Kiedy dziecko trzyma główkę?

Kiedy dziecko trzyma główkę samodzielnie? Następuje to na przełomie 2 i 3 miesiąca życia niemowlęcia. Należy jednak pamiętać, że to kiedy dziecko zacznie podnosić i odpowiednio utrzymywać główkę jest kwestią indywidualną. Dowiedz się, jak można stymulować i wspierać podnoszenie główki.
Dziecko trzymające główkę
Źródło: 123RF

Spis treści

Kiedy dziecko trzyma główkę?

Kiedy dziecko samodzielnie trzyma główkę? Dzieje się to mniej więcej na przełomie 2 i 3 miesiąca życia, jednak rozwój tej umiejętności jest indywidualny i zależy od tempa rozwoju dziecka. Pamiętajmy, że pytanie to jest kluczowe ze względu na bezpieczeństwo malucha branego przez rodziców na ręce i trzymanego lub noszonego w pozycji pionowej.

Brak stabilizacji, gdy dziecko nie jest w stanie samodzielnie trzymać główki, grozi ciężkim urazem o daleko idących konsekwencjach. Należy pamiętać, że układ mięśniowo-szkieletowy niemowlęcia jest jeszcze niewykształcony i bardzo słaby, głowa zaś dziecka tuż po narodzinach jest relatywnie duża i ciężka:

  • obwód główki noworodka wynosi od 32 do 38 centymetrów, przeciętnie o 2 cm. więcej, niż obwód klatki piersiowej;
  • długość głowy, od ciemienia po brodę, stanowi aż 1/3 długości całego ciała (dla porównania – u człowieka dorosłego, proporcja wynosi 1/7);
  • sam mózg noworodka waży około 350-450 gram, stanowiąc 10-15 procent całej masy ciała, podczas gdy u dorosłego człowieka jest to 1,5-2 procent. Do tego należy dodać niewspółmiernie wysoki ciężar czaszki.

Wszystko to sprawia, że podnoszenie głowy u niemowlaka wiąże się z wyjątkowo dużym wysiłkiem. Wymaga wcześniejszego wzmocnienia mięśni oraz kośćca, a także wyrobienia właściwych nawyków ruchowych. Należy zapewniać dziecku stabilizację, dopóki główka nie przestanie być chwiejna.

Kiedy dziecko podnosi główkę po raz pierwszy?

Nieco innym, choć pokrewnym zagadnieniem jest podnoszenie główki z pozycji leżącej – na plecach i na brzuszku. Są to zdolności psychoruchowe stanowiące istotne kroki w trwającym około roku procesie pionizacji niemowlęcia, poprzedzające etapy unoszenia się na rękach, siadania, raczkowania, wstawania i chodzenia.

Kiedy dziecko podnosi główkę po raz pierwszy? Przyjmuje się, że zdolność trwającego kilka sekund uniesienia głowy niemowlę wykazuje około 4-6 tygodnia życia. W tym też czasie dziecko powinno osiągnąć drugi z etapów, jeśli chodzi rozwój narządu wzroku – zaczyna podążać za przemieszczającymi się obiektami, z początku ledwie je dostrzegając.

Funkcja śledzenia ruchu jest na tym etapie bardzo niedoskonała, częściowo realizowana przez gałki oczne, a częściowo przez uniesienie lub obrót głowy.

Podnoszenie główki w czasie leżenia na brzuchu

Jako pierwsze pojawiają się próby podnoszenia główki w czasie leżenia na brzuchu. Pierwotnie wykonywany ruch jest bardzo niewielki, w zakresie około 10-20 milimetrów i wiąże się z dużym wysiłkiem dla mięśni karku. Jednak z dnia na dzień układ mięśniowo-szkieletowy się wzmacnia.

Z biegiem czasu zmieniać się też będą proporcje ciała. Główka, choć będzie się szybko powiększać, to jednak nie w takim tempie jak klatka piersiowa i reszta tułowia. Warto pamiętać, że ułożenie dziecka na brzuszku siłą rzeczy wymusza podejmowanie prób unoszenia głowy, dziecko coraz więcej widzi i jest coraz bardziej ciekawe otaczającego go świata, a tylko odrywając się od podłoża jest w stanie go zobaczyć.

W efekcie niemowlę w wieku 3-4 miesięcy bez problemu powinno podnosić główkę pod kątem 90 stopni i utrzymywać ją w tej pozycji nawet kilka minut.

Jak wspierać podnoszenie główki?

Podnoszenie główki to aktywność, której nie należy w żaden sposób fizycznie wymuszać. Warto jednak ją stymulować, dając dziecku zachętę i mobilizując je do samodzielnego wysiłku. W jakich sposób? Pobudzając jego ciekawość. Warto więc od pierwszych tygodni życia umieszczać w zasięgu wzroku niemowlęcia zabawki i inne przedmioty, które mogą przyciągnąć jego uwagę.

Chcąc je zobaczyć, a później dotknąć, maluch siłą rzeczy zacznie unosić główkę, najpierw delikatnie, później coraz wyżej. Idealnie w takiej roli sprawdzą się zabawki sensoryczne, w kontrastowych barwach (czerń i czerwień, a więc pierwsze kolory, które widzi dziecko), pełne prostych, geometrycznych form najłatwiejszych do zauważenia przez ledwie rozwinięty mechanizm wzroku, a także szeleszczących i piszczących elementów, na które niemowlę zareaguje naturalną ciekawością.

Zabawki sensoryczne mają tę przewagę nad innymi, że w doskonały sposób rozwijają nie tylko umiejętności motoryczne, ale też wspierają integrację wielu zmysłów jednocześnie, w tym m.in. zmysłu wzroku, słuchu, czucia, równowagi.

Ćwiczenia na podnoszenie główki u niemowlaka

Ćwiczenia na podnoszenie główki u niemowlaka dobrze jest wykonywać właśnie z użyciem zabawek sensorycznych. Przykładowo, można się położyć obok leżącego na brzuszku maleństwa z interaktywną książeczką w dłoni. Tego typu zabawka wyposażona jest w:

  • elementy szeleszczące i piszczące,
  • ruszające się barwne tasiemki,
  • lusterko,
  • gryzak,
  • grzechotkę.

Na wstępnym etapie wystarczy, że rodzic poruszy znajdującą się w pobliży głowy niemowlęcia książeczką, wywołując szeleszczenie. Jeśli dziecko będzie na to fizycznie gotowe, spróbuje unieść główkę, kierując swoją uwagę w stronę źródła hałasu.

Z czasem, w kolejnych dniach coraz bardziej interesujące będą dla niego barwne wzory, czy ruch tasiemek. Mając 3-4 miesiące, zechce zapewne sięgnąć po gryzak lub grzechotkę. Czynności, naturalne i jakże ważne dla rozwoju dziecka, łączy jedno – wszystkie wymagają uniesienia główki ponad powierzchnię łóżeczka.

Czytaj też:

Bibliografia

  • Paweł Zawitkowski, Poradnik opieki i pielęgnacji małego dziecka, Instytut Matki i Dziecka w Warszawie, Polskie Stowarzyszenie Terapeutów NDT-SI, Warszawa 2001-2002, http://www.ndt-bobath.pl
  • Canpol babies pluszowa kontrastowa książeczka edukacyjna SENSORY TOYS, https://canpolbabies.com/pl_PL/canpol-babies-pluszowa-kontrastowa-ksiazeczka-edukacyjna-sensory-toys-p1842306

Oceń artykuł

(liczba ocen 3)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij