Jaki kolor stolca powinien nas niepokoić?

Starszy niż rok
Kolor, konsystencja czy zawartość stolca zwracają czasem naszą uwagę – warto pamiętać, że są źródłem konkretnych informacji o stanie naszego zdrowia. Wyjaśniamy, jak powinien wyglądać prawidłowy stolec.Kolor, konsystencja czy zawartość stolca zwracają czasem naszą uwagę – warto pamiętać, że są źródłem konkretnych informacji o stanie naszego zdrowia. Wyjaśniamy, jak powinien wyglądać prawidłowy stolec.

Kolor stolca prawidłowo powinien oscylować między barwą żółtobrązową a ciemnobrązową. Niektóre ze zmian zabarwienia stolca powinny nas zaniepokoić. Jakie?

Czytaj także: Jak powinien wyglądać prawidłowy stolec?

Fot. böhringer friedrich (Own work) [CC-BY-SA-2.5], via Wikimedia CommonsZawsze powinien wzbudzić nasz niepokój, gdyż może świadczyć o niebezpiecznych schorzeniach! Najpoważniejszą przyczyną czarnego zabarwienia stolca jest krwawienie z przewodu pokarmowego. Objaw ten nasuwa niestety podejrzenie choroby zapalnej jelit lub nowotworu jelita. Po stwierdzeniu u siebie czarnego stolca nie należy jednak wpadać od razu w panikę. Nie zawsze bowiem świadczy on o krwawieniu, a jego przyczyną niekoniecznie musi być choroba.

Czarne zabarwienie stolca może też wystąpić po spożyciu niektórych produktów, takich jak czarne jagody, wiśnie czy buraki, jak również po stosowaniu preparatów żelaza, związków bizmutu oraz innych barwiących środków farmakologicznych. W celu weryfikacji pochodzenia niepokojącego zabarwienia kału pomocne jest wykonanie testu na obecność krwi utajonej w stolcu, który jest prosty w użyciu i dostępny niemal w każdej aptece bez recepty. Jeśli badanie wyjdzie pozytywnie, należy koniecznie zgłosić się do lekarza!

Fot. Zyance (Own work) [CC-BY-SA-2.5], via Wikimedia CommonsŻółć w stolcu

Występuje w przypadku utrudnionego odpływu żółci produkowanej w wątrobie do światła przewodu pokarmowego, co określa się mianem cholestazy.

Przyczyn takiego stanu rzeczy może być bardzo wiele. Do najbardziej powszechnych należą: kamica przewodów żółciowych, rak głowy trzustki, zwężenie dróg żółciowych spowodowane stanem zapalnym lub procesem nowotworowym, infekcyjne zapalenia wątroby, rzadziej ciąża (tzw. cholestaza ciężarnych), niektóre leki, a także choroby metaboliczne, takie jak np. mukowiscydoza. Odbarwienie kału często jest połączone z występowaniem ciemniejszego koloru moczu.

Ponadto do objawów ogólnych towarzyszących cholestazie zaliczamy: świąd skóry, żółtaczkę, zaburzenia trawienia, powiększenie wątroby i śledziony. Jeśli pacjent zaobserwuje u siebie odbarwienie stolca z towarzyszącym zażółceniem twardówki oka lub uporczywym świądem skóry, powinien niezwłocznie zgłosić się do lekarza!

Fot. Sxc.hu/blank66Żółć, przechodząc przez jelito, zmienia swój kolor z zielonego na żółty, a następnie pod wpływem flory bakteryjnej przewodu pokarmowego – na brązowy, skąd bierze się prawidłowy kolor stolca. Zielone zabarwienie stolca może być spowodowane przyśpieszeniem przejścia treści pokarmowej przez jelito, które sprawia, że żółć nie zdąży zmienić barwy z zielonej na brązową. Taki stan rzeczy może mieć miejsce np. podczas stosowania środków przeczyszczających.

Oprócz przyspieszonego pasażu treści pokarmowej przez jelito zmiana koloru stolca na zielony może być też wywołana antybiotykoterapią, która prowadzi do zaburzenia naturalnej flory jelitowej i pojawienia się niekorzystnych mikrobów, których działalność wpływa na kolor stolca. Z tego względu podczas stosowania antybiotyków niezwykle istotne jest równoczesne przyjmowanie probiotyków oraz spożywanie jogurtów i kefirów.

Zielony stolec

Zielony stolec może być też symptomem wielu poważnych chorób, np. salmonellozy. Zmianie zabarwienia kału towarzyszy wówczas biegunka, bóle brzucha, nudności i wymioty, wysoka gorączka, bóle głowy i ogólne złe samopoczucie. W przypadku zaobserwowania u siebie podobnych objawów należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Oprócz zatruć pokarmowych zielony stolec może pojawić się też w innych jednostkach chorobowych, takich jak: zespół jelita drażliwego, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna, zaburzenia wchłaniania, alergie pokarmowe itd.

Zielony kolor mas kałowych może też wystąpić w sytuacji, gdy spożywamy zbyt duże ilości produktów zawierających chlorofil – zielony barwnik występujący w roślinach, a więc w sałacie, szpinaku, kapuście, brokułach, a także w wielu spożywanych przez nas suplementach diety. Obowiązuje zasada, że jeżeli zmianie zabarwienia stolca na zielony nie towarzyszą żadne inne objawy, z lekarzem należy skonsultować się, jeśli barwa stolca nie powróci do normy w przeciągu 2–3 dni.

Czytaj też: