Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Wrotycz na pasożyty - dawkowanie i stosowanie na odrobaczanie

Od wieków wrotycz stosowany był jako lek na pasożyty dręczące ludzki ustrój. Obecnie ze względu na wiele kontrowersji wokół niego istnieje obawa przed stosowaniem go wewnętrznie. Jednak jak twierdzą m.in. specjaliści od ziołolecznictwa nie zioło czyni truciznę, a jego dawka. Jak więc stosować wrotycz w sposób bezpieczny?
Wyciąg z ziela wrotyczu w małej, szklanej butelce
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Czy wrotycz pospolity pomaga w walce z pasożytami?

Od wieków ludzie wykorzystywali wrotycz pospolity w walce z pasożytami. Do odrobaczania organizmu z pomocą wrotyczu wykorzystywano napar z wrotyczu lub nalewki.

Jednak Unia Europejska dyrektywą z 2006 r. zakazała stosowania wrotyczu wewnętrznie, pozostawiając jedynie możliwość stosowania wrotyczu na skórę i włosy w formie olejków, maści i naparów. Na przykład ocet wrotyczowy usuwa wszy z głowy (a także z łona) oraz zabija gnidy. 

Fitoterapeuci na czele z dr Henrykiem Różańskim (biologiem i prezesem Polskiego Towarzystwa Zielarzy i Fitoterapeutów) uważają jednak, iż odrobaczanie wrotyczem ma uzasadnienie i jeśli ta roślina jest stosowana we właściwych dawkach i stężeniu nie stanowi niebezpieczeństwa dla zdrowia. 

Ich zdaniem, wrotycz świetnie nadaje się do zwalczania niestrawności po obfitym, tłustym posiłku, a także w przypadku występowania zaburzeń trawiennych, czy zatruć pokarmowych.

Reklama

Jak stosować wrotycz na pasożyty?

W pozbyciu się pasażytów zaleca się picie 200-220 ml naparu z wrotyczu od 3 do 4 razy w ciągu dnia. Taki napar pozyskamy mocząc 3 łyżki suszonego ziela w dwóch szklankach wrzącej wody.

Innym sposobem jest przygotowanie nalewki z wrotyczu. Można nabyć gotowy produkt lub przyrządzić ją samemu. Wystarczy zalać szklankę świeżego lub suszonego ziela alkoholem etylowym (40-70%) w ilości 250-300 ml.

Tak powstały płyn trzeba macerować przez tydzień w ciemnym, szczelnie zamkniętym szklanym naczyniu, następnie przefiltrować go i przyjmować 2-3 razy w ciągu dnia rozcieńczając 10 ml nalewki w 100 ml wody.

Można także przygotować mieszankę ziół o działaniu żółciopędnym, rozkurczowym i przeciwbólowym. Składa się ona z części ziela wrotyczu, części ziela dziurawca i części glistnika jaskółczego ziela.

Kompozycję ziół używamy sypiąc 2 łyżki mieszanki na szklankę wrzątku. Po 30 minutach odcedzamy herbatkę i pijemy maksymalnie 2 razy dziennie. 

Warto podkreślić, że dawkowanie wrotyczu nie może przekroczyć 3-4 podań na dzień, przy czym jednak porcja nie może przekroczyć 220 ml oraz przy założeniu, że będziemy się trzymać powyżej zamieszczonej receptury.

Jeśli decydujemy się na gotowy produkt z apteki czy sklepu zielarskiego powinniśmy dostosować się do wytycznych producenta preparatu.

Wrotyczu nie powinny przyjmować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Ponadto ostrożnie do tego środka powinny podchodzić osoby mające kłopot z krzepnięciem krwi. Ziele to ma bowiem właściwości silnie poronne oraz wywołujące krwawienia. 

Czytaj również

Bibliografia

  • Rose Daniel, Wrotycz pospolity na straży zdrowia, Enso Publishing, 2016, ISBN 9788393650071.
  • Horne Steven, Easley Thomas, Zioła, które leczą. Nowoczesna roślina apteka w twoim domu, Wydawnictwo Kobiece, 2019, 1, ISBN 9788366338333.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Rośliny
Skrzydłokwiat: pielęgnacja, uprawa, podlewanie. Jak dbać?
Skrzydłokwiat
Siemię lniane - właściwości i przeciwwskazania. Jak i kiedy pić? Rano czy wieczorem?
Brązowe nasiona lnu
Szczaw - właściwości i przepisy. Jak zrobić do słoików i czy jest zdrowy?
Ziele szczawiu
Podobne artykuły
Syrop z sosny
Syrop z pędów sosny - na co pomaga i jak go zrobić? Właściwości, przepis i dawkowanie
Wyciąg z ziela wrotyczu w małej, szklanej butelce
Wrotycz na pasożyty - dawkowanie i stosowanie na odrobaczanie
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości, działanie i przeciwwskazania. Z czym jej nie łączyć?
Roślina barszcz sosnowskiego
Barszcz Sosnowskiego - jak wygląda? Oparzenia i pierwsza pomoc
Ziarna soi w kuchni
Soja - czy jest zdrowa? Poznaj jej wartości odżywcze i właściwości

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!