Najlepsze sposoby na zbicie gorączki

Jak zbić gorączkę? Sposobów jest wiele, ale zanim sięgniemy po jeden z nich, dobrze się zastanówmy, czy nadszedł już ten odpowiedni moment na zastosowanie leczenia. Bo gorączka nie jest chorobą lecz naszym sprzymierzeńcem w walce z drobnoustrojami chorobotwórczymi. To, że obniżymy gorączkę, nie znaczy, że nasz organizm wyzdrowieje.
Mężczyzna z problemem gorączki
Źródło: 123RF

Spis treści

Lekarze są zgodni, co do tego, że jeżeli gorączka nie jest wysoka (do 38 stopni Celsjusza), a chory ją dobrze toleruje, nie powinno się za wszelką cenę zbijać temperatury. Dlaczego? Bo niewielka gorączka pomaga nam walczyć z infekcjami. Z jeden strony w naszym organizmie wzrasta produkcja interferonu, który jest najskuteczniejszym antywirusowym środkiem w ciele, z drugiej zaś wirusy, które nas atakują wolniej się namnażają w wysokiej temperaturze. Nic więc gorszego nie możemy sobie zafundować, niż zbić lekami gorączkę i wyjść do pracy czy sklepu. W schłodzonym ciele wirusy będą się rozwijać ze wzmożona siłą, a infekcja będzie trwała dłużej, niż gdybyśmy wyleżeli się i wypocili w łóżku.

Dopiero wysoka gorączka powyżej 39,5 stopnia Celsjusza i niższa, ale bardzo źle tolerowana przez chorego, wymaga zastosowania leków przeciwgorączkowych lub sprawdzonych domowych sposobów.

Skutecznym i dokładnym sposobem na zmierzenie temperatury jest wykorzystanie termometru bezdotykowego na podczerwień. Dokonuje on pomiaru ciała, posiłków i otoczenia z odległości do 5cm. Jest łatwy w obsłudze, a tryb cichy pozwala na użytkowanie go w nocy czy podczas snu dziecka. Szybko ocenia temperaturę poprzez 3 kolory ekranu. Dodatkowo zapamiętuje 9 ostatnich pomiarów i wyłącza się po 30 s, oszczędzając baterię

Jak naturalnie zbić gorączkę?

Wiele jest domowych sposobów na zbicie wysokiej gorączki. Mają tę zaletę, że można je stosować u dzieci i u dorosłych, bo nie obciążają organizmu i nie wywołują skutków ubocznych. W wielu domach bardzo popularną i sprawdzoną metodą na obniżenie gorączki są zimne okłady. Zmoczony w zimnej wodze ręcznik kładzie się na głowę, łydkach, karku, zawija nim nadgarstki chorego. Okłady trzeba zmieniać, gdy tylko zaczynają się ocieplać. Można zastosować też kąpiele w wodzie - ułożyć pacjenta w wodzie o temperaturze ciała i powoli dolewać chłodniejszej, ale nie zbyt zimnej wody. Po kąpieli trzeba wytrzeć ciało do sucha i położyć się do łóżka.

Wypróbowane są też herbaty napotne z lipy, czarnego bzu, liści i owoców malin, jeżyn, szałwii, krwawnika z dodatkiem mięty i bzu. Dobrze jest dodać do ich cytrynę i przeciwwirusowy lipowy miód, pamiętając jednak o tym, że w temperaturze powyżej 40 stopni C  giną wszystkie jego lecznicze właściwości. Niektórzy polecają podgrzane mleko z miodem i czosnkiem, okłady z surowych ziemniaków na czoło lub stopy.

Reklama

Jak lekami zbić gorączkę?

Wybierając leki przeciwgorączkowe trzeba się kierować przede wszystkim tym, czy pacjent nie jest uczulony na któryś z preparatów. W aptekach dostępne są dwa główne rodzaje leków przeciwgorączkowych, zawierające paracetamol oraz ibuprofen.

Zaletą paracetamolu jest niski wachlarz działań niepożądanych, rzadziej wywołuje też reakcje uczuleniowe. Leku nie powinni jednak używać pacjenci z ciężką niewydolnością wątroby i nerek, a ostrożnie go dawkować pacjenci nadużywający alkoholu.

Zaleta ibuprofenu jest jego dodatkowe działanie przeciwzapalne, ale częściej niż paracetamol uczula i powoduje bóle brzucha, biegunki i wymioty, a także sprzyja powstawanie wrzodów żołądka. Z leku powinni zrezygnować pacjenci z problemami gastrycznymi, chorujący na skazy krwotoczne, ciężką niewydolność nerek i wątroby, kobiety w III trymestr ciąży.

Paracetamol można stosować u dzieci od okresu noworodkowego, a ibuprofen powyżej 3. miesiąca. Można stosować wymiennie te leki, gdy gorączka nie maleje, trzeba jednak pamiętać o tym, że paracetamol podaje się, co 4 godziny, a niesterydowy przeciwzapalny, co 7-8 godzin. Dzieciom najczęściej podaje się leki w formie syropów lub czopków doodbytniczych.

Artykuł zawiera lokowanie produktu

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!