Nalewka z wrotyczu: przepis, zastosowanie, cena i działanie

Nalewka z wrotyczu to jeden z produktów, które można pozyskać z tej leczniczej rośliny. Przepis nie jest skomplikowany, a stosując ją można wyleczyć wiele schorzeń. Na co działa nalewka z wrotyczu, jak ją stosować i gdzie kupić?
Nalewka z wrotyczu w ciemnej butelce
źródło:123RF
Spis treści

Jak zrobić nalewkę z wrotyczu?

Nalewka z wrotyczu jest dobrą bronią na wiele schorzeń. Ze względu na wykrycie w składzie wrotyczu niebezpiecznego tujonu zaleca się stosować go zewnętrznie, jednak przy odpowiednim dawkowaniu (należy trzymać się zaleceń lekarskich, aptekarskich lub producenta preparatu) może być on remedium m.in. na problemy związane z układem trawiennym, nerwowym, czy hormonalnym. 

Jak powstaje nalewka z wrotyczu? Przepis nie jest skomplikowany, zatem można przyrządzić taką nalewkę w zaciszu domowym. Wystarczy uprzednio przygotować ziele (może być świeże lub ususzone i zmielone) oraz alkohol etylowy. Szklankę ziela należy zalać ok 250 ml alkoholu (od 4 do 70 %) i pozostawić do zmacerowania. Ciesz powinna stać przez tydzień w ciemnym, suchym miejscu, szczelnie zamknięta w odpowiednim naczyniu. Po wskazanym czasie płyn trzeba przefiltrować. 

Czy bezpieczna jest taka nalewka z wrotyczu? RóżańskiHenryk, biolog stojący na czele Polskiego Towarzystwa Zielarzy i Fitoterapeutów twierdzi, że w odpowiednim stężeniu i dawkach to bezpieczne ziele, które może zastąpić steroidowe i niesteroidowe leki przeciwzapalne. Zawsze jednak przed wprowadzeniem tego rodzaju rośliny do diety warto poradzić się lekarza.

Jak stosować nalewkę z wrotyczu?

Nalewkę z wrotyczu przyjmuje się od dwóch do trzech razy dziennie w ilości po 10 ml. Nalewkę przed wypiciem należy jednak rozcieńczyć w wodzie (w około 100 ml). Jeżeli kupujemy gotowy produkt, powinniśmy stosować się do zaleceń producenta. Warto jednak najpierw dopytać medyka lub farmaceuty o możliwość zażywania danego specyfiku.

Jeśli stosujemy nalewkę jako płukankę łyżkę płynu należy rozrobić w około 125 ml wody. Taką wrotyczową nalewkę można stosować także jako okład, czy płyn do przemywania skóry, ran, itp. Nie rozcieńczając nalewki można ją przykładać do stłuczeń, bolesnych stawów, czy innych miejsc, gdzie odczuwalne są dolegliwości bólowe.

Nalewki z wrotyczu nie mogą spożywać kobiety ciężarne, ponieważ sam wrotycz ma działanie poronne. Nie można też podawać nalewki kobietom karmiącym dzieci piersią. Ze stosowaniem takiej nalewki powinny także uważać osoby mające problemy z krzepnięciem krwi.

Gdzie kupić i ile kosztuje nalewka wrotyczowa?

Nie trzeba oczywiście wykazywać się zdolnościami zielarskimi, czy chemicznymi żeby zdobyć taką nalewkę z wrotyczu, np. w postaci wyciągu. Jeśli nie chcemy jej przygotowywać osobiście, możemy ją nabyć np. w sklepie zielarskim, sklepie ze zdrową żywnością, czy poszukać na witrynach i w sklepach internetowych. Taki gotowy wyciąg ziołowy na bazie alkoholu zawiera kwitnące ziele wrotyczu, alkohol etylowy (najlepiej aby był certyfikowany), wodę destylowaną oraz glicerynę roślinną. Za buteleczkę 50 ml wyciągu z wrotyczu zapłacimy około 22 zł. Jednak cena zależna jest od stężenia surowców użytych do produkcji wyrobu, ich proporcji, a także gramatury oraz sposobu pozyskiwania składników i metod sporządzania wyciągu.

Niezależnie od tego czy nalewkę z wrotyczu przyrządziliśmy sami, czy kupiliśmy, należy być ostrożnym z dawkowaniem tej cieczy. Jeśli po zastosowaniu wyciągu zaobserwujemy takie objawy jak m.in. wymioty, biegunka, wzdęcia, nadpotliwość, zaburzenia rytmu serca, czy halucynacje, powinniśmy natychmiast odstawić nalewkę i skontrolować stan zdrowia.

Charakterystyka wrotyczu

Wrotycz to roślina, która powszechnie porasta polskie łąki, przydroża, nieużytki i inne obszary. Charakteryzuje się wysokim wzrostem (potrafi osiągać długość około 1,5 metra), drobnymi, licznymi i płaskimi kwiatkami wyglądającymi niczym żółte guziczki, a także intensywnym zapachem. Wrotycz spotkamy nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie oraz Azji.

Roślina ta nie ma szczególnych wymagań co do uprawy, dlatego można ją posadzić niemal wszędzie. Najbardziej jednak lubi miejsca słoneczne. Jest mrozoodporna, ekspansywna, co czyni z niej ziele, nad którym należy mieć kontrolę. 

Kiedyś wrotycz pospolity stosowany był zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Opatrywano nim rany, stłuczenia, polecano na złamania, owrzodzenia i inne problemy skórne, stosowano na pasożyty, owsiki, bakterie i wirusy, wywoływano nim menstruację ale też poronienia. Ponadto wykorzystywano wrotycz do balsamowania zwłok, przechowywania żywności, a nawet do cucenia znudzonych długimi kazaniami wiernych. Z wrotyczu korzystały osoby pragnące wyleczyć się z reumatyzmu i bolesnych miesiączek. Wonią wrotyczu odstraszano owady i szkodniki ogrodowe oraz domowe, takie jak m.in. komary, kleszcze, mole, wszy, mszyce, itp.

Jakie działanie ma wrotycz?

Działanie tej rośliny znane jest po dzień dzisiejszy. Jak obecnie wykorzystuje się wrotycz? Nalewka, olejek eteryczny, napar, odwar, czy susz pozyskiwane z tego ziela służą do walki z bakteriami, wirusami, grzybami i innymi drobnoustrojami chorobotwórczymi. Leczy się nimi stany zapalne, choroby skóry (takie jak trądzik, łuszczyca), bezsenność, a nawet depresję. 

Preparat na bazie wrotyczu działa:

  • ściągająco, 
  • przeciwbólowo, 
  • rozkurczowo, 
  • odkażająco, 
  •  przyspiesza gojenie się ran, 
  • pomaga na reumatyzm i artretyzm. 

Wrotycz wpływa na szybszą rekonwalescencję po złamaniach, zwichnięciach, czy innych problemach z kośćmi, stawami, więzadłami, ścięgnami, itp. 

Wrotycz słynie ze swych właściwości insektobójczych. Stąd jego obecność w repelentach przeciwko komarom, kleszczom, muchom, itp. Zapach wrotyczu przegania też mole, tępi wszy oraz mszyce i inne ogrodowe szkodniki. 

Wspomniane właściwości wrotycz zawdzięcza znajdującym się w nim: zielu, koszyczkach kwiatowych, liściach i owocach, a dokładniej olejkom eterycznym, tujonowi oraz laktonom seskwiterpenowym. Sam tujon stanowi truciznę, a zatem jest to kontrowersyjny surowiec, ponieważ w większych ilościach może działać niekorzystnie na ludzki organizm. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że nie sam wrotycz jest trujący, ile jego nieodpowiednia dawka.

Czytaj też:

Czytaj również

Bibliografia

  • Wolański Paweł, Trąba Czesława, Rogut Krzysztof, Rośliny dziko występujące i ich zastosowanie. Przewodnik po wybranych gatunkach, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia”, 1991, ISBN 9788361577263.
  • Rose Daniel, Wrotycz pospolity na straży zdrowia, Enso Publishing, 2016, ISBN 9788393650071.
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Dolegliwości żołądkowe. Co stosować na ból brzucha?
Przeczytaj artykuł
Jak działa jaskółcze ziele na brodawki różnego pochodzenia?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Dolegliwości żołądkowe. Co stosować na ból brzucha?
Jak działa jaskółcze ziele na brodawki różnego pochodzenia?
Zioła na nadciśnienie. Które najlepiej stosować?
Jaskółcze ziele na kurzajki - właściwości. Jak stosować?
Mniszek lekarski - właściwości i działanie. Na co pomaga?

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama