Najzdrowsze miejsce w internecie

Hemoroidy zewnętrzne - co to takiego? Jak wyglądają hemoroidy zewnętrzne, czemu powstają i jak je wyleczyć?

Hemoroidy zewnętrzne (żylaki odbytu zewnętrzne) to dolegliwość, która dotyka nawet 50 procent dorosłych Polaków - zwłaszcza tych około 50. roku życia. Jednak wiele osób wstydzi się skonsultować hemoroidy z lekarzem, czekając z wizytą do zaawansowanego stadium schorzenia. Jest to duży błąd, gdyż we wczesnej fazie leczenie jest dużo łatwiejsze i przebiega objawowo - często wystarczają domowe sposoby na hemoroidy zewnętrzne. Natomiast hemoroidy zewnętrzne w zaawansowanym stadium mogą wymagać nawet interwencji chirurgicznej.
Osoba cierpiąca na zewnętrzne żylaki odbytu
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Hemoroidy zewnętrzne to sploty żylne, które naturalnie występują w odbycie. Ich obrzęk i przekrwienie powoduje chorobę hemoroidalną, czyli żylaki odbytu.
 • Powody powstawania żylaków odbytu są różnorodne np. siedzący tryb życia, ciąża, częste zaparcia i biegunki. Aby zapobiec nawracaniu dolegliwości należy przede wszystkim zmienić nawyki - wprowadzić zdrową dietę i zwiększyć aktywność fizyczną.
 • W zależności od stadium schorzenia stosuje się różne metody leczenia. Na wczesnym etapie choroby hemoroidalnej można stosować środki ziołowe lub preparaty apteczne - zaawansowane stadium schorzenia może wiąże się z koniecznością zabiegu chirurgicznego.
SPRAWDŹ TEŻ: Nie pomyl hemoroidów z nowotworem
Spis treści

Hemoroidy zewnętrzne - czym są i jak wyglądają?

Hemoroidy zewnętrzne (żylaki odbytu zewnętrzne) to przekrwione, obrzęknięte sploty tętniczo-żylne znajdujące się w kanale odbytu i odbytnicy. Sploty żylne (zwane też guzkami krwawniczymi) występują w odbycie naturalnie - ułatwiają oddawanie stolca i pomagają kontrolować gazy. Jeśli jednak dojdzie do stanu zapalnego, sploty żylne ulegają powiększeniu i przekrwieniu. Ten stan w medycynie określa się chorobą hemoroidalną, potocznie zaś hemoroidami lub żylakami odbytu.

Hemoroidy, w zależności o miejsca występowania, dzieli się na:

 • hemoroidy zewnętrzne - znajdują są pod skórą w okolicy odbytu, powodują ból, swędzenie i krwawienie,
 • hemoroidy wewnętrzne - są niewidoczne, przynajmniej w początkowej fazie i zazwyczaj bezbolesne, ale objawiają się krwawieniem z odbytu<, zwłaszcza podczas oddawania stolca.

Hemoroidy zewnętrzne - przyczyny ich powstawania

Naukowcy spierają się co do przyczyny powstawania hemoroidów zewnętrznych. Wśród przyczyn występowania żylaków odbytu zewnętrznych najczęściej są wymieniane:

 • siedzący tryb życia,
 • zaparcia lub biegunki,
 • niewłaściwa dieta, pozbawiona produktów zawierających błonnik,
 • otyłość,
 • ciąża i poród,
 • zaawansowany wiek,
 • niewydolność żył okołoodbytowych,
 • przewlekły kaszel,
 • inne stany powodujące ciśnienie w obrębie jamy brzusznej,
 • marskość wątroby,
 • guzy miednicy.

Hemoroidy zewnętrzne - jakie są ich objawy?

Hemoroidy zewnętrzne objawiają się przede wszystkim bólem, świądem i pieczeniem odbytu oraz krwawieniem podczas wypróżniania. Żylaki zewnętrzne odbytu można także rozpoznać po sinych lub czerwonych guzkach w okolicy odbytu. W miarę rozwoju choroby, dolegliwości się nasilają -  guzki krwawnicze stają się coraz większe, powodując dyskomfort przy siadaniu.

Przy zaawansowanej chorobie hemoroidalnej można również zaobserwować stany zapalne skóry i śluzową wydzielinę, pojawia się zmiana cyklu defekacji, a nawet lęk przed wypróżnianiem.

Hemoroidy zewnętrzne - jak je wyleczyć?

