Jak się objawiają hemoroidy w ciąży oraz jak je leczyć?

Choroba hemoroidalna jest diagnozowana nawet u 35 proc. kobiet spodziewających się dziecka. Sprawdź, jakie są przyczyny hemoroidów w ciąży, jak się objawiają, a także jakie są możliwości leczenia.
Kobieta w ciąży siedzi na sedesie
źródło:123RF
  • Kobiety w ciąży często zmagają się z tzw. hemoroidami, czyli ze stanem zapalnym splotów żylnych, znajdujących się w kanale odbytu.
  • Szacuje się, że nawet u 35 proc. kobiet w ciąży stwierdza się chorobę hemoroidalną.
  • Leczenie hemoroidów u ciężarnych kobiet przebiega inaczej niż w przypadku kobiet, które nie spodziewają się dziecka. Nawet w zaawansowanym stanie wskazane jest przede wszystkim leczenie zachowawcze.
SPRAWDŹ TEŻ: Hemoroidy - przyczyny, objawy, maść, leki i domowe sposoby
Spis treści

Czym są hemoroidy w ciąży? 

Hemoroidy są niewielkimi splotami żylnymi, które naturalnie występują w kanale odbytu. Lekarze nazywają je guzkami krwawniczymi. Ich podstawowe funkcje to kontrola defekacji oraz zapobieganie niekontrolowanemu oddawaniu gazów. 

Guzki krwawnicze pod wpływem stanu zapalnego zaczynają się powiększać i ulegają przekrwieniu, co jest nazywane chorobą hemoroidalną, potocznie zaś hemoroidami lub żylakami odbytu. Warto jednak pamiętać, że hemoroidy ma każdy człowiek, jednakże w mowie potocznej określenie to jest używane w kontekście powiększonych i przekrwionych guzków krwawniczych. 

Istnieje duża zależność pomiędzy hemoroidami a ciążą. Szacuje się, że żylaki odbytu w ciąży ma nawet 35 proc. kobiet. W 85 proc.choroba ujawnia się w trzecim trymestrze. Zmiany hormonalne oraz wzrost ciśnienia w jamie brzusznej to podstawowe przyczyny hemoroidów w ciąży

Hemoroidy w ciąży na zewnątrz 

Jeżeli chodzi o przebieg kliniczny choroby hemoroidalnej u ciężarnych kobiet, to początkowo guzki krwawnicze są niewidoczne - znajdują się w kanale odbytu i są nazywane hemoroidami wewnętrznymi. Można je zaobserwować jedynie w czasie badania anoskopem. 

Z czasem powiększają się i zaczynają się uwypuklać. Najpierw hemoroidy zewnętrzne w ciąży uwidaczniają się tylko w czasie parcia i samoistnie powracają. Z czasem jednak zaczynają wychodzić poza kanał odbytu, tworząc w końcu niewielkie guzki wokół odbytu w kolorze sinym lub czerwonym. Wypadające hemoroidy w ciąży są źródłem wielu nieprzyjemnych dolegliwości.

Objawy hemoroidów w ciąży 

Pierwszymi objawami hemoroidów w ciąży jest pieczenie i swędzenie odbytu. Takie symptomy pojawiają się wtedy, gdy nabrzmiałe guzki krwawnicze nie wychodzą poza kanał odbytu. W miarę postępu choroby dolegliwości nasilają się. Z czasem objawem żylaków odbytu w ciąży staje się dokuczliwy ból, sprawiający, że kobietom trudno jest znaleźć dogodną pozycję w czasie siedzenia. Ponadto mogą także występować krwawienia z odbytu, głównie w czasie wypróżniania się, ale nie tylko.  

Co warto podkreślić, hemoroidy zewnętrzne początkowo uwypuklają się i samoistnie powracają. W kolejnych etapach dają się odprowadzić palpacyjnie. Z czasem jednak ręczne odprowadzanie guzków nie przynosi efektów. 

Jak leczyć hemoroidy w ciąży? 

