Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗

Gumkowanie hemoroidów (metoda Barrona) – czy boli? Przebieg zabiegu i zalecenia po

Gumkowanie hemoroidów to małoinwazyjna metoda na to, by pozbyć się żylaków odbytu i dzięki temu podnieść jakość swojego życia. Zabieg jest znacznie tańszy niż wiele innych sposobów leczenia tej dolegliwości, a przy tym pozwala na niemal natychmiastowy powrót do większości aktywności. Poznaj lepiej jego przebieg.
młoda kobieta zwija się z bólu wywołanego przez hemoroidy - rozwiązaniem problemu jest gumkowanie hemoroidów
źródło: 123RF
W skrócie
 • Metoda Barrona jest znana już od kilkudziesięciu lat i stanowi alternatywę dla inwazyjnych sposobów usuwania żylaków odbytu.
 • Najlepsze rezultaty przynosi w przypadku hemoroidów II stopnia.
 • Zabieg jest z reguły bezbolesny, a rekonwalescencja trwa niezwykle krótko.
SPRAWDŹ TEŻ: Czym są hemoroidy i jak wyglądają?
Spis treści

Reklama

Na czym polega gumkowanie hemoroidów metodą Barrona?

Hemoroidy to anatomiczna część kanału odbytu człowieka. Ich stopniowe powiększanie prowadzi jednak do choroby hemoroidalnej (żylaków odbytu) objawiającej się świądem, krwawieniami czy zabrudzeniem bielizny.

Zdaniem Konrada Wrońskiego ze Szpitala im. dra M. Pirogowa w Łodzi, nawet co 2. osoba po 50. roku życia zmaga się z tą dolegliwością. Jednocześnie - według specjalisty - większość chorych chce być leczona w sposób nieinwazyjny. Ten wymóg spełnia metoda Barrona, czyli gumkowanie hemoroidów. Zabieg został wprowadzony w 1958 roku przez Blaisdella, jednak to Barron udoskonalił i rozpowszechnił go 5 lat później, w 1963 roku.

Zabieg Barrona opiera się na założeniu gumowej podwiązki na guzek krwawiczny. Wskazaniem do gumkowania hemoroidów są żylaki odbytu w I, II i III stopniu zaawansowania. Według K. Wrońskiego leczenie jest najbardziej skuteczne w przypadku guzków krwawniczych II stopnia i przynosi efekty u 90% chorych, a najmniej u pacjentów z bardziej rozwiniętą chorobą w III stopniu - wyleczenie obserwuje się u 75% poddanych zabiegowi gumkowania.

Dane C. Yárnoza i H. Ortiza wskazują, że u około 10% osób po leczeniu metodą Barrona choroba hemoroidów powraca po kilku latach. W tej grupie aż 4 na 10 osób stanowią pacjenci z żylakami odbytu III stopnia.

Z uwagi na to, że gumkowanie hemoroidów to mniej inwazyjna metoda niż operacje chirurgiczne, cieszy się ono wieloma pozytywnymi opiniami.

O przewadze zabiegu gumkowania hemoroidów nad klasycznymi operacjami świadczy m.in.:

 • krótsza rekonwalescencja;
 • mniejsze ryzyko powikłań;
 • szybsze wyzdrowienie;
 • mniejsze koszty w przypadku decyzji o leczeniu prywatnym.

Oczywiście, zabieg nie jest rozwiązaniem przeznaczonym dla wszystkich pacjentów. Ta metoda nie znajduje zastosowania w przypadku bardzo zaawansowanych zmian IV stopnia. Poza tym zabieg Barrona w przeciwieństwie do klasycznej operacji nie jest refundowany w ramach NFZ.     

Reklama

Jak przygotować się do gumkowania hemoroidów metodą Barrona?  

Zanim zgłosisz się na zabieg, lekarz pouczy Cię odnośnie tego, jak przygotować się na gumkowanie hemoroidów. W wielu placówkach oprócz ustnych wskazówek, otrzymasz również drukowane materiały, gdzie dokładniej zostaną opisane wskazówki związane z zabiegiem.

Najpierw następuje kwalifikacja do zabiegu. Pacjent jest zobligowany do powiadomienia lekarza o:

 • chorobach krążenia;
 • cukrzycy;
 • przyjmowanych lekach, w tym tych przeciwzakrzepowych.

Jeżeli nie ma przeciwwskazań do leczenia tą metodą, ustalany jest termin zabiegu. Zazwyczaj specjaliści popularnych klinik zajmujących się tego typu zabiegami, wskazują różne formy przygotowania do gumkowania hemoroidów. Jedni sugerują wykonanie lewatywy. Inni natomiast twierdzą, że wystarczy dwukrotna aplikacja czopka glicerynowego. Powinna ona nastąpić przeddzień wizyty wieczorem oraz bezpośrednio w dzień zabiegu.

Na dwa dni przed zabiegiem polecana jest też dieta płynna, np. rzadkie zupy, soki, kisiele. Poza tymi wskazaniami, metoda Barrona zwykle nie wymaga specjalnych przygotowań.

Reklama

Leczenie hemoroidów metodą Barrona. Jak wygląda zabieg?

Usuwanie hemoroidów metodą Barrona przeprowadzane jest w znieczuleniu miejscowym. U każdego pacjenta zabieg może wyglądać nieco inaczej. Ma to związek z budową anatomiczną i innymi chorobami współistniejącymi chorego.

Leczenie hemoroidów metodą Barrona wykonuje się w jednej z dwóch pozycji:

 • bocznej - pacjent musi podciągnąć kolana do brzucha;
 • ginekologicznej - pacjent kładzie się na wznak z uniesionymi i zgiętymi nogami w kolanach, a następnie lekko je odwieść od siebie.

Wybór w tym zakresie należy do pacjenta oraz specjalisty, który bierze pod uwagę:

 • posturę oraz masę ciała chorego,
 • obecność ograniczenia ruchomości w stawach biodrowych pacjenta.

Na czym polega gumkowanie hemoroidów? Leczenie metodą Barrona rozpoczyna się od podania pacjentowi znieczulenia miejscowego. Do kanału odbytu wprowadzany jest anoskop. Następnie lekarz lokalizuje guzek krwawniczy i wciąga go do cylindra wykorzystując do tego tępe kleszczyki z nałożoną gumową podwiązką. Ten specjalny przyrząd określany jest też jako ligator. Potem następuje podwiązanie hemoroidów poprzez zsunięcie gumki na szypułę guzka.

Gumkowanie ma na celu odcięcie dopływu krwi do żylaka. Około 10 dni po zabiegu niedokrwiony żylak oddziela się od podstawy i pojawia się świeża krew na bieliźnie lub w stolcu.

Ponadto leczenie żylaków odbytu metodą Barrona przynosi jeszcze jeden efekt - w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się żylak dochodzi do bliznowacenia, dzięki czemu tkanka staje się bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne, np. w przypadku zaparć.

W trakcie jednego zabiegu usuwania hemoroidów poprzez gumowanie zazwyczaj specjalista pozbywa się 1 guzka krwawniczego, jednak, gdy to konieczne może założyć jednorazowo opaski także na inne guzki. Zwykle jednak robi to podczas kolejnych wizyt, np. co 2 tygodnie. Ma wówczas możliwość oceny efektów poprzednich działań.

Metoda Barrona jest stosowana zarówno na hemoroidy zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Ostatecznie, sposób pozbycia się żylaków odbytu zależy od preferencji pacjenta i wskazań lekarza.

Czy gumkowanie hemoroidów boli?

Pacjentowi, który udaje się do proktologa w celu usunięcia guzków krwawniczych, zależy zarówno na skuteczności gumkowania, jak i na komforcie w trakcie zabiegu. Obawy związane z tym, czy gumkowanie hemoroidów jest bolesne, są naturalne, jednak trzeba mieć świadomość, że ta metoda z założenia nie powinna wywoływać nieprzyjemnych dolegliwości.

Przede wszystkim specjalista podaje choremu znieczulenie miejscowe, przez co samo usunięcie żylaka nie powinno wywołać żadnych dolegliwości. Jeśli po nałożeniu gumowej podwiązki pojawi się ból, wówczas specjalista ją przetnie i założy ponownie w inny sposób. Gumkowanie hemoroidów jest więc zabiegiem, którego nie należy łączyć z bólem.

Metoda Barrona a metoda Longo

Podczas zabiegu Barrona guzki krwawnicze są podwiązywane i po kilku dniach samoistnie odpadają. Natomiast w metodzie Longo hemoroidy są wciągane do kanału odbytu. Lekarz wykorzystuje w tym celu stapler hemoroidalny.

Cięcia wykonywane są w miejscach słabo ukrwionych, co przekłada się na mniejszy dyskomfort w trakcie zabiegu. Proktolog wycina błonę śluzową i naczynia doprowadzające krew, które znajdują się nad hemoroidami, przez co guzki krwawnicze ulegają zwłóknieniu.

Nieco dłuższy jest też czas rekonwalescencji po takim zabiegu. Pacjent przebywa w szpitalu przez około 2-3 dni. Cena zabiegu wykonanego metodą Longo to około 3 tys. złotych. Natomiast leczenie metodą Barrona można zamknąć już w kwocie kilkuset złotych.

Reklama

Zalecenia po zabiegu gumkowania hemoroidów. Jak przebiega rekonwalescencja?

Pacjent po gumkowaniu hemoroidów opuszcza gabinet zabiegowy o własnych siłach. Praktycznie od razu może też wrócić do codziennej aktywności, pamiętając jednak o tym, by unikać wysiłku fizycznego wywołującego duże ciśnienie w jamie brzusznej.

Gdy praca wymusza takie sytuacje, specjalista wystawi krótkotrwałe zwolnienie lekarskie na czas rekonwalescencji, np. zwolnienie od kilka do kilkunastu dni.

Najważniejsze zalecenia po zabiegu gumkowania hemoroidów to unikanie:

 • zaparć poprzez wprowadzenie odpowiedniej diety, m.in. bogatej w pokarmy płynne i ułatwiające wypróżnianie, np. bulion, sok z jabłka;
 • nadmiernego wysiłku fizycznego;
 • dłuższych podróży, by nie obciążać odbytnicy w trakcie siedzenia.

Należy w szczególny sposób troszczyć się o to, by nie doprowadzić do urazów pośladków. W czasie rekonwalescencji po gumkowaniu hemoroidów zrezygnuj np. z jazdy na łyżwach czy z innych aktywności, które mogłyby doprowadzić do upadku oraz stłuczeń.

Ewentualny dyskomfort pozabiegowy możesz zmniejszyć poprzez:

 • ciepłe kąpiele;
 • nasiadówki z kory dębu, antyseptyczne z szarego mydła albo lekko różowego roztworu nadmanganianu potasu.

Stosuj też indywidualnie podane przez lekarza zalecenia po gumkowaniu hemoroidów. Jeżeli zamierzasz przyjmować jakiekolwiek leki, poinformuj o tym wcześniej specjalistę. Co do zasady, po zabiegu niewskazane jest zażywanie leków obniżających krzepliwość krwi oraz czopków.

Reklama

Powikłania i skutki uboczne zabiegu gumkowania hemoroidów

Leczenie metodą Barrona z założenia nie powinno wywoływać dolegliwości bólowych, choć zdaniem K. Wrońskiego to jedno z najczęstszych powikłań zdarzające się z różnym natężeniem nawet u co 2. pacjenta.

Ból po zabiegu gumkowania hemoroidów należy zgłosić specjaliście. W przypadku silnych dolegliwości, lekarz pozbędzie się gumki i ponownie ją założy lub zaproponuje inne metody leczenia. Aby uniknąć tego powikłania, lekarze nie decydują się na założenie gumek na kilka hemoroidów podczas jednego zabiegu, lecz rozkładają gumowanie na kolejne wizyty. Zdjęcie opaski jest konieczne również wtedy, gdy dojdzie do skurczu zwieraczy odbytu.

