Dla Ciebie, na zdrowie!

Prężenie się niemowlaka - podczas karmienia i snu. Co robić?

Prężenie się niemowlaka podczas karmienia, po posiłku i w trakcie snu może oznaczać kolkę jelitową. Jej objawy są uciążliwe dla dziecka i niepokojące dla rodziców. Co robić w takiej sytuacji? Jak skutecznie przeciwdziałać napadom kolki oraz łagodzić jej skutki?
Niemowlak w czasie snu pręży się z powodu kolki jelitowej
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Prężenie się niemowlaka często jest objawem kolki jelitowej, która może wystąpić już pierwszym miesiącu życia.
 • Kolkę może powodować między innymi dysbioza jelitowa, czy zaburzenie związane z nieprawidłowym składem naturalnej flory bakteryjnej jelit.
 • Skutecznym remedium na kolkę i inne dolegliwości związane z dysbiozą, są suplementy zawierające postbiotyki (metabolity pożytecznych bakterii jelitowych) oraz łagodzące i rozkurczające fitoterapeutyki (rumianek, melisa).
SPRAWDŹ TEŻ: Preparat na kolki - jaki sprawdzony sposób od pierwszego dnia życia?
Spis treści

Czym jest prężenie u niemowląt?

Prężenie się niemowlaka jest objawem, który występuje często, i który powoduje poważne obawy u rodziców. Dziecko przybiera wówczas nienaturalne pozy: prostuje nóżki, odgina tułów do tyłu i na boki. Jego małe ciałko staje się sztywne, co utrudnia wykonywanie podstawowych czynności, takich jak karmienie, przewijanie, przebieranie, układanie na brzuszku.

Często towarzyszą temu inne objawy, w tym płacz, czy nadmierne pobudzenie. Warto je obserwować i rozpatrywać całościowo, ułatwia to bowiem rozpoznanie podłoża problemu. Zazwyczaj tego typu symptomy pojawiają się po raz pierwszy między 3 a 20 tygodniem życia. Jakie są tego przyczyny? Co powoduje prężenie się noworodka i niemowlaka?

Przyczyny prężenia u niemowlaka

Regularne, powtarzające się prężenie nóg u niemowlaka, czy nadmierne napinanie tułowia, może mieć dwie zasadnicze przyczyny:

 • kolka jelitowa – zaburzenie czynnościowe układu pokarmowego, powodowane przez nadmierny skurcz mięśni gładkich jelit. Podłoże tego problemu jest niezwykle zróżnicowane. W patomechanizmie kolki kluczowe znaczenie mogą odgrywać takie czynniki, jak:
  • zubożenie i niewłaściwy skład mikrobioty, czyli naturalnej flory bakteryjnej jelit;
  • niedojrzałość systemów trawiennego oraz nerwowego;
  • niewłaściwa technika karmienia, powodująca zasysanie powietrza lub przejadanie;
  • alergie pokarmowe, w szczególności na białka mleka krowiego u dzieci, które nie są karmione mlekiem matki;
  • niewłaściwe zachowania rodziców, wpływające na sferę psychiki dziecka (np. oziębłość, nerwowość, oznaki depresji itd.);
 • nieprawidłowe, nierównomierne napięcie mięśniowe – wzmożone na obwodzie (nóżki, rączki) lub obniżone centralnie (tułów). Może ono być efektem między innymi nieprawidłowości przy porodzie (np. niedotlenienia malucha), często występuje u wcześniaków.

Dziecko może być diagnozowane pod kątem wymienionych zaburzeń w sytuacji, gdy problem występuje często i jest długotrwały. Natomiast incydentalne prężenie i stękanie niemowlaka zazwyczaj nie oznacza nic poważnego. U maluchów najmłodszych może stanowić prosty efekt zassania powietrza przy karmieniu (bez wystąpienia kolki).

Natomiast prężenie się niemowlaka w wieku 6 czy 7 miesięcy często jest spowodowane nietolerancją któregoś ze składników diety (w tym okresie wprowadzane są pierwsze pokarmy stałe).

Prężenie i wyginanie niemowlaka podczas karmienia

Prężenie i wyginanie niemowlaka podczas karmienia z dużą dozą prawdopodobieństwa oznacza kolkę. Diagnozę taką można jednak postawić, gdy spełnione zostaną następujące kryteria:

 • występują inne objawy, w tym zauważalne uczucie niepokoju, rozdrażnienie i nadpobudliwość psychoruchowa, a także silny, nieprzemijający płacz, którego nie udaje się ukoić, mimo podejmowanych prób uspokojenia dziecka;
 • problem ten ma charakter chroniczny – utrzymuje się przez przynajmniej 3 godziny (występuje więc też prężenie się niemowlaka po jedzeniu), przez minimum 3 dni w tygodniu;
 • nie występują oznaki nieprawidłowego rozwoju fizycznego i psychicznego dziecka, jego wzrost i masa mieszczą się w normie, nie ma też symptomów żadnych chorób.

