Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Ulewanie u noworodka – kiedy powinno zaniepokoić?

Ulewanie u noworodka polega na cofaniu treści pokarmowej z żołądka. Główną przyczyną jest nie w pełni rozwinięty układ pokarmowy dziecka, ale również nieprawidłowa technika karmienia. Jak zmniejszyć ulewanie?
Kobieta karmiąca dziecko
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Ulewanie u noworodka to proces fizjologiczny, który zanika pomiędzy 6-12 miesiącem życia. Jeśli nie towarzyszą mu nieprzyjemne objawy, jak wymioty, niepokój dziecka lub ból nie stanowi zagrożenia.
 • Przyczyną ulewania leży po stronie układu pokarmowego, który u noworodków jest nie w pełni rozwinięty. Cofanie treści pokarmowej często powoduje zła technika karmienia, przyczyniająca się do połykania powietrza w czasie jedzenia, zbyt obfite posiłki lub alergia pokarmowa.
 • Pojawienie się obfitego i chlustającego ulewania po każdym posiłku należy skonsultować z lekarzem. Powodem do niepokoju jest także krew w wydalanej treści pokarmowej, śluz lub żółte bądź brązowe zabarwienie.
SPRAWDŹ TEŻ: Wzdęcia u noworodka – jak rozpoznać i co podać?
Spis treści

Reklama

Czym jest ulewanie u noworodka?

Ulewanie u noworodka to naturalny proces fizjologiczny polegający na wylewaniu na zewnątrz niewielkiej ilości pokarmu. U niektórych małych dzieci proces może występować w postaci cofania pokarmu do jamy ustnej. Odbywa się to mimowolnie, bez wysiłku ze strony dziecka.

Ulewanie u noworodków pojawia się dość często i dotyczy większości dzieci. Nie powinno być powodem do zmartwień, gdyż samoczynnie ustępuje do 1. roku życia.

Ulewanie pokarmu u noworodka objawia się w następujący sposób:

 • pojawia się co najmniej 2 razy dziennie,
 • występuje u dziecka w wieku 1-12 miesięcy,
 • nie towarzyszy mu ból brzucha i wysiłek dziecka,
 • brak niepokojących sygnałów, jak wymioty, bezdech czy trudności w połykaniu,
 • nie posiada cech charakterystycznych dla innych chorób,
 • pojawia się najczęściej zaraz po zjedzonym posiłku, ale może wystąpić nawet do 1 godziny po karmieniu,
 • wyglądem przypomina twaróg,
 • posiada lekko kwaśny zapach.

Pokarm po zjedzonym posiłku, który cofa się na skutek ulewania ma postać niezmienioną, gdyż nie miał kontaktu z sokami trawiennymi. Ważne, aby rodzice potrafili odróżnić ulewanie od wymiotów. W tym przypadku jedzenie jest już częściowo strawione i przyjmuje postać grudek. Wymiotujący noworodek jest zmęczony i płaczliwy.

Ulewanie to proces fizjologiczny, a wymioty mogą sygnalizować chorobę.

Reklama

Chlustające ulewanie u noworodka

Obfite ulewanie u noworodka charakteryzuje się cofaniem pokarmu w dużych ilościach po każdym zjedzonym posiłku. Układ pokarmowy dziecka nie jest w pełni rozwinięty i cofanie pokarmu nie jest niepokojące, ale mocne ulewanie u noworodka może być sygnałem o rozwijającej się chorobie.

Częstą przyczyną takiego stanu jest alergia pokarmowa, a przede wszystkim uczulenie na mleko. W przypadku dzieci karmionych piersią, mama powinna przejść na dietę bezmleczną. Noworodki karmione butelką powinny w takich sytuacjach otrzymywać specjalistyczne mleko modyfikowane, przeznaczone na alergików.

Chlustające ulewanie u noworodka może mieć też podłoże w chorobie refluksowej. Dziecko jest wtedy niespokojne, płaczliwe i nie chce przyjmować pokarmu. W takich przypadkach problem wymaga konsultacji lekarskiej.

W niektórych przypadkach noworodek ulewa dużo pokarmu z powodu przekarmienia lub złej techniki karmienia. Wystarczy wtedy kilka zmian w procesie karmienia i ulewanie nie będzie aż tak nasilone.

Miernikiem prawidłowego poziomu ulewania, który nie powinien niepokoić jest odpowiedni do wieku przyrost wagi. Chlustające ulewanie, które nie przynosi dziecku bólu i nie wpływa na jego samopoczucie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, jeśli maluch przybiera na wadze.

Przeciwieństwem są chlustające wymioty, w których zawarta jest już teść pokarmowa z żołądka. W takich sytuacjach waga noworodka nie wzrasta. Wymioty mają podłoże chorobowe, najczęściej w postaci wad rozwojowych układu pokarmowego i wymagają wsparcia medycznego.

Reklama

Dlaczego dziecko ulewa i od kiedy?

