Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗
Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗
Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗

Nalewka z wrotyczu - jak zrobić i pić? Dawkowanie i właściwości

Nalewka z wrotyczu to jeden z produktów, które można pozyskać z tej leczniczej rośliny. Przepis nie jest skomplikowany, a dzięki jej stosowaniu można wyleczyć wiele schorzeń. Na co działa nalewka z wrotyczu? Sprawdź, jak ją stosować i gdzie kupić?
Nalewka z wrotyczu w ciemnej butelce
źródło:123RF
W skrócie
  • Nalewkę z wrotyczu można dostać w sklepach, jednak jest ona prosta do przygotowania samodzielnie w domu. Jak ją zrobić?
  • Nalewka z wrotyczu posiada wiele właściwości zdrowotnych, np. łagodzi bóle miesiączkowe. Na co jeszcze pomaga?
  • Wrotycz w każdej postaci, również nalewki, powinien być przyjmowany w odpowiedniej dawce. Ile ona wynosi i jakie są skutki przedawkowania?
SPRAWDŹ TEŻ: Wrotycz - jak wygląda? Zastosowanie i właściwości
Spis treści

Reklama

Jakie działanie ma nalewka z wrotyczu?

Nalewkę z wrotyczu wykorzystuje się na rożne sposoby. Służy ona przede wszystkim do walki z bakteriami, wirusami, grzybami i innymi drobnoustrojami chorobotwórczymi. Można nią leczyć również stany zapalne i choroby skóry (np. trądzik).

Nalewka na bazie wrotyczu działa:

  • ściągająco,
  • przeciwbólowo, 
  • rozkurczowo,
  • odkażająco,
  • przyspiesza gojenie się ran,
  • pomaga na reumatyzm i artretyzm. 

Nalewka z omawianej rośliny słynie także ze swych właściwości insektobójczych. Stąd  obecność wrotyczu w repelentach przeciwko komarom, kleszczom, muchom, itp.

Jego zapach przegania też mole, tępi wszy oraz mszyce i inne ogrodowe szkodniki.

Nalewkę z wrotyczu można również stosować w celu wspomagania leczenia na boleriozę, zawiera ona bowiem cenny flawonoid Pinocembrynę, która opóźnia śmierć neuronów i działa przeciwutleniająco.

Kiedyś wrotycz pospolity w postaci nalewki był stosowany zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie.

Opatrywano nim rany, stłuczenia, polecano na złamania, owrzodzenia i inne problemy skórne, stosowano na pasożyty (np. nużeńca), owsiki, bakterie i wirusy, łagodzono bóle miesiączkowe i wywoływano nim menstruację.

Ponadto wykorzystywano wrotycz do balsamowania zwłok oraz przechowywania żywności, a także stosowano go do cucenia omdlałych ludzi.

Wspomniane właściwości wrotycz zawdzięcza znajdującym się w jego zielu, koszyczkach kwiatowych, liściach i owocach - olejkom eterycznym, tujonowi oraz laktonom seskwiterpenowym.

Nalewkę z wrotyczu (1 pipetę, czyli 0,5 ml) można dodać do maści, kremów i różnych mazideł.

Reklama

Dawkowanie nalewki z wrotyczu. Jak stosować?

Nalewkę z wrotyczu przez wypiciem należy rozcieńczyć w wodzie - 10ml w 100ml. Taki wyciąg alkoholowy przyjmuje się w opisanej dawce od dwóch do trzech razy dziennie.

Jeżeli kupujemy gotowy produkt, powinniśmy stosować się do zaleceń producenta. Warto jednak najpierw dopytać medyka lub farmaceuty o możliwość zażywania danego specyfiku.

Jeśli stosujemy nalewkę jako płukankę, łyżkę płynu należy rozrobić w około 125 ml wody. Taką wrotyczową miksturę można stosować także jako okład czy płyn do przemywania skóry, ran, itp.

Nie rozcieńczając nalewki można nasączony nią materiał przykładać do stłuczeń, bolesnych stawów czy innych miejsc, w których są odczuwalne dolegliwości bólowe.

Reklama

Jak zrobić nalewkę z wrotyczu?

Nalewka z wrotyczu jest dobrą bronią na wiele schorzeń.

Ze względu na wykrycie w składzie wrotyczu niebezpiecznego tujonu zaleca się stosować go zewnętrznie, jednak przy odpowiednim dawkowaniu (należy stosować się do zaleceń lekarskich, aptekarskich lub producenta preparatu) może być on remedium m.in. na problemy związane z układem trawiennym.

Jak powstaje nalewka z wrotyczu? Przepis nie jest skomplikowany, zatem można przyrządzić taką nalewkę w zaciszu domowym. Wystarczy uprzednio przygotować ziele (może być świeże lub ususzone i zmielone) oraz alkohol etylowy.

