ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Kim jest erotoman i jak go rozpoznać?

Erotoman to nie to samo co seksoholik. Mimo, że w obiegowej opinii używa się tych określeń jako synonimów, nie powinno się mylić tych pojęć. Zatem kto to jest erotoman? To osoba, która uważa, że inny człowiek darzy ją miłosnym uczuciem. Erotomania to rodzaj obsesji i urojenia, czasem niebezpiecznego dla obiektu westchnień erotomana oraz jego otoczenia.
Erotomanka
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Kto to jest erotoman?

Słowo „erotoman” pochodzi od francuskiego określenia „syndrom de Clerambaulta”. To nazwisko francuskiego psychologa, który jako pierwszy opisał to zaburzenie. 

Kto to jest erotoman? To osoba, która ma mylne przekonanie o tym, że inny człowiek kieruje w jej stronę miłosne uczucia. 

Erotoman zakochuje się bardzo szybko sądząc, iż to obiekt westchnień zrobił pierwszy krok, by wzniecić uczucie w erotomanie. Chora na erotomanię osoba błędnie myśli, że jej domniemany partner jest obłędnie w niej zakochany. Jeśli ten człowiek jest już w jakimś związku, erotoman będzie tłumaczył trwanie w tej relacji przymusem, czy szantażem ze strony jego/jej prawdziwego partnera.

Erotoman będzie każdy gest, czy słowo wypowiedziane przez osobę, w której stronę kieruje swoje namiętności, interpretował jako przejaw wielkiej miłości. Uścisk dłoni, przytulenie, a czasem nawet kiwnięcie głową w geście powitalnym będzie postrzegane jako dowód na zakochanie się w erotomanie.

Reklama

Jak rozpoznać erotomana?

Erotomania najczęściej dotyka kobiety, zatem obiektem westchnień mitomanek erotycznych z reguły są mężczyźni. Dodatkowo osoby takie zwykle poszukują jako obiektów swojego zainteresowania osób o wyższym statusie materialnym, czy społecznym. Nie rzadko upatrują sobie znanych celebrytów, czy np. własnych lekarzy, oficjeli, itd.

Erotomani charakteryzują się specyficznym zachowaniem. Wydaje im się mianowicie, że osoby, w których są zakochane, odwzajemniają ich uczucia, tylko np. wstydzą się ich okazywać. Jeśli ich ukochani są już w związkach, nawet małżeńskich, nie przeszkadza im to w kontynuowaniu swoich podbojów miłosnych. Będą telefonować, kontaktować się mailowo, wysyłać listy, śledzić, a nawet nękać osobę, która jest przedmiotem zachwytu erotomanów.

Partner wyimaginowanego „kochanka” będzie natomiast postrzegany przez erotomana jako przeciwnik, wróg, którego należy usunąć w drodze do romantycznego związku. Niekiedy erotomani dopuszczają się czynów karalnych robiąc krzywdę partnerom obiektów swoich uczuć. 

Erotoman poza swoją obsesją na punkcie wybranej osoby, zazwyczaj zachowuje się logicznie i „normalnie”. Jego „dysfunkcja” może pojawić się na dowolnym etapie życia.

Reklama

Erotomania a seksoholizm

Warto podkreślić, że erotomania to nie to samo co seksoholizm. Mimo, że w potocznym tego słowa znaczeniu między tymi pojęciami często stawia się znak „równa się”, w rzeczywistości to zupełnie inne zaburzenia.

Erotomania umiejscawiana jest w dziale schizofrenii lub zaburzeń psychotycznych albo też jest określana jako zaburzenie urojeniowe, natomiast za seksoholizm uważa się uzależnienie od uprawiania miłości, silne do tego stopnia, że nie do końca ważne jest to gdzie, z kim, byleby odbyć stosunek płciowy i uzyskać orgazm.

O ile erotomanami są zwykle kobiety, o tyle na seksoholizm cierpią najczęściej mężczyźni.

Seksoholicy potrafią poświęcić związek z partnerem, życie rodzinne, zawodowe, czy relacje z przyjaciółmi, jeśli tylko na horyzoncie pojawia się szansa na seks. Do tego wiecznie im mało, ciągle chcą więcej, posuwając się do coraz wymyślniejszych i bardziej ryzykownych praktyk seksualnych. Zagraża to już nie tylko ich reputacji, ale także zdrowiu i życiu. Zaleca się aby to zaburzenie seksualne, traktowane przez medycynę jako jednostka chorobowa, leczyć.

Reklama

Jak leczyć erotomana?

Erotomania może być niebezpieczna zarówno dla osoby cierpiącej na to zaburzenie, cechującego się wybujałą wyobraźnią, jak i dla obiektu jego westchnień, a jeszcze bardziej dla rodziny owego obiektu, która według erotomana przeszkadza w uzyskaniu szczęścia.

Dlatego erotoman powinien być objęty kuracją psychologiczną oraz/ lub, jeśli zajdzie taka potrzeba, także psychiatryczną. Oprócz specjalistycznej terapii erotoman niekiedy musi przyjmować odpowiednie leki.

Reklama

Jak sobie radzić z erotomanią?

Samemu trudno poradzić sobie z tym rodzajem obsesji. Przede wszystkim należy podkreślić, że erotoman często nie zdaje sobie sprawy, że nim jest. Zwykle to bliska osoba, przyglądająca się z zewnątrz rozpoznaje objawy erotomanii i sugeruje erotomanowi przedsięwzięcie odpowiednich kroków. 

Niekiedy erotyczny mitoman jest na tyle natarczywy, a jego działania niebezpieczne, że obiekt jego miłości zgłasza sprawę odpowiednim organom. Wówczas erotoman bywa przymuszany do podjęcia leczenia.

Kuracja może trwać długo, jednak erotomania jest do wyleczenia, szczególnie przy zaangażowaniu samego chorego, jak i przy wsparciu bliskich osób.

Zobacz nasz redakcyjny test feromonów:

Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zaburzenia seksualne
Opóźniony wytrysk - przyczyny. Jakie są sposoby?
Mężczyzna z problemem opóźnionego wytrysku
Kim jest erotoman i jak go rozpoznać?
Erotomanka
Brak orgazmu pochwowego. Co robić?
Smutna kobieta siedzi na krawędzi łóżka
Podobne artykuły
Nimfomanka u psychoterapeuty
Jak rozpoznać nimfomankę? Sprawdź, czym charakteryzuje się nimfomania i jak ją wyleczyć?
Fetyszysta stóp
Fetysz stóp. Na czym polega i jakie stopy są pożądane?
Mężczyzna uzależniony od masturbacji
Uzależnienie od masturbacji - objawy i skutki. Na czym polega leczenie?
Para po nieudanym seksie z powodu anorgazmii
Anorgazmia - objawy i przyczyny. Jak leczyć?
Przyczyną braku wytrysku podczas stosunku najczęściej jest dysfunkcja ośrodkowego układu nerwowego
Jakie mogą być przyczyny braku wytrysku?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!