Hemoroidy zewnętrzne - co to takiego? Jak wyglądają hemoroidy zewnętrzne, czemu powstają i jak je wyleczyć?

Hemoroidy zewnętrzne (żylaki odbytu zewnętrzne) to dolegliwość, która dotyka nawet 50 procent dorosłych Polaków - zwłaszcza tych około 50. roku życia. Jednak wiele osób wstydzi się skonsultować hemoroidy z lekarzem, czekając z wizytą do zaawansowanego stadium schorzenia. Jest to duży błąd, gdyż we wczesnej fazie leczenie jest dużo łatwiejsze i przebiega objawowo - często wystarczają domowe sposoby na hemoroidy zewnętrzne. Natomiast hemoroidy zewnętrzne w zaawansowanym stadium mogą wymagać nawet interwencji chirurgicznej.
Osoba cierpiąca na zewnętrzne żylaki odbytu
Źródło: 123RF
 • Hemoroidy zewnętrzne to sploty żylne, które naturalnie występują w odbycie. Ich obrzęk i przekrwienie powoduje chorobę hemoroidalną, czyli żylaki odbytu.
 • Powody powstawania żylaków odbytu są różnorodne np. siedzący tryb życia, ciąża, częste zaparcia i biegunki. Aby zapobiec nawracaniu dolegliwości należy przede wszystkim zmienić nawyki - wprowadzić zdrową dietę i zwiększyć aktywność fizyczną.
 • W zależności od stadium schorzenia stosuje się różne metody leczenia. Na wczesnym etapie choroby hemoroidalnej można stosować środki ziołowe lub preparaty apteczne - zaawansowane stadium schorzenia może wiąże się z koniecznością zabiegu chirurgicznego.
SPRAWDŹ TEŻ: Nie pomyl hemoroidów z nowotworem
Spis treści

Hemoroidy zewnętrzne - czym są i jak wyglądają?

Hemoroidy zewnętrzne (żylaki odbytu zewnętrzne) to przekrwione, obrzęknięte sploty tętniczo-żylne znajdujące się w kanale odbytu i odbytnicy. Sploty żylne (zwane też guzkami krwawniczymi) występują w odbycie naturalnie - ułatwiają oddawanie stolca i pomagają kontrolować gazy. Jeśli jednak dojdzie do stanu zapalnego, sploty żylne ulegają powiększeniu i przekrwieniu. Ten stan w medycynie określa się chorobą hemoroidalną, potocznie zaś hemoroidami lub żylakami odbytu.

Hemoroidy, w zależności o miejsca występowania, dzieli się na:

 • hemoroidy zewnętrzne - znajdują są pod skórą w okolicy odbytu, powodują ból, swędzenie i krwawienie,
 • hemoroidy wewnętrzne - są niewidoczne, przynajmniej w początkowej fazie i zazwyczaj bezbolesne, ale objawiają się krwawieniem z odbytu, zwłaszcza podczas oddawania stolca.

Hemoroidy zewnętrzne - przyczyny ich powstawania

Naukowcy spierają się co do przyczyny powstawania hemoroidów zewnętrznych. Wśród przyczyn występowania żylaków odbytu zewnętrznych najczęściej są wymieniane:

 • siedzący tryb życia,
 • zaparcia lub biegunki,
 • niewłaściwa dieta, pozbawiona produktów zawierających błonnik,
 • otyłość,
 • ciąża i poród,
 • zaawansowany wiek,
 • niewydolność żył okołoodbytowych,
 • przewlekły kaszel,
 • inne stany powodujące ciśnienie w obrębie jamy brzusznej,
 • marskość wątroby,
 • guzy miednicy.

Hemoroidy zewnętrzne - jakie są ich objawy?

Hemoroidy zewnętrzne objawiają się przede wszystkim bólem, świądem i pieczeniem odbytu oraz krwawieniem podczas wypróżniania. Żylaki zewnętrzne odbytu można także rozpoznać po sinych lub czerwonych guzkach w okolicy odbytu. W miarę rozwoju choroby, dolegliwości się nasilają -  guzki krwawnicze stają się coraz większe, powodując dyskomfort przy siadaniu.

Przy zaawansowanej chorobie hemoroidalnej można również zaobserwować stany zapalne skóry i śluzową wydzielinę, pojawia się zmiana cyklu defekacji, a nawet lęk przed wypróżnianiem.

Hemoroidy zewnętrzne - jak je wyleczyć?

