Reklama
Wrotycz na pasożyty
Ludzie już dawno wiedzieli, że ziołem, które doskonale rozprawia się z pasożytami, takimi jak m.in. owsiki, glista ludzka, itp. jest wrotycz pospolity. Odrobaczanie organizmu tym zielem wykonuje się najczęściej przygotowując napar. Można go przygotować samodzielnie lub kupić gotowy susz ziela bądź mieszankę ziołową.
Usuwanie pasożytów z ustroju może też odbyć się przy zastosowaniu np. nalewki z wrotyczu. Wiąże się to z koniecznością wypicia wcześniej przygotowanego płynu. Jednak Unia Europejska dyrektywą z 2006 r. zakazała stosowania wrotyczu wewnętrznie pozostawiając jedynie możliwość zewnętrznego korzystania z dobrodziejstwa wrotyczu. Ma to związek z tujonem – silnie trującą substancją występującą we wrotyczu.
Wrotycz jest skuteczny również w walce z innymi niż obłe robakami, bo także rozprawia się z powodzeniem z robakami płaskimi, owadami oraz roztoczami pasożytniczymi. Z kolei sporządzony z wrotyczu odwar, tzw. ocet wrotyczowy usuwa wszy z głowy (a także z łona) oraz zabija gnidy.
Wrotycz świetnie nadaje się do zwalczania niestrawności po obfitym, tłustym posiłku, a także w przypadku występowania zaburzeń trawiennych, czy zatruć pokarmowych.
Reklama
Zastosowanie wrotyczu na pasożyty
Fitoterapeuci na czele z dr Henrykiem Różańskim (biologiem i prezesem Polskiego Towarzystwa Zielarzy i Fitoterapeutów) uważają, iż odrobaczanie wrotyczem ma uzasadnienie i jeśli roślina ta jest stosowana we właściwych dawkach i stężeniu nie stanowi niebezpieczeństwa dla zdrowia.
Jak stosować wrotycz? Pasożyty zginą jeśli będziemy pić napar z wrotyczu w ilości 200-220 ml 3-4 razy dziennie. Taki napar pozyskamy mocząc 3 łyżki suszonego ziela w dwóch szklankach wrzącej wody.
A w inny sposób jak stosować wrotycz na pasożyty? Spożywając nalewkę. Można nabyć gotowy produkt lub przyrządzić go samemu. Wystarczy zalać szklankę świeżego lub suszonego ziela alkoholem etylowym (40-70 %) w ilości 250-300 ml. Tak powstały płyn trzeba macerować przez tydzień w ciemnym, szczelnie zamkniętym szklanym naczyniu, następnie przefiltrować go i przyjmować 2-3 razy w ciągu dnia rozcieńczając 10 ml nalewki w 100 ml wody.
Można także przygotować mieszankę ziół o działaniu żółciopędnym, rozkurczowym i przeciwbólowym. Składa się ona z części ziela wrotyczu, części ziela dziurawca i części glistnika jaskółczego ziela. Kompozycję ziół używamy sypiąc 2 łyżki mieszanki na szklankę wrzątku. Po 30 minutach odcedzamy herbatkę i pijemy maksymalnie 2 razy dziennie.
Reklama
Dawkowanie wrotyczu
Już Paracelsus wieki temu orzekł, iż „wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, bo tylko dawka czyni truciznę”. Dr Różański twierdzi, że jeśli nie przekroczy się zalecanej dawki wrotyczu, niepożądane objawy nie wystąpią.
Dawkowanie nie może przekroczyć 3-4 podań na dzień, przy czym jednak porcja nie może przekroczyć 220 ml oraz przy założeniu, że będziemy się trzymać powyżej zamieszczonej receptury. Jeśli decydujemy się na gotowy produkt z apteki czy sklepu zielarskiego powinniśmy dostosować się do wytycznych producenta preparatu.
Wrotyczu nie powinny przyjmować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Ponadto ostrożnie do tego środka powinny podchodzić osoby mające kłopot z krzepnięciem krwi. Ziele to ma bowiem właściwości silnie poronne oraz wywołujące krwawienia.