Do ewentualnych objawów wywołujących dyskomfort, jakie mogą pojawić się w dzień gumkowania lub kilka dni później zalicza się:

 • uczucie obecności ciała obcego w odbycie;
 • rozpieranie;
 • ściąganie;
 • uczucie nagłej potrzeby oddania stolca.

Jednak tego typu symptomy szybko mijają i pacjent niemalże od razu może powrócić do normalnego funkcjonowania.

Wśród innych powikłań po gumkowaniu hemoroidów wymienić można też takie problemy, jak:

 • powstanie stanu zapalnego lub ropnia w miejscu założenia gumki. Tego typu dolegliwości towarzyszy ból, gorączka i wyciek ropy z odbytnicy;
 • zakrzepy w sąsiadujących splotach żylnych - ten skutek uboczny gumkowania hemoroidów - zgodnie z danymi Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu - dotyczy około 1,5% pacjentów;
 • intensywne krwawienie - według danych UMK, pojawia się u 2 na 100 pacjentów;
 • zakażenie ogólnoustrojowe - zdarza się ono jednak bardzo rzadko.

Niekiedy, zwłaszcza, gdy hemoroidy nie są duże, gumka może się zsunąć nim guzek odpadnie. Wówczas takie leczenie nie przynosi oczekiwanych rezultatów. U większości pacjentów nie odnotowuje się jednak żadnych poważnych powikłań, poza poczuciem pełności w kanale odbytu.

Reklama

Kiedy zabieg gumkowania hemoroidów metodą Barrona jest niewskazany?     

Choć zabieg cieszy się dużą skutecznością, nie jest wskazany w każdej sytuacji. Z reguły nie przynosi rezultatów w przypadku bardzo zaawansowanych zmian, a więc żylaków IV stopnia. Wówczas specjalista proponuje inną metodę leczenia.

Z tego sposobu leczenia nie powinny też korzystać osoby:

 • przyjmujące preparaty hamujące fizjologiczny proces krzepnięcia krwi;
 • z aktywnym procesem nowotworowym;
 • z infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi.

Kiedy jeszcze - mówiąc potocznie - „odpada” gumkowanie hemoroidów? Przeciwwskazaniem do zabiegu jest również stan zapalny kanału odbytu i odbytnicy. Gumkowanie może jednak nastąpić po wyleczeniu tej dolegliwości.

Gumkowanie hemoroidów w ciąży

Według dra hab. n.med. Andrzeja L. Komorowskiego, choroba hemoroidalna to częsta przypadłość wśród ciężarnych. Jednocześnie u większości kobiet problem mija po narodzinach dziecka.

Z tego też powodu leczenie tej dolegliwości powinno przede wszystkim opierać się na metodach zachowawczych, a więc:

 • stosowaniu odpowiedniej diety ułatwiającej wypróżnianie, m.in. przyjmowaniu błonnika;
 • częstym piciu płynów;
 • unikaniu silnego parcia w trakcie oddawania stolca;
 • wprowadzeniu aktywności fizycznej dostosowanej do możliwości ciężarnej;
 • starannej higienie i nasiadówkach w ciepłej wodzie.

Natomiast gumkowanie hemoroidów w ciąży nie jest wskazane, ale nie z uwagi na niebezpieczeństwo dla kobiety lub dziecka, a właśnie ze względu na to, że po rozwiązaniu problem może samoistnie ustąpić.

Jeżeli hemoroidy będą nadal towarzyszyć kobiecie po narodzinach dziecka, to dopiero po porodzie powinna rozważać wykonanie tego zabiegu.

Reklama

Cena gumkowania hemoroidów. Czy zabieg jest na NFZ?

Brak refundacji przez NFZ to jedna z wad opisywanej tu metody Barrona. Z drugiej strony, cena gumkowania hemoroidów w porównaniu z innymi formami leczenia tej dolegliwości, jest stosunkowo niska, a przy tym zazwyczaj przynosi oczekiwane rezultaty.

