Cukrzyca ciążowa - objawy. Dieta i normy badań

Cukrzyca ciążowa dla wielu kobiet jest szokiem. Choć nigdy w życiu nie miały problemów z cukrem, niespodziewanie z ust lekarza pada diagnoza: cukrzyca ciążowa. Czym jest cukrzyca ciążowa? Czy słysząc o cukrzycy ciążowej należy wpadać w panikę? Jakie są cukrzycy ciążowej objawy? Ile wynoszą w przypadku cukrzycy ciążowej normy badań? I najważniejsze – jak powinna wyglądać dostosowana do cukrzycy ciążowej dieta?
Kobieta w ciąży z problemem cukrzycy
Źródło: 123RF
Spis treści

Cukrzyca ciążowa

Cukrzyca jest groźną chorobą metaboliczną, której efektem jest podwyższony poziom glukozy we krwi, spowodowany zaburzeniem produkcji, lub niewłaściwym działaniem insuliny, czyli hormonu wydzielanego przez trzustkę. Cukrzyca ciążowa to szczególne pojęcie, oznaczające stan podwyższonego poziomu cukru po posiłkach i na czczo u kobiet, które są w ciąży i które nigdy wcześniej nie miały objawów zaburzenia gospodarki węglowodanowej, czyli cukrzycy. Zazwyczaj o wystąpieniu cukrzycy ciążowej informuje tak zwany test obciążenia glukozą.

Ze statystyk wynika, że na cukrzyca ciążowa dotyka około 6 procent ciężarnych. Lekarze uspokajają jednak: cukrzyca ciążowa to nie wyrok. W większości przypadków zaburzenia dotyczące poziomu cukru po porodzie ustaną. Żeby jednak nie było tak różowo: istnieje duża doza prawdopodobieństwa, że cukrzyca ciążowa wystąpi także w kolejnych ciążach. Jest także ryzyko (na szczęście umiarkowane), że u kobiet ze zdiagnozowaną cukrzycą ciążową po kilkunastu latach wystąpi regularna cukrzyca typu 2.

Zobacz też: Bakterie w moczu - w ciąży, u dzieci. Co oznaczają? Normy

Cukrzyca ciążowa - objawy

W przypadku cukrzycy ciążowej objawy nie są szczególnie charakterystyczne, zwłaszcza że ciało i organizm podlegają tylu zmianom w krótkim okresie, że ciężko jest samodzielnie zorientować się, że coś odbiega od normy jeśli chodzi akurat o gospodarkę węglowodanową. Nie mniej, jeśli chodzi o cukrzycę ciążową objawy pojawiają się w kilku obszarach a ich współwystępowanie powinno wzbudzić czujność, jeśli nie przyszłej mamy, to lekarza prowadzącego ciążę.

Z pewnością na cukrzycę ciążową wskazywać może bardzo częste oddawanie moczu, który w dodatku jest gęsty i obfity. Objawami cukrzycy ciążowej mogą też być suchość skóry, suchość w jamie ustnej, senność, apatia, wzmożone pragnienie skutkujące przyjmowaniem znacznie większej ilości płynów, niż dotychczas. Wszystkie te objawy mogą wskazywać zwiększony poziom cukru we krwi.

Czytaj więcej: Ciąża pozamaciczna

Cukrzyca ciążowa – skutki

Mimo iż w większości przypadków cukrzyca ciążowa pozostaje jedynie epizodem w życiu matki, skutki zaburzeń gospodarki węglowodanowej mogą mieć znaczenie dla rozwoju płodu. Często cukrzyca ciążowa prowadzi do nadmiernej masy urodzeniowej noworodka, definiowanej jako przekroczenie 90. centylu, lub jako masa bezwzględna powyżej 4,2 kilograma. To zaś skutkuje częstymi urazami w czasie porodów, wymusza też niekiedy zabieg cesarskiego cięcia. U dzieci, których matki cierpiały na cukrzycę ciążową, występuje zwiększone ryzyko otyłości oraz cukrzycy w przyszłości.

Czytaj: Cykl menstruacyjny (miesiączkowy) - jak liczyć? Długość, fazy

Cukrzyca ciążowa – normy badania na czczo

W celu zdiagnozowania cukrzycy, tudzież cukrzycy ciążowej, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca następujące postępowanie:

 • Przy pierwszej wizycie u ginekologa, najpóźniej w 8-10 tygodniu ciąży powinno się dokonać wstępnego oznaczenia glukozy na czczo.
  • Jeżeli stężenie glukozy w badaniu na czczo wyniesie poniżej 100 mg/dl, oznacza to brak cukrzycy. Ciężarna powinna w takiej sytuacji zostać zakwalifikowana do standardowej diagnostyki pod kątem cukrzycy ciążowej w 24-28 tygodniu (doustny test obciążenia glukozą OGTT)
  • Jeżeli stężenie glukozy wyniesie od 100 do 125 mg/dl, będzie to oznaczać wynik nieprawidłowy i implikować konieczność wykonania testu obciążenia glukozą OGTT natychmiast, bez czekania do 24 tygodnia
  • Jeżeli stężenie glukozy przekroczy 125 mg/dl, badanie na czczo należy powtórzyć. Ponowne uzyskanie tak wysokiego wyniku będzie skutkować skierowaniem ciężarnej do specjalistycznej poradni zajmującej się leczeniem cukrzycy

Cukrzyca ciążowa – normy 75 g

Tak zwany doustny test obciążenia glukozą OGTT wykonuje się, jak wspomnieliśmy, rutynowo w 24-28 tygodniu ciąży u kobiet, u których wcześniej nie stwierdzono cukrzycy. Ma on wykazać, czy nie doszło do cukrzycy ciążowej wskutek zmian zachodzących w organizmie kobiety w tym szczególnym czasie. Ewentualnie test OGTT wykonuje się wcześniej, jeśli taką konieczność wskazywały badania na czczo.

Przeprowadzenie badania wymaga od ciężarnej wypicia roztworu zawierającego 75 mg glukozy. Przed i po tej czynności pobiera się krew do badania.

Cukrzycę ciążową według norm Światowej Organizacji Zdrowia stwierdza się w przypadku, gdy nastąpi przekroczenie choć jednej z poniższych norm:

 • 100 mg/dl (5,5 mmol/l) na czczo
 • 180 mg/dl (10 mmol/l) 1 godzinę po wypiciu roztworu
 • 140 mg/dl (7,8 mmol/l) 2 godziny po wypiciu roztworu.

Sprawdź także: Luteina – w ciąży, na oczy, na okres. Skutki uboczne

Cukrzyca ciążowa – dieta

Stwierdzenie cukrzycy ciążowej wymusza wdrożenie specjalnej diety dla ciężarnej. Według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, w przypadku cukrzycy ciążowej dieta jest wręcz podstawą leczenia.

PTG zaleca, by dzienna racja pokarmowa składała się w 40-45 procentach z węglowodanów, w szczególności tych złożonych – w tym celu należy jeść warzywa, kaszę i pieczywo pełnoziarniste. Kolejnych 30 procent w diecie powinny stanowić białka, a 20 do 30 procent – tłuszcze, w szczególności wielonienasycone.

W przypadku walki z cukrzycą ciążową, ważna jest też ilość przyjmowanych kalorii. Zaleca się, aby dziennie zjadać 35 kcal na 1 kilogram tzw. należnej masy ciała (1500 do 2400 kcal). U kobiet z nadwagą sugeruje się dostosowanie ilości przyjmowanych kalorii do indeksu BMI.

 • BMP poniżej 19,8: 35-40 kcal na 1 kg masy ciała
 • BMP 19,8 - 26: 30-32 kcal na 1 kg masy ciała
 • BMP 26-29: 25-30 kcal na 1 kg masy ciała
 • BMP powyżej 29: 24-25 kcal na 1 kg masy ciała

Cukrzyca ciążowa - przepisy

Choć w przypadku cukrzycy ciążowej dieta układana jest wedle określonych parametrów, choć jest też ona podobna do diety stosowanej w czasie normalnej cukrzycy, nie należy się przy ustalaniu codziennego menu sugerować ogólnymi radami i przepisami kulinarnymi. Mimo iż na cukrzycę ciążową przepisy dostępne są powszechnie w Internecie, kierując się odpowiedzialnością za zdrowie swoje i swojego dziecka, przyszłe mamy o skomponowanie odpowiedniej diety powinny poprosić lekarza prowadzącego ciążę, ewentualnie diabetologa. Specjaliści składniki i ich proporcje dobiorą adekwatnie do konkretnych wyników badań i przebiegu cukrzycy ciążowej u konkretnej pacjentki.

Czytaj więcej: Tyłozgięcie macicy - objawy. Tyłozgięcie a ciąża i seks

Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Więcej z kateogrii: Parenting
Przeczytaj artykuł
Przebarwienia w okolicy kresy – czym są i co oznaczają?
Przeczytaj artykuł
Badanie beta hCG - normy oraz interpretacja wyników
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Pytanie: W jakim wieku dostrzegłaś objawy zaburzeń hormonalnych?

  >15

  15-20

  20-30

  30<

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Przebarwienia w okolicy kresy – czym są i co oznaczają?
Badanie beta hCG - normy oraz interpretacja wyników
Bóle brzucha w ciąży. Co mogą oznaczać?
Implantacja zarodka – jakie są objawy implantacji zarodka
Ryby w ciąży - jakie ryby można jeść w ciąży?
Krwawienie implantacyjne – kiedy występuje i jak długo trwa?

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama