Najzdrowsze miejsce w internecie

Jak wyleczyć zgagę domowymi sposobami?

W walce ze zgagą można skorzystać z domowych sposobów. Które będą najskuteczniejsze na uporczywe palenie w przełyku? Z jakich mogą korzystać kobiety w ciąży? Jak uporać się ze zgagą po alkoholu?
Zgaga to dolegliwość, którą można leczyć domowymi sposobami
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Zgaga to charakterystyczne uczucie palenia lub pieczenia w przełyku, spowodowane refluksem żołądkowo-przełykowym, czyli zarzucaniem treści pokarmowej z żołądka.
 • Z pieczeniem w przełyku można skutecznie walczyć domowymi sposobami, zanim sięgnie się po środki farmaceutyczne dostępne w aptekach.
 • Do domowych metod na zgagę zaliczają się ziołowe napary, soda oczyszczona oraz mleko.
SPRAWDŹ TEŻ: Zgaga - objawy. Jakie są przyczyny pieczenia w przełyku?
Spis treści

Reklama

Domowe sposoby na zgagę

Pod pojęciem zgagi kryje się uporczywe palenie w przełyku, spowodowane cofaniem się treści pokarmowej z żołądka, czyli tzw. refluksem żołądkowo-przełykowym. Mechanizm ten wygląda następująco: najpierw połknięty pokarm trafia do żołądka, w którym wytwarzany jest kwas, niezbędny w procesie trawienia. Jeśli wystąpi refluks, pokarm przedostaje się z powrotem do przełyku wraz z sokami żołądkowymi. Drażniące działanie kwasu solnego na błonę śluzową skutkuje charakterystycznym pieczeniem.

Jak się go pozbyć? Istnieją różne sposoby na zgagę. Począwszy od leków wydawanych na receptę, poprzez ogólnodostępne środki farmaceutyczne, na domowych sposobach na zgagę kończąc. Co jest dobre na zgagę? Które naturalne metody uchodzą za skuteczne? Jaki domowy sposób na zgagę jest wart polecenia, a w jakich sytuacjach powinno się odwiedzić lekarza?

Domowe sposoby na zgagę w ciąży

Zgaga jest częstą dolegliwością kobiet w ciąży. Narzekają na nią zarówno ciężarne w pierwszym trymestrze, jak i przygotowujące się do porodu. Wpływ na występowanie palenia w przełyku w czasie ciąży ma kilka czynników. Po pierwsze zmiany hormonalne powodują rozluźnienie mięśni przewodu pokarmowego, co przyczynia się do refluksu. Po drugie, macica sukcesywnie się powiększa, a z czasem zaczyna uciskać na żołądek, powodując cofanie się treści pokarmowej do przełyku.

Jak wiadomo, kobiety w ciąży nie mogą korzystać z większości sposobów na zgagę. Zażywanie leków zobojętniających kwas żołądkowy nie wchodzi w grę. Pozostają jedynie naturalne sposoby na zgagę w ciąży. Co pomaga pozbyć się uporczywego palenia w przełyku?

Które domowe sposoby na zgagę w ciąży będą skuteczne, a zarazem bezpieczne? Zwolennicy medycyny naturalnej polecają picie naparu z siemienia lnianego, który działa osłonowo na błonę śluzową przewodu pokarmowego. Podobny efekt wykazuje napar z prawoślazu lekarskiego. Za skuteczny uchodzi też rumianek, który działa przeciwzapalnie i łagodząco.

Warto jednak podkreślić, że stosowanie ziół w ciąży także powinno być poprzedzone konsultacją z lekarzem prowadzącym.

Inną znaną metodą jest picie mleka na zgagę w ciąży, ponieważ zawiera ono wapń, który zobojętnia kwas żołądkowy. Mleko jednak powinno być odtłuszczone, gdyż tłuste może sprzyjać zarzucaniu się pokarmu. Generalnie osoby cierpiące na zgagę nie powinny spożywać pokarmów bogatych w tłuszcze.

Chcesz zwalczyć zgagę? Kliknij tutaj

Domowy lek na zgagę

Pozostając przy naturalnych sposobach na zgagę, wymienić można jeszcze inne rośliny zielne, które pomogą pozbyć się objawów refluksu, takie jak:

 • koper włoski,
 • krwawnik pospolity,
 • nagietek,
 • czarny bez,
 • czarna malwa,
 • lukrecja,
 • szałwia.

Co istotne, wymienione powyżej zioła na zgagę wykazują różne działanie. Krwawnik pospolity działa głównie rozkurczowo i przeciwzapalnie. Koper włoski wspomaga trawienie. Czarna malwa koi podrażnienia, zaś nagietek wspomaga gojenie. Z tego powodu warto sporządzać napary z mieszanek ziół. W aptekach można także kupić naturalne leki na zgagę, które zawierają odpowiednio skomponowane wyciągi roślinne.

