Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Jakie mogą być przyczyny braku wytrysku?

Anejakulacja, czyli brak wytrysku, najczęściej ma związek z zaburzeniami układu nerwowego, ale istnieją także inne jednostki chorobowe, które mogą skutkować tzw. suchym orgazmem. Jakie? Do jakiego lekarza warto się udać z zaburzeniami ejakulacji?
Przyczyną braku wytrysku podczas stosunku najczęściej jest dysfunkcja ośrodkowego układu nerwowego
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Anejakulacja, to całkowity brak wytrysku, który zazwyczaj ma związek z zaburzeniami w emisji nasienia do cewki moczowej.
 • Przyczyną braku wytrysku podczas stosunku najczęściej jest dysfunkcja ośrodkowego układu nerwowego, ale nie tylko.
 • Pacjenci z zaburzeniami ejakulacji powinni w pierwszej kolejności udać się do urologia, który przeprowadzi szczegółowy wywiad i zleci odpowiednie badania. Niewykluczone, że konieczna będzie także wizyta u innych specjalistów, przede wszystkim neurologa.
SPRAWDŹ TEŻ: Orgazm bez wytrysku - czy jest możliwy suchy orgazm?
Spis treści

Reklama

Jak objawia się brak wytrysku?

Brak wytrysku, zgodnie z definicją przytoczoną w czasopiśmie Polskiego Towarzystwa Andrologicznego, to całkowity brak ejakulacji - zarówno prawidłowej, jak i wstecznej, spowodowany zaburzeniami w emisji nasienia do cewki moczowej.

Co warto zaznaczyć, brak wytrysku u mężczyzn zazwyczaj nie ma związku z nieprawidłowym uczuciem orgazmu. Wręcz przeciwnie, orgazm przebiega prawidłowo, ale nie towarzyszy mu ejakulacja, co bywa określane mianem suchego orgazmu.

W literaturze medycznej występuje także pojęcie anorgazmii, czyli niemożności osiągnięcia orgazmu, która zwykle prowadzi do anejakulacji.

Co więcej, brak wytrysku należy różnicować z wytryskiem opóźnionym, czyli wymagającym nietypowej stymulacji prącia we wzwodzie, aby osiągnąć orgazm. Ponadto wyróżnia się także wytrysk wsteczny, osłabiony oraz przedwczesny.

Ejakulacja wsteczna to brak prawidłowego, zstępującego wytrysku w wyniku przesuwania się nasienia wstecz do światła pęcherza moczowego. Osłabiona cechuje się zmniejszoną fazą wyrzutową wytrysku, ale z prawidłową fazą emisyjną. Natomiast przedwczesny diagnozuje się wtedy, gdy ejakulacja pojawia się po około minucie od rozpoczęcia penetracji pochwy.

Przyczyny braku wytrysku

W literaturze fachowej najczęściej wskazuje się, że przyczyną braku wytrysku podczas stosunku jest dysfunkcja ośrodkowego układu nerwowego (urazy rdzenia kręgowego, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane).

W drugiej kolejności wymienia się działanie leków, najczęściej przeciwdepresyjnych i przeciwnadciśnieniowych. Należy pamiętać, że także nadużywanie alkoholu może skutkować brakiem wytrysku.

Oprócz dysfunkcji ośrodkowego układu nerwowego wskazuje się także na dysfunkcje obwodowego układu nerwowego. Kluczowe miejsce zajmuje tutaj polineuropatia, będącą konsekwencją cukrzycy.

Nie można także wykluczyć innych przyczyn braku wytrysku u mężczyzn, wśród których wymienia się:

 • ektopowe poszerzenie moczowodu,
 • zwężenie cewki moczowej,
 • zastawka cewki lub przerost wzgórka nasiennego,
 • prostatektomia (usunięcie prostaty),
 • wrodzone wady trójkąta pęcherza moczowego,
 • wrodzony niedobór β-hydroksylazy dopaminy.

Sprawdź, jak wykonać masaż prostaty. Jak i kiedy go stososować? Czy może pomóc przy braku wytrysku?

Reklama

Czy brak wytrysku jest szkodliwy?

Wielu pacjentów zastanawia się, czy brak wytrysku jest szkodliwy. Z medycznego punktu widzenia męski orgazm bez wytrysku nie stanowi zagrożenia dla zdrowia pacjenta, gdyż sam jest objawem dysfunkcji ośrodkowego lub obwodowego układu nerwowego. Jak zaznaczają specjaliści z Polskiego Towarzystwa Andrologicznego, w leczeniu „suchego wytrysku” środki farmakologiczne oraz psychoterapia nie przynoszą zadowalających rezultatów.

