Ból dziąsła – przyczyny bólu dziąseł. Zapobieganie i leczenie

Ból dziąsła stanowi powszechny problem dentystyczny, którego przyczyn można upatrywać w niewłaściwej higienie jamy ustnej, przyjmowanych lekach, niedoborach witaminowych oraz chorobach występujących w ustroju. Leczenie i zapobieganie ma wspólny mianownik, którym jest regularna i odpowiednia pielęgnacja zębów i ich okolicy.
Ból zęba
Źródło: 123RF

Ból dziąsła – czym jest?

Ból dziąsła pojawia się dość często, jednak jego przyczyny mogą być bardzo różne. Ból dziąsła może świadczyć o:

 • niewłaściwej higienie jamy ustnej,
 • chorobie istniejącej w organizmie, 
 • wystąpieniu urazu mechanicznego lub niedoborów witaminowych, 
 • skutkach ubocznych przyjmowanych leków.

Obok dolegliwości związanych z zębami ból dziąseł jest jedną z najczęściej spotykanych newralgicznych sytuacji związanych z jamą ustną.

Ta nieprzyjemna niedogodność może się pojawić w różnych sytuacjach, jednak najbardziej narażone na nią są dzieci i młodzież, z reguły nie przykładające się do szczotkowania zębów, osoby starsze, które posługują się protezami zębowymi (skarżący się na ból dziąseł pod protezą), chorzy m.in. na białaczkę, anoreksję, bulimię i cukrzycę, a także kobiety w czasie menstruacji. 

Ból dziąseł w ciąży to także dość powszechny przypadek, dlatego kobiety ciężarne oprócz stałych wizyt ginekologicznych powinny poddawać się rutynowym kontrolom stomatologicznym. 

Czytaj: Krwawiące dziąsła – dlaczego krwawią i jak je leczyć?

Ból dziąsła – przyczyny

Ból dziąsła przy zębie, ból dziąsła między zębami, czy ból dziąsła nad zębem to wszystko charakterystyczne opisy dotyczące tego samego – boleśni dziąseł, które dodatkowo mogą być tkliwe, obrzęknięte, a nawet mogą krwawić.

Przyczyny bólu dziąseł są rozmaite. Jak już wcześniej zostało wspomniane za ból dziąseł może odpowiadać np. niestaranne mycie zębów oraz przestrzeni między zębami, co prowadzi do odkładania się kamienia nazębnego, zbudowanego z resztek pokarmu, bakterii itp.

Gdy pojawia się ból dziąseł, przyczyny tej dolegliwości mogą leżeć także w chorobach towarzyszących, a objawiających się m.in. bólem dziąseł, do których należą m.in. 

 • cukrzyca, 
 • białaczka, 
 • bulimia, 
 • anoreksja, 
 • HIV, 
 • pęcherzyca
 • liszaj płaski, 
 • toczeń rumieniowaty, 
 • infekcja grzybicza, bakteryjna lub mieszana.

Bolesność dziąseł mogą wywołać także braki witaminowe, a przede wszystkim niedostatek witaminy C oraz E. 

Jeśli ktoś przyjmuje leki przeciwdrgawkowe, leczy się na nadciśnienie tętnicze krwi, stosuje antykoncepcję hormonalną powinien się liczyć z takim skutkiem ubocznym brania tych preparatów jak właśnie ból dziąsła.

Powodem boleści dziąseł może również być uraz, spowodowany zbyt mocnym szczotkowaniem zębów, uderzeniem, nagryzieniem twardej powierzchni (jak choćby orzech), czy też poparzeniem (np. gorącym płynem).

Najrozsądniej będzie pozwolić specjaliście ocenić co wywołało ból dziąsła oraz jak leczyć ten stan.

Czytaj też: Choroby przyzębia - przyczyny, objawy, klasyfikacja, leczenie

Domowe sposoby na ból dziąsła

Na szczęście znane są domowe sposoby na ból dziąsła. Jednym z takich rozwiązań jest przyłożenie lodu do obolałego miejsca. Należy jednak pamiętać żeby nie przykładać lodowatych kulek bezpośrednio do skóry, a przez ściereczkę, ręcznik, itp. 

Inną naturalną metodą łagodzenia bólu dziąsła zanim dotrzemy do stomatologa jest wykonywanie płukanek z ziół, takich jak szałwia lub rumianek

Zamiast ziela do płukanek można także użyć łyżkę roztworu wody utlenionej  (3%) w połączeniu z przegotowaną, ostudzoną wodą (około pół szklanki).

Jak złagodzić ból dziąsła stosując właściwą dietę? Na przykład rezygnując z jedzenia gorących i twardych potraw, a zastępując je letnimi zupami, kremami, pastami i miękkimi owocami oraz warzywami.

Sprawdź: Rak jamy ustnej - jak wygląda? Sprawdź objawy i rokowania

Ból dziąsła – leczenie

Silny ból dziąsła powinien jednak skierować prosto do gabinetu dentystycznego, w którym oprócz porad dotyczących właściwej pielęgnacji jamy ustnej i ewentualnego odkamienienia zębów, można uzyskać poradę na temat leczenia doraźnego.

Zastosowanie takich środków jak maść na ból dziąseł, czy żel na ból dziąseł może przynieść ulgę.

Jeśli ból dziąseł zwiastował próchnicę, stan zapalny w jamie ustnej, itp., należy podjąć kurację zmierzającą do wyeliminowania tego schorzenia.

Natomiast jeżeli powodem bólu dziąseł jest inna choroba ustrojowa, należy ją dobrze zdiagnozować, a potem podjąć właściwe leczenie.

Ból dziąsła – profilaktyka

Aby żadne leki na ból dziąseł nie były potrzebne, warto zadbać o profilaktykę chorób jamy ustnej. 

Regularna i odpowiednio przeprowadzana higiena zębów, dziąseł oraz języka to podstawa zdrowej i zadbanej jamy ustnej. Zęby należy szczotkować co najmniej dwa razy dziennie (o ile nie po każdym posiłku) ruchem wymiatającym miękką szczoteczką. Ponadto należy stosować nić dentystyczną do usuwania nieczystości z przestrzeni międzyzębowych. Nie można też zapominać o czyszczeniu języka oraz płukaniu całej jamy ustnej przeznaczonymi do tego płynami.

Właściwie skomponowany jadłospis – to kolejny ważny punkt profilaktyki bólu dziąseł. Dieta powinna zawierać jak najwięcej produktów, w których znajdują się witamina C oraz E (m.in. owoce cytrusowe, kapusta, porzeczki, papryka).

Istotne są także systematyczne wizyty u dentysty (raz na pół roku), podczas których na bieżąco można zauważyć problem i od razu mu zaradzić.

Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Ból szczęki - od zatok, przy ziewaniu, przy uchu. Przyczyny
Przeczytaj artykuł
Ból zęba – domowe sposoby na ból zęba. Co na ból zęba?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Ból szczęki - od zatok, przy ziewaniu, przy uchu. Przyczyny
Ból zęba – domowe sposoby na ból zęba. Co na ból zęba?
Czy licówki porcelanowe są trwałe? Jaki jest koszt?
Koszty aparatu ortodontycznego - cena aparatu i wizyt u lekarza
Jak wyleczyć ropień zęba? Co warto wiedzieć?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama