Reklama
Krzywa cukrowa w ciąży
Krzywa cukrowa to badanie tolerancji glukozy. Tak zwana krzywa glikemiczna u kobiet ciężarnych jest badaniem refundowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jeśli jednak ktoś chce wykonać ją prywatnie, nie jest to duży koszt. Cena wykonania badania krzywej cukrowej dwu-punktowej wynosi ok. 15 złotych, a trzy-punktowej ok. 30 złotych.
Krzywa cukrowa w ciąży to wręcz obowiązkowe badanie u pań spodziewających się potomstwa, wykonywane nawet u kobiet, które nigdy wcześniej nie chorowały na cukrzycę. Choroba może się ujawnić u zdrowych pań w efekcie zmian hormonalnych, jakie zachodzą podczas rozwoju płodu.
Ryzyko cukrzycy ciążowej jest większe u pań, w rodzinie których odnotowano przypadki tego rodzaju schorzenia. Większe prawdopodobieństwo cukrzycy w ciąży dotyczy również kobiet z nadwagą i otyłych, jak również pań, które w poprzedniej ciąży urodziły dziecko ważące powyżej 4,5 kg. Cukrzyca ciążowa częściej występuje też u pacjentek z zespołem policystycznych jajników.
Reklama
Badanie krzywej cukrowej
Najczęściej krzywa cukrowa rozpoczyna się od pobrania krwi na czczo. Po nim pacjentka otrzymuje 75 g rozpuszczonej w wodzie glukozy, którą musi wypić. Godzinę po przyjęciu glukozy pobiera się drugą próbkę krwi, a po kolejnej godzinie trzecią próbkę.
Krzywa cukrowa - jak się przygotować badania? Aby prawidłowo wykonać badanie, należy stosować się do wszelkich zaleceń personelu medycznego. Należy też brać pod uwagę, że nie zrobimy go na szybko. Najlepiej na wizytę w przychodni zarezerwować sobie kilka godzin.
Reklama
Wyniki krzywej cukrowej
Badanie poziomu cukru można wykonane już na początku ciąży. Jeśli wynik był nieprawidłowy, należy wykonać krzywą cukrową. Kobiety, u których nie stwierdzono podwyższonego poziomu glukozy, krzywa oznaczana jest pomiędzy 24 a 28 tygodniem ciąży.
Najczęściej leczenie oznacza przede wszystkim zmianę diety, którą ustali z pacjentką diabetolog. Zapewne wykluczy z niej:
Produkty te należy zastąpić rybami, nabiałem, mięsem drobiowym oraz razowym pieczywem i warzywami, choć nie wszystkim. Ważna jest także częstotliwość przyjmowania pokarmów. Najlepiej jeść o stałych porach od 6 do nawet 8 mniejszych posiłków dziennie.
Reklama
Jakie są normy badania krzywej cukrowej?
Prawidłowy poziom glukozy we krwi na czczo wynosi maksymalnie 125 mg/dl, po jednej godzinie do 180 mg/dl, a po dwóch godzinach nie powinien przekraczać wartości 152 mg/dl.
Najczęściej wykonywana jest krzywa cukrowa 3 punktowa, ale może być ona dwupunktowa (bez pobrania na czczo), ale też cztero- czy nawet pięciopunktowa.
Jeśli u kobiety ciężarnej wykryto podwyższony poziom glukozy, musi ona poddać się leczeniu. Zbyt wysokie stężenie cukru może być bowiem zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia dziecka. Cukrzyca ciążowa może mieć wpływ na wady rozwojowe płodu, w tym wady wrodzone (nerek, serca, ośrodkowego układu nerwowego), zaburzyć metabolizm, spowodować nadwagę dziecka.
Cukrzyca może też mieć konsekwencje dla kobiety ciężarnej. Mogą to być infekcje dróg moczowych, nadciśnienie, ale też przedwczesny poród czy poronienie.
Reklama
Samopoczucie po badaniu krzywej cukrowej
Złe samopoczucie, mdłości czy zawroty głowy są czymś całkowicie normalnym, kiedy przyjmuje się taką dawkę glukozy. Po zakończonym badaniu należy odczekać do 20 minut, by mieć pewność, że cukier wrócił do normy - o ile wyniki są prawidłowe. Mimo poprawienia się samopoczucia, nie powinno się prowadzić pojazdu.
Najlepiej mieć ze sobą osobę towarzyszącą bądź zamówić taxi. Dobrze jest też wziąć ze sobą coś do jedzenia.
Reklama
Kiedy potrzebna jest insulina?
Dietę bogatą w chude mięso, ciemne pieczywo i nabiał należy wesprzeć aktywnością fizyczną, na przykład regularnymi spacerami. Kobieta powinna też zaopatrzyć się w glukometr, aby móc sprawdzać poziom cukru, i to kilka razy dziennie.
Jeśli dieta nie przyniesie pożądanych rezultatów, konieczne jest podawanie insuliny oraz systematyczne wykonywanie nieinwazyjnych badań u maluszka. Waga takich dzieci może przekroczyć nawet 5 kilogramów, dlatego możliwe, że konieczne będzie zaplanowanie z lekarzem cesarskiego cięcia.