Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Jak rozpoznać hemoroidy po porodzie w jaki sposób można je leczyć?

Hemoroidy po porodzie pojawiają się na skutek zmian hormonalnych w ciąży, zaparć, siedzącego trybu życia lub silnego parcia w trakcie porodu. Ujawniają się również po cesarskim cięciu. Jak rozpoznać objawy żylaków odbytu?
Kobieta trzyma się za pośladki
źródło:123RF
W skrócie
 • Hemoroidy nazywane są żylakami odbytu. Przyjmują postać niewielkich guzków, wypełnionych krwią. Często pojawiają się po porodzie, niezależnie od tego, czy kobieta rodziła naturalnie czy przez cesarskie cięcie.
 • Do najczęstszych objawów hemoroidów należą: swędzenie odbytu, pieczenie, jasna krew, która pojawia się w trakcie podcierania oraz ból w okolicach odbytu, znacznie utrudniający siadanie. Hemoroidy pojawiają się już w czasie ciąży, dlatego też cierpią na nie także kobiety po cesarskim cięciu.
 • Przyczyną żylaków odbytu po porodzie jest bardzo często silne parcie w czasie samego porodu. Zmiany hormonalne w czasie ciąży i ucisk macicy także są przyczyną ujawnienie hemoroidów. Warto je skonsultować z lekarzem i uzupełniać zlecone leczenie domowymi, naturalnymi sposobami łagodzenia objawów.
SPRAWDŹ TEŻ: Hemoroidy - przyczyny, objawy, maść, leki i domowe sposoby
Spis treści

Reklama

Jak rozpoznać hemoroidy po porodzie? 

Hemoroidy to częsta przypadłość po porodzie. Nazywane żylakami odbytu lub guzkami krwawniczymi są wstydliwym problemem wielu kobiet. Posiada je każdy, gdyż są fizjologiczną strukturą odbytu. 

Guzki te mają postać małych niewielkich poduszek, wypełnionych krwią. Pełnią dość ważną rolę, polegającą na uszczelnianiu odbytu wraz ze zwieraczami. W czasie wizyty w toalecie zwieracze rozluźniają się, odpływa krew z hemoroidów i dochodzi do wypróżnienia. 

Problemy pojawiają się, gdy guzki rozciągają się za mocno i wypełniają krwią, która nie wydostaje się całkowicie na zewnątrz. Dochodzi do stanów zapalnych i tak powstają żylaki odbytu, czyli choroba hemoroidalna.   

Hemoroidy po porodzie pojawiają się, niezależnie od rodzaju porodu – siłami natury czy cesarskie cięcie. Przyczyną ich wywołania są zmiany hormonalne w czasie ciąży, zaparcia, niewłaściwa dieta, siedzący tryb życia czy silne parcie w trakcie powodu. Ciężarne kobiety w wielu przypadkach rezygnują z aktywności fizycznej w czasie ciąży i bezpośrednio po porodzie, a to sprzyja powstawaniu hemoroidów po ciąży.  

Objawami hemoroidów po porodzie są: 

 • swędzenie odbytu,
 • pieczenie,
 •  jasna krew, pojawiająca się w trakcie podcierania,
 • ból w okolicach odbytu, który utrudnia siadanie. 

Hemoroidy zewnętrzne po porodzie są obrzęknięte i bolesne, warto skonsultować ich stan z lekarzem. 

Reklama

Hemoroidy a poród

Żylaki odbytu po porodzie przyjmują postać wewnętrzną lub zewnętrzną. W pierwszej postaci wyczuwalne są tylko podczas badania, w drugiej przyjmują postać wypustek w okolicach odbytu. Poród ma ścisły związek z guzkami krwawniczymi i zależność między hemoroidami a porodem nie jest niczym wyjątkowym. 

Żylaki odbytu pojawiają się już w czasie ciąży. Powiększająca się macica dość mocno uciska na żyłę główną, utrudniając odpływ krwi. Żyły odbytu stają się osłabione, szersze i mocno nabrzmiałe. Taki stan znacznie ułatwia pojawianie się bolących hemoroidów. 

Wiele kobiet cierpi na zaparcia w czasie ciąży, a to wywołuje wysiłek przy oddawaniu stolca i wzrost ciśnienia krwi w okolicach odbytu. To także sprzyja żylakom odbytu. Hemoroidy zdiagnozowane w czasie ciąży utrzymują się nadal po porodzie.  

W jaki sposób powstają hemoroidy w połogu po porodzie? Jedną z przyczyn jest silne parcie w trakcie porodu, powodujące silne zaciskanie naczyń krwionośnych. Taki wysiłek powoduje wzrost ciśnienia w okolicach odbytu, który ułatwia możliwość powstawania hemoroidów. 

Żylaki odbytu nie znikają zaraz po porodzie. Uczucie niepełnego wypróżnienia, spowodowane takimi zmianami skłania do silniejszego parcia i tym samym powoduje utrzymywanie się hemoroidów po porodzie w połogu. Po urodzeniu dziecka zachodzi także wiele zmian fizjologicznych w obrębie jamy brzusznej kobiety.

Hemoroidy po cesarce  

Hemoroidy po porodzie ujawniają się także po cesarskim cięciu. Poród siłami natury zwiększa możliwość powstawania żylaków odbytu z uwagi na silne parcie. Należy jednak pamiętać, iż przyczyną tej dolegliwości nie jest tylko sam poród, ale także okres ciąży. 

Hemoroidy po cesarskim cięciu to częsty skutek zmian, jakie zachodzą w obrębie okolic odbytu już w trakcie okresu ciąży. Zmiany hormonalne w organizmie przyszłej mamy mają wpływ na ujawnienie się hemoroidów. Progesteron, czyli najważniejszy hormon ciężarnej mamy obniża napięcie naczyń krwionośnych i tym samym powoduje słabsze krążenia krwi w okolicach odbytu i skłonność do żylaków odbytu. 

Wiele mam cierpi na zaparcia w ciąży, a to sprzyja hemoroidom. Po cesarskim cięciu często dochodzi do zaburzeń wypróżniania, które są skutkiem zastosowanego znieczulenia. Hemoroidy po cc są wynikiem zaparć, na które występują częściej u kobiet nie rodzących siłami natury.

Reklama

Co na hemoroidy po porodzie? 

Leczenie hemoroidów po porodzie jest ograniczone, gdy kobieta karmi piersią. Niektóre środki nie są przeznaczone dla mam karmiących. Każda kobieta powinna skonsultować w takich przypadkach formę i sposób leczenia z lekarzem lub zasięgnąć informacji u farmaceuty.

Oto przykłady co można stosować na hemoroidy po porodzie:

 • maść, która działa miejscowo, obkurczając naczynia krwionośne i poprawia florę bakteryjną,
 • czopki, które zawierają substancje miejscowo znieczulające i związki wzmacniające naczynia krwionośne, jednocześnie nawilżając błony śluzowe,
 • krem doodbytniczy, który działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwobrzękowo,
 • leki doustne, które działają na nabrzmiałe naczynia krwionośne w okolicach odbytu i są uzupełnieniem podstawowej terapii z użyciem czopków, maści czy kremów,
 • środki z antybiotykami, które mają silniejsze działanie i zastosowanie przy większym nasileniu choroby.

Najlepsza maść na hemoroidy po porodzie to taka, która łączy w sobie działanie przeciwzapalne, ściągające, znieczulające oraz łagodzące uczucie swędzenia i pieczenia w okolicach odbytu. Kobiety karmiące piersią powinny stosować się ściśle do wskazówek lekarza i przyjmować preparaty zgodnie z zaleceniami do ich stosowania.

Reklama

Leczenie hemoroidów po porodzie 

Walka z hemoroidami po porodzie ma różne formy. Rodzaj leczenia i dobór preparatów zależą głównie od stopnia zaawansowania choroby. 

Jak leczyć hemoroidy po porodzie? Pierwszym etapem jest stosowanie leku nahemoroidy po porodzie. Stosowanie maści, czopków czy kremów znacznie łagodzi nieprzyjemne objawy. Produkty te często mają roślinny skład lub zawierają antybiotyki. 

Przy nieprzemijających objawach hemoroidów i zaawansowanym stadium choroby lekarz może zalecić specjalistyczne zabiegi, takie jak skleroterapia (mini zastrzyki), fotokoagulacja (wiązka promieniowania podczerwonego), krioterapia (zamrażanie przerośniętej tkanki).

Na początku leczenia warto także postawić na domowe sposoby na hemoroidy po porodzie. Do takich bezpiecznych metod należą:

 • nasiadówki z ziół, np. z rumianku lub kory dębu,
 • kuracja zimnem, czyli przykładanie w okolicach odbytu okładów z lodu,
 • używanie nawilżanych chusteczek zamiast tradycyjnego papieru toaletowego,
 • przemywanie okolic odbytu ciepłą wodą po każdym wypróżnieniu, 
 • dbałość o higienę intymną,
 • stosowanie diety bogatej w błonnik, który wspomaga pracę jelit. 

 

Czytaj również

Bibliografia

 • M. Kołodziejczak „Zachowawcze leczenie choroby hemoroidalnej”, Medycyna Rodzinna 1/2011,
 • „Poradnik żywienia kobiet w ciąży”, Instytut Matki i Dziecka,
 • „Co powinno mnie zaniepokoić?”, www.hemoroidy.info.pl (data dostępu 25.08.2021).
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy chorób krążenia
Kiedy i jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi?
Wystające żyły - na rękach, dłoniach i nogach. Czy są objawem choroby?
Wystająca żyła na nodze
Czerwona pręga – jak wygląda? Na stopie i przedramieniu
Podobne artykuły
Lekarz mierzy puls pacjentowi
Niski puls - co oznacza? Jak podnieść domowym sposobem?
Mierzenie ciśnienia i pulsu
Wysoki puls - co oznacza i czym grozi? Przyczyny i sposoby na jego obniżenia
Mężczyzna z dusznicą bolesną
Dusznica bolesna - objawy, rokowanie, leki i domowe sposoby
Mierzenie ciśnienia tętniczego
Skoki ciśnienia - przyczyny i objawy. O czym świadczą?
Wysoki cholesterol blokujący przepływ krwi
Cholesterol całkowity - badanie i norma. Jak skutecznie obniżyć jego poziom?

Reklama


Czy ubytek słuchu można wyleczyć? 👂
Sprawdź!