Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej atakuje dzieci

Ból gardła, gorączka, osłabienie, nieprzyjemny zapach z ust – tak może objawiać się opryszczkowe zapalenie jamy ustnej, dolegliwość najczęściej występująca u dzieci. Bolesne owrzodzenia powodują, że mali pacjenci nie tylko nie chcą przyjmować leków, ale także jedzenia i picia. W najcięższych przypadkach konieczne jest leczenie szpitalne.
Choroba jamy ustnej
Źródło: 123RF
Spis treści

Ostre zapalenie jamy ustnej i dziąseł to najczęściej występująca u dzieci postać opryszczki wargowej wywołanej wirusem HSV-1. Wirus jest przenoszony na dziecko przez ślinę chorej osoby lub nosiciela, okres inkubacji choroby wynosi kilka dni, a powrót do zdrowia może trwać nawet dwa tygodnie. Choroba ma nieco inny przebieg niż opryszczka wargowa zwana popularnie febrą lub zimnem na ustach.

Czy to opryszczkowe zapalenie jamy ustnej?

Do pierwszego zakażenia dochodzi najczęściej u dzieci między od 6. miesiącem a 5. rokiem życia. Wirus opryszczki wnika wtedy do organizmu i umiejscawia się w końcówkach nerwów, zwłaszcza w zwojach czuciowych. Tutaj pozostaje już do końca życia i uaktywnia się w okresach osłabienia systemu odpornościowego oraz psychicznego i fizycznego wyczerpania.

U małych dzieci wirus HSV-1 bardzo często prowadzi do opryszczkowego zapalenia jamy ustnej. Po raz pierwszy zakażenie może mieć ostry przebieg. U dziecka może pojawić się wysoka gorączka, powiększenie węzłów chłonnych w okolicy szyi, osłabienie, rozdrażnienie, nieprzyjemny, gnilny zapach z ust, silne ślinienie się. A do tego w ciągu 2-3 dni w buzi wyskoczą bolące pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym, które będą tworzyły trudno gojące się nadżerki. Owrzodzenia najczęściej występują na tylnej ścianie gardła, łukach podniebiennych, języczku, migdałkach i podniebieniu miękkim.

Im mniejsze dziecko z opryszczkowym zapaleniem jamy ustnej, tym większy jest problem z podawaniem mu leków, karmieniem i pojeniem. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do odwodnienia małego pacjenta, dlatego nie powinno się lekceważyć opryszczkowego zapalenia jamy ustnej u dzieci i skonsultować zakażenie z lekarzem. Dodatkowo maluszki, które ssą palce mogą wirusa opryszczki przenieść wraz ze śliną w okolice oka, co grozi w skrajnych przypadkach uszkodzeniem rogówki i utratą wzroku.

Jak leczyć opryszczkowe zapalenie jamy ustnej?

W leczeniu objawów opryszczkowego zapalenia jamy ustnej czas jest tak samo ważny, jak podczas leczenie opryszczki wargowej. Leki przeciwwirusowe powinny zostać podane w pierwszej fazie choroby, czy najpóźniej w momencie pojawienia się pęcherzyków. U małych dzieci lekarz zleci podawanie leku przeciwwirusowego zawierającego acyklowir w postaci zawiesiny. Podawany od pierwszych 3 dni choroby jest w stanie znacznie skrócić czas choroby i okres namnażania się wirusów.

Dodatkowo można pomóc dziecku i podawać mu leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, pamiętając jednak o tym, że dzieci do 12 roku życia nie powinny dostawać aspiryny, która może u nich wywołać zespół Reye’a.

Trzeba też zwrócić szczególną uwagę na to, żeby dziecko, które podczas opryszczkowego zapalenia jamy ustnej ma kłopoty z połykaniem, nie dostawało zbyt gorących płynów i zbyt twardych pokarmów, bo mogą one doprowadzić do jeszcze większego podrażnienia błony śluzowej. Najlepiej podawać letnie lub zimne, niekwaśne napoje, papki, zupy, galaretki, kisiel, lody. W okresie choroby dobrze jest także pomóc dziecku w delikatnym myciu zębów.

Czytaj też:

Więcej z kateogrii: Parenting
Przeczytaj artykuł
Dziecko autystyczne - jak rozpoznać? Historia Mateusza
Przeczytaj artykuł
Ból ucha u dziecka - bez gorączki, przy katarze. Jak pomóc?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Dziecko autystyczne - jak rozpoznać? Historia Mateusza
Ból ucha u dziecka - bez gorączki, przy katarze. Jak pomóc?
Zespół Aspergera - objawy, diagnoza, przyczyny i leczenie
Gorączka przy ząbkowaniu – jaka temperatura przy ząbkowaniu?
Zapalenie napletka u dziecka - objawy, przyczyny i leczenie

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama