To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Przodozgryz – jak leczyć? Czy należy nosić aparat?

Przodozgryz jest jedną z najrzadszych wad zgryzu w Polsce, którą można rozpoznać po charakterystycznym wysunięciu do przodu wargi dolnej lub brody. Przodozgryz jest nie tylko defektem estetycznym, ale znacząco utrudnia jedzenie, oddychanie oraz mówienie. Sprawdź, czym charakteryzuje się przodozgryz, a także jak leczyć doprzednią wadę zgryzu.
Wada zgryzu
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Co to jest przodozgryz?

Wada zgryzu jest zaburzeniem w budowie i czynnościach narządów jamy ustnej. Zaburzenie może dotyczyć pojedynczych zębów, całych łuków zębowych i ich wzajemnej relacji. Wady zgryzu mogą występować w trzech płaszczyznach: strzałkowej, czołowej oraz poziomej. W każdej z wymienionych płaszczyzn występują inne rodzaje wad zgryzu. Orlik-Grzybowska wprowadziła następującą klasyfikację zaburzeń zgryzu:

1.wady poprzeczne:

 • zgryz krzyżowy - odwrotne zachodzenie zębów dolnych na górne i zaburzenie linii pośrodkowej dolnego łuku zębowego,
 • zgryz przewieszony – stykanie się części podniebiennych zębów górnych z częściami policzkowymi zębów dolnych,
 • boczne przemieszczenie żuchwy – po stronie przemieszczenia występuje zgryz krzyżowy, a po drugiej stronie zgryz przewieszony,

2.wady przednio-tylne:

 • tyłozgryz i tyłożuchwie - cofnięcie dolnego łuku zębów,
 • przodozgryz i przodożuchwie - wysunięcie do przodu dolnego łuku zębów lub całej żuchwy,

3.wady pionowe:

 • zgryz otwarty z charakterystyczną szparą niedogryzową,
 • zgryz głęboki - głębokie zachodzenie górnych siekaczy na dolne. 

Reklama

Przodozgryz a inne wady zgryzu

Przodozgryz, inaczej doprzednia wada zgryzu, polega na wysunięciu całego dolnego łuku zębowego lub tylko przedniej części łuku. 

Wyróżnia się przodozgryz:

 • całkowity, 
 • częściowy,
 • rzekomy. 

Przodozgryz całkowity to wysunięcie całego dolnego łuku względem górnego, a częściowy to wysunięcie jedynie przedniej części łuku. O przodozgryzie rzekomym mówi się wtedy, gdy u pacjenta doszło do zahamowania doprzedniego wzrostu szczęki, przez co wydaje się, że prawidłowy łuk dolny jest wysunięty. 

U pacjentów z przodozgryzem obserwuje się wysunięcie do przodu dolnej wargi i brody, a także wydłużenie dolnego odcinka twarzy. Niekiedy wada objawia się przerwą pomiędzy siekaczami w łuku górnym i dolnym. 

Przodozgryz nie występuje często. Według Małgorzaty Pobol-Aidi jest najrzadszą wadą zgryzu w Polsce. Występuje u około 10 procent pacjentów z wadami zgryzu. Najczęstszą wadą jest tyłozgryz, czyli cofnięcie dolnego łuku zębowego. Tyłozgryz stanowi około 60 procent wszystkich zaburzeń zgryzu. 

Przodozgryz u dziecka

Przyczyną dolegliwości mogą być uwarunkowania genetyczne. Jeśli jedno z rodziców ma taką wadę zgryzu, to jest prawdopodobne, że wystąpi ona także u dziecka. 

Wadę często obserwuje się u dzieci z:

Za doprzednią wadę zgryzu odpowiadają także czynniki środowiskowe, takie jak ssanie górnej wargi oraz kciuka. Powodem przodozgryzu u dzieci może też być zbyt wysokie ułożenie głowy w czasie snu, która wymusza przesuwanie się żuchwy do przodu. Przodozgryz prowadzi do zaburzeń w oddychaniu, gryzieniu i żuciu pokarmów oraz wad wymowy. Dzieci z przodozgryzem często seplenią. 

Reklama

Przodozgryz u psa

Przodozgryz u psa charakteryzuje się dłuższą żuchwą niż szczęką.U psów z przodozgryzem zwykle większość zębów żuchwy jest przesunięta donosowo. Jeśli u czworonoga występuje blokada zębowa, czyli wzajemnie nachodzące na siebie zęby utrwalają pozycję żuchwy, to może dodatkowo pojawić się inna wada zgryzu – boczne skrzywienie żuchwy oraz zgryz otwarty. W przypadku psów właściwym określeniem na ten rodzaj wady jest przodożuchwie. Przodozgryz jest nazwą potoczną.

Reklama

Leczenie przodozgryzu 

Leczeniem doprzednich wad zgryzu zajmuje się lekarz ortodonta. Niwelowanie przodozgryzu należy zacząć w czasie wymienia się zębów mlecznych na stałe. Tak wczesne rozpoczęcie leczenia daje duże możliwości kompensacyjne organizmu. Niektórzy ortodonci zalecają rozpocząć leczenie przodozgryzu u dzieci, które mają tylko mleczne zęby. Wówczas szlifuje się guzki na powierzchni zębów, co wspomaga cofanie się żuchwy. Jeśli dziecko ma uzębienie mieszane, ortodonta zaleca płytkę Schwarza, Twin Block lub inne ruchome aparaty ortodontyczne. Niekiedy leczenie ortodontyczne doprzednich wad zgryzu wymaga bardziej zaawansowanych metod – terapii maską twarzową, procą bródkową lub aparatem do rozerwania szwu podniebiennego. W skrajnych przypadkach konieczna jest operacja. W przypadku leczenia przodozgryzu w okresie późnego uzębienia stałego konieczne jest założenie stałego aparatu ortodontycznego.

Czytaj: 

Bibliografia

 • Pobol-Aidi M., Analiza wartości metrycznych przedniego odcinka szczęki i żuchwy po terapii płytką Schwarza lub maską twarzową - badania retrospektywne, Poznań 2011.
 • Jańczuk Z., Kaczmarek U., Lipski M., Stomatologia zachowawcza z endodoncją, Warszawa 2014.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Wady zgryzu
Wady zgryzu u dzieci i dorosłych - rodzaje, klasyfikacja
Osoba z nieprawidłowym zgryzem
Okluzja - co to jest znaczy? W kosmetyce, medycynie i stomatologii
Mezczyzna szczerzy zeby po wyleczeniu zaburzen okluzji
Zgryz krzyżowy – na czym polega i jak go leczyć?
Wada zgryzy krzyżowa
Podobne artykuły
Jak wygląda prawidłowy zgryz
Jak powinien wyglądać prawidłowy zgryz?
Dziecko zgrzytające zębami mlecznymi
Zgrzytanie zębami u dziecka - jakie są przyczyny bruksizmu i co stosować?
Aparaty ortodontyczne (stałe i ruchome) - jak działają, jaka jest ich cena?
Wada zgryzu otwarta
Jakie są przyczyny zgryzu otwartego? Sprawdź, jak go leczyć
Kobieta pokazuje aparat podtrzymujący
Aparat retencyjny – jak długo powinno się go nosić?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!