Od kiedy dziecko ulewa pokarm? Cofanie treści pokarmowej z żołądka do jamy ustnej pojawia się już pierwszych tygodniach życia dziecka. W tym czasie większość organów malucha nie jest jeszcze w pełni dojrzała. Należy do nich także układ pokarmowy.

Mięsień pomiędzy żołądkiem a przełykiem nie jest jeszcze na tyle sprawny, aby zatrzymać cały pokarm. Noworodek ulewa treść pokarmową, ale nie odczuwa z tym faktem zbyt dużego dyskomfortu czy niepokoju. Ulewanie najczęściej znika całkowicie, gdy dziecko zaczyna jeść w pozycji prawie siedzącej.

Dlaczego noworodek ulewa treść pokarmową? Wiele czynników składa się na cofanie pokarmu zaraz po jego zjedzeniu.

Głównymi przyczynami ulewania u noworodka są:

 • niedojrzałość układu pokarmowego,
 • zbyt duża ilość przyjmowanego pokarmu do pojemności żołądka noworodka,
 • niewłaściwa technika karmienia, która polega na nieodpowiednim ułożeniu dziecka (w pozycji poziomej) w trakcie karmienia,
 • zbyt częste karmienie, bez zachowania dłuższych odstępów czasowych,
 • zbyt duże ilości pokarmu, zjadane w trakcie pojedynczego karmienia,
 • zbyt intensywne połykanie pokarmu,
 • niewłaściwy rozmiar smoczka, który powoduje połykanie powietrza,
 • nieprawidłowe ssanie piersi, które przyczynia się do połykania powietrza,
 • alergia pokarmowa,
 • niepokój mamy i nerwowa atmosfera podczas karmienia.

Reklama

Ulewanie u noworodka i czkawka

Cofanie treści pokarmowej do jamy ustnej u dzieci jest zjawiskiem fizjologicznym i z reguły mija samoistnie.  Ulewaniu u noworodka może jednak towarzyszyć wiele objawów, które powinny być dla rodziców sygnałem do dalszej diagnozy. Czy każdy współtowarzysząca karmieniu dolegliwość jest powodem do niepokoju?

Często ulewaniu towarzyszy czkawka. To mimowolne skurcze przepony, które charakteryzuje pojawiający się specyficzny dźwięk jako skutek przerwania przepływu powietrza do płuc. Najczęściej pojawia się u noworodków, które zbyt łapczywie piją mleko. Czkawka nie jest groźnym objawem i z reguły ustępuje samoistnie, wystarczy zmienić pozycję dziecka na pionową.

Ulewanie nosem u noworodka jest dość częstym zjawiskiem. Pokarm, który cofa się do jamy ustnej nie zawsze w pełni wydostaje się tą drogą i częściowo wypływa nosem. Maluch może odczuwać pieczenie, warto zatem podać do noska sól fizjologiczną, która usunie resztki pokarmu.

Ulewanie z krwią u noworodka może być spowodowane obecnością krwi w mleku matki. Taki stan może trwać kilka dni. Niewielka ilość krwi w ulanym pokarmie nie stanowi zagrożenia.

Jeśli jednak taki stan trwa dłużej (ponad tydzień) i ilość krwi w treści pokarmowej jest dość duża i niezmienna należy udać się do lekarza i zrobić badania. Symptomem choroby układu pokarmowego lub oddechowego dziecka są wymioty z krwią i te wymagają szybkiej interwencji medycznej.

Ulewanie z flegmą u noworodka może być objawem infekcji dróg oddechowych.  Flegma, czyli śluz zapewnia prawidłową pracę układu oddechowego – nawilża go i usuwa bakterie oraz wirusy.

Nadprodukcja flegmy spowodowana jest z reguły przeziębieniem lub zapaleniem oskrzeli, ale może być także objawem refluksu. Nadmiar gęstego i lepkiego śluzu wydostaje się wtedy także w trakcie ulewania pokarmu. Taki stan należy skonsultować z lekarzem.

Żółte ulewanie u noworodka powinno być skonsultowane z lekarzem. Ulany pokarm wymagający interwencji medycznej to ten, który zabarwiony jest także na zielono lub brązowo-żółto.

Reklama

Ulewanie noworodka po każdym karmieniu

Częste ulewanie u noworodka, nawet po każdym karmieniu nie jest powodem do niepokoju pod warunkiem, iż dziecko jest spokojne, bez oznak zdenerwowania i właściwie przybiera na wadze. Zjawisko to ustępuje po kilku miesiącach i nie wymaga interwencji lekarskiej.

Ulewanie po każdym posiłku może być oznaką choroby, jeśli:

 • jest bardzo obfite,
 • przyjmuje postać gwałtownego chlustania po przyjęciu każdej porcji pokarmu,
 • trwa tak długo, iż spowodowało zbyt mały przyrost wagi lub spadek wagi.

Nadmierne ulewanie u noworodków może także świadczyć o chorobach układu pokarmowego, w szczególności, gdy dziecku towarzyszy ból.

Duża ilość oddawanej treści pokarmowej to także możliwość nietolerancji pokarmowej i konieczności zmiany diety lub wdrożenia leczenia alergii.

Konsultacji pediatrycznej wymagają sytuacje, gdy noworodek często ulewa mleko, jest niespokojny i płaczliwy, a także odmawia jedzenia. Te objawy sygnalizują, iż jedzenie i ulewanie sprawiają dziecku ból i trudności w połykaniu. Wskazana jest w takich przypadkach diagnoza pod kątem choroby refluksowej. Lekarze zalecają, aby rodzice zawsze konsultowali swoje obawy i niepokoje.

Reklama

Gdy dziecko ulewa po mleku modyfikowanym i karmieniu piersią

Ulewanie noworodka po karmieniu piersią może oznaczać stosowanie złej techniki karmienia. W jakich sytuacjach noworodek ulewa po karmieniu piersią? Duże znaczenia ma ułożenie dziecka. Noworodek ssący mleko z piersi w pozycji poziomej z nisko położoną głową połyka powietrze lub „łapie” za dużo pokarmu, a to sprzyja ulewaniu.

Usta dziecka powinny dokładnie przylegać do sutka. W niektórych przypadkach przy karmieniu piersią lekarze zalecają mamie wprowadzenie zagęstników pokarmu, aby zapobiegać w ten sposób cofaniu się treści pokarmowej. Błędem jest także przystawianie dziecka do piersi, aby je uspokoić.

Należy pamiętać, iż szlochający i płaczący noworodek szybciej zachłyśnie się mlekiem lub połknie powietrze.

Ulewanie noworodka po mleku modyfikowanym jest najczęściej spowodowane złym ułożeniem do karmienia. Najlepszą jest pozycją jest półleżąca, która zapobiega spływaniu mleka całkowicie do dołu. Odpowiednio dobrany rozmiarem smoczek także zapewnia właściwe ssanie i minimalizuje odruch ulewania.

W przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym łatwiej jest kontrolować ilość zjedzonego pokarmu i karmić dziecko częściej i mniejszymi porcjami mleka. Butelkę należy trzymać tak, aby smoczek był cały wypełniony mlekiem. 

Reklama

Co na ulewanie u noworodka?

Oto kilka sposobów na ulewanie u noworodka:

 • kontrolowanie ilości spożywanego przez dziecko pokarmu,
 • pozycja półleżąca przy jedzeniu,
 • stosowanie przerw w trakcie jedzenia, aby dziecko złapało oddech,
 • w czasie przerwy w karmieniu unoszenie dziecka w pozycji pionowej, aby prowokować „odbijanie” w celu usuwania powietrza z przewodu pokarmowego,
 • zagęszczanie pokarmu,
 • układanie dziecka po karmieniu tak, aby tułów i główka były wyżej (zawsze warto odczekać kilka minut),
 • bezpośrednio po jedzeniu nie zakładać za ciasno pieluchy,
 • stosowanie określonych technik karmienia, aby zminimalizować problem.

Sposobem zapobiegania ulewaniu się noworodków są także specjalistyczne mleka modyfikowane, które zawierają składniki gęstniejące w żołądku dziecka i zatrzymujące pokarm.

Działanie zapobiegające cofaniu się treści pokarmowej wykazują także krople na ulewanie u noworodka. Zadaniem tego typu leków jest tworzenie mechanicznej bariery pomiędzy żołądkiem a przełykiem. W swoim składzie zawierają głównie substancję czynną alginian magnezu. 

Czytaj również

Bibliografia

 • M. Dziekiewicz, P. Albrecht „Ulewanie – praktyczny poradnik”, Pediatria po Dyplomie 2016-05
 • „Częste problemy w praktyce pediatrycznej”, Medycyna Praktyczna Pediatria, wydanie specjalne 3,2009
 • M. Czerwionka-Szaflarska, B. Romańczuk „Choroba refluksowa przełyku u dzieci i młodzieży”, Via Medica 2010
 • H. Weker, M. Brańska i inni „Żywienie niemowląt i małych dzieci. Zasady postępowania w żywieniu zbiorowym”, Warszawa 2014, Instytut Matki i Dziecka.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Noworodek i niemowlę
Przeziębienie u niemowlaka - skutek braku odporności. Kiedy pójść do lekarza?
Niemowlak z gorączką
Kiedy dziecko trzyma główkę?
Dziecko trzymające główkę
Katar u noworodka – co stosować, aby trwał jak najkrócej?
Noworodek z katarem
Podobne artykuły
Noworodek bawiący się na podłodze
Skok rozwojowy - kiedy jest pierwszy i jak rozpoznać kolejny?
Płaczące dziecko z powodu dyschezji niemowlęcej
Dyschezja niemowlęca - objawy, sposoby i leczenie. Ile trwa i jak pomóc dziecku?
Wcześniak w inkubatorze
Wcześniak w 28, 30 i 34 tygodniu ciąży - cechy i opieka medyczna
Kobieta karmiąca dziecko
Ulewanie u noworodka – kiedy powinno zaniepokoić?
Opakowanie czopków glicerynowych
Czopki glicerynowe dla niemowląt - ile czekać? Działanie

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!