Najzdrowsze miejsce w internecie

Jak leczyć covidowe palce u rąk i nóg?

Wśród typowych objawów dla COVID-19 wymienić należy: wysoką gorączkę, osłabienie, utratę węchu i smaku oraz tak zwane covidowe palce. Czym jest ten objaw i jak leczyć covidowe palce?
Lekarz ogląda palce u stóp
źródło:123RF
W skrócie
  • Palce covidowe z wyglądu przypominają nieco zmiany odmrożeniowe kończyn. Z tego też powodu nikt na początku nie wiązał ich z chorobą Covid-19.
  • Zmiany skórna mają charakter plamistych lub grudkowych zgrubień o barwie ciemnoczerwonej lub purpurowej. Zmianom tym zwykle towarzyszy ból, choć nie musi. Świąd w okolicach zmienionych chorobowo również może, lecz nie musi wystąpić.
  • Bardzo często leczenie covidowych palców polega na braku leczenia. Objawy przeważnie ustępują samoistnie po kilku tygodniach.
SPRAWDŹ TEŻ: Koronawirus (COVID-19) – przyczyny, objawy i leczenie
Spis treści

Czym są covidowe palce?

Najbardziej charakterystyczną cechą Covid-19 jest utrata węchu i smaku, która potrafi trwać tygodniami, a nawet miesiącami. Ten objaw jest bardzo częsty i bardzo charakterystyczny. Dopiero po pewnym czasie do naukowców zaczęły docierać informacje o nowej jednostce chorobowej, jaką są palce covidowe. 

Niektórzy nazywają je także zmianami pseudoodmrozinowymi, gdyż z wyglądu przypominają nieco właśnie zmiany odmrożeniowe kończyn. Z tego też powodu nikt na początku nie wiązał ich z chorobą Covid-19. Zaatakowała ona świat w grudniu 2019 roku, a więc w okresie zimowym. 

W tamtym czasie każdy sądził, że zmiany te są wynikiem drobnych odmrożeń. Dopiero gdy zrobiło się cieplej, a zmiany skórne wciąż się pojawiały wszyscy zdali sobie sprawę, że są one możliwie powiązane z chorobą Covid-19. 

Mimo, że pacjenci w momencie zgłaszania objawów tych covidowych zmian skórnych nie byli w większości zarażeni, to badania na obecność przeciwciał potwierdzały ich obecność. Oznacza to, że zmiany te mogą być późniejszym objawem choroby wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2.

Jak wyglądają covidowe palce?

Tak zwany palec covidowy nie jest specjalnie uciążliwym czy też groźnym objawem. Covidowe palce u rąk czy u nóg nie pojawiają się u wszystkich zarażonych. Najczęściej dotyczą one dzieci i młodzieży. 

Zmiany skórna mają charakter plamistych lub grudkowych zgrubień o barwie ciemnoczerwonej lub purpurowej. Zmianom tym zwykle towarzyszy ból, choć nie musi. Świąd w okolicach zmienionych chorobowo również może, lecz nie musi wystąpić. Po paru tygodniach, gdy zmiany skórne zaczynają zanikać, górna warstwa skóry ulega intensywnemu złuszczaniu. 

Nie jest znany mechanizm powstawania tej choroby. W toku badań nad tym zjawiskiem zauważono, że obraz palców covidowych uzyskany przy pomocy mikroskopu elektronowego wykazał obecność koronawirusa w cytoplazmie komórek śródbłonka. 

Ponadto zaobserwowano zmiany naczyniowe w postaci mikrozakrzepów, nacieków limfocytarnych i uszkodzonego śródbłonka. Jak już było podane wcześniej, covidowe palce były objawem pojawiającym się dopiero po jakimś czasie po zachorowaniu na Covid-19. 

Bardzo często jest to też jedyny ślad po zachorowaniu u pacjentów bezobjawowych lub skąpoobjawowych. Dopiero po przebadaniu na obecność przeciwciał przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 pacjenci ci, dowiadywali się, że przebyli wcześniej zakażenie.

Leczenie covidowych palców

Jak leczyć covidowe palce? Na to pytanie nie ma jeszcze dobrej odpowiedzi. Choroba ta ciągle jest poznawana i dlatego też niewiele o niej wiadomo. Bardzo często leczenie covidowych palców polega na braku leczenia. Objawy przeważnie ustępują samoistnie po kilku tygodniach. 

