Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Fetysz rajstop - co to jest i na czym dokładnie polega?

Fetysz rajstop to rodzaj zachowania, które polega na osiąganiu podniecenia oraz orgazmu w wyniku kontaktu z rajstopami, najczęściej z rajstopami na nogach partnerki lub partnera. Taki kontakt może mieć charakter wzrokowy, dotykowy, węchowy oraz smakowy. Kiedy fetysz rajstop jest niewinną zabawą, a kiedy staje się zaburzeniem, które warto leczyć?
Fetyszysta rajstop
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Co to jest fetysz rajstop?

Fetysz to słowo, które dawniej miało zupełnie inne zabarwienie niż obecnie. Kiedyś odnosiło się do czczenia pradawnych bóstw i przedmiotów z nimi związanych. Mogły to być rzeczy materialne, obiekty, czy elementy przyrody (takie jak np. drzewo, roślina), które miały posiadaczowi tych „amuletów” przynosić szczęście i powodzenie. 

Dziś określenie „fetyszyzm” zyskało zupełnie inne znaczenie i ma związek z wywołaniem podniecenia oraz często osiągnięcia zaspokojenia seksualnego poprzez kontakt z daną rzeczą, zjawiskiem, częścią ciała(m.in. fetysz stóp, biustu, pośladków), fragmentem garderoby (np. fetysz rajstop, staników), itp.

Większość mężczyzn, ponieważ to oni są najbardziej podatni na fetyszyzm, wykazuje większe zainteresowanie daną częścią kobiecego ciała, czy szczególnie podoba im się partnerka lub partner ubrana/y w dany sposób. 

Reklama

Na czym polega fetysz rajstop?

Fetysz rajstop stanowi odrębny ale często współtowarzyszy innemu lub innym fetyszom, takim jak fascynacja stopami, butami, nogami, itd. Na osobę podniecającą się i szczytującą na widok partnerki, która przywdziewa rajstopy, fetysz ten może oddziaływać na różne sposoby.

Na taką osobę może działać:

  • kontakt wzrokowy,
  • kontakt fizyczny z rajstopami, czyli głaskanie ich, masowanie stóp odzianych w rajstopy, całowanie, zrywanie rajstop z partnerki, itp. 

Fetyszyści nie rzadko ubóstwiają wąchać zapach rajstop, przy czym wielu z nich uważa, że im dłużej używane rajstopy, tym ich woń jest bogatsza i bardziej stymulująca. 

Różne są też upodobania jeśli chodzi o kolor, grubość, czy rodzaj rajstop. Wielu fetyszystów hołduje np. pończochom, czy kabaretkom, a nawet podkolanówkom wyglądającym jak rajstopy.

Reklama

Jak fetysz rajstop wpływa na relację z partnerem?

Fetysz stóp w rajstopach może niekiedy pomóc wyprowadzić nudę oraz rutynę z sypialni, jednak częściej może zaburzać relacje z partnerami. Wiele zależy od jakości związku oraz od rodzaju fetyszu.

Jeśli zamiłowanie do stóp ubranych w rajstopy stanowi jedynie dodatek do „codzienności”, tolerancyjny partner być może zrozumie szczególną pasję drobnego fetyszysty.

Jeśli jednak mamy do czynienia z uzależnieniem od rajstop, czyli sytuacją kiedy rajstopy warunkują wywołanie podniecenia i uzyskanie spełnienia seksualnego, rzecz staje się niebezpieczna. Nie każdy bowiem jest gotowy poświęcić własne fantazje (większość ludzi posiada marzenia erotyczne) by zaspokajać potrzeby związane z fetyszem drugiej osoby. Z drugiej strony partnerzy fetyszystów mogą ich zachowanie uznawać za wynaturzenie, dziwaczne zwyczaje, których łatwo się wystraszyć i odejść. 

Reklama

Fetysz rajstop a zaburzenia seksualne

Fetysz rajstop w wydaniu „light” nie powinien być traktowany jako zaburzenie seksualne. Jest to zjawisko na tyle akceptowalne na ile nie obraża partnera fetyszysty, nie rani jego uczuć, nie zmusza do określonego zachowania(którego ta osoba nie toleruje). 

Każdy człowiek ma inny margines norm. Dla jednego normalne jest przebieranie się za osobnika innej płci, czy przedstawiciela charakterystycznego zawodu (np. za pielęgniarkę, pokojówkę, policjanta, strażaka, itp.) by wnieść pikanterię do związku. Dla innego takie zachowania są niedopuszczalne i nie będzie na nie przyzwolenia.

„Twardy” fetysz stóp, kiedy fetyszysta jest w stanie podniecić się i zaspokoić seksualnie jedynie dzięki rajstopom, może mieć związek ze zdarzeniami z przeszłości, najczęściej z wczesnego dzieciństwa lub z okresu dojrzewania płciowego, które wpłynęły na obecne upodobania. Warto w takiej sytuacji udać się do seksuologa, psychologa lub skorzystać z pomocy terapeuty, który przeprowadzi psychoanalizę. 

Reklama

Czy fetysz rajstop wymaga leczenia?

Jeśli fascynacje, nawet wyjątkowe, zmierzają w kierunku urozmaicenia pożycia partnerów i obojgu się to podoba, to jest to jak najbardziej normalne. Jednak kiedy fetyszysta aby podniecić się, czy/oraz osiągnąć orgazm potrzebuje swojego fetyszu i nie dba o to, czy partnerka/partner to akceptuje i wymyka się to spod kontroli, należy się wówczas zastanowić nad konsultacją ze specjalistą(np. seksuologiem, psychologiem, czy psychoanalitykiem). 

Jeśli fetysz rajstop wymaga leczenia, najważniejsze w kuracji jest znalezienie przyczyny takiego zachowania. Niekiedy jest to lęk przed zbudowaniem stabilnego związku lub obawa, że w życiu fetyszysty powtórzy się nieszczęśliwa relacja, jaką tworzyli jego rodzice, itp.

Terapeuta ponadto będzie starał się sprawić, że fetysz pacjenta nie jest godny zachwytu, a będzie kierował jego uwagę na coś innego, „normalnego”. Jeśli „zabawka”, jaką jest dany fetysz, zostanie fetyszyście odebrana, należy mu dać inną atrakcję, która zastąpi brak „amuletu”.

Czytaj również:

Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zaburzenia seksualne
Opóźniony wytrysk - przyczyny. Jakie są sposoby?
Mężczyzna z problemem opóźnionego wytrysku
Kim jest erotoman i jak go rozpoznać?
Erotomanka
Brak orgazmu pochwowego. Co robić?
Smutna kobieta siedzi na krawędzi łóżka
Podobne artykuły
Nimfomanka u psychoterapeuty
Jak rozpoznać nimfomankę? Sprawdź, czym charakteryzuje się nimfomania i jak ją wyleczyć?
Fetyszysta stóp
Fetysz stóp. Na czym polega i jakie stopy są pożądane?
Mężczyzna uzależniony od masturbacji
Uzależnienie od masturbacji - objawy i skutki. Na czym polega leczenie?
Przyczyną braku wytrysku podczas stosunku najczęściej jest dysfunkcja ośrodkowego układu nerwowego
Jakie mogą być przyczyny braku wytrysku?
Mężczyzna z problemem opóźnionego wytrysku
Opóźniony wytrysk - przyczyny. Jakie są sposoby?

Reklama


Skąd się bierze "uczulenie na fruktozę"? 🍎
Dowiedź się!