Dla Ciebie, na zdrowie!

Krzywa cukrowa w ciąży – czy jest wiarygodna? O czym świadczą wyniki badania?

Krzywa cukrowa jest rutynowym badaniem wykonywanym u kobiet spodziewających się dziecka. Krzywą cukrową wykonuje się pomiędzy 24 a 28 tygodniem ciąży, aby wykryć cukrzycę, która może się pojawić pod wpływem hormonów ciążowych. Jeśli badanie ujawni tzw. "cukrzycę ciążową", konieczne jest podjęcie leczenia.
Badanie kobiety ciężarnej
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Badanie zwane krzywą cukrową sprawdza tolerancję glukozy. U kobiet w ciąży jest to badanie, które należy przeprowadzić, gdyż wtedy nieuniknione są zmiany hormonalne.
 • Badanie krzywej cukrowej wykonuje się na czczo, co pozwala na dokładny wynik. Nawet jeśli mieścimy się w normaie podanej na wynikach, należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
 • Często przy niewielkich nieprawidłowościach wystarczająca jest zmiana diety czy wprowadzenie lekkiej aktywności fizycznej. Niekiedy jednak potrzebne jest regularne badanie cukru, by nad nim zapanować.
SPRAWDŹ TEŻ: Powikłania cukrzycy mogą zagrażać twojemu życiu - dlaczego?
Spis treści

Reklama

Krzywa cukrowa w ciąży

Krzywa cukrowa to badanie tolerancji glukozy. Tak zwana krzywa glikemiczna u kobiet ciężarnych jest badaniem refundowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jeśli jednak ktoś chce wykonać ją prywatnie, nie jest to duży koszt. Cena wykonania badania krzywej cukrowej dwu-punktowej wynosi ok. 15 złotych, a trzy-punktowej ok. 30 złotych.

Krzywa cukrowa w ciąży to wręcz obowiązkowe badanie u pań spodziewających się potomstwa, wykonywane nawet u kobiet, które nigdy wcześniej nie chorowały na cukrzycę. Choroba może się ujawnić u zdrowych pań w efekcie zmian hormonalnych, jakie zachodzą podczas rozwoju płodu.

Ryzyko cukrzycy ciążowej jest większe u pań, w rodzinie których odnotowano przypadki tego rodzaju schorzenia. Większe prawdopodobieństwo cukrzycy w ciąży dotyczy również kobiet z nadwagą i otyłych, jak również pań, które w poprzedniej ciąży urodziły dziecko ważące powyżej 4,5 kg. Cukrzyca ciążowa częściej występuje też u pacjentek z zespołem policystycznych jajników.

Reklama

Badanie krzywej cukrowej

Najczęściej krzywa cukrowa rozpoczyna się od pobrania krwi na czczo. Po nim pacjentka otrzymuje 75 g rozpuszczonej w wodzie glukozy, którą musi wypić. Godzinę po przyjęciu glukozy pobiera się drugą próbkę krwi, a po kolejnej godzinie trzecią próbkę.

Krzywa cukrowa - jak się przygotować badania? Aby prawidłowo wykonać badanie, należy stosować się do wszelkich zaleceń personelu medycznego. Należy też brać pod uwagę, że nie zrobimy go na szybko. Najlepiej na wizytę w przychodni zarezerwować sobie kilka godzin.

Reklama

Wyniki krzywej cukrowej

Badanie poziomu cukru można wykonane już na początku ciąży. Jeśli wynik był nieprawidłowy, należy wykonać krzywą cukrową. Kobiety, u których nie stwierdzono podwyższonego poziomu glukozy, krzywa oznaczana jest pomiędzy 24 a 28 tygodniem ciąży.

Najczęściej leczenie oznacza przede wszystkim zmianę diety, którą ustali z pacjentką diabetolog. Zapewne wykluczy z niej:

 • cukier,
 • wszelkie słodycze,
 • miód,
 • soki,
 • białe pieczywo,
 • część owoców,
 • tłuste mięso,
 • mleko.

Produkty te należy zastąpić rybami, nabiałem, mięsem drobiowym oraz razowym pieczywem i warzywami, choć nie wszystkim. Ważna jest także częstotliwość przyjmowania pokarmów. Najlepiej jeść o stałych porach od 6 do nawet 8 mniejszych posiłków dziennie.

Reklama

Jakie są normy badania krzywej cukrowej?

