} ?>

Dla Ciebie, na zdrowie!

Gdzie kupić wrotycz: sadzonki, nasiona, ziele, olejek? Cena

Wrotycz to roślina gęsto porastająca łąki, przydroża i nieużytki. Można ją uprawiać w ogrodzie, a także wykorzystać ziele w postaci suszu, olejku eterycznego, gotowej nalewki, czy preparatu zwalczającego szkodniki ogrodowe. Gdzie kupi się wrotycz i ile trzeba za niego zapłacić?
Wrotycz wolnorosnąca
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Gdzie kupić wrotycz pospolity?

Znając moc działania tej rośliny, warto mieć w domu czy ogrodzie wrotycz. Gdzie kupić to ziele? Jeśli jesteśmy zainteresowani uprawą wrotyczu w ogrodzie, czy na tarasie lub balkonie, najlepiej zaopatrzyć się w niego w sklepie lub centrum ogrodniczym. W dzisiejszych czasach niemal wszystko można załatwić przez Internet, także zamówienie wybranej rośliny online. Wpisując w przeglądarkę internetową hasło: „Wrotycz sadzonki gdzie kupić”, wyskoczy nam mnóstwo firm, które zajmują się wysyłką sadzonek zamówionych przez klientów w sieci. W tego typu sklepach (internetowych i stacjonarnych) zakupimy również nasiona tej rośliny do samodzielnego wysiewu. Natomiast na stoiskach z nawozami dostaniemy gotowe preparaty zwalczające takie szkodniki jak m.in. mszyce, pędraki, pędziorki, czy takie choroby roślinne jak bakterioza i szara pleśń. 

gdzie kupić wrotycz w gotowej postaci, czyli np. jako susz, czy olejek zapachowy? Takie produkty bez kłopotu powinniśmy znaleźć w aptekach (także wirtualnych), sklepach zielarskich oraz punktach ze zdrową żywnością. 

Reklama

Ile kosztuje wrotycz?

Ile zapłacimy za wrotycz? Cena rośliny jest uzależniona od tego w jakiej postaci ją kupujemy. Na około 300 nasion trzeba wydać niespełna 3 zł. Sadzonka gotowa do wsadzenia do ziemi, kosztuje od ok 6 do 13 zł. Susz tej rośliny w gramaturze do 100 g wycenia się na około 12 zł. Olejek z wrotyczu jest w cenie około 15 zł. Jeśli interesuje nas natomiast nawóz do zwalczenia ogrodowych szkodników, to musimy się liczyć z wydatkiem około 60 zł.

Wrotycz to popularnie występująca roślina w Polsce, można zatem wypróbować własnych sił w ziołolecznictwie. Wystarczy wybrać się na spacer na łąkę, gdzie z pewnością znajdziemy opisywane ziele. Kwiaty zbiera się okresie kwitnienia, najlepiej jednak na początku tego czasu (czyli w lipcu).

Potem suszy się je w przewiewnym, dość ciepłym miejscu, w temperaturze około 30 stopni Celsjusza. Tak powstały susz można umieścić w woreczkach z naturalnej tkaniny i powiesić w różnych miejscach domu (np. w szafach, garderobach, przy oknach, które najczęściej się otwiera, czy położyć na półkach z żywnością, do której lubi zapuścić się rodzina moli). Należy być jednak ostrożnym, gdyż wrotycz zawiera trujący tujon. 

Reklama

Zalety wrotyczu

Nic dziwnego, że wrotycz zaczyna odzyskiwać dawną sławę. Ta roślina znana i ceniona już w czasach starożytnych posiada ogrom zalet. Obecnie ziele to stosuje się przede wszystkim zewnętrznie do odstraszania owadów, takich jak komary, kleszcze, muchy, mszyce, wszy, czy mole.

Większość owadów nie znosi zapachu wrotyczu, dlatego natarcie się naparem lub rozcieńczonym olejkiem z wrotyczu przed wyjściem do lasu to skuteczna metoda na zapobieganie ukąszeniom i pogryzieniom. Susz z kwiatów wrotyczu nie pozwoli natomiast osiedlić się w naszym domu molom. Dzięki odwarowi z wrotyczu usuniemy z włosów wszy, a gnojówka z wrotyczu rozprawi się z mszycami i innymi szkodnikami ogrodowymi.

Wiele osób wykorzystuje napary, wywary, odwary, olejki, a nawet nalewkę z wrotyczu do nacierania obolałych miejsc na ciele. Wrotycz pospolity (z łaciny Tanacetum vulgare) słynie bowiem ze swoich właściwości:

●     odkażających, 

●     przeciwbakteryjnych, 

●     przeciwwirusowych, 

●     przeciwbólowych, 

●     ściągających, 

●     przeciwreumatycznych,

●     przyspieszających gojenie.

