Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗

Psycholog a psychiatra – różnica? Do kogo z depresją?

Psycholog a psychiatra – czym się zajmują? Wiele osób często myli te dwie dziedziny nauki. Z całą pewnością tych dwóch specjalistów łączy znajomość ludzkiej psychiki i całej problematyki tej sfery życia. Psycholog i psychiatra posiadają zupełnie inne uprawnienia.
Mężczyzna u psychologa
źródło:123RF
Spis treści

„Psyche” w mitologii greckiej oznaczało uosobienie duszy ludzkiej. Psychika każdego człowieka to zespół całego szeregu procesów wnętrza każdego człowieka, które tworzą emocje, motywacje, procesy poznawcze i intelekt. Psychika ludzka jest ściśle powiązana ze zdrowiem całego organizmu. Każda osoba z problemami natury psychicznej musi odpowiedzieć sobie na pytanie czy najpierw psycholog czy psychiatra

Reklama

Psycholog a psychiatra 

Osoby z problemami natury psychicznej zastanawiają się często, do kogo udać się po wsparcie i poradę – do psychiatry czy psychologa? Specjaliści z zakresu tych dwóch dziedzin nauki zajmują się tą samą problematyką – psychiką człowieka. W przypadku każdej przypadłości medycznej istnieje możliwość konsultacji u różnych specjalistów. Przykładów jest naprawdę bardzo dużo. 

Chore gardło nie zawsze oznacza konieczność wizyty u laryngologa, a właściwą diagnozę, w zależności od przyczyn schorzenia, może postawić alergolog czy nawet gastrolog (jeśli podłożem bólu jest refluks). To samo dotyczy psychiki ludzkiej i problemów z nią związanych. W zależności od trudności emocjonalnych i psychicznych, osobie cierpiącej może pomóc psychiatra lub psycholog, w zależności od rodzaju i skali problemu. Często terapia wymaga jednoczesnego współdziałania tych dwóch specjalistów. Ich kompetencje są bardzo zbliżone, ale zajmują się innymi aspektami zdrowia psychicznego i pomagają w zupełnie innych problemach psychicznych. 

Różnica między psychologiem a psychiatrą jest dość mocno zarysowana, a do prawidłowego rozróżnienia tych dwóch profesji potrzeba tylko odpowiedniej wiedzy i znajomości obszarów działania psychiatry i psychologa. 

Reklama

Czym różni się psycholog od psychiatry?

Osoby z problemami natury psychicznej o różnym podłożu powstawania nie zawsze wiedzą do kogo udać się po pomoc i poradę. Pierwszą myślą jest zawsze psycholog lub psychiatra, ale rozróżnienie tych profesji medycznych sprawia niekiedy trudność. Wiele osób uważa, iż psycholog zajmuje się niewielkimi problemami i prostszymi sprawami. Kogo wybrać do pierwszej diagnozy – psychologa czy psychiatrę? Odpowiedź na to pytanie ułatwi znajomość różnic w kompetencjach.

Psycholog to osoba, która ukończyła studia magisterskie z zakresu psychologii. Ukończenie dodatkowej specjalizacji, która obejmuje praktyki na oddziałach psychiatrycznych i kolejne etapy kształcenia daje uprawnienia psychologa klinicznego. Przedmiotem tego typu studiów jest poznanie wszystkich mechanizmów i czynników, które mają wpływ na zachowanie i psychikę człowieka. 

Psycholog jest najczęściej pierwszą osobą, z którą kontaktuje się chory. Do prawidłowej oceny, czy w danym konkretnym przypadku potrzebna jest konsultacja z zakresu psychiatrii czy psychologii przyda się wiedza, czym zajmuje się każdy z tych specjalistów. 

Do zadań psychologa należą:

 • pierwsza pomoc i porada w problemach natury psychicznej,
 • wsparcie w problemach życia codziennego (kłopoty w szkole lub pracy, problemy w związku, przygnębienia czy apatię),
 • szeroko pojęte poradnictwo psychologiczne,
 • diagnoza osobowości lub intelektu,
 • diagnozowanie i opiniowanie problemów na podstawie wywiadu z pacjentem. 
 • poradnictwo z zakresu metod walki ze stresem,
 • wykonywanie testów psychologicznych,
 • stawianie diagnoz psychologicznych, niezbędnych do dalszej terapii lub leczenia,
 • kierowanie na odpowiednie leczenie swoich pacjentów.

Psycholog nie zajmuje się terapią. Te kompetencje należą do psychoterapeutów. Żaden psycholog nie posiada także uprawnień do wypisywania recept i nie może zlecać leczenia farmakologicznego. W tym celu pacjent jest kierowany do psychiatry.

Reklama

Kiedy do psychiatry? 

Psychiatria – czym się zajmuje i kogo leczy? Psychiatrą może być osoba, która ukończyła studia medyczne i specjalizację z zakresu psychiatrii. Ta dziedzina medycyny zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób lub zaburzeń psychicznych. W praktyce bardzo często psychiatrzy i psycholodzy współpracują ze sobą. 

Do zadań psychiatry należy:

 • diagnozowanie chorób psychicznych, do których należą – depresje, schizofrenie, nerwice, uzależnienia, choroba afektywna dwubiegunowa, psychozy, zespoły stresu pourazowego, 
 • leczenie zaburzeń psychicznych, takich jak zaburzenia emocjonalne, osobowości, zaburzenia odżywiania, myśli i skłonności samobójcze,
 • wprowadzenie leczenia farmakologicznego, odpowiednio dostosowanego do potrzeb konkretnego pacjenta,
 • kierowanie na terapię i na spotkania z psychologiem,
 • przepisywanie środków farmakologicznych na receptę,
 • wskazywanie potrzeby leczenia szpitalnego.

Psychiatrzy zajmują się leczeniem trudniejszych i poważniejszych zaburzeń psychicznych. Pacjenci, zgłaszający się do psychiatry często wymagają podania odpowiednich leków lub skierowania na leczenie w warunkach szpitalnych. Takie sytuacje dotyczą najczęściej poważnych depresji. 

Kto leczy depresję, psycholog czy psychiatra? Depresja to bardzo poważna choroba. Z reguły leczona jest dwutorowo – u psychiatry i psychologa. W przypadku pierwszych objawów depresji należy dość szybko udać się po poradę i diagnozę do psychiatry lub psychologa. Jeśli pierwszym kontaktem będzie psycholog to on zdecyduje, czy stan pacjenta wymaga skierowania do psychiatry. 

Najczęściej tak się dzieje i to psychiatra w drugim etapie stawia diagnozę, wprowadzając leczenie. Jeśli pierwszym kontaktem pacjenta jest psychiatra to także dość często kieruje dodatkowo na terapię. W przypadku depresji jedno jest pewne – zawsze należy udać się do psychiatry lub psychologa, a ci specjaliści podejmą decyzje o formie i sposobie dalszego leczenia. 

Pacjent powinien pamiętać, iż w tych sytuacjach liczy się czas i wizyta powinna odbyć się jak najszybciej. Depresja to bardzo skomplikowana choroba i w wielu przypadkach niebezpieczna. Leczenie farmakologiczne zwalcza objawy, a terapia psychologiczna zwalcza przyczyny problemu. 

Wizyta u któregokolwiek z tych specjalistów nie wymaga skierowania od lekarza POZ.  

Czytaj również

Bibliografia

 • 1. A. Chanik, M. Dudzińska, J. Krawczyk i inni „Psychoterapia po ludzku”, Stowarzyszenie INTRO, Wrocław 2011,
 • 2. S. Pużyński „Choroba psychiczna – problemy z definicją oraz miejscem w diagnostyce i regulacjach prawnych”, Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, 2007 r.,
 • 3. B. Dorobczyńska-Semeniuk „Podstawy psychologii ogólnej”, Wyższa Szkoła Handlowa w Kielcach,
 • 4. A. Bilikiewicz „Psychiatria”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Depresja
Jak wyleczyć depresję bez leków?
Jak wyleczyć depresję bez leków
Depresja - przyczyny, objawy i leczenie. Jak pomóc sobie i innym?
Zamyślona kobieta
Depresja - przyczyny, objawy i leczenie. Jak pomóc sobie i innym?
Mężczyzna z depresją siedzi na schodach i zakrywa twarz dłońmi
Podobne artykuły
Obniżenie nastroju
Epizod depresyjny - ile trwa? Objawy depresji epizodycznej
Mężczyzna z depresją
Test na depresję - sprawdź samodzielnie czy masz depresję
Mężczyzna u psychologa
Psycholog a psychiatra – różnica? Do kogo z depresją?
Depresja poporodowa - kiedy się zaczyna? Objawy leczenie, test
Mózg człowieka wyświetlony na ekranie monitora
Leczenie depresji elektrowstrząsami – przebieg i skuteczność

Reklama


Które nietolerancje pokarmowe są dziedziczne?
Sprawdź!