Ten owoc to skarbnica witamin! Zmniejsza ryzyko chorób w obrębie plamki żółtej i nie tylko. Kliknij i dowiedz się więcej!🍊
Ten owoc to skarbnica witamin! Zmniejsza ryzyko chorób w obrębie plamki żółtej i nie tylko. Kliknij i dowiedz się więcej!🍊
Ten owoc to skarbnica witamin! Zmniejsza ryzyko chorób w obrębie plamki żółtej i nie tylko. Kliknij i dowiedz się więcej!🍊

Psycholog a psychiatra – różnica? Do kogo z depresją?

Psycholog a psychiatra – czym się zajmują? Wiele osób często myli te dwie dziedziny nauki. Z całą pewnością tych dwóch specjalistów łączy znajomość ludzkiej psychiki i całej problematyki tej sfery życia. Psycholog i psychiatra posiadają zupełnie inne uprawnienia.
Mężczyzna u psychologa
źródło:123RF
Spis treści

„Psyche” w mitologii greckiej oznaczało uosobienie duszy ludzkiej. Psychika każdego człowieka to zespół całego szeregu procesów wnętrza każdego człowieka, które tworzą emocje, motywacje, procesy poznawcze i intelekt. Psychika ludzka jest ściśle powiązana ze zdrowiem całego organizmu. Każda osoba z problemami natury psychicznej musi odpowiedzieć sobie na pytanie czy najpierw psycholog czy psychiatra

Psycholog a psychiatra 

Osoby z problemami natury psychicznej zastanawiają się często, do kogo udać się po wsparcie i poradę – do psychiatry czy psychologa? Specjaliści z zakresu tych dwóch dziedzin nauki zajmują się tą samą problematyką – psychiką człowieka. W przypadku każdej przypadłości medycznej istnieje możliwość konsultacji u różnych specjalistów. Przykładów jest naprawdę bardzo dużo. 

Chore gardło nie zawsze oznacza konieczność wizyty u laryngologa, a właściwą diagnozę, w zależności od przyczyn schorzenia, może postawić alergolog czy nawet gastrolog (jeśli podłożem bólu jest refluks). To samo dotyczy psychiki ludzkiej i problemów z nią związanych. W zależności od trudności emocjonalnych i psychicznych, osobie cierpiącej może pomóc psychiatra lub psycholog, w zależności od rodzaju i skali problemu. Często terapia wymaga jednoczesnego współdziałania tych dwóch specjalistów. Ich kompetencje są bardzo zbliżone, ale zajmują się innymi aspektami zdrowia psychicznego i pomagają w zupełnie innych problemach psychicznych. 

Różnica między psychologiem a psychiatrą jest dość mocno zarysowana, a do prawidłowego rozróżnienia tych dwóch profesji potrzeba tylko odpowiedniej wiedzy i znajomości obszarów działania psychiatry i psychologa. 

Reklama

Czym różni się psycholog od psychiatry?

Osoby z problemami natury psychicznej o różnym podłożu powstawania nie zawsze wiedzą do kogo udać się po pomoc i poradę. Pierwszą myślą jest zawsze psycholog lub psychiatra, ale rozróżnienie tych profesji medycznych sprawia niekiedy trudność. Wiele osób uważa, iż psycholog zajmuje się niewielkimi problemami i prostszymi sprawami. Kogo wybrać do pierwszej diagnozy – psychologa czy psychiatrę? Odpowiedź na to pytanie ułatwi znajomość różnic w kompetencjach.

Psycholog to osoba, która ukończyła studia magisterskie z zakresu psychologii. Ukończenie dodatkowej specjalizacji, która obejmuje praktyki na oddziałach psychiatrycznych i kolejne etapy kształcenia daje uprawnienia psychologa klinicznego. Przedmiotem tego typu studiów jest poznanie wszystkich mechanizmów i czynników, które mają wpływ na zachowanie i psychikę człowieka. 

Psycholog jest najczęściej pierwszą osobą, z którą kontaktuje się chory. Do prawidłowej oceny, czy w danym konkretnym przypadku potrzebna jest konsultacja z zakresu psychiatrii czy psychologii przyda się wiedza, czym zajmuje się każdy z tych specjalistów. 

Do zadań psychologa należą:

  • pierwsza pomoc i porada w problemach natury psychicznej,
  • wsparcie w problemach życia codziennego (kłopoty w szkole lub pracy, problemy w związku, przygnębienia czy apatię),
  • szeroko pojęte poradnictwo psychologiczne,
  • diagnoza osobowości lub intelektu,
  • diagnozowanie i opiniowanie problemów na podstawie wywiadu z pacjentem. 
  • poradnictwo z zakresu metod walki ze stresem,
  • wykonywanie testów psychologicznych,
  • stawianie diagnoz psychologicznych, niezbędnych do dalszej terapii lub leczenia,
  • kierowanie na odpowiednie leczenie swoich pacjentów.