Prawidłowy poziom glukozy we krwi na czczo wynosi maksymalnie 125 mg/dl, po jednej godzinie do 180 mg/dl, a po dwóch godzinach nie powinien przekraczać wartości 152 mg/dl.

Najczęściej wykonywana jest krzywa cukrowa 3 punktowa, ale może być ona dwupunktowa (bez pobrania na czczo), ale też cztero- czy nawet pięciopunktowa.

Jeśli u kobiety ciężarnej wykryto podwyższony poziom glukozy, musi ona poddać się leczeniu. Zbyt wysokie stężenie cukru może być bowiem zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia dziecka. Cukrzyca ciążowa może mieć wpływ na wady rozwojowe płodu, w tym wady wrodzone (nerek, serca, ośrodkowego układu nerwowego), zaburzyć metabolizm, spowodować nadwagę dziecka.

Cukrzyca może też mieć konsekwencje dla kobiety ciężarnej. Mogą to być infekcje dróg moczowych, nadciśnienie, ale też przedwczesny poród czy poronienie.

Reklama

Samopoczucie po badaniu krzywej cukrowej

Złe samopoczucie, mdłości czy zawroty głowy są czymś całkowicie normalnym, kiedy przyjmuje się taką dawkę glukozy. Po zakończonym badaniu należy odczekać do 20 minut, by mieć pewność, że cukier wrócił do normy - o ile wyniki są prawidłowe. Mimo poprawienia się samopoczucia, nie powinno się prowadzić pojazdu.

Najlepiej mieć ze sobą osobę towarzyszącą bądź zamówić taxi. Dobrze jest też wziąć ze sobą coś do jedzenia.

Reklama

Kiedy potrzebna jest insulina?

Dietę bogatą w chude mięso, ciemne pieczywo i nabiał należy wesprzeć aktywnością fizyczną, na przykład regularnymi spacerami. Kobieta powinna też zaopatrzyć się w glukometr, aby móc sprawdzać poziom cukru, i to kilka razy dziennie.

Jeśli dieta nie przyniesie pożądanych rezultatów, konieczne jest podawanie insuliny oraz systematyczne wykonywanie nieinwazyjnych badań u maluszka. Waga takich dzieci może przekroczyć nawet 5 kilogramów, dlatego możliwe, że konieczne będzie zaplanowanie z lekarzem cesarskiego cięcia.

Czytaj również

Bibliografia

 • Andrzej Szczeklik, Piotr Gajewski: Interna Szczeklika 2014. Kraków: Medycyna Praktyczna, 2014.
 • Wydanie zbiorowe, Standardy Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników postępowania u kobiet z cukrzycą, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017 tom 2, nr 5, s. 15–229.
 • Jensen D.M., Korsholm L., Ovesen P., Peri-conceptional A1C and risk of serious adverse pregnancy outcome in 933 women with type 1 diabetes. Diabetes Care. 200
 • Lambert K, Holt RIG. The use of insulin analogues in pregnancy. Diabetes Obes Metab. 2013.
 • Wydanie zbiorowe, Cukrzyca ciążowa - skutki niewyrównania i podstawy regulacji glikemii, Nowiny Lekarskie 2013, 82, 8, 163–169.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Parenting
Przeczytaj artykuł
Przebarwienia w okolicy kresy – czym są i co oznaczają?
Kobieta w ciąży z przebarwieniami w okolicy kresy
Przeczytaj artykuł
Badanie beta hCG - normy oraz interpretacja wyników
Para się przytula
Przeczytaj artykuł
Bóle brzucha w ciąży. Co mogą oznaczać?
Kobieta w ciąży odczuwa ból brzucha
Podobne artykuły
Grillowana ryby dla kobiety w ciąży
Ryby w ciąży - jakie można jeść? Czy są bezpieczne?
Kobieta trzymająca się za podbrzusze
Krwawienie implantacyjne – kiedy występuje i jak długo trwa?
młoda kobieta w ciąży, odczuwająca mdłości, opiera się dłonią o kuchenny blat, drugą ręką zasłania usta
Mdłości i wymioty w ciąży - nie bagatelizuj ich!
Kobieta w ciąży z dolegliwością kolki nerkowej
Kolka nerkowa w ciąży - objawy i domowe sposoby. Gdzie boli?
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Jak pozbyć się blizn u maluchów? 😮
Odpowiedź Cię zaskoczy!