Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

Hemoroidy zewnętrzne - jak wyglądają i czy pękają? Maści, leki, ćwiczenia i czopki

Hemoroidy zewnętrzne (żylaki odbytu zewnętrzne) to dolegliwość, która dotyka nawet 50 procent dorosłych Polaków - zwłaszcza tych około 50. roku życia. Jednak wiele osób wstydzi się skonsultować z lekarzem, czekając z wizytą do zaawansowanego stadium schorzenia. Jednak duży błąd. Dlaczego? Dowiedz się więcej.
Osoba cierpiąca na zewnętrzne żylaki odbytu
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Hemoroidy zewnętrzne to sploty żylne, które naturalnie występują w odbycie, a ich obrzęk i przekrwienie powoduje chorobę hemoroidalną. Jak do niej dochodzi?
 • Powody powstawania żylaków odbytu są różnorodne np. siedzący tryb życia, ciąża, częste zaparcia i biegunki. Co jeszcze?
 • W zależności od stadium schorzenia stosuje się różne metody leczenia. Na wczesnym etapie choroby hemoroidalnej można stosować środki ziołowe lub preparaty apteczne. Jak leczyć zaawansowane stadium?
SPRAWDŹ TEŻ: Hemoroidy (żylaki odbytu) - objawy. Jak wyglądają i jak leczyć?
Spis treści

Reklama

Czym są i jak wyglądają hemoroidy zewnętrzne?

Hemoroidy zewnętrzne (żylaki odbytu zewnętrzne) to przekrwione, obrzęknięte sploty tętniczo-żylne znajdujące się w kanale odbytu i odbytnicy.

Sploty żylne (zwane też guzkami krwawniczymi) występują w odbycie naturalnie - ułatwiają oddawanie stolca i pomagają kontrolować gazy.

Jeśli jednak dojdzie do stanu zapalnego, sploty żylne ulegają powiększeniu i przekrwieniu. Ten stan w medycynie określa się chorobą hemoroidalną, potocznie zaś hemoroidami lub żylakami odbytu.

Hemoroidy, w zależności o miejsca występowania, dzieli się na:

 • hemoroidy zewnętrzne - znajdują są pod skórą w okolicy odbytu, powodują ból, swędzenie i krwawienie;
 • hemoroidy wewnętrzne - są niewidoczne, przynajmniej w początkowej fazie i zazwyczaj bezbolesne, ale objawiają się krwawieniem z odbytu<, zwłaszcza podczas oddawania stolca.

Reklama

Jak powstają hemoroidy zewnętrzne? Przyczyny

Naukowcy spierają się co do przyczyny powstawania hemoroidów zewnętrznych. Wśród przyczyn występowania żylaków odbytu zewnętrznych najczęściej są wymieniane:

 • siedzący tryb życia,
 • zaparcia lub biegunki,
 • niewłaściwa dieta, pozbawiona produktów zawierających błonnik,
 • otyłość,
 • ciąża i poród naturalny,
 • zaawansowany wiek,
 • niewydolność żył okołoodbytowych,
 • przewlekły kaszel,
 • inne stany powodujące ciśnienie w obrębie jamy brzusznej,
 • marskość wątroby,
 • guzy miednicy.

Jak rozpoznać hemoroidy zewnętrzne?

Hemoroidy zewnętrzne objawiają się przede wszystkim bólem, świądem i pieczeniem odbytu oraz krwawieniem podczas wypróżniania. Mogą również pojawić się bez krwawienia. Zazwyczaj oznacza to wczesne stadium

Żylaki zewnętrzne odbytu można także rozpoznać po sinych lub czerwonych, twardych guzkach w okolicy odbytu. W miarę rozwoju choroby, dolegliwości się nasilają -  guzki krwawnicze stają się coraz większe, powodując dyskomfort przy siadaniu.

Przy zaawansowanej chorobie hemoroidalnej można również zaobserwować stany zapalne skóry i śluzową wydzielinę, pojawia się zmiana cyklu defekacji, a nawet lęk przed wypróżnianiem.

