🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋

Co oznacza żółty stolec u dziecka oraz osoby dorosłej?

Żółty stolec najczęściej ma związek z zaburzeniami w wytwarzaniu lub odpływie żółci. Sprawdź, jakie jeszcze choroby objawiają się zmianą zabarwienia stolca na żółty oraz kiedy należy zgłosić się do lekarza.
Papier toaletowy i zegarek
źródło:123RF
W skrócie
  • Żółty stolec u dorosłych najczęściej ma związek z kamicą dróg żółciowych lub przewlekłymi stanami zapalnymi trzustki.
  • Z kolei zmiana zabarwienia stolca na żółty u dziecka zwykle jest związana z infekcją jelitową. Jednakże nie można wykluczyć poważniejszych chorób, na przykład mukowiscydozy.
  • W przebiegu ciąży może rozwinąć się natomiast cholestaza ciążowa, której podstawowym objawem są jedne, żółte stolce. Schorzenie jest groźne dla rozwijającego się płodu, dlatego nie należy bagatelizować jego objawów.
SPRAWDŹ TEŻ: Co może oznaczać wodnista biegunka?
Spis treści

Reklama

Jak wygląda żółty stolec?

W 1997 roku naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu opracowali tzw. bristolską skalę uformowania stolca (BSF), która do dzisiaj jest wykorzystywana do oceny pasażu jelitowego. 

Zgodnie z BSF prawidłowy stolec powinien mieć półmiękką konsystencję oraz nie powinien zawierać niestrawionych resztek pokarmowych.  

Jeżeli chodzi o barwę, to uznaje się, że stolec zdrowej osoby powinien mieć kolor brązowy. Zmiana koloru oraz konsystencji odchodów może być sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. 

Żółty stolec ma związek z zaburzeniami w wytwarzaniu lub odpływie żółci. W warunkach prawidłowych, żółć, która jest niezbędna do trawienia i wchłaniania tłuszczów, w trakcie pasażu jelitowego zmienia swój kolor z zielonego na żółty. Następnie, pod wpływem bakterii znajdujących się w jelitach, żółty kał zmienia kolor na brązowy. 

Reklama

Co oznacza żółty stolec? 

Jasnożółty stolec najczęściej jest kojarzony z cholestazą (zastój żółci), czyli zaburzeniem dotyczącym wytwarzania żółci lub jej odpływu z wątroby do dwunastnicy. Cholestaza jest dolegliwością występującą w różnych schorzeniach wątroby lub dróg żółciowych. 

Najczęściej występuje u pacjentów z kamicą dróg żółciowych - chorobą spowodowaną powstawaniem złogów (tzw. kamieni żółciowych) w pęcherzyku żółciowym. To właśnie pęcherzyk odpowiada za magazynowanie żółci, zanim trafi ona do dwunastnicy. Kamienie znajdujące się w woreczku żółciowym mogą przemieszczać się do dróg żółciowych lub przewodu pokarmowego, utrudniając przepływ żółci, a tym samym trawienie tłuszczów. 

Żółty kolor kału obserwuje się ponadto w chorobach trzustki. Najczęstszą przyczyną żółtego stolca, związaną z pracą tego narządu, jest przewlekłe zapalenie trzustki. W przebiegu choroby enzymy, które są odpowiedzialne za trawienie tłuszczów, nie są wydzielane w odpowiednich ilościach. 

U pacjentów z niewydolnością zewnątrzwydzielniczą trzustki często występują tzw. biegunki tłuszczowe, które można rozpoznać po połyskujących, tłustych i trudnych do spłukania stolcach o charakterystycznym gnilnym zapachu. Na powierzchni wody w muszli mogą ponadto występować krople tłuszczu. 

Żółty stolec u dziecka 

Żółty stolec u dziecka może mieć związek z infekcją jelitową. To powszechna dolegliwość wśród dzieci, jednakże w jej przebiegu zwykle występują także inne symptomy, głównie biegunka oraz gorączka.

Zmieniona barwa kału może być ponadto oznaką alergii lub nietolerancji pokarmowych. Nie można jednak wykluczyć znacznie poważniejszych przyczyn żółtego stolca u dziecka.

W ten sposób może się objawiać mukowiscydoza – choroba genetyczna, kojarzona głównie z układem oddechowym. 