Co jeszcze pomaga na zgagę? Dużą popularnością cieszy się woda z sodą oczyszczoną (zalecana proporcja to łyżeczka sody na szklankę wody). Taki roztwór jest silnie zasadowy przez co natychmiast neutralizuje kwas żołądkowy. Warto jednak pamiętać, by nie stosować długotrwale tego domowego sposobu na zgagę. Soda spożywana regularnie może bowiem mieć niekorzystny wpływ na żołądek.

Produkty na zgagę

Wśród skutecznych metod na zgagę wymienić można także zmianę nawyków żywieniowych. Zasadniczo osoby zmagające się z refluksem powinny wyeliminować z codziennej diety produkty, które mogą zwiększać wytwarzanie soku żołądkowego.

Jednym z takich produktów jest kawa. Zdecydowanie należy także ograniczyć picie napojów gazowanych i alkoholu. Herbata na zgagę także nie jest wskazana, gdyż podobnie jak kawa, zwiększa produkcję soku żołądkowego.

Najlepsza na zgagę będzie woda niegazowana. Można także pić mleko. Niekiedy można spotkać się z opinią, że skutecznym domowym sposobem na zgagę jest cytryna. Nie jest to prawdziwa opinia, gdyż wszystkie owoce cytrusowe nasilają wydzielanie soku żołądkowego. Wśród produktów, który należy unikać wymienia się ponadto:

 • czekoladę,
 • orzeszki ziemne,
 • ostre przyprawy,
 • groch,
 • fasolę.

Zgaga i nadkwaśność to częste problemy ze strony układu pokarmowego. Przyczynami tych dolegliwości są refluks, choroby żołądka czy niewłaściwa dieta. Na rynku pojawiły się łagodne produkty, które pozwolą uporać się z kłopotami trawiennymi. Preparaty w postaci mleczka lub tabletek w natychmiastowy sposób złagodzą pieczenie i ból oraz ochronią śluzówkę żołądka. Ich łagodna formuła sprawia, że mogą być stosowane nawet przez kobiety w ciąży, są również odpowiedne dla dzieci. KLIKNIJ, aby sprawdzić dostępne preparaty.

Reklama

Co na zgagę po alkoholu?

Zgaga bywa nieprzyjemną konsekwencją imprezy zakrapianej alkoholem. Napoje alkoholowe nasilają bowiem funkcje wydzielnicze żołądka, a do tego przyczyniają się do rozluźnienia zwieracza przełyku, co dodatkowo zwiększa ryzyko refluksu.

Jak zwalczyć zgagę na kacu? Zastosowanie znajdują wszystkie wymienione powyżej metody. Pieczenie w przełyku po alkoholu można złagodzić pijąc ziołowe napary, mleko lub roztwór sody oczyszczonej. Do domowych sposobów na zgagę po alkoholu zaliczyć można także picie wody. Generalnie na kacu wskazane jest nawadnianie organizmu, które przyspieszy metabolizm alkoholu.

Artykuł zawiera lokowanie produktu

Czytaj również

Bibliografia

 • Śmiechowska Maria, Cugowska Magdalena, Rola żywności i żywienia w chorobie refluksowej, Bromat. Chem. Toksykol.– XLIV, 2011, 3, str. 298-304.
 • Anna Grys, Małgorzata Kania, Justyna Baraniak, Rumianek – pospolita roślina zielarska o różnorodnych właściwościach biologicznych i leczniczych, Postępy Fitoterapii 2/2014, s.90-93.
 • Kowalski Radosław, Kowalska Grażyna, Nadkwaśność dieta zasadowa, Zdrowie i uroda 2015/01/01, s. 50-51.
 • Nichols M.H., Wason S., Gonzalez del Rey L., Benfield M., Baking soda: a potentially fatal home remedy, Pediatr Emerg Care 1995 Apr;11(2):109-11.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Bóle brzucha – rodzaje bólu brzucha. Po jedzeniu
Pacjent z bólem brzucha
Przeczytaj artykuł
Jelitówka - jakie są objawy, jak leczyć i co jeść?
Przeczytaj artykuł
Ból brzucha u dzieci – co na ból brzucha u dziecka?
Dziecko z bolącym brzuchem
Podobne artykuły
Kobietę boli brzuch po jedzeniu
Ból brzucha po jedzeniu – skąd się bierze i jak go leczyć?
Ból brzucha po alkoholu
Ból brzucha po alkoholu - tuż po i na kacu. Jak leczyć?
Ilustracja owsików w układzie pokarmowym
Wędrówki owsików, czyli jak można się nimi zarazić?
Rodzina zarażona owsikami od dziecka
Owsiki u przedszkolaka, a leczenie u całej rodziny. Dlaczego?
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?

Reklama


Walcz z napięciem nerwowym! 🤬
Kliknij tutaj