Reklama

Jak leczyć hemoroidy zewnętrzne?

Małe hemoroidy zewnętrzne można z powodzeniem wyleczyć samodzielnie. W początkowej fazie rozwoju zewnętrzne żylaki odbytu leczy się przede wszystkim objawowo.

Jak długo trwa takie leczenie? Jeśli zareaguje się wystarczająco szybko, hemoroidy można zlikwidować nawet w kilka dni. Bardziej zaawansowane stadium wymaga nawet kilkunastu dni, by je zmniejszyć.

Jak jeszcze można wyleczyć hemoroidy zewnętrzne? W aptekach znajdziemy leki na hemoroidy zewnętrzne o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym, łagodzące świąd oraz zwiększające napięcie ścian naczyń włosowatych.

Czym najlepiej je smarować? Zaleca się preparaty działające miejscowo np. maści na hemoroidy (w tym ichtiolowa i propolisowa), kremy i czopki- zawierają one sterydy, lignokainę i tribenozyd.

A co na hemoroidy zewnętrzne można przyjąć doustnie? Przede wszystkim tabletki zawierające diosminę, hesperydynę i pochodne rutyny. Warto też sięgnąć po leki na zaparcia i biegunki.

Niestety leki bez recepty i inne środki, jak maści czy czopki, nawet jeśli są dobre i skuteczne, pomagają jedynie w początkowym stadium powstania hemoroidów zewnętrznych. Często do rozpoznania dochodzi, gdy jest za późno, by się wchłonęły.

Kto wtedy leczy hemoroidy zewnętrzne? Lekarzem, który się nimi zajmuje jest proktolog lub chirurg proktolog. Można udać się do niego prywatnie lub dzięki skierowaniu na NFZ.

Czy hemoroidy zewnętrzne mogą zniknąć lub wchłonąć się same? Raczej się to nie zdarza i najczęściej wymagają leczenia.

Pozostawione hemoroidy zewnętrzne często pękają i może być konieczna wtedy nawet operacja.

Domowe sposoby na hemoroidy zewnętrzne

Istnieje też wiele domowych sposobów na hemoroidy zewnętrzne z wykorzystaniem ziół - np. nasiadówki w naparze z kory dębu lub z rumianku. Na powstałe rany sprawdzić się może miód, a na ból okłady z lodu.

Równie skuteczny na hemoroidy zewnętrzne okazuje się czosnek. Można wykorzystać go jako czopek lub wetrzeć w żylaka.

Czym natomiast smarować hemoroidy zewnętrzne? Maść ichtiolowa, choć jest powszechnie stosowana w leczeniu różnych zmian skórnych, nie nadaje się do odbytu.

Odpowiednia na hemoroidy jest maść propolisowa. Przyspiesza ona gojenie, a do tego działa nie tylko przeciwzapalnie, ale także przeciwdrobnoustrojowo.

Jak leczyć hemoroidy zewnętrzne w ciąży?

Niestety w 2 i 3 trymestrze pojawiają się dość często głównie przez zaparcia. W tym okresie nie powinno stosować się leków, dlatego zalecane są ziołowe nasiadówki.

Co jeszcze jest dozwolone na hemoroidy w ciąży? Maści i czopki są uznawane za bezpieczne, jednak najlepiej skonsultować się z lekarzem, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy choroby hemoroidalnej.

Reklama

Jak usunąć hemoroidy zewnętrzne? Leczenie zabiegowe

Jeśli hemoroidy zewnętrzne są w zaawansowanym stadium rozwoju, konieczne może okazać się leczenie zabiegowe lub chirurgiczne.

Duże żylaki odbytu zewnętrzne leczy się za pomocą:

 • skleroterapii - metoda, która polega na wstrzyknięciu substancji zamykającej dopływ krwi do hemoroidów,
 • koagulacji cieplnej - laser, podczerwień, prąd,
 • krioterapii,
 • metody Barrona (gumkowanie) - zakładanie gumowej opaski na hemoroid,
 • metody Morinagi-DGHAL - podwiązanie naczyń hemoroidalnych z użyciem UGS Dopplera.

Niekiedy hemoroidy zewnętrzne odbytu można wyleczyć tylko chirurgicznie, czyli po prostu wyciąć żylaki skalpelem (hemoroidektomia) lub przeprowadzić operacje metodami:

 • Milligana-Morgana (wycięcie hemoroidów i podkłucie ich szypuł),
 • Fergusona (wycięcie hemoroidów i wysokie podwiązanie ich szypuł),
 • Longo (wycięcie hemoroidów skalpelem okrężnym).

Reklama

Profilaktyka hemoroidów zewnętrznych

Czy można zapobiegać powstawaniu hemoroidów zewnętrznych i jak to robić? W profilaktyce najważniejsza jest dieta bogata w błonnik i aktywność fizyczna, a także odpowiednia bielizna, np. z bawełny. Nad większością przyczyn niestety nie można zapanować.

Ważne jest też zapobieganie dolegliwości. W przypadku skłonności do powstawania bolących hemoroidów zewnętrznych, konieczna jest zmiana nawyków żywieniowych i stosowanie zdrowej diety.

Oprócz wspomnianej już konieczności wprowadzenia do swojego jadłospisu produktów bogatych w błonnik, należy pić minimum dwa litry wody mineralnej dziennie. Ważna jest także aktywność fizyczna, zwłaszcza jeśli pacjent prowadził do tej pory siedzący tryb życia.

Regularne ćwiczenia pomogą na hemoroidy zewnętrzne, minimalizując prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Zaleca się zwłaszcza spacery, bieganie oraz pływanie.

Czytaj również

Bibliografia

 • Matławska I., Leki roślinne w terapii guzków krwawniczych odbytu, [w:] Postępy Fitoterapii 3-4/2002, s. 70-74.
 • Michalak J., Wolski A., Choroba hemoroidalna, [w:] Medycyna Rodzinna 2/2001, s. 61-64.
 • Obcowska A., Kołodziejczak M., Choroba hemoroidalna – współczesne poglądy na temat etiopatogenezy oraz metod leczenia. Przegląd piśmiennictwa, [w:], Nowa Medycyna 2/2016, s. 61-76.
 • Szczepkowski M., Co nowego w chorobie hemoroidalnej, [w:] Postępy Nauk Medycznych 5/2006, s. 207-215.
 • Wroński K., Leczenie choroby hemoroidalnej u kobiet w ciąży – opis przypadku i przegląd piśmiennictwa, [w:] Nowa Medycyna 3/2010, s. 113-115.
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Odbyt i defekacja
Wymaz z odbytu - jak jest pobierany i w jakim celu?
Patyczki do wymazu z odbytu
Gumkowanie hemoroidów (metoda Barrona) – czy boli? Przebieg zabiegu i zalecenia po
młoda kobieta zwija się z bólu wywołanego przez hemoroidy - rozwiązaniem problemu jest gumkowanie hemoroidów
Wypadanie odbytu - domowe sposoby. Jakie są objawy?
Kobieta siedzi na sedesie
Podobne artykuły
Kolory stolca
Jaki jest prawidłowy kolor stolca? Sprawdź, jaki kolor kału powinien cię niepokoić
Osoba cierpiąca na zewnętrzne żylaki odbytu
Hemoroidy zewnętrzne - jak wyglądają i czy pękają? Maści, leki, ćwiczenia i czopki
Człowiek siada na kaktusie
Hemoroidy (żylaki odbytu) - objawy i leczenie. Jak wyglądają i czy znikną?
Kobieta z problemem pieczenia odbytu
Swędzenie odbytu - kogo najczęściej dotyczy problem? Przyczyny i objawy towarzyszące
Polip w odbycie
Polipy odbytu - objawy, usuwanie i leczenie

Reklama


Czy możliwe jest odzyskanie słuchu? 🦻
Sprawdź!