwa i kiedy jechać do szpitala?
Kobieta w ciąży patrząca na usg dziecka
Łożysko na przedniej ścianie - jakiej wielkości jest brzuch i jak czuć ruchy dziecka?
Kobieta w ciąży prezentująca zdjęcia z badania USG
Podobne artykuły
Kobieta w ciąży może uprawiać seks
Orgazm w ciąży - w I, II i III trymestrze. Czy jest bardziej przyjemny, niż zwykle?
Wykonany test ciążowy
Kiedy zrobić test ciążowy i jak go prawidłowo wykonać?
Kobieta w ciąży inhaluje się z użyciem naturalnych olejków
Inhalacje w ciąży - na katar, kaszel i zatoki. Czy można je robić?
Kobieta w ciąży leży z poduszką do spania
Poduszka ciążowa - C, U, V, J, czy 7? Jaka najlepsza do spania?
Sfrustrowana para
Ciąża po poronieniu - po jakim czasie można zajść w ciążę?

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!