Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Prężenie się niemowlaka - podczas karmienia i snu. Co robić?

Prężenie się niemowlaka podczas karmienia, po posiłku i w trakcie snu może oznaczać kolkę jelitową. Jej objawy są uciążliwe dla dziecka i niepokojące dla rodziców. Co robić w takiej sytuacji? Jak skutecznie przeciwdziałać napadom kolki oraz łagodzić jej skutki?
Niemowlak w czasie snu pręży się z powodu kolki jelitowej
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Prężenie się niemowlaka często jest objawem kolki jelitowej, która może wystąpić już pierwszym miesiącu życia.
 • Kolkę może powodować między innymi dysbioza jelitowa, czy zaburzenie związane z nieprawidłowym składem naturalnej flory bakteryjnej jelit.
 • Skutecznym remedium na kolkę i inne dolegliwości związane z dysbiozą, są suplementy zawierające postbiotyki (metabolity pożytecznych bakterii jelitowych) oraz łagodzące i rozkurczające fitoterapeutyki (rumianek, melisa).
Spis treści

Reklama

Czym jest prężenie u niemowląt?

Prężenie się niemowlaka jest objawem, który występuje często, i który powoduje poważne obawy u rodziców. Dziecko przybiera wówczas nienaturalne pozy: prostuje nóżki, odgina tułów do tyłu i na boki. Jego małe ciałko staje się sztywne, co utrudnia wykonywanie podstawowych czynności, takich jak karmienie, przewijanie, przebieranie, układanie na brzuszku.

Często towarzyszą temu inne objawy, w tym płacz, czy nadmierne pobudzenie. Warto je obserwować i rozpatrywać całościowo, ułatwia to bowiem rozpoznanie podłoża problemu. Zazwyczaj tego typu symptomy pojawiają się po raz pierwszy między 3 a 20 tygodniem życia. Jakie są tego przyczyny? Co powoduje prężenie się noworodka i niemowlaka?

Reklama

Przyczyny prężenia u niemowlaka

Regularne, powtarzające się prężenie nóg u niemowlaka, czy nadmierne napinanie tułowia, może mieć dwie zasadnicze przyczyny:

 • kolka jelitowa – zaburzenie czynnościowe układu pokarmowego, powodowane przez nadmierny skurcz mięśni gładkich jelit. Podłoże tego problemu jest niezwykle zróżnicowane. W patomechanizmie kolki kluczowe znaczenie mogą odgrywać takie czynniki, jak:
  • zubożenie i niewłaściwy skład mikrobioty, czyli naturalnej flory bakteryjnej jelit;
  • niedojrzałość systemów trawiennego oraz nerwowego;
  • niewłaściwa technika karmienia, powodująca zasysanie powietrza lub przejadanie;
  • alergie pokarmowe, w szczególności na białka mleka krowiego u dzieci, które nie są karmione mlekiem matki;
  • niewłaściwe zachowania rodziców, wpływające na sferę psychiki dziecka (np. oziębłość, nerwowość, oznaki depresji itd.);
 • nieprawidłowe, nierównomierne napięcie mięśniowe – wzmożone na obwodzie (nóżki, rączki) lub obniżone centralnie (tułów). Może ono być efektem między innymi nieprawidłowości przy porodzie (np. niedotlenienia malucha), często występuje u wcześniaków.

Dziecko może być diagnozowane pod kątem wymienionych zaburzeń w sytuacji, gdy problem występuje często i jest długotrwały. Natomiast incydentalne prężenie i stękanie niemowlaka zazwyczaj nie oznacza nic poważnego. U maluchów najmłodszych może stanowić prosty efekt zassania powietrza przy karmieniu (bez wystąpienia kolki).

Natomiast prężenie się niemowlaka w wieku 6 czy 7 miesięcy często jest spowodowane nietolerancją któregoś ze składników diety (w tym okresie wprowadzane są pierwsze pokarmy stałe).

Prężenie i wyginanie niemowlaka podczas karmienia

Prężenie i wyginanie niemowlaka podczas karmienia z dużą dozą prawdopodobieństwa oznacza kolkę. Diagnozę taką można jednak postawić, gdy spełnione zostaną następujące kryteria:

 • występują inne objawy, w tym zauważalne uczucie niepokoju, rozdrażnienie i nadpobudliwość psychoruchowa, a także silny, nieprzemijający płacz, którego nie udaje się ukoić, mimo podejmowanych prób uspokojenia dziecka;
 • problem ten ma charakter chroniczny – utrzymuje się przez przynajmniej 3 godziny (występuje więc też prężenie się niemowlaka po jedzeniu), przez minimum 3 dni w tygodniu;
 • nie występują oznaki nieprawidłowego rozwoju fizycznego i psychicznego dziecka, jego wzrost i masa mieszczą się w normie, nie ma też symptomów żadnych chorób.