Zatem, ile kosztuje taki zabieg? Za założenie jednej gumki zapłacisz około 300 zł, jednak ostateczny cennik gumkowania hemoroidów znajdziesz w wybranej placówce medycznej. Czasem leczenia wymaga więcej guzków, wówczas np. za 3 guzki zapłacisz około 900 zł.

Dla porównania, laserowe usuwanie hemoroidów to koszt około 5 tysięcy złotych. Z kolei na klasyczną operację wykonywaną prywatnie trzeba wydać około 3 tysiące złotych. Oczywiście, można też umówić się na nią w ramach NFZ, jednak czas oczekiwania jest zwykle dłuższy niż w przypadku prywatnych gabinetów.

Metoda Barrona - choć nierefundowana przez NFZ - to jeden z popularnych zabiegów leczenia hemoroidów.

Czytaj również

Bibliografia

 • K. Wroński, Leczenie żylaków wewnętrznych odbytu metodą Barrona – opis przypadku i przegląd piśmiennictwa, Nowa Medycyna 4/2011, http://www.nowamedycyna.pl/wp-content/uploads/2014/10/nm_2011_053-056.pdf, [dostęp: 24.08.2023].
 • M. Ciesielska, P. Ciesielski, Historyczne metody leczenia hemoroidów, Nowa Medycyna 4/2017, s. 171-176 | DOI: 10.25121/NM.2017.24.4.171, https://www.czytelniamedyczna.pl/6221,historyczne-metody-leczenia-hemoroidlw.html, [dostęp: 24.08.2023].
 • Formularz świadomej zgody, Chirurgia, UMK, https://www.biziel.umk.pl/assets/files/zgody/Chirurgia/PR4_F529_w2.pdf, [dostęp: 24.08.2023].
 • C. Yárnoz, H. Ortiz, Estado actual del tratamiento de las hemorroides. Cirugía Andaluza 1997; 4: 342-344, za: K. Wroński, Leczenie żylaków wewnętrznych odbytu metodą Barrona – opis przypadku i przegląd piśmiennictwa, Nowa Medycyna 4/2011.
 • A. Obcowska, M. Kołodziejczak, Choroba hemoroidalna – współczesne poglądy na temat etiopatogenezy oraz metod leczenia. Przegląd piśmiennictwa, Nowa Medycyna 2016; 23(2): 61-76, http://www.nowamedycyna.pl/wp-content/uploads/2016/07/nm_2016_061-076.pdf, [dostęp: 24.08.2023].
Katarzyna Augustyniak-Woźnica
Artykuł napisany przez
Katarzyna Augustyniak-Woźnica
Dziennikarka, przyszła prawniczka. Autorka wielu publikacji o tematyce społeczno-kulturalnej, marketingowej, prawniczej, kulinarnej, medycznej i dziecięcej. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim i studentka prawa na Uniwersytecie Opolskim. Prywatnie opiekunka kotki Kici.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Odbyt i defekacja
Polipy odbytu - objawy, usuwanie i leczenie
Polip w odbycie
Swędzenie odbytu - kogo najczęściej dotyczy problem? Przyczyny i objawy towarzyszące
Kobieta z problemem pieczenia odbytu
Bóle odbytu - jak je leczyć?
Kobietę boli odbyt
Podobne artykuły
Kolory stolca
Jaki jest prawidłowy kolor stolca? Sprawdź, jaki kolor kału powinien cię niepokoić
Człowiek siada na kaktusie
Hemoroidy (żylaki odbytu) - objawy i leczenie. Jak wyglądają i czy znikną?
Mężczyzna cierpiący z powodu krwawień z okolic odbytu
Krwawienie z odbytu - jakie są przyczyny jednorazowego i nawracającego?
Patyczki do wymazu z odbytu
Wymaz z odbytu - jak jest pobierany i w jakim celu?
Osoba cierpiąca na zewnętrzne żylaki odbytu
Hemoroidy zewnętrzne - jak wyglądają i czy pękają? Maści, leki, ćwiczenia i czopki

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!