Dla Ciebie, na zdrowie!

Wrotycz na pasożyty: dawkowanie i stosowanie na odrobaczanie

Od wieków wrotycz stosowany był jako lek na pasożyty dręczące ludzki ustrój. Obecnie ze względu na wiele kontrowersji wokół niego istnieje obawa przed stosowaniem go wewnętrznie. Jednak jak twierdzą m.in. specjaliści od ziołolecznictwa nie zioło czyni truciznę, a jego dawka. Jak więc stosować wrotycz w sposób bezpieczny?
Wyciąg z ziela wrotyczu w małej, szklanej butelce
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Wrotycz na pasożyty

Ludzie już dawno wiedzieli, że ziołem, które doskonale rozprawia się z pasożytami, takimi jak m.in. owsiki, glista ludzka, itp. jest wrotycz pospolity. Odrobaczanie organizmu tym zielem wykonuje się najczęściej przygotowując napar. Można go przygotować samodzielnie lub kupić gotowy susz ziela bądź mieszankę ziołową.

Usuwanie pasożytów z ustroju może też odbyć się przy zastosowaniu np. nalewki z wrotyczu. Wiąże się to z koniecznością wypicia wcześniej przygotowanego płynu. Jednak Unia Europejska dyrektywą z 2006 r. zakazała stosowania wrotyczu wewnętrznie pozostawiając jedynie możliwość zewnętrznego korzystania z dobrodziejstwa wrotyczu. Ma to związek z tujonem – silnie trującą substancją występującą we wrotyczu.

Wrotycz jest skuteczny również w walce z innymi niż obłe robakami, bo także rozprawia się z powodzeniem z robakami płaskimi, owadami oraz roztoczami pasożytniczymi. Z kolei sporządzony z wrotyczu odwar, tzw. ocet wrotyczowy usuwa wszy z głowy (a także z łona) oraz zabija gnidy. 

Wrotycz świetnie nadaje się do zwalczania niestrawności po obfitym, tłustym posiłku, a także w przypadku występowania zaburzeń trawiennych, czy zatruć pokarmowych.

Reklama

Zastosowanie wrotyczu na pasożyty

Fitoterapeuci na czele z dr Henrykiem Różańskim (biologiem i prezesem Polskiego Towarzystwa Zielarzy i Fitoterapeutów) uważają, iż odrobaczanie wrotyczem ma uzasadnienie i jeśli roślina ta jest stosowana we właściwych dawkach i stężeniu nie stanowi niebezpieczeństwa dla zdrowia. 

Jak stosować wrotycz? Pasożyty zginą jeśli będziemy pić napar z wrotyczu w ilości 200-220 ml 3-4 razy dziennie. Taki napar pozyskamy mocząc 3 łyżki suszonego ziela w dwóch szklankach wrzącej wody.

A w inny sposób jak stosować wrotycz na pasożyty? Spożywając nalewkę. Można nabyć gotowy produkt lub przyrządzić go samemu. Wystarczy zalać szklankę świeżego lub suszonego ziela alkoholem etylowym (40-70 %) w ilości 250-300 ml. Tak powstały płyn trzeba macerować przez tydzień w ciemnym, szczelnie zamkniętym szklanym naczyniu, następnie przefiltrować go i przyjmować 2-3 razy w ciągu dnia rozcieńczając 10 ml nalewki w 100 ml wody.

Można także przygotować mieszankę ziół o działaniu żółciopędnym, rozkurczowym i przeciwbólowym. Składa się ona z części ziela wrotyczu, części ziela dziurawca i części glistnika jaskółczego ziela. Kompozycję ziół używamy sypiąc 2 łyżki mieszanki na szklankę wrzątku. Po 30 minutach odcedzamy herbatkę i pijemy maksymalnie 2 razy dziennie. 

Reklama

Dawkowanie wrotyczu 

Już Paracelsus wieki temu orzekł, iż „wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, bo tylko dawka czyni truciznę”. Dr Różański twierdzi, że jeśli nie przekroczy się zalecanej dawki wrotyczu, niepożądane objawy nie wystąpią. 

Dawkowanie nie może przekroczyć 3-4 podań na dzień, przy czym jednak porcja nie może przekroczyć 220 ml oraz przy założeniu, że będziemy się trzymać powyżej zamieszczonej receptury. Jeśli decydujemy się na gotowy produkt z apteki czy sklepu zielarskiego powinniśmy dostosować się do wytycznych producenta preparatu.

Wrotyczu nie powinny przyjmować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Ponadto ostrożnie do tego środka powinny podchodzić osoby mające kłopot z krzepnięciem krwi. Ziele to ma bowiem właściwości silnie poronne oraz wywołujące krwawienia. 

Czytaj również

Bibliografia

  • Rose Daniel, Wrotycz pospolity na straży zdrowia, Enso Publishing, 2016, ISBN 9788393650071.
  • Horne Steven, Easley Thomas, Zioła, które leczą. Nowoczesna roślina apteka w twoim domu, Wydawnictwo Kobiece, 2019, 1, ISBN 9788366338333.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Rośliny
Skrzydłokwiat: pielęgnacja, uprawa, podlewanie. Jak dbać?
Skrzydłokwiat
Jak działa ashwagandha na organizm? Rzeczy, o których nie wiedziałeś/-aś
Ajurwedyjski olejek
Nasturcja - jakie ma właściwości? Sok, syrop, nalewka i inne preparaty
Roślina nasturcja jadalna
Podobne artykuły
Ziarna soi w kuchni
Soja - czy jest zdrowa? Poznaj jej wartości odżywcze i właściwości
Wyciąg z ziela wrotyczu w małej, szklanej butelce
Wrotycz na pasożyty: dawkowanie i stosowanie na odrobaczanie
Brązowe nasiona lnu
Siemię lniane - właściwości i przeciwwskazania. Jak i kiedy pić? Rano czy wieczorem?
Roślina barszcz sosnowskiego
Barszcz Sosnowskiego - jak wygląda? Oparzenia i pierwsza pomoc
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości, działanie i przeciwwskazania. Z czym jej nie łączyć?

Reklama


Czy gluten naprawdę szkodzi? 😯
Poznaj mity!