Fetysz stóp – czy to choroba? Na czym polega? Rodzaje

Fetysz stóp to jeden najbardziej znanych fetyszy. Oznacza to, że taka osoba osiąga podniecenie, a często także zaspokojenie seksualne mając kontakt ze stopami partnera. Nie rozpatruje się tego zjawiska jako choroby, jednak niekiedy warto zwrócić się z tym zagadnieniem do specjalisty, takiego jak seksuolog, psycholog, czy psychiatra.
Fetyszysta stóp
Źródło: 123RF

Spis treści

Co to jest fetysz stóp?

To rodzaj zainteresowania seksualnego, skierowanego w stronę stóp. Inaczej określa się je jako podologię. Fetyszysta stóp podnieca się mając kontakt ze stopami innej osoby. Bardzo często taki rodzaj bliskości doprowadza fetyszystę do osiągnięcia orgazmu. To najpopularniejszy rodzaj fetyszu, który najczęściej dominuje wśród mężczyzn, rzadziej wśród kobiet. 

O fetyszu stóp nie mówi się w kontekście choroby psychicznej, czy zaburzenia psychicznego albo seksualnego, bardziej określa się je jako skłonność do adorowania stóp partnera w kontekście seksualnym.W takim ujęciu osoba z takim uzależnieniem traktuje stopy drugiej osoby jako obiekt pożądania. Pragnie zatem oglądać je nagie oraz chłonąć je pozostałymi zmysłami: wąchać, dotykać, a nawet smakować. Już sam kontakt zmysłowy ze stopami może doprowadzić fetyszystę do szczytowania.

Na czym polega fetysz stóp?

Częściej można się spotkać ze zjawiskiem o nazwie fetysz kobiecych stóp niż fetysz męskich stóp. Zarówno jeden jak i drugi objawia się okazywaniem adoracji stopom partnera poprzez oglądanie ich oraz dotykanie w rozmaity sposób, np. poprzez:

  • głaskanie, 
  • łaskotanie, 
  • ugniatanie, 
  • szczypanie, 
  • masowanie, 
  • deptanie, itp., 

nierzadko przy wykorzystaniu kosmetyków, smarowideł, olejków, itd. 

Fetyszyści stóp uwielbiają je także próbować, czyli np. liżą je, całują, podgryzają oraz wkładają palce stóp partnera do ust, itp. Niektórzy z nich urozmaicają „smak” stóp dodatkami spożywczymi, takimi jak m.in. kremy, pasty, oleje, itp.

Niemałe grono fanów damskich stóp rozsmakowuje się w seksualnym zaspokajaniu, które dokonywane jest właśnie stopami partnerki. Wygląda to tak, że jedną stopą lub podeszwami obydwu stóp kochanka doprowadza fetyszystę do orgazmu (tzw. foot job). Aby było to możliwe męski członek musi być we wzwodzie. Niekiedy fetyszyści od stóp dodają inne fetysze do tego wiodącego, związane np. z rajstopami, pończochami, butami na wysokim obcasie, nogami, itp

Fetysz kobiecych stóp – jakie stopy są pożądane?

Fetysz damskich stóp polega na pożądaniu stóp kobiecych. Z tym, że owo pożądanie niejedno ma imię. Dlatego, że dla jednego fetyszysty najatrakcyjniejsze będą małe, wąskie, zadbane stópki, a dla innego szczytem atrakcyjności okażą się większe i grubsze stopy. 

Wśród adoratorów kobiecych stóp znajdą się także tacy, którzy uwielbiają brudne stopy. Większość wyznawców miłości do kobiecych stóp, szczęśliwie dla swojego zdrowia i higieny, wybiera jednak czyste i wypielęgnowane stopy.

Wyniki badań przeprowadzonych przez „Telegrapch” pokazują, że większość fetyszystów kobiecych stóp woli stopy w średnim rozmiarze – 38, zadbane, najlepiej z pomalowanymi na czerwono paznokciami oraz odziane w buty na wysokim obcasie z odkrytymi palcami.

Czym jest fetysz męskich stóp?

Fetysz męskich stóp to drugi podstawowy rodzaj fetyszu stóp. Zdarza się dużo rzadziej niż seksualne adorowanie damskich stóp. Znajdą się jednak zwolenniczki i zwolennicy „zabaw” z męskimi stopami. I w tym przypadku upodobania mogą być różnorodne: od grubych, przez owłosione, spocone, po szczupłe, z długimi lub krótkimi palcami, itd. Mogą podobać się także łydki męskie, gołe stopy odziane w sandały, czy męskie skarpety.

Oprócz tego „najsławniejszego” fetyszu istnieją też inne, mniej znane, mogące być postrzegane jako dziwne, a nawet przerażające. Niektóre z nich to np. fetysz pępka, fetysz włosów, zamiłowanie do … moczu, a nawet kału. Podniecenie seksualne mogą wzniecić także drzewa, pluszaki, czy miejsca publiczne.

Czy fetysz stóp to choroba?

Fetyszyzm stóp nie jest klasyfikowany jako schorzenie psychiczne. Częściej jednak można o tym zjawisku usłyszeć, że jest to rodzaj perwersji seksualnej. Fetyszyści określają je bardziej jako urozmaicenie seksualnych doznań.

Jeśli fetysz stóp nie obraża partnera, nie przeszkadza mu, a ponadto nie jest związany z przemocą, brutalnym zachowaniem seksualnym, itd., wydaje się nie stanowić zagrożenia.

Sugeruje się jednak terapię polegającą na analizie życiowych zdarzeń, które mogły doprowadzić do fascynacji stopami. Pomóc w tym zakresie może seksuolog, psycholog i psychiatra. Odpowiednia kuracja i wsparcie specjalisty mogą okazać się nieodzowne przy nasilonym fetyszyzmie. 

Czytaj również:

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 62)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!