Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

Asfiksjofilia - co to jest? Czy podduszanie jest bezpieczne?

Asfiksjofilia jest zaburzeniem seksualnym polegającym na niemożności osiągnięcia satysfakcji w sposób inny, aniżeli na skutek podduszania. To jedna z najbardziej niebezpiecznych aktywności erotycznych, niosąca za sobą potencjalnie śmiertelne skutki.
Kobieta z kochankiem
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Podduszenie w seksie praktykuje się dla wzmożenia doznań. Odcięcie od tlenu może prowadzić do orgazmu oraz halucynacji.
  • W sytuacji, gdy podduszanie staje się jedynym lub dominującym sposobem osiągania satysfakcji, staje się to parafilią – zaburzeniem seksualnym znanym jako asfiksjofilia.
  • Asfiksjofilia stanowi ogromne zagrożenie, dlatego warto szukać innych, bezpieczniejszych sposobów na urozmaicenie życia seksualnego.
SPRAWDŹ TEŻ: Co wzmacnia popęd seksualny?
Spis treści

Reklama

Podduszanie w łóżku

Podduszanie jest praktyką seksualną, polegającą na pozbawianiu siebie lub partnera dostępu do tlenu. Celem tego jest spotęgowanie doznań erotycznych w czasie stosunku lub masturbacji. Niedotlenienie mózgu może bowiem uruchomić kaskadę procesów biochemicznych, których efektem będzie potężny orgazm, a także doświadczenia na wpół halucynogenne.

Ale uwaga – tego typu działania są skrajnie niebezpieczne i stanowią bezpośrednie zagrożenie dla życia. Dlatego odradza się ich praktykowanie, nawet za obopólną zgodą partnerów. Co więcej, podduszanie w trakcie stosunku w wielu przypadkach uznawane jest za parafilię, czyli dewiację – zaburzenie preferencji seksualnych.

Reklama

Czym jest asfiksjofilia?

Podduszanie staje się parafilią, gdy ten właśnie sposób stymulacji staje niezbędnym do osiągnięcia satysfakcji seksualnej. Innymi słowy – gdy przestaje to być jednorazową, perwersyjną zabawą, a staje się utrwalonym wzorcem, jedyną lub dominującą ścieżką prowadzącą do orgazmu. W takiej sytuacji zastosowanie znajduje termin asfiksjofilia.

Pojęcie wywodzi się od greckich słów asphyxia, czyli w wolnym tłumaczeniu „bezdech” oraz philia, które odnosi się do najwyższej formy miłości. W seksuologii i psychiatrii jest ono stosowane w kategoriach zaburzenia seksualnego i umysłowego, co jest zgodne jest ze wskazaniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Autoerotyczna asfiksjofilia

Często spotykanym pojęciem jest określenie autoerotyczna asfiksjofilia. Termin ten ma nieco węższe znaczenie i ogranicza się do praktyk polegających na odcinaniu od tlenu samego siebie – można to robić w trakcie zbliżenia z partnerem(ką) lub masturbując się. Jest to współcześnie uznawane za jedną z odmian masochizmu.

Swego rodzaju sadyzmem natomiast jest podduszanie drugiej osoby. W takim przypadku satysfakcję seksualną osiągać może nie tylko osoba duszona, ale też dusząca. Często wiąże się to z mechanizmami dominacji i uległości (BDSM, od ang. bondage, domination, sadism, masochism) w skrajnej ich postaci.

Reklama

Jak działa podduszanie podczas stosunku?

Podduszanie podczas stosunku lub w trakcie masturbacji powoduje niedotlenienie. W efekcie dochodzi do silnego wzrostu stężenia dwutlenku węgla w mózgu, co ma działanie halucynogenne i wywołujące euforię. Tym bardziej, że rośnie też poziom innych substancji, w tym działających na receptory opioidowe endorfin oraz pobudzającej dopaminy, zwanych hormonami szczęścia.

Osiągane w ten sposób doznania porównywane są niekiedy ze stanem po zażyciu dużej ilości narkotyków. Tyle, że asfiksjofilia może się okazać jeszcze bardziej niebezpieczna, niż zażywanie substancji psychoaktywnych.