Małe hemoroidy zewnętrzne można z powodzeniem wyleczyć samodzielnie. W początkowej fazie rozwoju zewnętrzne żylaki odbytu leczy się przede wszystkim objawowo. Istnieje wiele domowych sposobów na hemoroidy zewnętrzne z wykorzystaniem ziół  - np. nasiadówki w naparze z kory dębu lub z rumianku.

Ważne jest też zapobieganie dolegliwości. W przypadku skłonności do powstawania bolących hemoroidów zewnętrznych, konieczna jest zmiana nawyków żywieniowych i stosowanie zdrowej diety. Należy wprowadzić do jadłospisu produkty bogate w błonnik oraz pić minimum dwa litry wody mineralnej dziennie. Ważna jest także aktywność fizyczna, zwłaszcza jeśli pacjent prowadził do tej pory siedzący tryb życia.

Jak jeszcze można wyleczyć hemoroidy zewnętrzne? W aptekach znajdziemy leki na hemoroidy zewnętrzne o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym, łagodzące świąd oraz zwiększające napięcie ścian naczyń włosowatych. Wśród nich można wymienić preparaty działające miejscowo np. maści na hemoroidy, kremy i czopki- zawierają one sterydy, lignokainę i tribenozyd. A co na hemoroidy zewnętrzne można przyjąć doustnie? Przede wszystkim tabletki zawierające diosminę, hesperydynę i pochodne rutyny. Warto też sięgnąć po leki na zaparcia i biegunki.

Hemoroidy zewnętrzne - leczenie zabiegowe i chirurgiczne

Jeśli hemoroidy zewnętrzne są w zaawansowanym stadium rozwoju, konieczne może okazać się leczenie zabiegowe lub chirurgiczne. Żylaki odbytu zewnętrzne leczy się za pomocą:

 • skleroterapii - metoda, która polega na wstrzyknięciu substancji zamykającej dopływ krwi do hemoroidów,
 • koagulacji cieplnej - laser, podczerwień, prąd,
 • krioterapii,
 • metody Barrona - zakładanie gumowej opaski na hemoroid,
 • metody Morinagi-DGHAL - podwiązanie naczyń hemoroidalnych z użyciem UGS Dopplera.

Niekiedy hemoroidy zewnętrzne odbytu można wyleczyć tylko chirurgicznie, czyli po prostu wyciąć żylaki skalpelem (hemoroidektomia) lub przeprowadzić operacje metodami Milligana-Morgana (wycięcie hemoroidów i podkłucie ich szypuł), Fergusona (wycięcie hemoroidów i wysokie podwiązanie ich szypuł) lub Longo (wycięcie hemoroidów skalpelem okrężnym).

Czytaj również

Bibliografia

 • Matławska I., Leki roślinne w terapii guzków krwawniczych odbytu, [w:] Postępy Fitoterapii 3-4/2002, s. 70-74.
 • Michalak J., Wolski A., Choroba hemoroidalna, [w:] Medycyna Rodzinna 2/2001, s. 61-64.
 • Obcowska A., Kołodziejczak M., Choroba hemoroidalna – współczesne poglądy na temat etiopatogenezy oraz metod leczenia. Przegląd piśmiennictwa, [w:], Nowa Medycyna 2/2016, s. 61-76.
 • Szczepkowski M., Co nowego w chorobie hemoroidalnej, [w:] Postępy Nauk Medycznych 5/2006, s. 207-215.
 • Wroński K., Leczenie choroby hemoroidalnej u kobiet w ciąży – opis przypadku i przegląd piśmiennictwa, [w:] Nowa Medycyna 3/2010, s. 113-115.
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Kłykciny kończyste - objawy, leczenie domowe kłykcin
Przeczytaj artykuł
Swędzenie odbytu u dziecka – dlaczego swędzi? Jak leczyć?
Podobne artykuły
Kłykciny kończyste - objawy, leczenie domowe kłykcin
Swędzenie odbytu u dziecka – dlaczego swędzi? Jak leczyć?
Swędzenie i pieczenie odbytu - przyczyny. Jak się go pozbyć?
Hemoroidy w ciąży - objawy. Leczyć maścią czy czopkami?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Gorączka u niemowlaka - jak ją zbić, kiedy pójść do lekarza?
Dreszcze – co to są? Przyczyny i objawy
Choroba Creutzfeldta-Jakoba - na czym polega? Objawy
Rumień wielopostaciowy – leczenie. Czy jest zaraźliwy?
Nadmiar testosteronu u kobiet - co oznacza?

Reklama