Szklankę ziela należy zalać ok 250 ml alkoholu (od 4 do 70%) i pozostawić do zmacerowania.

Ciecz powinna stać przez tydzień w ciemnym, suchym miejscu, szczelnie zamknięta w odpowiednim naczyniu. Po wskazanym czasie płyn trzeba przefiltrować.

Czy taka nalewka z wrotyczu jest bezpieczna do stosowania?

Henryk Różański, biolog stojący na czele Polskiego Towarzystwa Zielarzy i Fitoterapeutów twierdzi, że w odpowiednim stężeniu i dawkach to bezpieczne ziele, które może zastąpić steroidowe i niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Zawsze jednak przed wprowadzeniem tego rodzaju rośliny do diety warto poradzić się lekarza.Nalewkę z wrotyczu można urozmaicić piołunem.

Bylica piołun również ma właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze, ale także działa żółciopędnie i przeciwskurczowo. Może ona działać wspomagająco w problemach żołądkowych i dolegliwościach związanych z miesiączkami.

Reklama

Przeciwwskazania do stosowania nalewki z wrotyczu i skutki uboczne

Sam tujon znajdujący się we wrotyczu stanowi truciznę, a zatem jest to kontrowersyjny surowiec, ponieważ w większych ilościach może działać niekorzystnie na ludzki organizm.

Jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie sam wrotycz jest trujący, co raczej jego nieodpowiednia dawka.

Przedawkowanie prowadzić może do skutków ubocznych, tj.:

  • podrażnienia przewodu pokarmowego,
  • biegunka,
  • wymioty,
  • nadpotliwość,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • alergii skórnych,
  • nadmiernego pobudzenia,
  • halucynacji,
  • krwiomoczu.

Wrotycz można prowadzić także do poronienia, dlatego z nalewki z tego ziela nie powinny korzystać kobiety planujące ciążę bądź w niej będące, a także karmiące piersią.

Nalewka z wrotyczu jest również niewskazana dla dzieci. Przed jej zastosowaniem powinny także uważać osoby mające problemy z krzepnięciem krwi.

Reklama

Gdzie kupić i ile kosztuje nalewka wrotyczowa?

Choć nalewkę z wrotyczu przygotowuje się dość prosto, można ją także kupić.

Jest ona do nabycia np. w sklepie zielarskim, ze zdrową żywnością, czy poszukać na witrynach i w sklepach internetowych. Taki gotowy wyciąg ziołowy na bazie alkoholu zawiera kwitnące ziele wrotyczu, alkohol etylowy (najlepiej aby był certyfikowany), wodę destylowaną oraz glicerynę roślinną.

Za buteleczkę 50 ml wyciągu z wrotyczu zapłacimy około 22 zł. Jednak cena jest zależna od stężenia surowców użytych do produkcji wyrobu, ich proporcji, a także gramatury oraz sposobu pozyskiwania składników i metod sporządzania wyciągu.

 

Reklama

Czytaj również

Bibliografia

  • Wolański Paweł, Trąba Czesława, Rogut Krzysztof, Rośliny dziko występujące i ich zastosowanie. Przewodnik po wybranych gatunkach, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia”, 1991, ISBN 9788361577263.
  • Rose Daniel, Wrotycz pospolity na straży zdrowia, Enso Publishing, 2016, ISBN 9788393650071.
  • Nowiński M. Dzieje upraw i roślin leczniczych. PWRiL, Warszawa. 1980.
  • Barnes J., Anderson L. A., Phillipson J.D. Herbal Medicines. A guide for healthcare professionals. Pharmaceutical Press. 2 ed., London. 2002, 460–461.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Napoje
Grzaniec - jak go zrobić? Rodzaje, właściwości i przepis
Grzaniec alkoholowy
Herbata z hibiskusa: właściwości i przeciwwskazania. Kto powinien ją pić?
Herbata z rośliny hibiskus
Nalewka z czosnku niedźwiedziego - właściwości. Jak ją zrobić i kiedy dawkować?
Nalewka z czosnku niedźwiedziego na białym tle
Podobne artykuły
Woda z brzozy
Jakie właściwości ma woda brzozowa? Poznaj działanie i zastosowanie
Wypicie piwa a jazda samochodem
Ile trzyma jedno piwo i jak dużo można wypić przed prowadzeniem auta?
Zastosowanie imbiru w leczeniu
Syrop z imbiru, miodu i cytryny, czyli domowy sposób na przeziębienie i kaszel
Filiżanka mleka z kurkumą
Złote mleko - przepis z kurkumą. Jak zrobić i na co pomaga?
Srebro koloidalne do picia na ból gardła
Srebro koloidalne do picia: dawkowanie i właściwości. Jakie?

Reklama


Czym się różni odporność swoista od nieswoistej?
Sprawdź!