Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗

Dyschezja niemowlęca - objawy, sposoby i leczenie. Ile trwa i jak pomóc dziecku?

Dyschezja niemowlęca to zaburzenie związane z bardzo młodym układem pokarmowym, który nie funkcjonuje jeszcze tak dobrze, jak ten w pełni wykształcony. Stan ten na szczęście nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia dziecka. Co zatem może niepokoić? Przede wszystkim uciążliwe objawy. Dowiedz się, jak je rozpoznać i odróżnić od kolki niemowlęcej, ile mogą trwać i jak pomóc dziecku.
Płaczące dziecko z powodu dyschezji niemowlęcej
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Dyschezja niemowlęca to zaburzenie działania układu pokarmowego.
 • Objaw to płacz, trwający kilka, kilkanaście minut, po którym niemowlę oddaje stolec.
 • Przy dyschezji nie stwierdza się innych symptomów. Dziecko rozwija się prawidłowo.
SPRAWDŹ TEŻ: Zatwardzenie u niemowlaka. Co stosować na zatwardzenie?
Spis treści

Reklama

Co to jest dyschezja niemowlęca?

Dyschezja niemowlęca (z języka angielskiego: infant dyschezia) to zespół objawów pochodzących z układu pokarmowego, który jest wynikiem zaburzenia związanego z oddawaniem stolca. Należy do grupy zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego, które zostały przydzielone do tego rodzaju dysfunkcji według Kryteriów Rzymskich IV.

Ta anomalia nie jest niebezpieczna ani dla zdrowia, ani dla życia dziecka i występuje jedynie u niemowlaków, najpóźniej do 9. miesiąca życia.

Pomimo, że termin „dyschezja” może u rodziców małego dziecka powodować niepokój, to w rzeczywistości nie jest niczym zagrażającym dobrostanowi niemowlęcia.

Nie oznacza to jednak, że symptomy negatywnie wpływające na samopoczucie maluszka należy ignorować.

Reklama

Przyczyny dyschezji niemowląt

Nie wyodrębniono jeszcze do końca przyczyn dyschezji niemowląt. Sądzi się jednak, że dyschezję u noworodka i niemowlaka powoduje nieprawidłowa koordynacja mięśni brzucha oraz nie końca sprawnie funkcjonujący proces powiększania ciśnienia w obrębie jamy brzusznej przez mięśnie brzucha, przy jednoczesnym rozluźnieniu mięśni przepony miednicy.

Nie brzmi to zbyt prosto, ale opisany schemat, kiedy działa poprawnie, sprawia, że jest możliwe oddanie stolca.

Dyschezja jelitowa u niemowlaków jest zatem odpowiedzią na nie w pełni wykształcony jeszcze w system pokarmowy.

Nie należy się jednak denerwować, ponieważ z czasem dziecko samoistnie nabierze takich umiejętności, gdyż układ trawienny na pewnym etapie rozwoju zacznie funkcjonować prawidłowo.

Reklama

Objawy dyschezji niemowlęcej

Aby móc mówić o dyschezji niemowlęcej, muszą wystąpić dwa objawy:

 1. Około 10-15 minut płaczu dziecka (rzadko przeciągającego się do 30 minut), po którym następuje oddanie miękkiego stolca, przypominającego w konsystencji papkę.
 2. Brak jakichkolwiek innych anomalii i symptomów zdrowotnych.

Takie niemowlę dobrze się rozwija, właściwie rośnie i przybiera na wadze, nie ma problemów z jedzeniem i piciem, jest w ogólnym dobrym stanie i ma dobry humor (pomiędzy atakami płaczu spowodowanymi dyschezją).

Zanim dojdzie do defekacji, przy dyschezji mogą pojawić się gazy, twarz niemowlaka może czerwienieć, dziecko może też podkurczać nóżki, jednak tylko do momentu wypróżnienia. Jak tylko odda kał, wszelkie nieprzyjemne oznaki mijają.

Z dyschezją nie wiąże się również brak kupy. Jeśli maluch intensywnie płacze przez długi czas, nic nie jest w stanie go uspokoić, a nie obserwuje się stolca, to może oznaczać np. kolkę niemowlęcą.

Reklama

Ile trwa dyschezja niemowlęca?

Dyschezja może pojawić się nawet u kilkutygodniowego dziecka, a mija najczęściej około 6. miesiąca życia. Najdłużej dyschezja niemowlęca trwa do 9. miesiąca życia.

Do tego okresu, u prawidłowo rozwijającego się dziecka, układ pokarmowy osiąga taką sprawność, że proces wypróżniania przestaje być problematyczny.

Od pojawienia się pierwszych symptomów dyschezja niemowlęca mija zwykle po około 3-4 tygodniach. Jednak w każdym przypadku może to wyglądać nieco odmiennie. Jeśli niepokojące objawy ustąpią, dysfunkcja już nie wraca w późniejszym wieku.

Jeżeli na dalszym etapie życia dziecka pojawiają się jakieś symptomy związane z układem pokarmowym, mogą dotyczyć niestrawności i innych zaburzeń systemu trawiennego. W takiej sytuacji należy udać się z dzieckiem do pediatry.

Reklama

Rozpoznanie dyschezji u niemowlaka

Dyschezja u niemowlaka jest trudna do rozpoznania przez młodych rodziców. Zwykle dopiero wizyta u pediatry rozwiewa ich wątpliwości.

