Czym się różni lęk od strachu?

Z pozoru oba pojęcia wydają się określać te same uczucia. Różni je jednak przyczyna powstawania.

Spis treści

Strach to uczucie zupełnie dla nas naturalne – pojawia się często jako sygnalizator zagrożenia życia, np. w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z realnym niebezpieczeństwem. Nasi przodkowie, którzy musieli walczyć o przetrwanie, właśnie dzięki tego typu emocjom mieli szansę np. uciec przed drapieżnikiem. 

Uczucie strachu

Strach powoduje w naszym organizmie wydzielanie różnych substancji, które stawiają nas w stan gotowości. Wytwarzana w sytuacji stresowej adrenalina wywołuje przyspieszone bicie serca, wzrost ciśnienia krwi, rozszerzenie oskrzeli, źrenic, napięcie mięśni – czyli odruchy mające pomóc nam w ucieczce i walce. Tak więc strach, który działa na nas mobilizująco, jest uczuciem potrzebnym i pożytecznym.

Zobacz: Somnifobia. Gdy zwykły sen wywołuje prawdziwy strach

Reklama

Jak się objawia lęk?

Inaczej sytuacja ma się z lękiem. Ten – w odróżnieniu od strachu – dotyczy sytuacji irracjonalnych i nie jest wywołany realnym zagrożeniem, a negatywnym nastawieniem wytworzonym przez nasz umysł. Objawia się często jako stan oczekiwania na bliżej nieokreślone, nieprzyjemne doświadczenie. Stanom lękowym towarzyszą uczucia niepokoju, napięcia i skrępowania, nierzadko również zaburzenia psychiczne (np. nerwice, psychozy czy depresja). Bardzo często z lękiem związane są takie objawy somatyczne, jak:

 pocenie się
 napięcie mięśniowe
 bóle i zawroty głowy
 kołatanie serca
 mrowienie kończyn
 problemy z oddychaniem
 moczenie
 zasłabnięcia bez utraty przytomności
 biegunki.

Czytaj też: Strach przed ptakami? Lęk przed wiatrem? Dziwne fobie, skąd się biorą?

Lękowi towarzyszy zwykle obniżenie nastroju oraz spadek aktywności, nie można go też całkowicie usunąć – można jedynie wpływać na czynniki lękotwórcze, które najczęściej powstają w domu, szkole lub miejscu pracy. Niezastąpiona jest w takich przypadkach wizyta u neurologa lub psychiatry, który zastosuje odpowiednią terapię. W sytuacji, kiedy stany lękowe są tak zaawansowane, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, równolegle z psychoterapią stosować się powinno leki psychotropowe.

Zobacz: Zaburzenia lękowe u dzieci

Oceń artykuł

(liczba ocen 19)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!