Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗

Jak odetkać ucho: zatkane woskowiną, wodą lub katarem? Zobacz najlepsze sposoby

Szukając sposobu na to, jak odetkać ucho, warto zastanowić się nad przyczyną dolegliwości. Inaczej bowiem będzie przebiegało usuwanie niedrożności w przewodzie słuchowym wywołanej katarem aniżeli zatorem spowodowanym nadmiarem woskowiny. Sprawdź, jakie są sposoby na zatkane ucho.
Mężczyzna z zatkanymi uszami
źródło:123RF
W skrócie
 • Zatkane ucho to wyjątkowo dokuczliwa przypadłość. Zablokowany przewód słuchowy potrafi uprzykrzyć życie.
 • Gdy zastanawiamy się, jak odetkać ucho, dobrze jest rozważyć, co jest tego powodem. Zazwyczaj powodem jest zalegająca woskowina.
 • Sposobów na zatkane ucho jest wiele. Wszystko zależy od tego, co znajduje się w przewodzie słuchowym.
SPRAWDŹ TEŻ: Budowa ucha - poznaj wszystkie jej tajniki!
Spis treści

Reklama

Jak odetkać ucho? 

Jak odetkać ucho – każdego miesiąca prawie 5,5 tys. internautów wpisuje takie zapytanie w pole internetowej wyszukiwarki, szukając skutecznych sposobów na odetkanie niedrożnego przewodu słuchowego. Popularność tego zapytania jest dowodem na to, jak dokuczliwe mogą być objawy zatkanego ucha. Zablokowany przewód słuchowy skutkuje bowiem nie tylko głuchotą przewodzeniową, ale potrafi także boleśnie uprzykrzyć życie. Co więcej, oprócz bólu mogą wystąpić szumy uszne oraz zawroty głowy. 

Szukając sposobu na odetkanie ucha, należy zastanowić się nad przyczyną dolegliwości. Zazwyczaj powodem niedrożności jest zalegająca w uchu woskowina, będąca naturalną wydzieliną, powstającą w przewodzie słuchowym zewnętrznym w celu oczyszczenia i nawilżenia uszu, a także ochrony przed drobnoustrojami oraz owadami. W przypadku nieodpowiedniej higieny uszu w przewodzie słuchowym może powstać czop z wosku usznego, powodujący zator. 

Innym popularnym źródłem dolegliwości jest infekcja górnych dróg oddechowych przebiegająca z silnym katarem, który początkowo prowadzi do obrzęku śluzówki nosa, a następnie może przenieść się na trąbkę słuchową, która łączy ucho z nosem i gardłem. 

Częstą przyczyną zatkanych uszu jest także zmiana ciśnienia, do jakiej dochodzi w czasie podróży samolotem, jazdy windą czy górskiej wspinaczki. Jednakże niedrożność spowodowana nagłym skokiem ciśnienia w uszach zazwyczaj szybko ustępuje. Co więcej, podobnie objawy mogą wystąpić w czasie nurkowanie i także w większości przypadków szybko ustępują. 

Jeżeli chodzi o sposób na zatkane ucho, to inaczej postępuje się z niedrożnością kanału słuchowego wywołaną czopem woskowiny aniżeli spowodowaną infekcją. Skuteczna metoda zawsze powinna być dostosowana do przyczyny dolegliwości. 

Reklama

Jak odetkać ucho zatkane katarem?

Każdy, kto doświadczył niedosłuchu w czasie infekcji, zastanawiał się, jak odetkać ucho zatkane katarem. Sposób postępowania w dużej mierze zależy od stopnia nasilenia objawów. W przypadku zwykłego przeziębienia, któremu towarzyszy niezbyt uporczywe uczucie niedrożności w uchu zewnętrznym, wystarczy zastosować dostępne w aptekach bez recepty preparaty douszne z wodą morską. 

Nie należy przy tym zapominać o innych środkach stosowanych zwykle na przeziębienie, takich jak krople do nosa czy leki przeciwzapalne. Skuteczne będą także inhalacje ziołowymi naparami o działaniu obkurczającym śluzówkę. 

Jeśli wymienione domowe sposoby nie przyniosą ulgi, a objawy będą się utrzymywać lub nasilać, należy udać się do lekarza POZ lub laryngologa w celu wykluczenia zapalenia ucha, a także zapalenia zatok. 

Wizyta jest wskazana w przypadku utrzymywania się objawów powyżej 3 dni lub pojawienia się symptomów, które mogą wskazywać na stan zapalny, takich jak:

 • silny ból ucha,
 • gorączka,
 • wyciek z ucha,
 • świąd,
 • obrzęk policzka,
 • wyraźne osłabienie lub zanik słuchu. 

Reklama

Jak odetkać zatkane ucho woskowiną? 

Czop woskowiny powodujący niedrożność kanału słuchowego jest dość częstą dolegliwością u osób stosujących na co dzień patyczki higieniczne do czyszczenia uszu w środku. Mimo, że otolaryngolodzy alarmują, by patyczki stosować jedynie do małżowiny usznej, niewielu pacjentów zmienia swoje przyzwyczajenia. 