Leczenie hemoroidów w ciąży w pierwszej kolejności powinno być uzależnione od stopnia zaawansowania choroby. Choroba hemoroidalna w początkowym stadium może być leczona zachowawczo. Jednym z najpopularniejszych sposobów na hemoroidy w ciąży, zaliczanym do metod zachowawczych, są czopki doodbytnicze o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Większość jest wydawana bez recepty, ale w aptekach można też znaleźć czopki na hemoroidy w ciąży, zawierające tiaminę, które musi przepisać lekarz.

Do innych leków na hemoroidy w ciąży należą kremy oraz maści do stosowania miejscowego.

Jeżeli chodzi o bardziej inwazyjne metody usuwania hemoroidów w ciąży, to wymienić należy gumkowanie, skleroterapię, laseroterapię i zabiegi chirurgiczne. Jednakże w czasie ciąży zalecane są głównie metody zachowawcze. 

Maść na hemoroidy w ciąży 

Leczenie choroby hemoroidalnej zwykle rozpoczyna się od stosowania czopków, ale wspomagająco lekarze przepisują także leki do stosowania miejscowego w formie maści lub kremu. Maść na hemoroidy dla ciężarnych powinna zawierać w składzie substancje pochodzenia naturalnego, takie jak wyciąg z kasztanowca, kory dębu, rumianku czy krwawnika. Wymienione składniki wykazują działanie przeciwzapalne, łagodzą świąd, a do tego są bezpieczne. 

Warto jednak zaznaczyć, że przed zastosowaniem maści na hemoroidy w ciąży powinno się skonsultować z lekarzem. 

Domowe sposoby na hemoroidy w ciąży 

Nie brakuje także domowych sposobów na hemoroidy w ciąży. Do najczęściej stosowanych zaliczają się tzw. nasiadówki, które można wykonać z użyciem ciepłej wody lub ziołowych naparów. Polecany jest przede wszystkim napar z rumianku. Na hemoroidy w ciąży wykorzystywany jest także miód, który znany jest z działania antybakteryjnego. Zwolennicy medycyny naturalnej zalecają, by okolice odbytu posmarować dobrym jakościowo miodem, pozostawić na około 10 minut, po czym spłukać. Metody nie polecają jednak przedstawiciele środowiska medycznego, dlatego przed jej zastosowaniem lepiej skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. 

Czytaj również

Bibliografia

  • Kołodziejczak M., Ciesielski P., Dutkiewicz P., Miejsce hemoroidektomii metodą Milligana-Morgana we współczesnym algorytmie leczenia choroby hemoroidalnej – przegląd aktualnego piśmiennictwa, Nowa Medycyna 1/2016, s. 22-28.
  • Konrad Wroński, Leczenie choroby hemoroidalnej u kobiet w ciąży – opis przypadku i przegląd piśmiennictwa, Borgis - Nowa Medycyna 3/2010, s. 113-115.
  • Aneta Obcowska, Małgorzata Kołodziejczak, Choroba hemoroidalna – współczesne poglądy na temat etiopatogenezy oraz metod leczenia. Przegląd piśmiennictwa, Nowa Med 2016; 23(2): 61-76.
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Przebarwienia w okolicy kresy – czym są i co oznaczają?
Przeczytaj artykuł
Badanie beta hCG - normy oraz interpretacja wyników
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Pytanie: Jakie objawy zaburzeń hormonalnych dostrzegasz w swoim organizmie?

  Zaburzenia miesiączkowania

  Trądzik

  Nadmierne owłosienie

  Problem z utrzymaniem odpowiedniej wagi

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Ryzyko poronienia w poszczególnych tygodniach ciąży – kiedy?
Przebarwienia w okolicy kresy – czym są i co oznaczają?
Badanie beta hCG - normy oraz interpretacja wyników
Bóle brzucha w ciąży. Co mogą oznaczać?
Implantacja zarodka – jakie są objawy implantacji zarodka
Ryby w ciąży - jakie ryby można jeść w ciąży?
Krwawienie implantacyjne – kiedy występuje i jak długo trwa?

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama