Siemię lniane w ciąży – na zaparcia i zgagę

Ciąża to niezwykły czas dla kobiety, a każda odpowiedzialna mama powinna w czasie ciąży odżywiać się zdrowo pamiętając o sobie i dziecku. Co robić, jeśli pojawią się ciążowe dolegliwości: zgaga, zaparcia? Naturalnym sposobem radzenia sobie ze zgagą i zaparciami w ciąży jest stosowani siemienia lnianego.
Nasiona lnu dla kobiet w ciąży
Źródło: 123RF

Spis treści

Już sam skład siemienia lnianego powinien skłonić kobiety w ciąży do jego regularnego zażywania.

  • Siemię zawiera witaminy z gruby B: B1, B2, B3, B6, B12, a także witaminę A, C, D, E, K i kwas foliowy.
  • Oprócz witamin jest także bogatym źródłęm: makroelementów, tj. fosfor, wapń, magnez, potas, sód oraz mikroelementów: żelaza, miedzi, cynku, manganu oraz selenu.
  • Ponadto w siemieniu znajduje się białko, aminokwasy i błonnik.
  • Ważnym składnikiem lnu dla kobiet w ciąży jest kwas foliowy. Niezwykle istotny dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Każdy ze składników lnu występuje w nim naturalne, co sprawia, że jest on bezpieczny nie tylko dla matki, ale także dla dziecka. 

Zobacz wideo: Przepis na pyszne danie dla kobiet w ciąży

Jaką ilość siemienia lnianego zaleca się kobietom w ciąży? Normalną zalecaną dzienną dawką siemienia jest jedna – dwie łyżki, a dla osób z zaparciami czy problemami z trawieniem nawet trzy łyżki. W tej ilości len ma lekkie właściwości przeczyszczające. Jednak w ciąży warto ograniczyć go do jednej łyżeczki dziennie, a podczas karmienia piersią dobrze jest skonsultować się z lekarzem.

Siemię lniane na zaparcia i zgagę

W czasie ciąży zgaga, obok nudności, jest jedną z najczęstszych dolegliwości. Siemię lniane pozwoli zmniejszyć dyskomfort, ponieważ naturalnie zawiera błonnik, który doskonale wpływ na cały układ trawienia. Jak siemię lniane wpływa na organizm kobiety w ciąży?

  • Siemię reguluje pracę żołądka, osłania go przed uszkodzeniami.
  • Poprawia także trawienie
  • Reguluje perystaltykę jelit i oczyszcza je ze złogów.
  • Regularnie zażywane normuje pracę układu trawiennego, co rozwiązuje problem ze zgagą (dobrze funkcjonujący układ trawienny nie wytwarza nadmiaru kwasów żołądkowych, które są przyczyną zgagi).

Siemię jest też doskonałym rozwiązaniem na zaparcia.

  • Zjedzenie około 3 łyżek lnu ma działanie lekko przeczyszczające.
  • W zapobieganiu zaparciom dobrze działa również napar z lnu, warto go pić codziennie przed snem. Jak go przygotować? Około łyżkę ziaren siemienia lnianego gotujemy w szklance wody, przez 15 minut lub zalewamy wrzątkiem, przykrywam i zostawiamy na 15 minut. Po ostygnięciu napar wypity z nasionami będzie profilaktycznie leczył zaparcia, a przecedzony bez nasion będzie chronił żołądek i jelita. 

Sprawdź, jak działa witamina B17 - amigdalina

Siemię lniane a poród

Siemię lniane w swojej naturze jest bardzo oleiste. Z nasion lnu wytwarza się olej lniany. Zmiksowane i zaparzone nasiona w warunkach domowych również zmieniają konsystencję na oleistą. Zażywanie siemienia przez cały okres ciąży pomaga odżywić i „nawilżyć” organizm od środka, zwłaszcza macicę kobiety. Składniki zawarte w siemieniu rozluźniają również szyjkę macicy, co może sprawić, że poród będzie mniej bolesny i szybszy. 

Sprawdź też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 19)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!