Lekarz bada małego pacjenta, sprawdza jego brzuszek i przeprowadza wywiad z rodzicami. W zasadzie na tej podstawie może postawić diagnozę. Żadne dodatkowe badania zwykle nie są potrzebne.

Dyschezji noworodkowej się nie leczy, dlatego medyk z reguły nie przepisuje dziecku leków, czy innych preparatów.

Wyjaśnia jednak opiekunom malucha jak należy z nim postępować podczas ataków dyschezji i uspokaja, że zaburzenie nie trwa wiecznie.

Reklama

Kolka czy dyschezja - jak rozróżnić?

Rodzice często mylą kolkę z dyschezją, jednak są to dwa różne zaburzenia. Kolka niemowlęca to m.in. także wynik niewłaściwie funkcjonującego układu trawiennego.

Jednak w tym przypadku wymienia się również inne przyczyny, takie jak np. nietolerancja krowiego mleka, czy laktozy, niewłaściwy sposób karmienia (przystawianie do piersi w błędny sposób albo źle dobrany smoczek i/lub butelka) oraz niedojrzały układ nerwowy niemowlęcia.

Spór w temacie kolka czy dyschezja może rozstrzygnąć również czas występowania zaburzenia. Przy dyschezji są to zwykle kilkuminutowe (czasem sięgające kilkunastu minut) napady płaczu, które mijają po oddaniu stolca.

Przy kolce niemowlęcej płacz, a często nawet krzyk, potrafią ciągnąć się przez wiele godzin i nie pomaga noszenie na rękach, wypróżnienie się dziecka, itp.

Jeżeli występują kłopoty z rozróżnieniem tych dwóch anomalii, najlepiej udać się do lekarza, który rozwieje wszelkie wątpliwości.

Reklama

Jak pomóc dziecku przy dyschezji?

Najlepsze sposoby na dyschezję niemowlęcą to znane od pokoleń metody. Wśród nich wymienia się przede wszystkim:

 • delikatny masaż niemowlęcego brzuszka;
 • robienie ciepłych okładów np. z pieluchy, termoforu, bądź ogrzewacza (trzeba upewnić się, że przykładany przedmiot nie jest gorący);
 • czułe przemawianie do dziecka;
 • powolne kołysanie w ramionach, albo po prostu przytulanie do własnego ciała;
 • uspakajanie dźwiękiem (np. włączonej suszarki, pochłaniacza, czy odkurzacza - warto sprawdzić, który sprzęt sprawdzi się najlepiej w przypadku naszego dziecka).

Jak jeszcze możemy pomóc dziecku w dyschezji? Najważniejsze jest zachowanie spokoju. Warto otoczyć niemowlę troską, dać mu zrozumienie, czułość i pełną akceptację. Trzeba pamiętać, że to minie.

Jeśli pojawia się jakikolwiek dylemat dotyczący tego, jak pomóc w niemowlęcej dyschezji, należy skontaktować się z pediatrą.

Leczenie dyschezji niemowlęcej

Leczenie dyschezji niemowlęcej ogranicza się najczęściej do poinstruowania rodziców, jak postępować w przypadku napadów tego zaburzenia.

Lekarz po dokładnym zbadaniu przedmiotowym, przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z rodzicami i rozpoznaniu, tłumaczy jak sobie radzić z dyschezją dziecka.

Jak już zdążyliśmy wspomnieć, nie istnieją w tym przypadku jakieś specjalne terapie, czy dedykowane wyłącznie temu zaburzeniu leki. Oczywiście w konkretnych przypadkach pediatra może zalecić szczególne postępowanie.

W każdej podejrzanej sytuacji, czy przy przedłużających lub nasilających się objawach należy niezwłocznie udać się po poradę do lekarza.

Czytaj również

Bibliografia

 • Iwańczak Barbara, Iwańczak Franciszek, Odrębności kliniczne zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego u dzieci. Zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego, Cornetis sp. z o.o., 2007, Wrocław, s. 190–191, ISBN 83-919540-8-0.
 • Socha P., Lebensztejn D., Kamińska D., Gastroenterologia dziecięca – podręcznik do specjalizacji, Medi Press, 2016, Warszawa.
 • Hyman P.E., Milla P.J., Benninga M.A. i wsp., Childhood functional gastrointestinal disorders: neonate/toddler, Gastroenterology, 2006; 130: 1519-1526.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Noworodek i niemowlę
Kiedy dziecko trzyma główkę?
Dziecko trzymające główkę
Dyschezja niemowlęca - objawy, sposoby i leczenie. Ile trwa i jak pomóc dziecku?
Płaczące dziecko z powodu dyschezji niemowlęcej
Katar u noworodka – co stosować, aby trwał jak najkrócej?
Noworodek z katarem
Podobne artykuły
Noworodek bawiący się na podłodze
Skok rozwojowy - kiedy jest pierwszy i jak rozpoznać kolejny?
Kobieta karmiąca dziecko
Ulewanie u noworodka – kiedy powinno zaniepokoić?
Wcześniak w inkubatorze
Wcześniak w 28, 30 i 34 tygodniu ciąży - cechy i opieka medyczna
Opakowanie czopków glicerynowych
Czopki glicerynowe dla niemowląt - ile czekać? Działanie
Niemowlak z gorączką
Przeziębienie u niemowlaka - skutek braku odporności. Kiedy pójść do lekarza?

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!