Reklama

Czy podduszanie w seksie jest niebezpieczne?

Podduszanie w seksie uznawane jest za jedną z najniebezpieczniejszych praktyk erotycznych. Długotrwałe niedotlenienie mózgu grozi jego trwałym uszkodzeniem, a nawet śmiercią. Wcześniej zazwyczaj następuje utrata przytomności.

Szacuje się, że w samych tylko w Stanach Zjednoczonych rocznie umiera kilkaset osób, które źle oszacowały możliwości swojego organizmu bądź nie dostrzegły niepokojących symptomów u partnera. W skali całego globu są to tysiące istnień ludzkich. Dlatego tak często skutki asfiksjofilii stają  się przedmiotem dochodzeń kryminalnych – w razie zgonu są kwalifikowane jako samobójstwo, nieumyślne spowodowanie śmierci a nawet zabójstwo.

Reklama

Czy istnieje bezpieczna zabawa w podduszanie?

Ze względu na potencjalnie śmiertelne skutki, a także możliwość utrwalenia negatywnego, patologicznego wzorca osiągania rozkoszy, „zabawa w podduszanie” nie powinna być traktowana jako zwykłe urozmaicenie pożycia seksualnego. Specjaliści przypominają, że pary szukające nowych wyzwań w sferze erotycznej, mają niezwykle szeroki arsenał innych, bardziej ekscytujących, a przy tym bezpiecznych środków. Zdecydowanie lepiej jest:

  • korzystać z zabawek erotycznych, takich jak wibratory, dilda, żele intymne, akcesoria do krępowania, pejcze, bielizna i ubiory erotyczne. Dostarczają one ogromnej dawki pikanterii w sypialni, a wiele z nich z powodzeniem może być wykorzystywana w praktykach BDSM;
  • urozmaicać życie seksualne szukając nowych pozycji, wyszukanych technik, nietypowych miejsc i okoliczności, co jest zdecydowanie bardziej bezpieczne, niż ekstremalna praktyka, jaką jest podduszanie

Czytaj również

Bibliografia

  • Marta Dora, Magdalena Mijas, Bartłomiej Dobroczyński, Kryteria zaburzeń parafilnych w DSM-5 wobec asfiksji autoerotycznej i pozaseksualnej formy ograniczania dopływu tlenu, Psychiatr. Pol. Online First Nr 106: 1–10
  • Robert Florkowski, Asfiksjofilia i kontrola. Nienormatywna praktyka w społeczno-kulturowej perspektywie, Forum Socjologiczne 8, 2017
  • Anna Niemcunowicz-Janica, Adam Sackiewicz, Iwona Ptaszyńska-Sarosiek, Michał Szeremeta, Zgony w przebiegu asfiksji wywołanej w celu eskalacji doznań seksualnych. Opisy przypadków, łota, , Arch. Med. Sąd. Kryminol., 2010, LX, 275-280.
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zaburzenia seksualne
Jakie mogą być przyczyny braku wytrysku?
Przyczyną braku wytrysku podczas stosunku najczęściej jest dysfunkcja ośrodkowego układu nerwowego
Seksomnia - aktywność seksualna w czasie snu. Objawy i leczenie
Kobieta z objawami zespołu Morfeusza
Fetysz rajstop - co to jest i na czym dokładnie polega?
Fetyszysta rajstop
Podobne artykuły
Fetyszysta stóp
Fetysz stóp. Na czym polega i jakie stopy są pożądane?
Mężczyzna uzależniony od masturbacji
Uzależnienie od masturbacji - objawy i skutki. Na czym polega leczenie?
Para po nieudanym seksie z powodu anorgazmii
Anorgazmia - objawy i przyczyny. Jak leczyć?
Erotomanka
Kim jest erotoman i jak go rozpoznać?
Mężczyzna z problemem opóźnionego wytrysku
Opóźniony wytrysk - przyczyny. Jakie są sposoby?

Reklama


Czy możliwe jest odzyskanie słuchu? 🦻
Sprawdź!