NAJZDROWSZE MIEJSCE W INTERNECIE

Asfiksjofilia - co to jest? Czy podduszanie jest bezpieczne?

Asfiksjofilia jest zaburzeniem seksualnym polegającym na niemożności osiągnięcia satysfakcji w sposób inny, aniżeli na skutek podduszania. To jedna z najbardziej niebezpiecznych aktywności erotycznych, niosąca za sobą potencjalnie śmiertelne skutki.
Kobieta z kochankiem
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Podduszenie w seksie praktykuje się dla wzmożenia doznań. Odcięcie od tlenu może prowadzić do orgazmu oraz halucynacji.
  • W sytuacji, gdy podduszanie staje się jedynym lub dominującym sposobem osiągania satysfakcji, staje się to parafilią – zaburzeniem seksualnym znanym jako asfiksjofilia.
  • Asfiksjofilia stanowi ogromne zagrożenie, dlatego warto szukać innych, bezpieczniejszych sposobów na urozmaicenie życia seksualnego.
SPRAWDŹ TEŻ: Co wzmacnia popęd seksualny?
Spis treści

Podduszanie w łóżku

Podduszanie jest praktyką seksualną, polegającą na pozbawianiu siebie lub partnera dostępu do tlenu. Celem tego jest spotęgowanie doznań erotycznych w czasie stosunku lub masturbacji. Niedotlenienie mózgu może bowiem uruchomić kaskadę procesów biochemicznych, których efektem będzie potężny orgazm, a także doświadczenia na wpół halucynogenne. Ale uwaga – tego typu działania są skrajnie niebezpieczne i stanowią bezpośrednie zagrożenie dla życia. Dlatego odradza się ich praktykowanie, nawet za obopólną zgodą partnerów. Co więcej, podduszanie w trakcie stosunku w wielu przypadkach uznawane jest za parafilię, czyli dewiację – zaburzenie preferencji seksualnych.

Czym jest asfiksjofilia?

Podduszanie staje się parafilią, gdy ten właśnie sposób stymulacji staje niezbędnym do osiągnięcia satysfakcji seksualnej. Innymi słowy – gdy przestaje to być jednorazową, perwersyjną zabawą, a staje się utrwalonym wzorcem, jedyną lub dominującą ścieżką prowadzącą do orgazmu. W takiej sytuacji zastosowanie znajduje termin asfiksjofilia.

Pojęcie wywodzi się od greckich słów asphyxia, czyli w wolnym tłumaczeniu „bezdech” oraz philia, które odnosi się do najwyższej formy miłości. W seksuologii i psychiatrii jest ono stosowane w kategoriach zaburzenia seksualnego i umysłowego, co jest zgodne jest ze wskazaniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Autoerotyczna asfiksjofilia

Często spotykanym pojęciem jest określenie autoerotyczna asfiksjofilia. Termin ten ma nieco węższe znaczenie i ogranicza się do praktyk polegających na odcinaniu od tlenu samego siebie – można to robić w trakcie zbliżenia z partnerem(ką) lub masturbując się. Jest to współcześnie uznawane za jedną z odmian masochizmu.

Swego rodzaju sadyzmem natomiast jest podduszanie drugiej osoby. W takim przypadku satysfakcję seksualną osiągać może nie tylko osoba duszona, ale też dusząca. Często wiąże się to z mechanizmami dominacji i uległości (BDSM, od ang. bondage, domination, sadism, masochism) w skrajnej ich postaci.

Jak działa podduszanie podczas stosunku?

Podduszanie podczas stosunku lub w trakcie masturbacji powoduje niedotlenienie. W efekcie dochodzi do silnego wzrostu stężenia dwutlenku węgla w mózgu, co ma działanie halucynogenne i wywołujące euforię. Tym bardziej, że rośnie też poziom innych substancji, w tym działających na receptory opioidowe endorfin oraz pobudzającej dopaminy, zwanych hormonami szczęścia.

Osiągane w ten sposób doznania porównywane są niekiedy ze stanem po zażyciu dużej ilości narkotyków. Tyle, że asfiksjofilia może się okazać jeszcze bardziej niebezpieczna, niż zażywanie substancji psychoaktywnych.

Czy podduszanie w seksie jest niebezpieczne?

Podduszanie w seksie uznawane jest za jedną z najniebezpieczniejszych praktyk erotycznych. Długotrwałe niedotlenienie mózgu grozi jego trwałym uszkodzeniem, a nawet śmiercią. Wcześniej zazwyczaj następuje utrata przytomności.

Szacuje się, że w samych tylko w Stanach Zjednoczonych rocznie umiera kilkaset osób, które źle oszacowały możliwości swojego organizmu bądź nie dostrzegły niepokojących symptomów u partnera. W skali całego globu są to tysiące istnień ludzkich. Dlatego tak często skutki asfiksjofilii stają  się przedmiotem dochodzeń kryminalnych – w razie zgonu są kwalifikowane jako samobójstwo, nieumyślne spowodowanie śmierci a nawet zabójstwo.

Czy istnieje bezpieczna zabawa w podduszanie?

Ze względu na potencjalnie śmiertelne skutki, a także możliwość utrwalenia negatywnego, patologicznego wzorca osiągania rozkoszy, „zabawa w podduszanie” nie powinna być traktowana jako zwykłe urozmaicenie pożycia seksualnego. Specjaliści przypominają, że pary szukające nowych wyzwań w sferze erotycznej, mają niezwykle szeroki arsenał innych, bardziej ekscytujących, a przy tym bezpiecznych środków. Zdecydowanie lepiej jest:

  • korzystać z zabawek erotycznych, takich jak wibratory, dilda, żele intymne, akcesoria do krępowania, pejcze, bielizna i ubiory erotyczne. Dostarczają one ogromnej dawki pikanterii w sypialni, a wiele z nich z powodzeniem może być wykorzystywana w praktykach BDSM;
  • urozmaicać życie seksualne szukając nowych pozycji, wyszukanych technik, nietypowych miejsc i okoliczności, co jest zdecydowanie bardziej bezpieczne, niż ekstremalna praktyka, jaką jest podduszanie

Artykuł zawiera lokowanie produktu

Czytaj również

Bibliografia

  • Marta Dora, Magdalena Mijas, Bartłomiej Dobroczyński, Kryteria zaburzeń parafilnych w DSM-5 wobec asfiksji autoerotycznej i pozaseksualnej formy ograniczania dopływu tlenu, Psychiatr. Pol. Online First Nr 106: 1–10
  • Robert Florkowski, Asfiksjofilia i kontrola. Nienormatywna praktyka w społeczno-kulturowej perspektywie, Forum Socjologiczne 8, 2017
  • Anna Niemcunowicz-Janica, Adam Sackiewicz, Iwona Ptaszyńska-Sarosiek, Michał Szeremeta, Zgony w przebiegu asfiksji wywołanej w celu eskalacji doznań seksualnych. Opisy przypadków, łota, , Arch. Med. Sąd. Kryminol., 2010, LX, 275-280.
Piotr  Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Więcej z kategorii
Przeczytaj artykuł
Prężenie się niemowlaka - podczas karmienia i snu. Co robić?
Przeczytaj artykuł
Dieta norweska - efekty i jadłospis. Czy działa?
Przeczytaj artykuł
Jak przytyć zdrowo i szybko? Sposoby na przybranie masy
Podobne artykuły
Prężenie się niemowlaka - podczas karmienia i snu. Co robić?
Dieta norweska - efekty i jadłospis. Czy działa?
Jak przytyć zdrowo i szybko? Sposoby na przybranie masy
Dieta zupowa - przepisy. Jakie są zasady i efekty?
Budzenie się w nocy: częste, o jednej godzinie. Co oznacza?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Zimne dłonie – jak leczyć? Przyczyny i domowe sposoby
Ukruszony ząb - co należy zrobić, gdy dojdzie do urazu?
Skoki ciśnienia - przyczyny i objawy. Od czego nagłe?
Dieta w ciąży i w czasie karmienia piersią - czy warto stosować olej rzepakowy?

Reklama