„Psyche” w mitologii greckiej oznaczało uosobienie duszy ludzkiej. Psychika każdego człowieka to zespół całego szeregu procesów wnętrza każdego człowieka, które tworzą emocje, motywacje, procesy poznawcze i intelekt. Psychika ludzka jest ściśle powiązana ze zdrowiem całego organizmu. Każda osoba z problemami natury psychicznej musi odpowiedzieć sobie na pytanie czy najpierw psycholog czy psychiatra?
Psycholog a psychiatra
Osoby z problemami natury psychicznej zastanawiają się często, do kogo udać się po wsparcie i poradę – do psychiatry czy psychologa? Specjaliści z zakresu tych dwóch dziedzin nauki zajmują się tą samą problematyką – psychiką człowieka. W przypadku każdej przypadłości medycznej istnieje możliwość konsultacji u różnych specjalistów. Przykładów jest naprawdę bardzo dużo.
Chore gardło nie zawsze oznacza konieczność wizyty u laryngologa, a właściwą diagnozę, w zależności od przyczyn schorzenia, może postawić alergolog czy nawet gastrolog (jeśli podłożem bólu jest refluks). To samo dotyczy psychiki ludzkiej i problemów z nią związanych. W zależności od trudności emocjonalnych i psychicznych, osobie cierpiącej może pomóc psychiatra lub psycholog, w zależności od rodzaju i skali problemu. Często terapia wymaga jednoczesnego współdziałania tych dwóch specjalistów. Ich kompetencje są bardzo zbliżone, ale zajmują się innymi aspektami zdrowia psychicznego i pomagają w zupełnie innych problemach psychicznych.
Różnica między psychologiem a psychiatrą jest dość mocno zarysowana, a do prawidłowego rozróżnienia tych dwóch profesji potrzeba tylko odpowiedniej wiedzy i znajomości obszarów działania psychiatry i psychologa.
Reklama
Czym różni się psycholog od psychiatry?
Osoby z problemami natury psychicznej o różnym podłożu powstawania nie zawsze wiedzą do kogo udać się po pomoc i poradę. Pierwszą myślą jest zawsze psycholog lub psychiatra, ale rozróżnienie tych profesji medycznych sprawia niekiedy trudność. Wiele osób uważa, iż psycholog zajmuje się niewielkimi problemami i prostszymi sprawami. Kogo wybrać do pierwszej diagnozy – psychologa czy psychiatrę? Odpowiedź na to pytanie ułatwi znajomość różnic w kompetencjach.
Psycholog to osoba, która ukończyła studia magisterskie z zakresu psychologii. Ukończenie dodatkowej specjalizacji, która obejmuje praktyki na oddziałach psychiatrycznych i kolejne etapy kształcenia daje uprawnienia psychologa klinicznego. Przedmiotem tego typu studiów jest poznanie wszystkich mechanizmów i czynników, które mają wpływ na zachowanie i psychikę człowieka.
Psycholog jest najczęściej pierwszą osobą, z którą kontaktuje się chory. Do prawidłowej oceny, czy w danym konkretnym przypadku potrzebna jest konsultacja z zakresu psychiatrii czy psychologii przyda się wiedza, czym zajmuje się każdy z tych specjalistów.
Do zadań psychologa należą:
- pierwsza pomoc i porada w problemach natury psychicznej,
- wsparcie w problemach życia codziennego (kłopoty w szkole lub pracy, problemy w związku, przygnębienia czy apatię),
- szeroko pojęte poradnictwo psychologiczne,
- diagnoza osobowości lub intelektu,
- diagnozowanie i opiniowanie problemów na podstawie wywiadu z pacjentem.
- poradnictwo z zakresu metod walki ze stresem,
- wykonywanie testów psychologicznych,
- stawianie diagnoz psychologicznych, niezbędnych do dalszej terapii lub leczenia,
- kierowanie na odpowiednie leczenie swoich pacjentów.
Psycholog nie zajmuje się terapią. Te kompetencje należą do psychoterapeutów. Żaden psycholog nie posiada także uprawnień do wypisywania recept i nie może zlecać leczenia farmakologicznego. W tym celu pacjent jest kierowany do psychiatry.
Reklama
Kiedy do psychiatry?
Psychiatria – czym się zajmuje i kogo leczy? Psychiatrą może być osoba, która ukończyła studia medyczne i specjalizację z zakresu psychiatrii. Ta dziedzina medycyny zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób lub zaburzeń psychicznych. W praktyce bardzo często psychiatrzy i psycholodzy współpracują ze sobą.
Do zadań psychiatry należy:
- diagnozowanie chorób psychicznych, do których należą – depresje, schizofrenie, nerwice, uzależnienia, choroba afektywna dwubiegunowa, psychozy, zespoły stresu pourazowego,
- leczenie zaburzeń psychicznych, takich jak zaburzenia emocjonalne, osobowości, zaburzenia odżywiania, myśli i skłonności samobójcze,
- wprowadzenie leczenia farmakologicznego, odpowiednio dostosowanego do potrzeb konkretnego pacjenta,
- kierowanie na terapię i na spotkania z psychologiem,
- przepisywanie środków farmakologicznych na receptę,
- wskazywanie potrzeby leczenia szpitalnego.
Psychiatrzy zajmują się leczeniem trudniejszych i poważniejszych zaburzeń psychicznych. Pacjenci, zgłaszający się do psychiatry często wymagają podania odpowiednich leków lub skierowania na leczenie w warunkach szpitalnych. Takie sytuacje dotyczą najczęściej poważnych depresji.
Kto leczy depresję, psycholog czy psychiatra? Depresja to bardzo poważna choroba. Z reguły leczona jest dwutorowo – u psychiatry i psychologa. W przypadku pierwszych objawów depresji należy dość szybko udać się po poradę i diagnozę do psychiatry lub psychologa. Jeśli pierwszym kontaktem będzie psycholog to on zdecyduje, czy stan pacjenta wymaga skierowania do psychiatry.
Najczęściej tak się dzieje i to psychiatra w drugim etapie stawia diagnozę, wprowadzając leczenie. Jeśli pierwszym kontaktem pacjenta jest psychiatra to także dość często kieruje dodatkowo na terapię. W przypadku depresji jedno jest pewne – zawsze należy udać się do psychiatry lub psychologa, a ci specjaliści podejmą decyzje o formie i sposobie dalszego leczenia.
Pacjent powinien pamiętać, iż w tych sytuacjach liczy się czas i wizyta powinna odbyć się jak najszybciej. Depresja to bardzo skomplikowana choroba i w wielu przypadkach niebezpieczna. Leczenie farmakologiczne zwalcza objawy, a terapia psychologiczna zwalcza przyczyny problemu.
Wizyta u któregokolwiek z tych specjalistów nie wymaga skierowania od lekarza POZ.