Nadzieja na skrócenie kolejek do lekarzy? Trwa pilotaż Centralnej e-Rejestracji. 👉 Sprawdź❗
Nadzieja na skrócenie kolejek do lekarzy? Trwa pilotaż Centralnej e-Rejestracji. 👉 Sprawdź❗
Nadzieja na skrócenie kolejek do lekarzy? Trwa pilotaż Centralnej e-Rejestracji. 👉 Sprawdź❗

Feksofenadyna - jakie ma działanie i jak ją dawkować?

Feksofenadyna to lek przeciwhistaminowy, czyli inaczej przeciwalergiczny. Wynaleziono go w latach 70. XX wieku i od tego czasu zyskał ogromną popularność. Stosuje się ją w leczeniu sezonowego, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa oraz w przewlekłej pokrzywce idiopatycznej. Feksofenadyna łączy wysoką skuteczność działania z dobrym profilem bezpieczeństwa- co jest bardzo pożądane przez wszystkich pacjentów.
Wzór chemiczny feksofenadynt
Fot. Materiały własne
W skrócie
  • Feksofenadyna to lek przeciwhistaminowy II generacji stosowany w leczeniu różnego rodzaju alergii.
  • Działanie tego leku polega na blokowaniu receptorów histaminowych odpowiedzialnych za występowanie reakcji alergicznych w organizmie.
  • Feksofenadyna jest wysoko oceniana przez lekarzy i pacjentów z uwagi na wysoką skuteczność działania połączoną z niskim ryzykiem skutków ubocznych.
Spis treści

Co to jest feksofenadyna?

Feksofenadyna, a właściwie to chlorowodorek feksofenadyny (bo taka substancja chemiczna jest właściwie używana w medycynie) to substancja antyhistaminowa drugiej generacji, która jest stosowana w leczeniu objawów alergii.

Druga generacja leków antyhistaminowych to związki, które zachowują wysoką skuteczność przeciwalergiczną, a jednocześnie mają minimalne skutki uboczne w porównaniu do leków antyhistaminowych pierwszej generacji.

Często pojawiające się określenie feksofenadyna OTC - oznacza, że jest ona dostępna bez recepty (ale tylko w niższej dawce- 120 mg). OTC jest skrótem od Over The Counter, czyli oznacza leki dostępne bez recepty. Więcej szczegółowych informacji można znaleźć w ChPL feksofenadyny, czyli w jej Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Reklama

Jak działa feksofenadyna?

Mechanizm działania feksofenadyny polega na blokowaniu receptorów histaminowych H1 w organizmie. Histamina jest substancją chemiczną uwalnianą w odpowiedzi na kontakt z alergenem, co powoduje objawy alergiczne, takie jak swędzenie, kichanie, zaczerwienienie skóry i łzawienie oczu. Blokowanie receptorów histaminowych pomaga zmniejszyć te objawy.

Działanie feksofenadyny jest ogólnoustrojowe - oznacza to, że lek ten jest dostępny tylko w postaci tabletki i po jej połknięciu substancja działa na cały organizm. Aktualnie nie ma żadnej postaci feksofenadyny o działaniu miejscowym do stosowania w postaci żelów czy maści.

Dawkowanie feksofenadyny. Czy stosuje się ją u dzieci?

Feksofenadynę stosuje się doustnie przed posiłkiem. W przypadku leczenia alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa u dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia stosuje się 120 mg leku raz dziennie. Feksofenadynę dla dzieci w wieku od 6 do 11 lat podaje się w dawce 30 mg, ale dwa razy na dobę.

W przypadku leczenia pokrzywki idiopatycznej (czyli niewiadomego pochodzenia) u dorosłych i dzieci po 12 roku życia podaje się 180 mg feksofenadyny 1 raz dziennie.

Czy można stosować feksofenadynę w ciąży? Niestety, ale brak jest jednoznacznych badań  potwierdzających bezpieczeństwo stosowania tego leku w ciąży. Dlatego też, jeśli nie jest to niezbędnie konieczne, lepiej  tego nie robić. Ponadto lek ten może przedostać się do pokarmu kobiecego, a więc stosowanie feksofenadyny i karmienie piersią jest również mocno niewskazane.

Jaka jest dawka maksymalna feksofenadyny? Według oficjalnych źródeł, maksymalna dawka feksofenadyny to 180 mg na dobę, jednak w indywidualnych przypadkach, biorąc pod uwagę stopień schorzenia i stan zdrowia pacjenta, lekarz może zaordynować stosowanie większych dawek. Zawsze powinno to się odbywać po konsultacji ze specjalistą.

W przypadku przedawkowania feksofenadyny zaleca się stosowanie leczenia objawowego. Jeśli objawy nie ustępują, należy zgłosić się do lekarza.

Reklama

Leki z feksofenadyną. Czy są dostępne bez recepty?

Czy można kupić feksofenadynę bez recepty? Jak najbardziej- tylko, że będzie to najmniejsza możliwa dawka, czyli 120 mg. Leki z feksofenadyną dostępne tylko na receptę posiadają nieco większą dawkę- 180 mg w jednej tabletce.

Wszystkie preparaty feksofenadyny to tabletki. Aktualnie nie ma innych postaci tego leku do kupienia.

ALLERTEC® EFFECT
Stosuje się u dorosłych i młodzieży w wieku 12 lat i powyżej w celu złagodzenia objawów kataru siennego (katar, zatkany nos, kichanie, świąd oraz zaczerwienione i łzawiące oczy) oraz innych postaci alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i alergicznego zapalenia spojówek (obrzęk, świąd, zaczerwienione i łzawiące oczy). Lek może być również stosowany do leczenia swędzących wysypek skórnych (bąble lub pokrzywka). Bilastyna hamuje powstawanie bąbli oraz zaczerwienienia skóry przez 24 godziny po przyjęciu pojedynczej dawki, dzięki czemu poprawia się jakość snu i jakość życia
ALLERTEC® EFFECT. Skład i postać: Każda tabletka zawiera 20 mg bilastyny. Wskazanie: Objawowe leczenie sezonowego i całorocznego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i spojówek oraz pokrzywki. Allertec Effect jest wskazany do stosowania u dorosłych i młodzieży (w wieku 12 lat i powyżej). Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. ChPL: 03.08.2022 r

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
REKLAMA

Skutki uboczne feksofenadyny

Feksofenadyna jest w miarę bezpiecznym lekiem i nie wywołuje zbyt wielu działań niepożądanych. Jednak jeśli zdarzą się jakieś skutki uboczne, to są one z reguły łagodne i szybko przemijające. Długotrwałe stosowanie feksofenadyny również nie jest nadmiernie szkodliwe.

Najczęstsze działania niepożądane to: bóle i zawroty głowy, nudności, suchość w jamie ustnej, czy zmęczenie. Często może także wystąpić senność po feksofenadynie na co należy zwrócić uwagę, gdy chcemy prowadzić pojazdy mechaniczne.

Nie  ma zbyt wielu interakcji feksofenadyny z innymi lekami. Jedynymi, wartymi odnotowania substancjami, które mogą wchodzić w takie interakcje są ketokonazol i erytromycyna.

Feksofenadyna a alkohol - nie ma zbyt wielu badań potwierdzających szkodliwość takiego połączenia, jednak lepiej nie stosować tych substancji łącznie. Alkohol może dodatkowo spotęgować ewentualne działania niepożądane feksofenadyny.

Należy ponadto pamiętać, że stosowanie feksofenadyny trzeba przerwać na trzy dni przed ewentualnym przeprowadzeniem testów alergicznych (punktowych testów skórnych).

Reklama

Cena preparatów z feksofenadyną

Aktualnie w Polsce można nabyć feksofenadynę bez recepty w każdej aptece, ale w niższej dawce. W zależności od marży aptecznej cena za jedno opakowanie zawierające 20 tabletek wynosi od kilkunastu do maksymalnie 30 złotych. Podobnie kosztują preparaty z wyższą dawką leku, dostępne tylko na receptę.

Cena feksofenadyny może się także wahać w poszczególnych aptekach w zależności od wystąpienia sezonu alergicznego. Aktualnie feksofenadyna nie jest objęta refundacją w żadnym dostępnym w Polsce preparacie.

Reklama

Leki i preparaty zawierające feksofenadynę

Bibliografia

  • B. Samoliński, F. Raciborski, A. Lipiec; Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce (ECAP); Alergologia Polska; 2014; 1; 8-10
  • A. J. Sybilski; Feksofenadyna - przegląd literatury w kontekście skuteczności i bezpieczeństwa; Alergoprofil; 2021; Vol. 17; Nr 4; 1-5
  • K. Buczyłko; Zastosowanie leków przeciwhistaminowych w schorzeniach otolaryngologicznych; Post. Dermatol. Alergol.; 2009; XXVI; 5; 382-384
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Artykuł napisany przez
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Magister farmacji. Pracuje w aptece ogólnodostępnej oraz kieruje Działem Farmacji Centrum Okulistycznego. Aktywny członek samorządu aptekarskiego W czasie siedmioletniej pracy zawodowej rozwiązał nieskończoną ilość problemów z zakresu stosowania leków oraz prowadzenia właściwej terapii. W swojej pracy stawia na bezpośredni i partnerski kontakt z pacjentem, co umożliwia mu jasne przekazywanie medycznych zaleceń. Interesuje się interakcjami lekowymi oraz bezpieczeństwem terapii, zwolennik metod opartych na EBM (Evidence Based Medicine). Prywatnie szczęśliwy mąż, tata Krzysia oraz fan piłki nożnej i gotowania.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Substancje czynne
Wenlafaksyna: kiedy zaczyna działać? Dawkowanie, odstawienie
Mężczyzna boi się własnego cienia
Na co działa cefuroksym? Dawkowanie i skutki uboczne
Wzór chemiczny cefuroksymy
Pregabalina - działanie, dawkowanie i skutki uboczne. Po jakim czasie zaczyna działać?
Wzór chemiczny pregabaliny
Podobne artykuły
Wzór chemiczny escitalopramu
Na co jest escitalporam? Działanie i dawkowanie
Stopy z grzybicą
Nystatyna - jak długo stosować? Dawkowanie i skutki uboczne
Kobieta zakrapla oczy
Gentamycyna - na co działa? Dawkowanie i skutki uboczne
Substancja kosmetyczna o nazwie cyklopiroksolamina
Cyklopiroksolamina w kosmetykach. Jakie ma właściwości i zastosowanie?
Ascorbinian sodu na łyżeczce
Askorbinian sodu – dawkowanie, zastosowanie i szkodliwość

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czy zauważasz pogorszenie kondycji swoich włosów?
Opakowanie produktu Merz Spezial