W przebiegu mukowiscydozy śluz, który jest wytwarzany w nadmiernych ilościach, zatyka oskrzela, utrudniając oddychanie. Warto jednak wiedzieć, że typową manifestacją choroby są także zaburzenia w pracy przewodu pokarmowego spowodowane nadmiarem śluzu. Substancja blokuje między innymi przewody trzustkowe, blokując enzymom trawiennym drogę do jelit. 

Reklama

Żółte stolce u dorosłych 

Poza wymienionymi wyżej przyczynami żółtych stolców u dorosłych, warto dodać jeszcze jedną jednostkę chorobową, która jest powszechna wśród osób starszych Chodzi o przerost flory bakteryjnej jelita cienkiego, w skrócie SIBO. Zbyt dużą ilość bakterii w jelicie cienkim może skutkować zaburzeniami trawienia i wchłaniania tłuszczów, a co za tym idzie żółtymi, luźnymi stolcami.

Choroba rozwija się głównie u osób starszych w związku ze zmniejszoną motoryką jelit, ale zapadają na nią także pacjenci z zespołem jelita drażliwego, chorobą Leśniowskiego-Crohna oraz celiakią. 

Reklama

Żółty stolec w ciąży

Zmiana zabarwienia stolca na żółty u ciężarnej kobiety może być oznaką tzw. cholestazy ciążowej. To jedna z chorób, które manifestują się tylko w czasie ciąży i ustępują po rozwiązaniu. 

Cholestaza ciążowa polega na nieodpowiednim przemieszczaniu się żółci w hepatocytach (komórkach wątroby), co prowadzi do pojawienia się składników żółci we krwi obwodowej, a także pępowinowej oraz w płynie owodniowym. Choroba jest groźna dla rozwijającego się płodu, gdyż może doprowadzić do przedwczesnego porodu. 

W przypadku zaobserwowania jasnych stolców w ciąży, kobieta powinna niezwłocznie zgłosić się do lekarza. 

 

Czytaj również

Bibliografia

  • https://lm.elamed.pl/artykul/badanie-kalu-w-diagnostyce-klinicznej/46653 [dostęp 06.09.2021 r.]
  • Rekomendacje Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące postępowania w wewnątrzwątrobowej cholestazie ciężarnych, Ginekol Pol. 9/2012, 83, 713-717
  • https://instytut-mikroekologii.pl/sibo-przerost-flory-bakteryjnej-jelita-cienkiego/ [dostęp 06.09.2021 r.]
  • Andrzej Habior, Marek Hartleb, Piotr Milkiewicz, Krzysztof Gutkowski, Halina Cichoż-Lach, Tomasz Mach, Irena Ciećko-Michalska, Małgorzata Ferenc, Tomasz Bobiński, Joanna Raszeja-Wyszomirska, Andrzej Prystupa, Włodzimierz Zych, Ewa Wunsch, Michał Wasilewicz i wsp., Rekomendacje Sekcji Hepatologicznej Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii dotyczące cholestatycznych chorób wątroby — adaptacja wytycznych europejskich, Gastroenterologia Kliniczna 2013, tom 5, nr 1, 5–39.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Gastrologia
Zapalenie dwunastnicy - dieta i leczenie
Choroba żołądka i dwunastnicy
Ból żołądka po alkoholu - jak z nim walczyć i dlaczego występuje?
Kobietę boli żołądek po alkoholu
Luźny stolec to skutek nieprawidłowego formowania kału. Sprawdź, jak go zatrzymać
Młoda kobieta ma biegunkę
Podobne artykuły
Kobieta wymiotuje po alkoholu
Wymioty po alkoholu - co pomaga i jak je powstrzymać?
Kobieta z objawami gastropatii rumieniowej
Gastropatia rumieniowa - co to jest i jak ją leczyć? Przyczyny i objawy
Wizualizacja uchyłków esicy
Uchyłki esicy - czym są? Objawy, leczenie, dieta
Mężczyzna odczuwający ciągły głód
Ciągłe uczucie głodu - jakie są przyczyny nadmiernego apetytu?
Robaki w układzie pokarmowym
Odrobaczanie ludzi - czy, kiedy i jak to robić? Preparaty oraz domowe sposoby

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie są Twoje sposoby na szybkie zaśnięcie?
Trisen-sonda