Dla Ciebie, na zdrowie!

Hydrochlorotiazyd: preparaty, skutki uboczne i cena leku

Hydrochlorotiazyd to jeden z podstawowych leków stosowany w terapii nadciśnienia tętniczego oraz obrzęków będących następstwem na przykład niewydolności serca. Należy on do tak zwanych diuretyków tiazydowych, które mają właściwości moczopędne.
Lekarz mierzy ciśnienie krwi
źródło:123RF
Spis treści

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą, w której krew wywiera zbyt dużą siłę na ściany naczyń krwionośnych. Jedną z podstawowych metod radzenia sobie z tym schorzeniem jest zmniejszanie ilości wody w organizmie. Dzięki temu zabiegowi objętość płynu napierającego na ściany naczyń krwionośnych jest mniejsza – efektem jest mniejsze ciśnienie krwi. 

Podobnie jest także w przypadku częstego objawu niewydolności serca, czyli obrzęków. Pojawiają się one wtedy gdy serce nie jest w stanie odpowiednio odpompować krwi, która zalega najczęściej w kończynach dolnych.

Zmniejszenie ilości wody w organizmie, podobnie jak przy nadciśnieniu, zmniejsza obrzęk i usprawnia przepływ krwi. Najprostszą metodą by pozbyć się nadmiarowego płynu z organizmu jest zastosowanie leków moczopędnych, czyli diuretyków.

Właściwości hydrochlorotiazydu

Hydrochlorotiazyd należy do leków tiazydowych o budowie sulfonamidowej. Miejscem jego działania jest końcowy, korowy odcinek części wstępującej pętli Henlego oraz początkowa część kanalika dalszego znajdujące się w nerkach. 

Działając w obrębie tej części kanalika nerkowego powoduje zmiany w wydalaniu ilości wody i elektrolitów (głównie sodu i potasu) z moczem. Tym, co odróżnia diuretyki tiazydowe od innych leków moczopędnych, jest między innymi fakt, że zmniejszają stężenie potasu we krwi. 

Pozytywne w większości opinie o hydrochlorotiazydzie sprawiają, że lek ten jest jednym z podstawowych preparatów stosowanych w terapii nadciśnienia tętniczego.

Dawkowanie hydrochlorotiazydu

Leki z hydrochlorotiazydem przyjmuje się najczęściej raz lub dwa razy dziennie. W przypadku obrzęków początkowo stosuje się 25 do 75 mg na dobę, jednorazowo lub w dwóch dawkach.

Po uzyskaniu poprawy podaje się mniejszą ilość leku jako dawkę podtrzymującą, którą można przyjmować także co drugi dzień. Maksymalnie można otrzymać 100 mg na dobę. 

W przypadku terapii nadciśnienia, stosuje się zwyczajowo 25 mg leku jednorazowo, lub w dwóch dawkach podzielonych. Zdarza się też, że niektórzy pacjenci dobrze tolerują już dawkę 12,5 mg na dobę. Nie należy jednak przekraczać dziennie 50 mg. 

W przypadku łączenia hydrochlorotiazydu z innymi lekami obniżającymi ciśnienie tętnicze może dochodzić do nadmiernego obniżenia tego ciśnienia. Należy wtedy bardzo uważnie obserwować pacjenta i ewentualnie modyfikować dawkowanie. 

Skutki uboczne hydrochlorotiazydu

Najważniejszym powikłaniem przewlekłego stosowania diuretyków tiazydowych, w tym hydrochlorotiazydu, jest pogorszenie funkcji nerek. Ponadto może także dochodzić do małopłytkowości oraz niedokrwistości.

Do najczęstszych działań niepożądanych wlicza się również wszelkiego rodzaju parestezje, bóle i zawroty głowy, hiperglikemię, hiperurykemię, zaburzenia równowagi elektrolitowej a także niedociśnienie. 

Stosowanie hydrochlorotiazydu może sprawić zaburzenia widzenia, w tym widzenie wszystkiego w nieco żółtym zabarwieniu.

Istnieją również doniesienia naukowe wykazujące zależność między stosowaniem zwiększonych, skumulowanych dawek hydrochlorotiazydu a rakiem skóry, który nie jest czerniakiem, a rakiem podstawnokomórkowym skóry. 

Dlatego w trakcie terapii tym lekiem należy regularnie badać podejrzane zmiany skórne na ciele.  Wszystkie istotne działania niepożądane są zawsze zawarte w ulotce hydrochlorotiazydu dołączonej do opakowania. 

Preparaty hydrochlorotiazydu

Lista leków z hydrochlorotiazydem na polskim rynku farmaceutycznym jest bardzo krótka – są raptem dwie firmy, które aktualnie produkują ten znany od ponad 50-ciu lat preparat.

Cena leku hydrochlorotiazyd również jest relatywnie niska i wynosi około 10 złotych za opakowanie leku zawierające 30 tabletek. 

Lek ten jest tak tani, mimo że hydrochlorotiazyd nie ma refundacji, czyli dopłaty z Narodowego Funduszu Zdrowia. O czym trzeba również pamiętać, to fakt, że nie kupi się hydrochlorotiazydu bez recepty, więc wcześniej zawsze trzeba się udać po stosowny dokument do lekarza.

O czym pamiętać stosując hydrochlorotiazyd?

Przyjmując ten preparat trzeba mieć świadomość, że działa on moczopędnie, czyli zwiększa wydalanie moczu. Z tego powodu trzeba odpowiednio zaplanować zarówno większe podróże jak i te mniejsze. Leku nie powinno się stosować wieczorem, żeby nie trzeba było często wstawać w nocy do toalety.

Z drugiej strony przy dłuższych pieszych wycieczkach trzeba pamiętać o odpowiednim nawadnianiu, żeby nie okazało się, że z powodu częstszego oddawania moczu doprowadzi się organizm do odwodnienia. 

Wraz z moczem uciekają także cenne elektrolity, takie jak sód i potas. Dlatego warto oznaczać sobie od czasu do czasu ich poziom. Zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej mogą być niebezpieczne dla zdrowia oraz życia. Nadmierne wydalanie sodu może powodować senność, osłabienie a nawet śpiączkę.

Z kolei pozbycie się zbyt dużej ilości potasu może negatywnie odbić się na pracy serca. Pamiętać muszą o tym szczególnie starsi pacjenci, którzy są bardzo podatni na odwodnienie.

Czytaj również

Bibliografia

  • Charakterystyka Produktu Leczniczego Hydrochlorothiazid Polpharma; http://chpl.com.pl/data_files/2013-02-13_smpc_hydrochlorothiazid_polpharma_25mg_2012_06p.pdf
  • A. Galas, P. Krzesiński, G. Gielerak; Diuretyki – zasady stosowania w niewydolności serca; Pediatr Med Rodz; 2017; 13; 4; 450-459
  • Z. Gaciong; Czy hydrochlorotiazyd jest diuretykiem pierwszego wyboru? Nadciśnienie Tętnicze; 2010; 14; 2; 101-108
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Artykuł napisany przez
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Magister farmacji. Pracuje w aptece ogólnodostępnej oraz kieruje Działem Farmacji Centrum Okulistycznego. Aktywny członek samorządu aptekarskiego W czasie siedmioletniej pracy zawodowej rozwiązał nieskończoną ilość problemów z zakresu stosowania leków oraz prowadzenia właściwej terapii. W swojej pracy stawia na bezpośredni i partnerski kontakt z pacjentem, co umożliwia mu jasne przekazywanie medycznych zaleceń. Interesuje się interakcjami lekowymi oraz bezpieczeństwem terapii, zwolennik metod opartych na EBM (Evidence Based Medicine). Prywatnie szczęśliwy mąż, tata Krzysia oraz fan piłki nożnej i gotowania.
Pokaż więcej
 Magister Farmacji Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Artykuł zweryfikowany przez
Magister Farmacji Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Magister farmacji. Pracuje w aptece ogólnodostępnej oraz kieruje Działem Farmacji Centrum Okulistycznego. Aktywny członek samorządu aptekarskiego W czasie siedmioletniej pracy zawodowej rozwiązał nieskończoną ilość problemów z zakresu stosowania leków oraz prowadzenia właściwej terapii. W swojej pracy stawia na bezpośredni i partnerski kontakt z pacjentem, co umożliwia mu jasne przekazywanie medycznych zaleceń. Interesuje się interakcjami lekowymi oraz bezpieczeństwem terapii, zwolennik metod opartych na EBM (Evidence Based Medicine). Prywatnie szczęśliwy mąż, tata Krzysia oraz fan piłki nożnej i gotowania.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Kamfora: działanie, zastosowanie i właściwości. Jaki olejek?
Olejek kamforowy w szklanych butelkach
Przeczytaj artykuł
Metamizol - działanie, dawkowanie i cena. Jak stosować?
Kobieta z bólem brzucha
Przeczytaj artykuł
Metformina - działanie, dawkowanie i skutki uboczne. Cena
Kobieta mierzy poziom glukozy we krwi
Podobne artykuły
Zwór chemiczny atenololu
Atenolol - działanie i dawkowanie. Gdzie są dostępne zamienniki?
Wzór chemiczny alfakalcydolu
Alfacalcidol - działanie. Czy zamienniki są dostępne w Polsce?
Przyrządzanie domowych kosmetyków z pomocą gliceryny kosmetycznej
Gliceryna kosmetyczna - jakie ma właściwości izastosowanie?
Substancja kosmetyczna o nazwie cyklopiroksolamina
Cyklopiroksolamina - właściwości i zastosowanie w kosmetyce
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Odczuwasz niedobór magnezu?
Kliknij tutaj!