Dysfunkcja, która utrudnia życie seksualne i nie daje satysfakcji obojgu partnerom, potrafi doprowadzić do rozpadu związku, depresyjnych zaburzeń nastroju, niechęci do wiązania się z kimś i odbywania stosunku seksualnego.
Aby móc oceniać powagę zaburzenia, należało poszukać jakiegoś łatwego do oceny parametru, który pozwoliłby konkretnie zaszeregować problem. Tak powstał termin IELT (czas wewnątrzpochwowego opóźnienia wytrysku) – jest to czas zmierzony od penetracji pochwy do ejakulacji.
Czas poniżej piętnastu sekund świadczy o ciężkim zaburzeniu, pomiędzy piętnastoma sekundami a minutą oznacza postać umiarkowaną, pomiędzy minutą a dwiema – łagodną.
Reklama
Przyczyny przedwczesnego orgazmu
Wśród przyczyn przedwczesnego wytrysku wymienia się: rzadkie kontakty seksualne (nie zawsze musi to niepokoić – często zdarza się tak, że wyładowanie nagromadzonego napięcia seksualnego po dłuższym czasie objawia się właśnie jako przedwczesna ejakulacja, uwarunkowania masturbacyjne, nadmierną wrażliwość żołędzia prącia, narcyzm lub niewłaściwe nastawienie do kobiet, zaburzenia neurologiczne, traumatyczne doświadczenia z inicjacji seksualnej, infekcje dróg moczowych i inne.
Jak więc można zauważyć, przyczyn jest sporo i nierzadko mają bardzo różnorodne podłoże.
Reklama
Leczenie przedwczesnego wytrysku
Eksperci szacują, że w 90 proc. przypadków możliwe jest całkowite wyleczenie. Pomocy należy szukać u seksuologa, ewentualnie u urologa, czasem konieczna jest konsultacja psychologiczna. Stosowane są często środki farmakologiczne oraz suplementy diety.
Do podstawowych leków stosowanych w terapii przedwczesnego wytrysku zaliczane są krótkodziałające inhibitory fosfodiesterazy. Jeżeli problem spowodowany jest zbyt dużą wrażliwością sensualną żołędzi prącia, stosuje się specjalne środki znieczulające, nakładane kilkanaście minut przed stosunkiem lub specjalnie zaprojektowane prezerwatywy (można użyć dwóch prezerwatyw jednocześnie).
Mówi się także o pozytywnym działaniu specjalnie opracowanych metod masturbacyjnych – ich wadą jest to, że efekty przychodzą po dłuższym czasie, a sama technika wymaga regularności i współpracy obojga partnerów.
Czasem bardzo skuteczna jest psychoterapia, zarówno indywidualna, jak i partnerska.
Istnieje cała masa leków stosowanych w terapii przedwczesnego wytrysku. Jeśli więc metody stosowane na własną rękę zawodzą, nie należy się bać kontaktu z lekarzem, który zbada problem, znajdzie jego przyczynę i doradzi skuteczną metodę walki.
Ważne jest, aby szybko szukać pomocy, tak aby nie popaść w błędne koło niemożności odbycia stosunku, obwiniania się i rezygnacji z przyjemności, jaką może dawać udane pożycie partnerskie.
Zobacz nasz redakcyjny test feromonów: