🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋

Czopki glicerynowe dla niemowląt - ile czekać? Działanie

Czopki glicerynowe dla niemowląt w szybki sposób pomogą pozbyć się zatwardzenia. Zobacz, jak działają czopki glicerynowe dla dzieci i ile trzeba czekać na pożądany efekt. Pamiętaj: tego typu środki można stosować samodzielnie w domu, ale w przypadku bardzo małych dzieci należy wcześniej skonsultować się z lekarzem.
Opakowanie czopków glicerynowych
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Kiedy stosować czopki glicerynowe dla niemowląt?

Czopki glicerynowe dla niemowląt to niezwykle skuteczny środek zaradczy na zatwardzenie. Tego typu problemy z defekacją są jedną z najczęstszych dolegliwości dotykających dzieci w wieku niemowlęcym i wczesnodziecięcym.

Szacuje się, że cierpi na nie do 8 procent maluchów. Stanowią one przyczynę około 3 procent wizyt w poradniach pediatrycznych i aż 25 procent – w gastrologicznych. Nawet do 95 procent zaparć w tym wieku ma charakter czynnościowy. Kryteriami, które pozwalają mówić zaparciu są:

 • nie więcej, niż dwa wypróżnienia w tygodniu,
 • stolce o dużej objętości,
 • zaleganie dużych mas kałowych w odbytnicy,
 • bolesność przy wypróżnianiu, zbite stolce,
 • u dzieci starszych – popuszczanie stolca.

Tego typu objawy powinny być przedmiotem konsultacji lekarskiej. W razie konieczności należy podjąć leczenie. Jednym z dostępnych środków sączopki glicerynowe

Na zaparcia praktykuje się też między innymi takie rozwiązania, jak:

 • doodbytnicze wlewy czyszczące, czyli lewatywy (u niemowląt: z soli fizjologicznej, laktulozy, parafiny, u dzieci starszych – także z fosforanów),
 • ręczne wydobywanie kału z odbytnicy,
 • farmakologiczne środki przeczyszczające, takie jak laktuloza,
 • specjalna dieta na zaparcia, bogata m.in. w błonnik i znaczne ilości wody.

Reklama

Jak działają czopki glicerynowe dla dzieci?

W odróżnieniu od wlewów doodbytniczych, które w przypadku niemowląt przeważnie wykonuje się w szpitalu, czopki glicerynowe dla dziecimożna stosować w domu. Aplikuje się je doodbytniczo, dzięki czemu działanie jest niemal natychmiastowe. 

Pod wpływem ciepła czopki rozpuszczają się, uwalniając płynną glicerynę – związek chemiczny z grupy cukroli, będący prostym alkoholem trójwodorotlenowym, o działaniu natłuszczającym i nawilżającym. Gliceryna w wydatny sposób ułatwia przesuwanie się treści kałowej w jelitach. Działa też drażniąco na jelita, przyspieszając ich perystaltykę. Należy jednak pamiętać, że w odróżnieniu od wlewów doodbytniczych, czopki nie czyszczą jelit ze złogów kałowych, a jedynie doraźnie usprawniają mechanikę wypróżnienia.

Ile czekać na efekt działania czopków glicerynowych?

Czopki glicerynowe rozpuszczają się w odbycie w ciągu zaledwie kilku minut. Licząc od tego momentu, defekacja powinna zostać sprowokowana w ciągu jednej, maksymalnie dwóch godzin, aczkolwiek często zdarza się też tak (zwłaszcza jeśli czopki zostają podane wieczorem), że maluch wypróżnia się następnego dnia. Ile czekać, jeśli czopki glicerynowe nie przynoszą założonego rezultatu, a dziecko wciąż nie może się załatwić? Wszystko zależy od tego, jak długo trwa zaparcie. 

Jeśli problem z wypróżnianiem przeciąga się 2-3 dni, możemy ponowić próbę z użyciem czopków. Jeśli powyżej 4 dni, należy się skonsultować z lekarzem. Po 6-7 dniach bez wypróżnienia dziecko powinno trafić do szpitala, gdzie w trybie ambulatoryjnym zostanie wykonana lewatywa. W sytuacji, gdy zabieg ten nie zakończy się wyróżnieniem w ciągu 60 minut, dziecko zostanie najprawdopodobniej zatrzymane na oddziale szpitalnym. Pamiętajmy, że defekacja służy nie tylko opróżnianiu jelit z resztek strawionego pokarmu, ale też oczyszczaniu organizmu z toksyn.  Długotrwałe zatwardzenie grozi zakrojonym na szeroką skalę zakażeniem wewnątrzustrojowym. 

Reklama

Czopki glicerynowe dla noworodka

Czy można kupić i samodzielnie aplikować czopki glicerynowe dla noworodka, a więc maleństwa, które nie ukończyło pierwszego miesiąca życia? O ile u starszych dzieci tego typu środki można podawać samodzielne (są zresztą dostępne w aptekach bez jakichkolwiek ograniczeń – bez recepty), o tyle nieco inaczej wygląda ta kwestia w przypadku maluchów – zarówno noworodków (do 28 dnia życia), jak i wszystkich niemowląt (do 1 urodzin). 

Większość producentów zastrzega, że tak małe dzieci mogą otrzymać doodbytniczo glicerynę, jednak wyłącznie w przypadkach jednostkowych i doraźnych, a także po konsultacji lekarskiej. Pamiętajmy, że przed rozpoczęciem leczenia należy wyeliminować potencjalne źródła zaparć, m.in. w postaci niewłaściwej diety – możliwe, że maluch nie wypróżnia się z powodu źle dobranego mleka modyfikowanego, czy niewłaściwych produktów w jadłospisie matki, jeśli ta karmi dziecko piersią. 

Reklama

Czopki glicerynowe w ciąży

Można także stosować czopki glicerynowe w ciąży. Nie ma żadnych badań, z których wynikałoby, że zawarta w nich substancja może negatywnie wpływać na płód. Podobnie rzecz wygląda w okresie laktacji – czopki mogą być stosowane przez kobiety karmiące bez ryzyka przeniknięcia nieodpowiednich składników do mleka. 

Co warto podkreślić, w czasie ciąży czopki glicerynowe należą, oprócz laktulozy, do nielicznych środków, które w ogóle można stosować. A należy pamiętać, że jest to okres szczególny, w którym na zaparcia cierpi nawet do 50 procent kobiet, co ma związek między innymi ze spowolnieniem perystaltyki za sprawą podwyższonego stężenia progesteronu. 

Bibliografia

 • Mieczysława Czerwionka- -Szaflarska, Bartosz Romańczuk, Postępowanie w zaparciu czynnościowym stolca u dzieci i młodzieży, Forum Medycyny Rodzinnej 2008, tom 2, nr 5
 • Żaneta Malczyk, Anna Jarzumbek, Jarosław Kwiecień, Katarzyna Ziora, Praktyczne aspekty leczenia zaparć stolca u dzieci, Pediatria i Medycyna Rodzinna 2014, 10 (1)
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Joanna Kosielska
Autoryzacja medyczna
Joanna Kosielska
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Noworodek i niemowlę
Czopki glicerynowe dla niemowląt - ile czekać? Działanie
Opakowanie czopków glicerynowych
Przeziębienie u niemowlaka - skutek braku odporności. Kiedy pójść do lekarza?
Niemowlak z gorączką
Krochmal do kąpieli. Co daje? Jak często go stosować? Jak zrobić krochmal do kąpieli?
Dziecko po kąpieli
Podobne artykuły
Noworodek bawiący się na podłodze
Skok rozwojowy - kiedy jest pierwszy i jak rozpoznać kolejny?
Kobieta karmiąca dziecko
Ulewanie u noworodka – kiedy powinno zaniepokoić?
Płaczące dziecko z powodu dyschezji niemowlęcej
Dyschezja niemowlęca - objawy, sposoby i leczenie. Ile trwa i jak pomóc dziecku?
Dziecko trzymające główkę
Kiedy dziecko trzyma główkę?
Wcześniak w inkubatorze
Wcześniak w 28, 30 i 34 tygodniu ciąży - cechy i opieka medyczna

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!