Dawniej wrotycz stosowano także wewnętrznie, by zwalczać pasożyty i inne drobnoustroje bytujące w układzie pokarmowym, a także by wyregulować pracę układu trawiennego, przywrócić miesiączkę, czy obniżyć ból menstruacyjny.

Reklama

Cechy i postaci wrotyczu

Wrotycz to wysoka roślina, która może osiągnąć nawet 1,5 metra długości. Ma mocne korzenie i sztywną łodygę. Kwitnie od lipca do września obsypując się intensywnie żółtymi, guziczkowatymi kwiatami. Wydziela bardzo mocny zapach, zbliżony do kamfory. Z tej rośliny wykorzystuje się głównie kwiaty i liście, z których przygotowuje się m.in. napary, wywary, odwary, nalewki oraz zasuszone bukiety. Pozyskane z wrotyczu „skarby” można użyć np. do zredukowania bólu reumatycznego, do lepszej regeneracji skóry, ścięgien, a nawet kości po przebytych urazach, do odkażania ran, do walki z opryszczką i innymi stanami zapalnymi skóry, do eliminacji bakterii i wirusów, a nawet wesz głowowych. Dzięki wrotyczowi przepędzimy z domu mole i komary, a z ogrodu kleszcze i mszyce.

Roślinę tę można kupić m.in. w postaci sadzonek, nasion do wysiania, gotowego ususzonego ziela, czy olejku zapachowego. 

Nastawiając się na uprawę tej rośliny w ogrodzie można wybrać sadzonki dekoracyjne, które będą niższe niż łąkowe i przydrożne okazy. Trzeba jednak kontrolować rozrost tego ziela, ponieważ jest bardzo ekspansywny i szybko rośnie oraz obrasta inne rejony ogrodu.

Reklama

Jaki wrotycz kupować?

To jaki rodzaj wrotyczu oraz jaką część należy kupić, zależy od tego w jaki sposób zamierzamy wykorzystać tę roślinę. Jeśli mamy ambicję by samodzielnie przygotowywać susz, napary, wywary, czy nalewki z tego ziela, warto wybrać nasiona lub gotowe sadzonki i wysadzić je w przydomowym ogródku, na działce, a nawet na tarasie, czy balkonie.

Trzeba jednak pamiętać, że wrotycz to duża, okazała roślina. Z drugiej strony nie jest ona wymagająca w uprawie i ma właściwości mrozoodporne. Najlepiej kupować roślinę w sprawdzonym punkcie, w którym można się poradzić co do uprawy.

Gdy ze względu na ograniczenia czasowe i/lub powierzchniowe nie możemy sobie pozwolić na samodzielną uprawę wrotyczu lepiej kupić ziele w postaci suszonej, które wystarczy zaparzyć, czy przygotować w inny sposób wskazany przez producenta, by móc z niego korzystać.

Wrotycz występuje także w postaci nalewek (niekiedy mieszanki ziół z alkoholem), a także olejków eterycznych, które po rozcieńczeniu w wodzie można stosować do oprysku ciała, ubrań i włosów, by chronić się przed insektami. Taki olejek można też użyć do kominka zapachowego (wówczas też należy go rozpuścić w wodzie). 

Czytaj również

Bibliografia

  • 1. Rose Daniel, Wrotycz pospolity na straży zdrowia, Enso Publishing, 2016, ISBN 9788393650071.
  • 2. Horne Steven, Easley Thomas, Zioła, które leczą. Nowoczesna roślina apteka w twoim domu, Wydawnictwo Kobiece, 2019, 1, ISBN 9788366338333.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zioła
Maść z żyworódki: na co pomaga? Zastosowanie i działanie
Liście żyworódki
Liść laurowy - jakie ma właściwości i na co pomaga? Przeciwwskazania
Zielony liść laurowy oraz olej laurowy
Czystek - na co pomaga i jak długo można go pić? Właściwości i działanie
Ziele czystku
Podobne artykuły
Porost islandzki
Porost islandzki - na co pomaga? Właściwości i przeciwwskazania
Wyciąg z ziela wrotyczu w małej, szklanej butelce
Wrotycz na pasożyty: dawkowanie i stosowanie na odrobaczanie
Glistnik jaskółcze ziele w moździerzu i domowe leki
Maść z glistnika jaskółcze ziele. Gdzie kupić? Jak działa? Na co pomaga? Przepis
Kwiaty rumianku
Rumianek - właściwości i działanie. Na co pomaga i czy można pić codziennie?
Pszczoła zbiera pyłek z z kwiatów ostrożenia
Ostrożeń (czarcie żebro) -właściwości, działanie i przeciwwskazania. Na co stosować?

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!