Dla Ciebie, na zdrowie!

Gdy dziecku rosną zęby

Pojawienie się pierwszych zębów w buzi dziecka to dla rodziców powód do dumy. Niestety, bardzo często oznacza też dla nich nieprzespane noce. Dlatego też warto poznać sposoby złagodzenia bólu naszego maleństwa.
Niemowlę leżące na materacu
Źródło: 123RF
Spis treści

Najpierw mleczaki

Pierwsze ząbki powinny pojawić się w buzi półrocznego dziecka. Bardzo trudno jest dojrzeć drobną ryskę na dziąśle, która zdradza fakt wyrżnięcia się pierwszego ząbka. Przez rankę wkrótce przebije się jedynka. Najłatwiej "zdiagnozować" jej obecność, stukając metalową łyżeczką w dolne dziąsło dziecka. Pierwszy ząbek można też zobaczyć, gdy w spontanicznym uśmiechu lub podczas ziewania dziecko samo otworzy buzię. Jednak ząbkowanie to nie tylko sam moment przebicia się "białej perełeczki" przez dziąsło. Już trzymiesięczne niemowlęta mogą cierpieć z powodu ząbkowania, gdyż właśnie wtedy w dziąsłach zaczynają tworzyć się zawiązki zębów.

Zobacz wideo: Jak kąpać, przewijać i szczepić niemowlaka?

Reklama

Gdy boli...

By złagodzić ból towarzyszący pojawianiu się pierwszych zębów cały czas pod ręką powinien być specjalny żel na ząbkowanie. Dobrze jest zaopatrzyć się w gryzaki z miękkiej gumy o chropowatej powierzchni wypełnione wodą.

Reklama

Wiek a ząbkowanie

Na przyspieszenie ząbkowania wpływają: większa masa i długość urodzeniowa dzieci, dłuższe karmienie naturalne, dobre warunki socjalno-bytowe, przyjście na świat od marca do czerwca, a zatem oznacza to, że ząbkowanie zależy od ogólnego rozwoju dziecka. Z kolei spożywanie wody sztucznie fluorowanej opóźnia wyrzynanie się zębów.

Reklama

Kolejność wyrzynania

Kolejność wyrzynania się zębów jest na ogół następująca: siekacze przyśrodkowe w żuchwie (dolne jedynki), siekacze przyśrodkowe w szczęce, siekacze boczne w żuchwie, siekacze boczne w szczęce, pierwsze trzonowce, kły i drugie trzonowce. Warto jednak pamiętać, że doliczono się aż 65 wzorów kolejności wyrzynania się zębów.

Reklama

Nowa sytuacja

Niektóre dzieci, w chwili gdy pojawią się w ich budzi pierwsze zęby potrzebują dodatkowego kontaktu z matką i będą z upodobaniem ssały pierś. Inne z kolei nie będą chciały brać piersi do ust. Są dzieci, którym w czasie ząbkowania ulgę przynosi smoczek, i są takie, które go wtedy wypluwają. Należy więc bacznie obserwować dziecko i dobrać sposób łagodzenia dolegliwości najodpowiedniejszy dla naszej pociechy. Rodzice powinni pamiętać, że wysokiej gorączki nigdy nie należy lekceważyć, bo może ona być zwiastunem przeziębienia.

Reklama

Zęby stałe

Trzonowce są pierwszymi stałymi zębami, które pojawiają się w buzi sześciolatka, choć coraz częściej zdarza się, że wcześniejsze są siekacze przyśrodkowe. Jeżeli dziecko ma już stałe szóstki warto pójść z nim do dentysty, aby zalakować zęby. Oczyszczony zdrowy ząb stomatolog pokrywa specjalnym lakierem, który wypełni naturalne bruzdy na powierzchni zęba. Chroni to jego powierzchnię przed próchnicą. Z lakowaniem zęba najlepiej nie czekać aż pojawią się wszystkie trzonowce. Można to robić po kolei po 1-2 zęby podczas każdej wizyty.
Około 7 roku życia wyrzynają się siekacze przyśrodkowe w szczęce i siekacze boczne w żuchwie. Około 8 roku życia przychodzi pora na siekacze boczne w szczęce. Kieł i pierwszy ząb przedtrzonowy wyrzyna się około 10 roku życia, drugie przedtrzonowe wyrzynają się około 11 roku życia, zaś około 12 roku życia wyrzynają się drugie zęby trzonowe. Dorosłe ząbkowanie kończy się na trzecich zębach trzonowych tzw. zębach mądrości, które pojawiają się w różnym wieku.

Pamiętać należy, że czas, kiedy pojawiają się stałe zęby, jest indywidualny dla każdego dziecka, ale gdy już one są, bardzo ważna staje się ich higiena. Najlepiej, gdy od początku, mając stałe zęby, w miarę możliwości myje się je po każdym posiłku. Dziecko należy przyzwyczajać do mycia zębów od chwili, gdy się one pojawią w jego buzi. Początkowo wystarczy przecierać ząbki wilgotnym gazikiem zamoczonym w czystej wodzie. Dwulatek może już myć zęby samodzielnie.

Pilnujmy jednak tego, aby wypluwał pastę z buzi. Zawsze stosujmy pastę do zębów dostosowaną do wieku dziecka.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Parenting
Przeczytaj artykuł
Ranking aspiratorów do nosa 2021. Jaki wybrać?
Dziecko z aspiratorem przy nosie
Przeczytaj artykuł
CRP u dziecka - norma i wyniki. Co oznacza podwyższone?
Dziecko w czasie badania
Przeczytaj artykuł
Krochmal do kąpieli dla dzieci. Co daje? Jak zrobić?
Dziecko po kąpieli
Podobne artykuły
Dziecko z zapaleniem napletka
Zapalenie napletka u dziecka - domowe sposoby i leczenie
Dziecko z katarem w czasie ząbkowania
Katar przy ząbkowaniu - ile trwa i jak wygląda?
Lecz mleczaki swojego dziecka!
Dziecko z wypukły ciemiączkiem
Ciemiączko - zapadnięte i wypukłe. Kiedy zarasta?
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Jak mobilizować bliznę? 🩹
Sprawdź!