Hemoroidy zewnętrzne - czym są? Leczenie domowe

Hemoroidy zewnętrzne (żylaki odbytu zewnętrzne) to wstydliwa dolegliwość, która dotyka nawet 50 procent dorosłych Polaków, zwłaszcza około 50. roku życia. Wiele osób wstydzi się pokazać hemoroidy lekarzowi. Robią to dopiero w bardzo zaawansowanym stadium choroby. Niestety, gdyż długość i skuteczność leczenia zależy od tego, jak długo rozwijały się hemoroidy zewnętrzne. Leczenie w początkowej fazie przebiega objawowo. Często wystarczą domowe sposoby na hemoroidy zewnętrzne. Natomiast hemoroidy zewnętrzne w zaawansowanym stopniu rozwoju wymagają już interwencji chirurgicznej.
Osoba cierpiąca na zewnętrzne żylaki odbytu
Źródło: 123RF

Spis treści

Jak wyglądają hemoroidy zewnętrzne i czym są?

Hemoroidy zewnętrzne (żylaki odbytu zewnętrzne) to przekrwione, obrzęknięte sploty tętniczo-żylne znajdujące się w kanale odbytu i odbytnicy. Mało kto wie, że hemoroidy to naturalnie występujące w kanale odbytu sploty żylne nazywane guzkami krwawniczymi. Guzki krwawnicze ułatwiają oddawanie stolca i pomagają kontrolować gazy. Jeśli dojdzie do stanu zapalnego, hemoroidy ulegają powiększeniu, przekrwieniu. Ten stan w medycynie określa się chorobą hemoroidalną, potocznie zaś hemoroidami lub żylakami odbytu.

Hemoroidy, w zależności o miejsca występowania, dzieli się na hemoroidy zewnętrzne i wewnętrzne.

Hemoroidy wewnętrzne są niewidoczne, przynajmniej w początkowej fazie i zazwyczaj bezbolesne, ale objawiają się krwawieniem z odbytu, zwłaszcza podczas oddawania stolca. Natomiast hemoroidy zewnętrzne znajdują są pod skórą w okolicy odbytu, powodują ból, swędzenie i krwawienie.

Sprawdź: Krew w kale u dzieci i dorosłych - przyczyny, objawy i leczenie

Hemoroidy zewnętrzne - przyczyny

Naukowcy spierają się co do przyczyny powstawania hemoroidów zewnętrznych. Najczęściej wymieniane przyczyny żylaków odbytu zewnętrznych to:

- siedzący tryb życia

- zaparcia lub biegunki

- niewłaściwa dieta, pozbawiona produktów zawierających błonnik

- otyłość

- ciąża i poród

- niewydolność żył okołoodbytowych

- przewlekły kaszel

- inne stany powodujące ciśnienie w obrębie jamy brzusznej

- marskość wątroby

- guzy miednicy

Dowiedz się więcej: Anoskopia, czyli badanie anoskopowe odbytu - przygotowanie i przebieg

Hemoroidy zewnętrzne - objawy

Hemoroidy zewnętrzne odbytu objawiają się przede wszystkim bólem, świądem i pieczeniem odbytu oraz krwawieniem podczas wypróżniania. Żylaki zewnętrzne odbytu można także rozpoznać po sinych lub czerwonych guzkach w okolicy odbytu. W miarę rozwoju choroby, nasilają się dolegliwości. Guzki krwawnicze stają się coraz większe, powodując dyskomfort przy siadaniu.

Hemoroidy zewnętrzne - leczenie

Hemoroidy zewnętrzne małe można z powodzeniem leczyć samemu w domu. Istnieje wiele domowych sposobów na hemoroidy zewnętrzne: nasiadówki, maści, kremy, czopki oraz leki na hemoroidy zewnętrzne.

Żylaki odbytu zewnętrzne w początkowej fazie rozwoju leczy się przede wszystkim objawowo. W aptekach znajdziemy leki na hemoroidy zewnętrzne o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym, łagodzące świąd oraz zwiększające napięcie ścian naczyń włosowatych. Wśród nich można wymienić preparaty działające miejscowo w postaci czopków, maści i kremów zawierające sterydy, lignokainę i tribenozyd oraz tabletki doustne zawierające diosminę,  hesperydynę i pochodne rutyny. Warto też sięgnąć po leki na zaparcia i biegunki. Dobry sposób na hemoroidy zewnętrzne to nasiadówki w naparze z kory dębu. Do domowych sposobów na hemoroidy zewnętrzne zalicza się też nasiadówki w naparze z rumianku.

Czytaj również: Piasek w nerkach - objawy, leczenie domowe i dieta 

Jak wyleczyć hemoroidy zewnętrzne?

Co na hemoroidy zewnętrzne polecają specjaliści medycyny naturalnej? Jak jeszcze można wyleczyć hemoroidy zewnętrzne bez farmakologii? Otóż ważne jest leczenie zapobiegawcze. W przypadku skłonności do powstawania bolących hemoroidów zewnętrznych, konieczna jest zmiana nawyków żywieniowych. Należy wprowadzić do jadłospisu produkty bogate w błonnik oraz pić minimum dwa litry wody mineralnej dziennie. Ważna jest także aktywność fizyczna, zwłaszcza jeśli pacjent prowadził do tej pory siedzący tryb życia.

Jeśli hemoroidy zewnętrzne są w zaawansowanym stadium rozwoju, konieczne może okazać się leczenie zabiegowe lub chirurgiczne. Żylaki odbytu zewnętrzne leczy się metodą skleroterapii, która polega na wstrzykiwaniu substancji, która zamyka dopływ krwi do hemoroidów. Innym sposobem na hemoroidy zewnętrzne jest koagulacja cieplna (laser, podczerwień, prąd) lub krioterapia. Stosuje się także metodę Barrona polegająca na założeniu gumowej opaski na hemoroid, a od niedawna metodę Morinagi - DGHAL, która polega na podwiązaniu naczyń hemoroidalnych z użyciem UGS Dopplera.

Niekiedy hemoroidy zewnętrzne odbytu można wyleczyć tylko chirurgicznie, czyli po prostu wyciąć hemoroidy skalpelem (hemoroidektomia) lub przeprowadzić operacje metodami Milligana-Morgana (wycięcie hemoroidów i podkłucie ich szypuł), Fergusona (wycięcie hemoroidów i wysokie podwiązanie ich szypuł) lub Longo (wycięcie hemoroidów skalpelem okrężnym).

Zobacz też: Kandydoza – objawy, leczenie, dieta i definicja

Oceń artykuł

(liczba ocen 97)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!