Krzywa cukrowa w ciąży - normy, wyniki i badanie

Krzywa cukrowa jest rutynowym badaniem wykonywanym u kobiet spodziewających się dziecka. Krzywą cukrową wykonuje się pomiędzy 24 a 28 tygodniem ciąży, aby wykryć cukrzycę, która może się pojawić pod wpływem hormonów ciążowych. Jeśli badanie ujawni tak zwaną cukrzycę ciążową, wówczas kobieta będzie musiała podjąć leczenie.
Badanie kobiety ciężarnej
Źródło: 123RF
Spis treści

Krzywa cukrowa jest rutynowym badaniem wykonywanym u kobiet spodziewających się dziecka. Krzywą cukrową wykonuje się pomiędzy 24 a 28 tygodniem ciąży, aby wykryć cukrzycę, która może się pojawić pod wpływem hormonów ciążowych. Jeśli badanie ujawni tak zwaną cukrzycę ciążową, wówczas kobieta będzie musiała podjąć leczenie.

Krzywa cukrowa w ciąży

Krzywa cukrowa to badanie tolerancji glukozy. Tak zwana krzywa glikemiczna u kobiet ciężarnych jest badaniem refundowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Krzywa cukrowa w ciąży to wręcz obowiązkowe badanie u pań spodziewających się potomstwa, wykonywane nawet u kobiet, które nigdy wcześniej nie chorowały na cukrzycę. Choroba może się ujawnić u zdrowych pań w efekcie zmian hormonalnych, jakie zachodzą podczas rozwoju płodu.

Ryzyko cukrzycy ciążowej jest większe u pań, w rodzinie których odnotowano przypadki tego rodzaju schorzenia. Większe prawdopodobieństwo cukrzycy w ciąży dotyczy również kobiet z nadwagą i otyłych, jak również pań, które w poprzedniej ciąży urodziły dziecko ważące powyżej 4,5 kg. Cukrzyca ciążowa częściej występuje też u pacjentek z zespołem policystycznych jajników.

Krzywa cukrowa – wyniki

Badanie poziomu cukru można wykonane już na początku ciąży. Jeśli wynik był nieprawidłowy, należy wykonać krzywą cukrową. Kobiety, u których nie stwierdzono podwyższonego poziomu glukozy, krzywa oznaczana jest pomiędzy 24 a 28 tygodniem ciąży. Normy znajdziemy na wyniku, jednak należy go skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Najczęściej leczenie oznacza przede wszystkim zmianę diety, którą ustali z pacjentką diabetolog. Zapewne wykluczy z niej:

 • cukier,
 • wszelkie słodycze,
 • miód,
 • soki,
 • białe pieczywo,
 • część owoców,
 • tłuste mięso,
 • mleko.

Produkty te należy zastąpić rybami, nabiałem, mięsem drobiowym oraz razowym pieczywem i warzywami, choć nie wszystkim. Ważna jest także częstotliwość przyjmowania pokarmów. Najlepiej jeść o stałych porach od 6 do nawet 8 mniejszych posiłków dziennie.

Normy krzywej cukrowej

Prawidłowy poziom glukozy we krwi na czczo wynosi maksymalnie 125 mg/dl, po jednej godzinie do 180 mg/dl, a po dwóch godzinach nie powinien przekraczać wartości 152 mg/dl.

Najczęściej wykonywana jest krzywa cukrowa 3 punktowa, ale może być ona dwupunktowa (bez pobrania na czczo), ale też cztero- czy nawet pięciopunktowa.

Jeśli u kobiety ciężarnej wykryto podwyższony poziom glukozy, musi ona poddać się leczeniu. Zbyt wysokie stężenie cukru może być bowiem zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia dziecka. Cukrzyca ciążowa może mieć wpływ na wady rozwojowe płodu, w tym wady wrodzone (nerek, serca, ośrodkowego układu nerwowego), zaburzyć metabolizm, spowodować nadwagę dziecka.

Cukrzyca może też mieć konsekwencje dla kobiety ciężarnej. Mogą to być  infekcje dróg moczowych, nadciśnienie, ale też przedwczesny poród czy poronienie.

Badanie krzywej cukrowej

Najczęściej krzywa cukrowa rozpoczyna się od pobrania krwi na czczo. Po nim pacjentka otrzymuje 75 g rozpuszczonej w wodzie glukozy, którą musi wypić. Godzinę po przyjęciu glukozy pobiera się drugą próbkę krwi, a po kolejnej godzinie trzecią próbkę.

Krzywa cukrowa - jak się przygotować badania? Aby prawidłowo wykonać badanie, należy stosować się do wszelkich zaleceń personelu medycznego. Należy też brać pod uwagę, że nie zrobimy go na szybko. Najlepiej na wizytę w przychodni zarezerwować sobie kilka godzin.

Krzywa cukrowa - kiedy potrzebna insulina?

Dietę bogatą w chude mięso, ciemne pieczywo i nabiał należy wesprzeć aktywnością fizyczną, na przykład regularnymi spacerami. Kobieta powinna też zaopatrzyć się w glukometr, aby móc sprawdzać poziom cukru, i to kilka razy dziennie.

Jeśli stosowanie diety nie przyniesie pożądanych rezultatów, konieczne jest podawanie insuliny oraz systematyczne wykonywanie nieinwazyjnych badań u maluszka. Waga takich dzieci może przekroczyć nawet 5 kilogramów, dlatego możliwe, że konieczne będzie zaplanowanie z lekarzem cesarskiego cięcia.

Objawy cukrzycy ciążowej

Do objawów cukrzycy ciążowej należą:

 • częste oddawanie moczu,
 • nadmierne pragnienie,
 • częste infekcje pęcherza,
 • częste infekcje pochwy,
 • mdłości,
 • zmęczenie.
 • zaburzenia widzenia.

Cukrzyca jest schorzeniem przejściowym. Po porodzie dochodzi do unormowania się poziomu hormonów i poziom cukru spada. Szacuje się jednak, że przynajmniej u około jednej trzeciej pacjentek, które miały cukrzycę w ciąży, w ciągu kilkunastu lat od urodzenia dziecka rozwinie się cukrzyca typu II. 

Czytaj również: Fenotyp - co to jest fenotyp krwi i cechy fenotypowe?

Czytaj również
Artykuł napisany przez
Anna Żuber
Anna Żuber
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Pytanie: Czym kierujesz się, sięgając po suplementy diety?

  Znajomością i zaufaniem do marki

  Składem

  Przyznanymi certyfikatami

  Atrakcyjnością opakowania

  Poleceniem specjalisty - farmaceuty lub lekarza

  Opiniami znajomych i innych klientów

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii: Parenting
Przeczytaj artykuł
Witaminy w ciąży i przed ciążą - A, C, D czy E? Zobacz, jakie brać
Przeczytaj artykuł
Przebarwienia w okolicy kresy – czym są i co oznaczają?
Podobne artykuły
Przebarwienia w okolicy kresy – czym są i co oznaczają?
Badanie beta hCG - normy oraz interpretacja wyników
Bóle brzucha w ciąży. Co mogą oznaczać?
Implantacja zarodka – jakie są objawy implantacji zarodka
Ryby w ciąży - jakie ryby można jeść w ciąży?
Krwawienie implantacyjne – kiedy występuje i jak długo trwa?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Recenzja szczoteczki magnetycznej Oral-B iO Series 9
Syrop z cebuli - właściwości. Jak zrobić syrop z cebuli?
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? - techniki, porady
Cytologia - co to za badanie i kiedy je robić?
Opryszczka u dzieci – jakie leki? Czym smarować?

Reklama