Psycholog nie zajmuje się terapią. Te kompetencje należą do psychoterapeutów. Żaden psycholog nie posiada także uprawnień do wypisywania recept i nie może zlecać leczenia farmakologicznego. W tym celu pacjent jest kierowany do psychiatry.

Reklama

Kiedy do psychiatry? 

Psychiatria – czym się zajmuje i kogo leczy? Psychiatrą może być osoba, która ukończyła studia medyczne i specjalizację z zakresu psychiatrii. Ta dziedzina medycyny zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób lub zaburzeń psychicznych. W praktyce bardzo często psychiatrzy i psycholodzy współpracują ze sobą. 

Do zadań psychiatry należy:

  • diagnozowanie chorób psychicznych, do których należą – depresje, schizofrenie, nerwice, uzależnienia, choroba afektywna dwubiegunowa, psychozy, zespoły stresu pourazowego, 
  • leczenie zaburzeń psychicznych, takich jak zaburzenia emocjonalne, osobowości, zaburzenia odżywiania, myśli i skłonności samobójcze,
  • wprowadzenie leczenia farmakologicznego, odpowiednio dostosowanego do potrzeb konkretnego pacjenta,
  • kierowanie na terapię i na spotkania z psychologiem,
  • przepisywanie środków farmakologicznych na receptę,
  • wskazywanie potrzeby leczenia szpitalnego.

Psychiatrzy zajmują się leczeniem trudniejszych i poważniejszych zaburzeń psychicznych. Pacjenci, zgłaszający się do psychiatry często wymagają podania odpowiednich leków lub skierowania na leczenie w warunkach szpitalnych. Takie sytuacje dotyczą najczęściej poważnych depresji. 

Kto leczy depresję, psycholog czy psychiatra? Depresja to bardzo poważna choroba. Z reguły leczona jest dwutorowo – u psychiatry i psychologa. W przypadku pierwszych objawów depresji należy dość szybko udać się po poradę i diagnozę do psychiatry lub psychologa. Jeśli pierwszym kontaktem będzie psycholog to on zdecyduje, czy stan pacjenta wymaga skierowania do psychiatry. 

Najczęściej tak się dzieje i to psychiatra w drugim etapie stawia diagnozę, wprowadzając leczenie. Jeśli pierwszym kontaktem pacjenta jest psychiatra to także dość często kieruje dodatkowo na terapię. W przypadku depresji jedno jest pewne – zawsze należy udać się do psychiatry lub psychologa, a ci specjaliści podejmą decyzje o formie i sposobie dalszego leczenia. 

Pacjent powinien pamiętać, iż w tych sytuacjach liczy się czas i wizyta powinna odbyć się jak najszybciej. Depresja to bardzo skomplikowana choroba i w wielu przypadkach niebezpieczna. Leczenie farmakologiczne zwalcza objawy, a terapia psychologiczna zwalcza przyczyny problemu. 

Wizyta u któregokolwiek z tych specjalistów nie wymaga skierowania od lekarza POZ.  

Czytaj również

Bibliografia

  • 1. A. Chanik, M. Dudzińska, J. Krawczyk i inni „Psychoterapia po ludzku”, Stowarzyszenie INTRO, Wrocław 2011,
  • 2. S. Pużyński „Choroba psychiczna – problemy z definicją oraz miejscem w diagnostyce i regulacjach prawnych”, Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, 2007 r.,
  • 3. B. Dorobczyńska-Semeniuk „Podstawy psychologii ogólnej”, Wyższa Szkoła Handlowa w Kielcach,
  • 4. A. Bilikiewicz „Psychiatria”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Depresja
Psycholog a psychiatra – różnica? Do kogo z depresją?
Mężczyzna u psychologa
Depresja u mężczyzn - jak ją rozpoznać i czy objawia się inaczej niż u kobiet?
Zrozpaczony biznesmen z głową na stole z powodu depresji.
Test na depresję - sprawdź samodzielnie czy masz depresję
Mężczyzna z depresją
Podobne artykuły
Mężczyzna u psychologa
Psycholog a psychiatra – różnica? Do kogo z depresją?
Zrozpaczony biznesmen z głową na stole z powodu depresji.
Depresja u mężczyzn - jak ją rozpoznać i czy objawia się inaczej niż u kobiet?
Mężczyzna z depresją
Test na depresję - sprawdź samodzielnie czy masz depresję
Kobieta z depresją
Nietrzymanie moczu w depresji - objawy i sposoby leczenia

Reklama


Jak często robić regenerację włosów?
Sprawdź!