Dla Ciebie, na zdrowie!

Imbir – właściwości, przeciwwskazania, zastosowanie

Imbir to przyprawa, która nadaje się jednakowo do dań wytrawnych, deserów i rozgrzewających napojów. Czy wiesz, że jej spożywanie oprócz walorów smakowych, niesie ze sobą szereg korzyści dla zdrowia i urody? Poznaj je wszystkie i zobacz, do czego możesz wykorzystać imbir!
Imbir - właściwości lecznicze
Źródło: Materiały Partnera
Spis treści

Reklama

Uzdrawiający korzeń

Imbir był używany przez tradycyjną chińską medycynę jeszcze w czasach przed naszą erą. Ówcześni medycy klasyfikowali go jako zioło, które łagodzi objawy ciężkich chorób i z powodzeniem stosowali korzenną terapię. Współcześnie dobroczynne działanie tego kłącza zostało potwierdzone również przy pomocy naukowych narzędzi, a badania te wciąż trwają, odkrywając przed nami kolejne niezwykłe właściwości.

Na chwilę obecną wiemy, że imbir:

- poprawia trawienie 
- działa rozkurczowo
- łagodzi wzdęcia
- przeciwdziała nudnościom
- działa przeciwzapalnie i bakteriobójczo
- działa rozgrzewająco
- obniża ciśnienie krwi i rozrzedza jej gęstość

Jak stosować imbir?

Imbir można stosować wewnętrznie lub zewnętrznie. Stosowany na skórę przestudzony napar zadziała przeciwzapalnie i świetnie sprawdzi się jako tonik do cer trądzikowych. Wmasowany w skórę głowy, wpłynie na przyspieszony wzrost włosów, poprawiając mikrokrążenie krwi. Ze względu na swoje działanie rozgrzewające, bywa również stosowany jako jeden ze składników maści na bolące mięśnie, często w połączeniu z cynamonem.

Aby skorzystać z dobroczynnego działania imbiru stosowanego od wewnątrz organizmu, wystarczy regularnie dodawać go jako przyprawę do posiłków. Potrawy z tłustych mięs okraszone szczyptą zmielonego korzenia łatwiej przejdą przez nasz układ pokarmowy. Popularnym rozwiązaniem jest również przygotowanie rozgrzewającej herbaty z imbirem i cytryną – do środka można wkroić zarówno świeży korzeń, jak i wsypać odrobinę sproszkowanej przyprawy. Taki napój rozgrzeje nas od środka, a także wspomoże w walce z infekcjami gardła.

Ze względu na swoje właściwości zwalczające nudności imbir jest również chętnie stosowany jako środek zapobiegający chorobie lokomocyjnej. 

Reklama

Uważaj na przeciwwskazania!

Zaprezentowana wyżej lista wygląda naprawdę imponująco, zanim jednak pobiegniesz do najbliższego sklepu w poszukiwaniu tego korzenia, zapoznaj się z przeciwwskazaniami! Po pierwsze: imbir tak jak każda inna roślina, może uczulać. Przed zastosowaniem go na skórę wykonaj test na fragmencie skóry, a w przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów – nie kontynuuj kuracji.

Warto również pamiętać o możliwych interakcjach z przyjmowanymi przez nas lekami – zrezygnuj z tej przyprawy, jeżeli masz zaburzenia krzepliwości, przyjmujesz leki przeciwzakrzepowe lub aspirynę. Zwiększasz wtedy ryzyko krwawień – także tych wewnętrznych, niewidocznych gołym okiem.

Imbir obniża poziom cukru we krwi dlatego, jeżeli chorujesz na cukrzycę, zwiększasz ryzyko hipoglikemii. Podobnie osoby chore na nadciśnienie – łącząc przyjmowane leki z imbirowym naparem, mogą doprowadzić do zbyt niskiego ciśnienia krwi w organizmie. (więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://naturalnieozdrowiu.pl/imbir-wlasciwosci-dzialanie-i-zastosowanie/)

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Odżywianie
Przeczytaj artykuł
Ciągłe uczucie głodu - przyczyny. Jak się go pozbyć?
Mężczyzna odczuwający ciągły głód
Przeczytaj artykuł
Zapotrzebowanie kaloryczne - jak obliczyć samodzielnie?
Kaloryczny posiłek
Przeczytaj artykuł
Chrom (pierwiastek CR) - właściwości. Jak działa?
Napis chromium
Podobne artykuły
Kobieta na diecie odchudzającej
Jak szybko schudnąć? Z ud, brzucha, z nóg i po ciąży
Odchudzanie bez efektu jojo
Jak schudnąć 10 kg? Jadłospis i dieta bez efektu jojo
Analiza składu ciała
Analiza składu ciała - waga i normy. Na czym polega BIA?
Żywienie dojelitowe
Żywienie dojelitowe - na czym polega? Zasady PEG w domu
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie objawy alergii są dla Ciebie najbardziej uciążliwe?