Najzdrowsze miejsce w internecie

Falstart w łóżku, czyli przedwczesny wytrysk

Problem przedwczesnego wytrysku definiowany jest jako zaburzenie polegające na wytrysku nasienia (ejakulacji) w czasie zbyt szybkim, niż chce tego sam zainteresowany. Według badań prof. Lwa-Starowicza takie problemy dotyczą nawet co trzeciego mężczyzny i najczęściej spotykane jest u osób rozpoczynających życie seksualne.
Spis treści
 

Dysfunkcja, która utrudnia życie seksualne i nie daje satysfakcji obojgu partnerom, potrafi doprowadzić do rozpadu związku, depresyjnych zaburzeń nastroju, niechęci do wiązania się z kimś i odbywania stosunku seksualnego. Aby móc oceniać powagę zaburzenia, należało poszukać jakiegoś łatwego do oceny parametru, który pozwoliłby konkretnie zaszeregować problem. Tak powstał termin IELT (czas wewnątrzpochwowego opóźnienia wytrysku) – jest to czas zmierzony od penetracji pochwy do ejakulacji. Czas poniżej piętnastu sekund świadczy o ciężkim zaburzeniu, pomiędzy piętnastoma sekundami a minutą oznacza postać umiarkowaną, pomiędzy minutą a dwiema – łagodną.

Reklama

Przyczyny przedwczesnego orgazmu

Wśród przyczyn przedwczesnego wytrysku wymienia się: rzadkie kontakty seksualne (nie zawsze musi to niepokoić – często zdarza się tak, że wyładowanie nagromadzonego napięcia seksualnego po dłuższym czasie objawia się właśnie jako przedwczesna ejakulacja, uwarunkowania masturbacyjne, nadmierną wrażliwość żołędzia prącia, narcyzm lub niewłaściwe nastawienie do kobiet, zaburzenia neurologiczne, traumatyczne doświadczenia z inicjacji seksualnej, infekcje dróg moczowych i inne. Jak więc można zauważyć, przyczyn jest sporo i nierzadko mają bardzo różnorodne podłoże.

Leczenie przedwczesnego wytrysku

Eksperci szacują, że w 90 proc. przypadków możliwe jest całkowite wyleczenie. Pomocy należy szukać u seksuologa, ewentualnie u urologa, czasem konieczna jest konsultacja psychologiczna. Stosowane są często środki farmakologiczne oraz suplementy diety.

Do podstawowych leków stosowanych w terapii przedwczesnego wytrysku zaliczane są krótkodziałające inhibitory fosfodiesterazy. Jeżeli problem spowodowany jest zbyt dużą wrażliwością sensualną żołędzi prącia, stosuje się specjalne środki znieczulające, nakładane kilkanaście minut przed stosunkiem lub specjalnie zaprojektowane prezerwatywy (można użyć dwóch prezerwatyw jednocześnie). Mówi się także o pozytywnym działaniu specjalnie opracowanych metod masturbacyjnych – ich wadą jest to, że efekty przychodzą po dłuższym czasie, a sama technika wymaga regularności i współpracy obojga partnerów.

Czasem bardzo skuteczna jest psychoterapia, zarówno indywidualna, jak i partnerska.

Preparaty oparte na naturalnych roślinnych ekstraktach potrafią wzmocnić erekcję i wydłużyć seks nawet o kilkanaście minut. Dzięki temu zwiększają satysfakcję obojgu partnerów. Na rynku dostępna jest szeroka oferta tego typu produktów.

Istnieje cała masa leków stosowanych w terapii przedwczesnego wytrysku. Jeśli więc metody stosowane na własną rękę zawodzą, nie należy się bać kontaktu z lekarzem, który zbada problem, znajdzie jego przyczynę i doradzi skuteczną metodę walki. Ważne jest, aby szybko szukać pomocy, tak aby nie popaść w błędne koło niemożności odbycia stosunku, obwiniania się i rezygnacji z przyjemności, jaką może dawać udane pożycie partnerskie.

Zobacz nasz redakcyjny test feromonów:

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Seks
Przeczytaj artykuł
Ćwiczenia na przedwczesny wytrysk (opóźnienie ejakulacji)
Wytrysk
Przeczytaj artykuł
Ciąża bez wytrysku - czy zapłodnienie w ten sposób jest możliwe?
Ciąża bez wytrysku
Przeczytaj artykuł
Jak doprowadzić się do orgazmu - czy to możliwe bez dotykania?
masturbacja
Podobne artykuły
Orgazm sutkowy - co to jest i jak osiągnąć?
Punkt A i punkt U - gdzie są?
Wielokrotny orgazm - u kobiety i mężczyzny. Jak osiągnąć?
Petting - co to jest? Techniki, pozycje i ryzyko ciąży
Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Reklama


Ból gardła u dziecka? 🤒
Sprawdź, co pomaga!