Zazwyczaj pacjentom zalecana jest wibrostymulacja, czyli stymulacja prącia wibratorem, która ma wywołać odruch wytrysku. Należy jednak zaznaczyć, że terapia znajduje zastosowanie u pacjentów, u których nie doszło do naruszenia segmentu lędźwiowo-krzyżowego rdzenia kręgowego.

Na rynku dostępne są specjalistyczne sklepy erotyczne oferujące produkty, które poprawiają i urozmaicają życie seksualne. Można w nich znaleźć zarówno środki farmakologiczne, jak i akcesoria erotyczne. Warto sprawdzić ich asortyment, gdyż dzięki bogatej ofercie każdy może znaleźć coś dla siebie.

Zobacz nasz redakcyjny test feromonów:

Reklama

Do jakiego lekarza z brakiem wytrysku?

Pacjenci w wielu przypadkach mają wątpliwości, jaki lekarz zajmuje się leczeniem braku wytrysku podczas stosunku. Zasadniczo wybór specjalisty powinien być uzależniony od mechanizmu, jaki stoi za anejakulacją. Zanim jednak pacjent zostanie odpowiednio zdiagnozowany, często odwiedza lekarzy wielu specjalizacji. Jak tego uniknąć?

W pierwszej kolejności warto udać się do lekarza posiadającego specjalizację z urologii, który przeprowadzi wywiad odnośnie braku wytrysku pod kątem urazów, zabiegów czy infekcji urogenitalnych, a także przyjmowanych leków.

Zleci ponadto badania w celu wykrycia przyczyny dolegliwości. Niewykluczone, że skieruje także pacjenta do neurologia, gdyż w wielu przypadkach brak ejakulacji ma związek z układem nerwowym.

Reklama

Czy może dojść do zapłodnienia bez wytrysku?

Wiele par zmagających się z problemem anejakulacji zastanawia się, czy możliwe jest zajście w ciążę poprzez stosunek bez wytrysku. Jeśli jakość nasienia jest dobra i u mężczyzny nie dochodzi do wytrysku wstecznego, to lekarze w pierwszej kolejności polecają wibrostymulację. W drugiej kolejności proponowana jest elektroejakulacja (wywoływanie ejakulacji pod wpływem impulsów prądu elektrycznego).

Jeśli metoda zawiedzie, istnieje możliwość pobrania plemników poprzez aspirację z nasieniowodów.

Natomiast w przypadku gdy badania wykażą ponadto słabą jakość nasienia, prawdopodobieństwo zajścia w ciążę będzie znacznie mniejsze. W takiej sytuacji parom polecane są programy zapłodnienia pozaustrojowego.

Czytaj również

Bibliografia

 • A. Jungwirth, T. Diemer, G.R. Dohle, B. A. Giwercman, Z. Kopa, C. Krausz, H. Tournaye, Rekomendacje dotyczące postępowania w męskiej niepłodności, tłum. Piotr Świniarski, Jan Karol Wolski, Jolanta Słowikowska-Hilczer, Postępy Andrologii Online, 2016, 3 (2), 17–54.
 • https://pl.wikipedia.org/wiki/Elektroejakulacja [dostęp 02.09.2021 r.]
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zaburzenia seksualne
Jakie mogą być przyczyny braku wytrysku?
Przyczyną braku wytrysku podczas stosunku najczęściej jest dysfunkcja ośrodkowego układu nerwowego
Anorgazmia - objawy i przyczyny. Jak leczyć?
Para po nieudanym seksie z powodu anorgazmii
Asfiksjofilia - co to jest? Czy podduszanie jest bezpieczne?
Kobieta z kochankiem
Podobne artykuły
Przyczyną braku wytrysku podczas stosunku najczęściej jest dysfunkcja ośrodkowego układu nerwowego
Jakie mogą być przyczyny braku wytrysku?
Para po nieudanym seksie z powodu anorgazmii
Anorgazmia - objawy i przyczyny. Jak leczyć?
Kobieta z kochankiem
Asfiksjofilia - co to jest? Czy podduszanie jest bezpieczne?
Mężczyzna z problemem obojnactwa
Obojnactwo u ludzi - prawdziwe i rzekome

Reklama


Czy masz skończone 18 lat?

Treści przedstawione na tej stronie są dostępne wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!