Prężenie dziecka przy karmieniu piersią, jeśli jest związane z kolką, wymaga zastosowania kilku działań terapeutycznych i profilaktycznych (szczegóły w dalszej części artykułu).

Prężenie się niemowlaka podczas snu

Typową sytuacją jest prężenie się niemowlaka podczas snu. Dolegliwości związane z kolką utrzymują się bowiem przez wiele godzin po jedzeniu, a ze zwiększoną częstotliwością i intensywnością występują w godzinach wieczornych oraz nocnych. Należy w tym miejscu podkreślić, iż zaburzenie to ma charakter powszechny. Jak podaje M. Czerwonka-Szaflarska (Kolka jelitowa w praktyce pediatrycznej), kolka występuje u 10 do nawet 40 procent dzieci.

Część lekarzy zaleca rodzicom postawę bierną, to jest pozostawienie malucha samemu sobie, w oczekiwaniu na samoistne wygaszenie objawów. Częściej jednak stosuje się metody aktywne. Co robić, by wyciszyć prężenie i płacz niemowlaka? Jak pomóc dziecku?

Co robić, gdy niemowlak pręży się i stęka?

Gdy niemowlak pręży się i stęka, płacze, jest pobudzony i rozdrażniony, stosuje takie działania, jak:

 • noszenie i kołysanie, a także układanie na brzuchu;
 • masowanie brzuszka oraz rozgrzewanie go za pomocą ciepłych okładów lub termoforu z pestek wiśni;
 • zmiana techniki karmienia – bardziej precyzyjne dostawianie do piersi;
 • stosowanie tzw. białego szumu – uspokajanie za pomocą monotonnych dźwięków, na przykład suszarki czy odkurzacza;
 • modyfikacja diety dziecka, a także matki - unikanie pokarmów potencjalnie uczulających, takich jak mleko krowie, truskawki, czekolada, orzechy, jaja.

W przypadku pojawienia się kolki niemowlęcej warto dodatkowo sięgnąć po naturalne wsparcie suplementacyjne, które działa nie tylko na objawy, ale również na przyczyny dolegliwości. Jednym z rozwiązań są preparaty o szerokim spektrum działania, zawierające:

 • postbiotyk, czyli metabolity pożytecznych bakterii probiotycznych, uzupełniające naturalną florę jelitową;
 • fitoterapeutyki, czyli wyciągi z roślin leczniczych, takich, jak rumianek i melisa.

Suplementy zawierające te składniki wyrównują dysbiozę jelit (stan nierównowagi w obrębie mikrobioty), usprawniają motorykę układu pokarmowego, zapobiegają powstawaniu gazów, a także działają przeciwskurczowo. Sprawdzają się wiec zarówno w działaniach profilaktycznych, jak też w roli środka doraźnie łagodzącego objawy kolki.

Są one w pełni bezpieczne, dlatego mogą być podawane od pierwszych dni życia. Aplikuje się je za pomocą wygodnej pipety, umożliwiającej precyzyjne odmierzanie dawki oraz wygodne podanie do ust niemowlęcia.

Czytaj również

Bibliografia

 • Mieczysława Czerwionka-Szaflarska, Julia Gawryjołek, Kolka jelitowa w praktyce pediatrycznej, Forum Medycyny Rodzinnej 2010, tom 4, nr 6
 • Aleksandra Rurarz, Karol Ratajczak, Wojciech Feleszko, Kolki niemowlęce, Pediatr Med Rodz 2016, 12 (4)
Piotr Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Parenting
Przeczytaj artykuł
Ranking aspiratorów do nosa 2021. Jaki wybrać?
Dziecko z aspiratorem przy nosie
Przeczytaj artykuł
CRP u dziecka - norma i wyniki. Co oznacza podwyższone?
Dziecko w czasie badania
Przeczytaj artykuł
Krochmal do kąpieli dla dzieci. Co daje? Jak zrobić?
Dziecko po kąpieli
Podobne artykuły
Dziecko z zapaleniem napletka
Zapalenie napletka u dziecka - domowe sposoby i leczenie
Mycie dziecka z wykorzystaniem emolientów
Emolienty dla dzieci - jakie wybrać i jak stosować?
Wyprawka z kosmetykami dla dziecka
Kosmetyki dla noworodka - jakie wybrać do wyprawki?
Dziecko z zespołem Sandifera
Zespół Sandifera. Jakie objawy i leczenie u niemowląt?
Może to Cię zainteresuje
Kobieta odmawia jedzenia słodyczy z powodu hiperinsulinemii
Hiperinsulinemia - przyczyny, objawy i leczenie. Jaka dieta?
Język z czerwonymi plamami
Język geograficzny - przyczyny i objawy. Jakie leczenie?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Model mózgu z dłoni
Torbiel szyszynki - objawy i leczenie. Czy może pęknąć?

Odczuwasz niedobór magnezu?
Kliknij tutaj!