Prężenie dziecka przy karmieniu piersią, jeśli jest związane z kolką, wymaga zastosowania kilku działań terapeutycznych i profilaktycznych (szczegóły w dalszej części artykułu).

Reklama

Prężenie się niemowlaka podczas snu

Typową sytuacją jest prężenie się niemowlaka podczas snu. Dolegliwości związane z kolką utrzymują się bowiem przez wiele godzin po jedzeniu, a ze zwiększoną częstotliwością i intensywnością występują w godzinach wieczornych oraz nocnych. Należy w tym miejscu podkreślić, iż zaburzenie to ma charakter powszechny. Jak podaje M. Czerwonka-Szaflarska (Kolka jelitowa w praktyce pediatrycznej), kolka występuje u 10 do nawet 40 procent dzieci.

Część lekarzy zaleca rodzicom postawę bierną, to jest pozostawienie malucha samemu sobie, w oczekiwaniu na samoistne wygaszenie objawów. Częściej jednak stosuje się metody aktywne. Co robić, by wyciszyć prężenie i płacz niemowlaka? Jak pomóc dziecku?

Reklama

Co robić, gdy niemowlak pręży się i stęka?

Gdy niemowlak pręży się i stęka, płacze, jest pobudzony i rozdrażniony, stosuje takie działania, jak:

 • noszenie i kołysanie, a także układanie na brzuchu;
 • masowanie brzuszka oraz rozgrzewanie go za pomocą ciepłych okładów lub termoforu z pestek wiśni;
 • zmiana techniki karmienia – bardziej precyzyjne dostawianie do piersi;
 • stosowanie tzw. białego szumu – uspokajanie za pomocą monotonnych dźwięków, na przykład suszarki czy odkurzacza;
 • modyfikacja diety dziecka, a także matki - unikanie pokarmów potencjalnie uczulających, takich jak mleko krowie, truskawki, czekolada, orzechy, jaja.

W przypadku pojawienia się kolki niemowlęcej warto dodatkowo sięgnąć po naturalne wsparcie suplementacyjne, które działa nie tylko na objawy, ale również na przyczyny dolegliwości. Jednym z rozwiązań są preparaty o szerokim spektrum działania, zawierające:

 • postbiotyk, czyli metabolity pożytecznych bakterii probiotycznych, uzupełniające naturalną florę jelitową;
 • fitoterapeutyki, czyli wyciągi z roślin leczniczych, takich, jak rumianek i melisa.

Suplementy zawierające te składniki wyrównują dysbiozę jelit (stan nierównowagi w obrębie mikrobioty), usprawniają motorykę układu pokarmowego, zapobiegają powstawaniu gazów, a także działają przeciwskurczowo. Sprawdzają się wiec zarówno w działaniach profilaktycznych, jak też w roli środka doraźnie łagodzącego objawy kolki.

Są one w pełni bezpieczne, dlatego mogą być podawane od pierwszych dni życia. Aplikuje się je za pomocą wygodnej pipety, umożliwiającej precyzyjne odmierzanie dawki oraz wygodne podanie do ust niemowlęcia.

Czytaj również

Bibliografia

 • Mieczysława Czerwionka-Szaflarska, Julia Gawryjołek, Kolka jelitowa w praktyce pediatrycznej, Forum Medycyny Rodzinnej 2010, tom 4, nr 6
 • Aleksandra Rurarz, Karol Ratajczak, Wojciech Feleszko, Kolki niemowlęce, Pediatr Med Rodz 2016, 12 (4)
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Noworodek i niemowlę
Dyschezja niemowlęca - objawy, sposoby i leczenie. Ile trwa i jak pomóc dziecku?
Płaczące dziecko z powodu dyschezji niemowlęcej
Ulewanie u noworodka – kiedy powinno zaniepokoić?
Kobieta karmiąca dziecko
Katar u noworodka – co stosować, aby trwał jak najkrócej?
Noworodek z katarem
Podobne artykuły
Noworodek bawiący się na podłodze
Skok rozwojowy - kiedy jest pierwszy i jak rozpoznać kolejny?
Dziecko trzymające główkę
Kiedy dziecko trzyma główkę?
Wcześniak w inkubatorze
Wcześniak w 28, 30 i 34 tygodniu ciąży - cechy i opieka medyczna
Opakowanie czopków glicerynowych
Czopki glicerynowe dla niemowląt - ile czekać? Działanie
Niemowlak z gorączką
Przeziębienie u niemowlaka - skutek braku odporności. Kiedy pójść do lekarza?

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!