Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Nadciśnienie tętnicze: objawy, przyczyny, leczenie. Co jeść?

Na nadciśnienie tętnicze choruje ponad miliard osób na całym świecie. Nieleczone nadciśnienie lub leczone w niewłaściwy sposób prowadzi do rozwoju poważnych chorób układu krążenia, z zawałem serca i udarem mózgu na czele. Sprawdź, jak się objawia nadciśnienie tętnicze, jakie są przyczyny tego stanu oraz jak powinno przebiegać leczenie, żeby nie doszło do groźnych dla życia powikłań.
Badanie poziomu ciśnienia krwi
Fot. 123RF
Spis treści

Reklama

Nadciśnienie tętnicze 

Nadciśnienie tętnicze jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej umieralności na świecie – alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia. Nieleczone lub leczone niewłaściwie prowadzi do uszkodzenia nerek oraz chorób układu krążenia, takich jak zawał serca, udar mózgu, niewydolność serca czy choroba tętnic obwodowych. Każdego roku z powodu powikłań nadciśnienia tętniczego umiera prawie 8 mln ludzi, co stanowi prawie 13 proc. wszystkich zgonów na świecie.

Co więcej, częstość występowania nadciśnienia na świecie stale rośnie. Pomimo wielu kampanii społecznych w społeczeństwie wciąż pokutują błędne i fałszywe przekonania odnośnie tej groźnej choroby cywilizacyjnej. Sprawdź, jak się objawia podwyższone ciśnienie tętnicze, jakie są przyczyny tego stanu oraz jak powinno przebiegać leczenie. 

Reklama

Co to jest nadciśnienie tętnicze? 

Wielu pacjentów jest w stanie podać wartość ciśnienia tętniczego uznawaną za prawidłową, ale niewielu wie, czym w ogóle jest ciśnienie tętnicze. Najprościej rzecz ujmując, jest to siła, z jaką krew pompowana przez serce, uderza w ścianę naczynia tętniczego. Wartość tej siły określa się w milimetrach słupa rtęci, czyli mmHg. 

Według Wytycznych Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, a także Europejskiego Towarzystwa Kardiologii prawidłowa wartość ciśnienia krwi u dorosłego człowieka powinna wynosić mniej niż 140 mmHg w przypadku ciśnienia skurczowego oraz mniej niż 90 mmHg w przypadku ciśnienia rozkurczowego. Jeśli ciśnienie krwi przekracza te wartości, daje to podstawy do zdiagnozowania u pacjenta nadciśnienia tętniczego. 

Reklama

Nadciśnienie tętnicze – objawy 

Pora rozprawić się z mitami na temat objawów nadciśnienia tętniczego. W społeczeństwie panuje błędne przekonanie, że objawem nadciśnienia tętniczego jest szumienie w głowie lub uczucie gorąca. Wiele osób uważa, że jeśli nie odczuwa żadnych niepokojących objawów, to ciśnienie tętnicze jest w normie. Nic bardziej mylnego. Większość chorych dowiaduje się o chorobie w czasie rutynowego badania kontrolnego, nie odczuwając wcześniej żadnych dolegliwości. Warto zapamiętać, że nadciśnienie tętnicze najczęściej nie daje żadnych charakterystycznych objawów. Jedynie niektórzy pacjenci odczuwają bóle głowy, mają nudności, zaburzenia widzenia czy krwawienia z nosa związane z podwyższonym ciśnieniem krwi. 

Reklama

Przyczyny nadciśnienia tętniczego 

Dlaczego jedna osoba cierpi na nadciśnienie tętnicze, a druga nie? Obalmy kolejny mit - szukanie przyczyny tego stanu w piciu dużej ilości kawy nie znajduje żadnych podstaw naukowych. Sprawa jest dużo bardziej złożona. Jedni pacjenci cierpią na nadciśnienie pierwotne, a u innych stwierdza się nadciśnienie wtórne

Głównymi czynnikami ryzyka pierwotnego nadciśnienia tętniczego są:

 • czynniki genetyczne, 
 • otyłość, 
 • duże spożycie sodu, 
 • stres.

Natomiast wśród przyczyn nadciśnienia tętniczego wtórnego wymienia się najczęściej:

 • choroby nerek, 
 • guzy chromochłonne, 
 • bezdech senny, 
 • choroba Cushinga
 • niektóre leki, 
 • nadmierne spożycie alkoholu. 

Reklama

Leczenie nadciśnienia 

Wiemy już, jaka wartość ciśnienia tętniczego daje podstawy do zdiagnozowania u pacjenta nadciśnienia. Jednak zanim lekarz postawi diagnozę i zaordynuje odpowiednie leczenie, powinien się upewnić, czy pacjent w istocie cierpi na tę dolegliwość, czy był to jednorazowy skok ciśnienia tętniczego. Innymi słowy jeden niepokojący pomiar ciśnienia krwi nie musi oznaczać choroby. Zwłaszcza, że u 20 proc. pacjentów obserwuje się syndrom białego fartucha, co w skrócie można opisać jako wzrost ciśnienia związany z samym faktem dokonywania pomiaru w gabinecie lekarskim. Z tego powodu pacjenci z podejrzeniem nadciśnienia są zwykle obligowani do dokonywania pomiarów w domu i prowadzenia dzienniczka, co wiąże się z koniecznością zakupu ciśnieniomierza

Warto zainwestować w dobry aparat do pomiaru ciśnienia z dodatkowymi funkcjami, na przykład z optyczną kontrolą pozycji pomiaru, która uchroni przed popełnianiem błędów. Jeśli pomiary dokonywane w domu potwierdzą nadciśnienie tętnicze, lekarz wdroży leczenie, który zwykle polega na przyjmowaniu leków, takich jak: 

 • beta-adrenolityki, 
 • inhibitory konwertazy angiotensyny, 
 • antagoniści receptora AT1 (sartany), 
 • antagoniści wapnia, 
 • leki moczopędne tiazydowe/tiazydopodobne. 

Oprócz farmakoterapii pacjenci powinni zmienić tryb życia, szczególnie dotychczasowe nawyki żywieniowe. 

Reklama

Co jeść przy nadciśnieniu? 

Niewielu pacjentów zdaje sobie sprawę z tego, jak duży wpływ na skuteczność leczenia ma odpowiednia dieta. Często chorzy bagatelizują zalecania lekarza, uważając, że sposób żywienia nie ma niewiele wspólnego z układem krążenie. To błąd. Odpowiednia dieta w połączeniu z aktywnością fizyczną jest czasami w stanie zastąpić leczenie farmakologiczne. Wszystko zależy od przyczyn nadciśnienia oraz jego wartości. 

Co zatem jeść przy nadciśnieniu tętniczym, a czego unikać? Przede wszystkim należy ograniczyć, a najlepiej całkowite wyeliminować sól z codziennego jadłospisu. Po drugie – nie powinno się spożywać tłuszczów nasyconych. Zalecane natomiast jest jedzenie warzyw i owoców, niskotłuszczowych produktów mlecznych oraz produktów pełnoziarnistych. 

Bibliografia

 • NFZ o zdrowiu. Nadciśnienie tętnicze, Warszawa, Maj 2019
 • Zasady postępowania w nadciśnieniu tętniczym - 2015 rok, Wytyczne Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Nadciśnienie tętnicze
Kiedy i jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi?
Pomiar ciśnienia krwi przy arytmii serca, na co zwrócić uwagę?
Pomiar ciśnienia krwi
Jak zmierzyć ciśnienie bez ciśnieniomierza?
Smartband do mierzenia ciśnienia
Podobne artykuły
Mierzenie ciśnienia i pulsu
Wysoki puls - co oznacza i czym grozi? Przyczyny i sposoby na jego obniżenia
Kobieta mierzy ciśnienie krwi
Wyniki pomiaru ciśnienia ciśnieniomierzem – jak interpretować?
Osoba dokonująca pomiaru ciśnienia tętniczego krwi
Niskie ciśnienie - jakie są jego przyczyny i objawy? Jak je leczyć?
Osoba w czasie pomiaru ciśnienia tętniczego krwi
Nadciśnienie tętnicze - przyczyny, objawy, leczenie, dieta
Mierzenie ciśnienia tętniczego
Skoki ciśnienia - przyczyny i objawy. O czym świadczą?

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!