Jak było wspomniane wcześniej, dochodzi wtedy do intensywnego złuszczania się naskórka w okolicach zmienionych chorobowo. Niektórzy lekarze na pytanie czym leczyć covidowe palce odpowiadają, że bardzo dobrze sprawdzą się tutaj glikokortykosteroidy w maściach i kremach. Postępowanie takie nie jest zabronione, ale każdą sytuację należy ocenić indywidualnie. Jeśli objawy są uciążliwe, zmiany bolą lub swędzą to warto się poradzić lekarza specjalisty. 

Zmiany skórne, typu covidowe palce najczęściej utrzymywały się dwa tygodnie. Zdarzały się jednak przypadki, że trwało to dłużej – nawet kilkadziesiąt dni. Trzeba też pamiętać, że zmiany skórne o takim charakterze u dzieci i młodzieży, którzy przechorowali Covid-19 mogą też być pierwszym symptomem zespołu pocovidowego u dzieci (PIMS), który może bardzo gwałtownie pogorszyć stan zdrowia pacjenta. 

Sprawia to, że ta jednostka chorobowa jest niezwykle niebezpieczna. Jeśli jednak pacjent na pewno nie miał kontaktu z koronawirusem SARS-CoV-2 i nie ma obecnych przeciwciał przeciwko temu wirusowi to warto go zbadać pod kątem innych chorób zakaźnych – na przykład odry, różyczki, płonicy czy zarażenia wirusem Coxsackie. 

Inne skórne objawy Covid-19

Tak zwane palce covidowe są najczęstszym objawem dermatologicznym u osób, które przechorowały Covid-19. Do innych, bardzo częstych objawów skórnych należy także pokrzywka o charakterze swędzących bąbli lub wysypka przypominająca zmiany skórne występujące przy ospie wietrznej

Czytaj również

Bibliografia

  • Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji; Farmakoterapia Covid-19 Aktualizacja; https://www.aotm.gov.pl/media/2021/02/Farmakoterapia-COVID-19-Aktualizacja-wersja-2.1-5-luty-2021-r..pdf [data dostępu 07.06.2021]
  • M. Biały, D. Bereza, J. Bieniasz, K. Radziejewska, I. Moreau, K. Sokołowska; Covid-19 Opracowanie zgodne ze stanem wiedzy na 26.03.2020; https://www.umed.wroc.pl/sites/default/files/files/aktualnosci/2020/03/COVID_19_1_0_poprawiony_26_03_2020__wersja_po_formatowaniu_(2).pdf [data dostępu 07.06.2021]
  • Medycyna Praktyczna; Objawy zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2; https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/koronawirus/koronawirus-warto-wiedziec/249325,objawy-zakazenia-koronawirusem-sars-cov-2 [data dostępu 07.06.2021]
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Artykuł napisany przez
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Magister farmacji. Pracuje w aptece ogólnodostępnej oraz kieruje Działem Farmacji Centrum Okulistycznego. Aktywny członek samorządu aptekarskiego W czasie siedmioletniej pracy zawodowej rozwiązał nieskończoną ilość problemów z zakresu stosowania leków oraz prowadzenia właściwej terapii. W swojej pracy stawia na bezpośredni i partnerski kontakt z pacjentem, co umożliwia mu jasne przekazywanie medycznych zaleceń. Interesuje się interakcjami lekowymi oraz bezpieczeństwem terapii, zwolennik metod opartych na EBM (Evidence Based Medicine). Prywatnie szczęśliwy mąż, tata Krzysia oraz fan piłki nożnej i gotowania.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Koronawirus w Egipcie: zasięg, miasta i statystyki epidemii
Koronawirus
Przeczytaj artykuł
Maska ochronna - z filtrem, FFP2, FFP3 i inne. Jaką wybrać?
Kobieta w maseczce ochronnej na twarzy
Przeczytaj artykuł
Przychodnia Dimedic.pl - wstępna diagnoza na koronawirusa
Lekarz online
Podobne artykuły
Grypa a Covid-19 - jakie są różnice? Jak rozpoznać objawy?
Gorączka przy Covid-19 - ile trwa i jak jest wysoka?
Long covid - co to jest i ile trwa? Objawy i leczenie
COVID-19 a COVID-22. Czy to kolejna fala koronawirusa?
Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Czym jest long covid? 😷
Trwa nawet do 12 tygodni 🤧