Nowy sklep

już ON-LINE

Odra (choroba) - przyczyny, objawy, leczenie

Odra jest chorobą zakaźną wywoływaną przez wirus, który atakuje tylko ludzi. Charakterystyczny dla niej jest dwufazowy przebieg, a także małe białe plamki na wewnętrznej stronie policzka. W Polsce obowiązkowe jest szczepienie przeciwko odrze, dlatego obecnie spadła ilość zachorowań.

Odra jest bardzo zakaźną i dosyć ciężko przebiegająca chorobą z wysypką oraz innymi objawami, takimi jak gorączka, zapalenie spojówek, światłowstręt i katar. Objawem charakterystycznym dla odry są plamki Koplika, malutkie białe plamki na wewnętrznej stronie policzka, na wysokości zębów trzonowych. Charakterystyczny jest dla niej również fazowy przebieg.

W wyniku obowiązkowych szczepień odra jest teraz chorobą rzadką w Polsce.

Przyczyny odry

Odrę wywołuje wirus, który atakuje tylko ludzi. Bardzo łatko się nim zakazić, ale jednocześnie jest wrażliwy na promieniowanie UV i ginie w temperaturze 56°C w ciągu 30 minut.

Zakażenie następuje drogą kropelkową. Najbardziej narażone na zakażenie są niemowlęta tuż przed planowanymi szczepieniami przeciwko odrze, w momencie gdy poziom chroniących je matczynych przeciwciał obniża się fizjologicznie.

 

Odra - przebieg choroby

Okres wylęgania (inkubacji) choroby wynosi 8-12 dni, a największa zakaźność występuje na kilka dni przed wysypką, co utrudnia zapobieganie rozprzestrzenianiu się choroby. Zakaźność utrzymuje się jeszcze przez ok. 4 dni po ustąpieniu wysypki.

Odra przebiega zwykle dość ciężko i ma charakter fazowy, to znaczy istnieją dwie fazy choroby różniące się między sobą. Pierwsza z nich to okres, w którym obserwuje się:

  • zapalenie spojówek,
  • katar,
  • wysoką gorączkę,nawet powyżej 40°C,
  • nieżyt gardła,
  • suchy kaszel.

W tym okresie można zauważyć na wewnętrznej stronie policzków na wysokości zębów trzonowych małe, białe kropeczki - są to charakterystyczne tylko dla odry plamki Koplika. Często jednak bywają przeoczone.

Potem pojawia się drugi rzut gorączki i wysypka. Jest to wysypka zlewna, tzn. poszczególne plamki zlewają się ze sobą. Ma ona kolor żywoczerwony i nieregularny kształt. Pojawia się zawsze najpierw za uszami, potem przechodzi na twarz, a następnie obejmuje całe ciało, pełznąć w dół. Ustępuje w takiej samej kolejności. Występuje także na błonach śluzowych w jamie ustnej. Po kilku dniach wysypka blednie, przybiera kolor bardziej brunatny, a naskórek złuszcza się otrębiasto, ma charakterystyczny wygląd brudnej skóry.

Odra - diagnostyka

Odrę diagnozuje najczęściej lekarz rodzinny, pediatra lub rzadko lekarz chorób zakaźnych. Przed wizytą ważne jest dokładne określenie gdzie wysypka zaczęła się pojawiać, czy w otoczeniu pacjenta jest już jakaś osoba chora na odrę i czy pacjent był szczepiony przeciw odrze lub ją przechodził wcześniej.

Czynnikiem sprzyjającym zakażeniu jest brak szczepienia i obniżenie odporności.

Dzisiaj odra jest rzadką chorobą w Polsce dzięki obowiązkowym szczepieniom szczepionkami żywymi atenuowanymi. Pierwsza dawka jest podawana dziecku w 13-14 miesiącu życia, druga dawka w 10 roku życia. Najczęściej jest to szczepionka skojarzona ze szczepionką przeciw śwince oraz ze szczepionką przeciw różyczce.

Rozpoznanie stawia się na podstawie wywiadu i charakterystycznych objawów. Rzadko wymagane jest potwierdzenie badaniami serologicznymi krwi.

Leczenie odry

Leczenie odry, jak większości chorób wirusowych, jest objawowe, tzn. leczy się tylko objawy choroby, a nie zwalcza przyczynę – wirusa. Dobrze jest umieścić pacjenta w zaciemnionym i spokojnym miejscu, konieczne będą środki przeciwgorączkowe.

Odra nie trwa długo. Chore dziecko izoluje się w domu do 5 dni od pojawienia się wysypki, natomiast dzieci mające kontakt z pacjentem dzieci nie izoluje się.

Powikłania odry

Najczęstszymi powikłaniami odry jest:

Bardzo rzadkim powikłaniami odry są zapalenia mózgu ostre i podostre. Są bardzo rzadkie i niebezpieczne, często prowadzą do zgonu.

Bibliografia

  • Szczeklik A.,Choroby wewnętrzne, Wyd.1.,Medycyna Praktyczna,Kraków,2006
  • Pietrzyk J. J.,Wybrane zagadnienia z pediatrii. Wyd. 1.,Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego,Kraków,2005
  • Stachura J., Domagała W.,Patologia znaczy słowo o chorobie. Wyd. 1.,Polska Akademia Umiejętności,Kraków,2005
  • Kubicka K., Kawalec W. ,Pediatria.Wyd.3.,Wydawnictwo Lekarskie PZWL,Warszawa, 2008
  • Dziubek Z.,Choroby zakaźne i pasożytnicze. Wyd. 3. ,Wydawnictwo Lekarskie PZWL,Warszawa
Pytanie: Jak zamierzasz zabezpieczyć przyszłość swojego przyszłego dziecka?

  Uważam, że jeszcze za wcześnie na takie kroki.

  Gdy tylko się urodzi założę polisę ubezpieczeniową.

  Odkładam pieniądze na osobnym koncie na jego przyszłość.

  Myślę o bankowaniu krwi pępowinowej.