Małe hemoroidy zewnętrzne można z powodzeniem wyleczyć samodzielnie. W początkowej fazie rozwoju zewnętrzne żylaki odbytu leczy się przede wszystkim objawowo. Istnieje wiele domowych sposobów na hemoroidy zewnętrzne z wykorzystaniem ziół  - np. nasiadówki w naparze z kory dębu lub z rumianku.

Ważne jest też zapobieganie dolegliwości. W przypadku skłonności do powstawania bolących hemoroidów zewnętrznych, konieczna jest zmiana nawyków żywieniowych i stosowanie zdrowej diety. Należy wprowadzić do jadłospisu produkty bogate w błonnik oraz pić minimum dwa litry wody mineralnej dziennie. Ważna jest także aktywność fizyczna, zwłaszcza jeśli pacjent prowadził do tej pory siedzący tryb życia.

Jak jeszcze można wyleczyć hemoroidy zewnętrzne? W aptekach znajdziemy leki na hemoroidy zewnętrzne o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym, łagodzące świąd oraz zwiększające napięcie ścian naczyń włosowatych. Wśród nich można wymienić preparaty działające miejscowo np. maści na hemoroidy, kremy i czopki- zawierają one sterydy, lignokainę i tribenozyd. A co na hemoroidy zewnętrzne można przyjąć doustnie? Przede wszystkim tabletki zawierające diosminę, hesperydynę i pochodne rutyny. Warto też sięgnąć po leki na zaparcia i biegunki.

Hemoroidy zewnętrzne - leczenie zabiegowe i chirurgiczne

Jeśli hemoroidy zewnętrzne są w zaawansowanym stadium rozwoju, konieczne może okazać się leczenie zabiegowe lub chirurgiczne. Żylaki odbytu zewnętrzne leczy się za pomocą:

 • skleroterapii - metoda, która polega na wstrzyknięciu substancji zamykającej dopływ krwi do hemoroidów,
 • koagulacji cieplnej - laser, podczerwień, prąd,
 • krioterapii,
 • metody Barrona - zakładanie gumowej opaski na hemoroid,
 • metody Morinagi-DGHAL - podwiązanie naczyń hemoroidalnych z użyciem UGS Dopplera.

Niekiedy hemoroidy zewnętrzne odbytu można wyleczyć tylko chirurgicznie, czyli po prostu wyciąć żylaki skalpelem (hemoroidektomia) lub przeprowadzić operacje metodami Milligana-Morgana (wycięcie hemoroidów i podkłucie ich szypuł), Fergusona (wycięcie hemoroidów i wysokie podwiązanie ich szypuł) lub Longo (wycięcie hemoroidów skalpelem okrężnym).

Czytaj również

Bibliografia

 • Matławska I., Leki roślinne w terapii guzków krwawniczych odbytu, [w:] Postępy Fitoterapii 3-4/2002, s. 70-74.
 • Michalak J., Wolski A., Choroba hemoroidalna, [w:] Medycyna Rodzinna 2/2001, s. 61-64.
 • Obcowska A., Kołodziejczak M., Choroba hemoroidalna – współczesne poglądy na temat etiopatogenezy oraz metod leczenia. Przegląd piśmiennictwa, [w:], Nowa Medycyna 2/2016, s. 61-76.
 • Szczepkowski M., Co nowego w chorobie hemoroidalnej, [w:] Postępy Nauk Medycznych 5/2006, s. 207-215.
 • Wroński K., Leczenie choroby hemoroidalnej u kobiet w ciąży – opis przypadku i przegląd piśmiennictwa, [w:] Nowa Medycyna 3/2010, s. 113-115.
Piotr Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Kłykciny kończyste - objawy, leczenie domowe kłykcin
Kobieta trzymająca dłonie na pośladkach
Przeczytaj artykuł
Swędzenie odbytu u dziecka - jak pomóc? Domowe sposoby
Dziecko swędzi odbyt
Przeczytaj artykuł
Swędzenie odbytu - przyczyny. Co na swędzący odbyt?
Kobieta z problemem pieczenia odbytu
Podobne artykuły
Proktolog - czym się zajmuje? Wizyta na NFZ i prywatnie
Hemoroidy w ciąży - objawy. Jak leczyć?
Bóle odbytu - w nocy i po oddaniu stolca. Jak leczyć?
Hemoroidy po porodzie: naturalnym i cesarce. Co pomaga?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Reklama