Wkładanie patyczka do kanału słuchowego skutkuje zwiększoną produkcją woskowiny, gdyż narząd słuchu w ten sposób rekompensuje sobie nadmierny zabieg higieniczny, chcąc chronić kanał słuchowy przed drobnoustrojami. Dodatkowo samo wprowadzanie patyczka do zewnętrznego przewodu słuchowego sprzyja powstawaniu zatorów. 

Jak odetkać ucho zatkane woskowiną? Zastosowanie znajdują dostępne w aptekach spraye lub krople, które rozpuszczają wosk uszny. Jeśli ich użycie nie przyniesie poprawy warto udać się do laryngologa, który oczyści przewód słuchowy specjalistycznymi narzędziami (m.in. hakem usznym). 

Reklama

Jak odetkać ucho zatkane wodą? 

W czasie nurkowania w basenie, jeziorze czy innym akwenie, w uchu dochodzi do nagłej zmiany ciśnienia, co skutkuje jego zatkaniem. Dodatkowo warto podkreślić, że woskowina po kontakcie z wodą pęcznieje, co także sprzyja powstawaniu zatorów. 

Jak odetkać ucho z wody? W większości przypadków wyjście z wody i przechylenie głowy w stronę ramienia, a następnie lekkie pociągnięcie małżowiny, pomaga w pozbyciu się dolegliwości. Niekiedy jednak obecność wody w uchu może doprowadzić do stanu zapalnego, który będzie wymagał wizyty u laryngologa. Żeby tego uniknąć, osobom chodzącym regularnie na basen zaleca się stosowanie zatyczek do uszu w czasie pływania.

Reklama

Jak odetkać ucho po locie?

Do dużego skoku ciśnienia w uszach dochodzi w czasie lotu samolotem. Gwałtowna zmiana wysokości skutkuje uciskiem, a następnie zwężeniem trąbki słuchowej, powodując zatykanie uszu. Takie uczucie niedrożności potrafi dokuczać podróżującym nawet przez kilka godzin po lądowaniu.  

Jak odetkać ucho po locie? Miłośnicy podniebnych podróży mają wiele sposobów na radzenie sobie z tym dyskomfortem. Do najpopularniejszych należy żucie gumy tuż po wylądowaniu czy jeszcze na pokładzie samolotu. Skuteczne będą także cukierki do ssania. W przypadku braku gumy lub cukierków można się wspomóc połykaniem śliny lub wymuszając ziewanie. Jeśli dolegliwości utrzymują się powyżej 5 godzin zalecana jest wizyta u lekarza. 

Warto podkreślić, że lot samolotem z infekcją górnych dróg oddechowych może skutkować długotrwałym zatykaniem uszu, nazywanych przez laryngologów urazem ciśnieniowym. Taki uraz może być wyjątkowo bolesny, a jedynym sposobem na wyleczenie będzie długotrwałe przyjmowanie leków przeciwobrzękowych. 

Czytaj również

Bibliografia

 • Agnieszka Fedorczyk, Przychodzi pacjent do laryngologa..., Usłyszeć świat nr 1/2016.
 • https://enel.pl/enelzdrowie/zdrowie/jak-odetkac-zatkane-ucho
 • Mariola Śliwińska-Kowalska, Perspektywy prewencji i leczenia odbiorczych uszkodzeń słuchu, Otorynolaryngologia 2018, 17(3): 95-104.
 • Piotr Kudłach, Czop woskowinowy – podsumowanie wytycznych American Academy of Otolaryngology 2017, https://www.mp.pl/otolaryngologia/ucho/czop_woskowinowy/161525,czop-woskowinowy-podsumowanie-wytycznych-american-academy-of-otolaryngology-2017 (dostęp: 19.10.2021)
 • Magdalena Lachowska, Diagnostyka różnicowa zaburzeń słyszenia, Neurologia po Dyplomie 2012; 7 (6): 47-53.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zabiegi laryngologiczne
Niedosłuch - leczenie niedosłuchu u dorosłych i dzieci
Płukanie zatok - jak i czym płukać zatoki w domu?
Produkty do płukania zatok
Spray ze srebrem - jak działa? Dla dzieci i dorosłych
mężczyzna z bólem z jamie ustnej
Podobne artykuły
Mężczyzna z zatkanymi uszami
Jak odetkać ucho: zatkane woskowiną, wodą lub katarem? Zobacz najlepsze sposoby
Płukanie zatok czołowych można przeprowadzić w gabinecie lekarskim albo w domu
Płukanie zatok czołowych – jak i czym je oczyścić?
Nawilżanie gardła
Nawilżanie gardła: spray i domowe sposoby na suchość w gardle
Kobieta płucze gardło wodą utlenioną
Płukanie gardła wodą utlenioną - jak to robić? Opinie i skutki uboczne
Ciało obce w nosie - pierwsza pomoc. Jak wyciągnąć u dzieci?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!